17 AĞUSTOS, CUMARTESİ, 2019

Felekşan Onar Kısa Filmiyle Özel Juri Davetlisi Olarak Venedik Cam Haftası’nda

İtalya’nın cam sanatıyla ünlü bölgesi Murano’da düzenlenecek Venedik Cam Haftası’na Türkiye’nin önde gelen cam sanatçılarından Felekşan Onar özel jüri davetlisi olarak katılacak. 7 – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte Onar’ın Esma adlı kısa filminin ilk gösterimi de yapılacak. İsmini İsmihan Sultan’dan (Esma Sultan) alan film, Sokullu Mehmet Paşa Camii için Murano’dan sipariş ettiği 900 cam kandilin hikâyesini ele alıyor.

Onar filmi için “1569-1571 yılları arasında Sokullu Mehmet Paşa adına, II. Sultan Selim’in kız kardeşi olan eşi Esma Sultan tarafından yaptırtılan cami, İstanbul’da Kadırgalar semtinde yer alıyor. Mimar Sinan’ın eseri olan ve döneminin en güzel örnekleri arasında yer alan caminin iç tasarımında, Murano’daki zanaatkarlara yaptırılan 900 adet cam kandil kullanılmış. Aynı dönemde Venedik ile Kıbrıs için savaşa girilmesine rağmen Esma Sultan’ın Venedik’ten sipariş ettiği cam kandiller İstanbul’a ulaşır ve tarihimizde cam sanatının önemli birer göstergesi olarak yer alır. Bu tarihi değeri, Venedik’te, cam sanatının kalbinde sanatseverlerle buluşturmak benim için bir kıvanç kaynağı.” şeklinde açıklama yaptı.

Esma, bu sene ikincisi düzenlenecek ‘’Murano-İstanbul: A Glass Making Journey’’ (Murano-İstanbul: Bir Cam Yaratma Yolculuğu) adlı konferansın ardından 10 Eylül’de gösterilecek. İtalyan ve Türk akademisyenleri katılacağı konferansta Rönesans döneminde camda mine işçiliği konuşulacak.  

0
1368
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle