04 ARALIK, PAZARTESİ, 2023

ISTANBUL’74’ün Yeni Alanı “WE BELONG” Sergisi ile Açıldı

ISTANBUL’74’ün Clubhouse Bebek’teki yeni alanı, Demet Müftüoğlu Eşeli’nin küratörlüğünü üstlendiği, yirmiden fazla çağdaş sanatçının işlerini bir araya getiren “WE BELONG” başlıklı ilk sergisi ile kapılarını açtı.

“WE BELONG” sergisi, toplumsal karmaşıklıkların ve zorlukların hâkim olduğu mevcut küresel manzarada, bireyin bir yere, kültüre ve topluluğa ait olma yönündeki temel ihtiyacını sorguluyor. Sergi, toplumsal meselelere farklı pencerelerden farklı yaklaşımlarla bakmaya çalışarak, günümüz yaşam biçiminde aidiyet duygusu, toplumsal bağlar ve genel anlamda topluluk kültürü ile ilgili soruları gündeme getiriyor. Sergi, fiziksel mekânların ve kültürel geçmişlerin ötesinde birleşmeyi ve topluluk olmayı teşvik eden yeni yollar keşfetmek üzere bir alan yaratmayı amaçlıyor.

Sergiye özel üretilen bazı eserler ve ilk gösterimler “WE BELONG” ile izleyici karşısına çıkıyor. Robert Montgomery’nin Love is the Revolutionary Energy başlıklı eseri Art Basel Paris 2022’de Louvre Müzesi Tuileries Bahçesi’nden sonra ilk kez İstanbul’da sergilenirken, Alper Aydın’ın mekâna özgü büyük ölçekli enstalasyonu Kırmızı Hap da sergi kapsamında izleyiciyle buluşuyor. Ekin Bernay’ın Tate Modern programı için kapanma döneminde 2021’de yaratılan Resilient Responses başlıklı çevrim içi performansı da bir yerleştirmeye dönüştürülerek fiziksel olarak ilk kez bu sergide izleyiciye sunuluyor. Sergide ayrıca Küba kökenli Amerikalı sanatçı José Parlá ve Paris merkezli fotoğraf sanatçısı JR’ın 2012 Havana Bienali kapsamında gerçekleştirdikleri The Wrinkles of the City, La Havana isimli mural serisini konu alan belgeseli de yer alıyor. Sergide; Erol Akyavaş, Nejad Devrim, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Bosco Sodi, Sarkis, Anselm Reyle, Jorinde Voigt, Ahmet Doğu İpek, Belkıs Balpınar, Mehmet Ali Uysal, :mentalKLINIK, Mike Berg, Osman Dinç, Burçak Bingöl, NOHLAB, Sinan Logie, Işıl Kapu, Burcu Erden, Argun Okumuşoğlu, Cody Choi ve Nejat Satı’nın eserleri izleyicilerle buluşuyor.

​“WE BELONG” sergisini 15 Ocak 2024 tarihine kadar randevuyla ziyaret edebilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
1157
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage