27 ŞUBAT, SALI, 2024

Jean Hanff Korelitz’in “Hikâye Hırsızı” Türkçede

Jean Hanff Korelitz’in geniş bir okur kitlesine ulaşan, Stephen King’in “Okunmasını şiddetle tavsiye ederim” yorumunu yaptığı romanı Hikâye Hırsızı, Çiğdem Öztekin'in çevirisiyle Altın Kitaplar’dan çıktı.

Hikâye Hırsızı’nın hikâyesi şöyledir: Jake ilk kitabıyla dikkate değer bir çıkış yapmış, ancak ikinci kitabının fiyaskosunun ardından yazar tıkanıklığına girmiştir. Üçüncü ve dördüncü romanının taslağı ise tam bir hayal kırıklığıdır. Bir yandan da geçimini sağlamak için bir yaratıcı yazarlık atölyesinde ders vermektedir. Ancak Jake için asla umut vaat etmeyen yeni ders döneminde onu bir sürpriz beklemektedir: İddialı yeni öğrencisi Evan Parker’ın muhteşem roman fikri.

Yıllar sonra Evan’ın bu olağanüstü hikâyesinin hâlâ bir romana dönüşüp raflarda yerini almadığını gören Jake, merak edip biraz araştırınca bu parlak öğrencisinin öldüğünü öğrenir. Ve her yazarın yapacağı gibi hikâyenin ziyan olmasından korkarak (!) onu kendi yazmaya karar verir. Zira T.S. Eliot’ın da dediği ya da daha doğrusu büyük olasılıkla Oscar Wilde’dan “alıntıladığı” gibi: İyi yazarlar ödünç alır, büyük yazarlar çalar.

Jake’in hayatı yazdığı bu yeni romanla bastan sona değişirken Evan’ın fikrinin ardındaki sırlar da bir bir ortaya dökülür. Peki bu roman konusunun ardındaki korkunç gerçek nedir? Esas hırsız kimdir ve kimin hikâyesini ya da daha doğrusu kimin hayatını çalmıştır?

“Hikâyeler bize kim olduğumuzu söyler, peki ya biri o hikâyeyi çaldıysa?”

0
671
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage