01 ARALIK, CUMA, 2023

Halit Demirel’in “>içe<” Sergisi Maçka Sanat Galerisi’nde

Halit Demirel’in “>içe<” başlıklı kişisel sergisi, 16 Aralık’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Halit Demirel’in “>içe<” sergisi, izleyiciyi ruhun esrarengiz katmanlarında tarifi zor bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuk bireyi uçsuz bucaksız, büyüklük sevdasında, bunaltıcı ve karmaşık görünen bir evrende, öze, kişisel ve içe dönük olana odaklanma eylemiyle, bireysellik, kimlik ve benliğin daha geniş bağlamdaki önemi üzerine düşünmenin kapılarını aralıyor. Sanatçı eserlerinde kullandığı siyahın suyla inceltilerek, kâğıdın beyazıyla kurduğu ilişkiden doğan skala ve oluşturduğu katmanlar, insan ruhunun karmaşıklığını yansıtırken, tonlar arasında oluşan ışık ve gölgenin de birbirine karıştığını, izleyicilere kendi duygularının derinliklerini keşfetme şansı sunuyor. Işığın gölgesiz var olamayacağı gibi, her şeyin zıttı ile anlam kazandığı, içsel benliklerimizin de bilinç ve bilinçaltımızın, bilinen ve gizemli olanın karmaşık bir etkileşimi olduğunu hatırlatıyor.

​İzleyicileri gerçekliğin sınırlarını sorgulamaya teşvik eden sanatçı, onları hem evrenin hem de insanın gizemli ve esrarengiz yönlerini araştırmaya yönlendirirken, Maçka Sanat Galerisi’nin duvarına özel olarak uyguladığı performatif yerleştirmesiyle de tarih ve sanat tarihinin belleğinde bir yolculuğa davet ediyor.

0
764
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage