Advertisement
30 HAZİRAN, SALI, 2015

Eski İstanbul Filmleri İstanbul Modern Açık Hava Sineması'nda

İstanbul Modern Sinema, YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı etkinlikleri kapsamında 2-4 Temmuz 2015 tarihleri arasında eski İstanbul filmleri gösterimine ev sahipliği yapıyor.

Müzenin bahçesine kurulacak açık hava sinemasında üç akşam boyunca İstanbul’un belleği sinema yoluyla canlandırılacak.Gösterimler, 2, 3 ve 4 Temmuz saat 21.30’da başlayacak. Etkinlik programı:

2 Temmuz Perşembe 21.30

Boğaziçi Şarkısı

İstanbul'a gezmeye gelen bir grup kız öğrenci, öğretmenleri Vildan Hanım'ın nezaretinde “herkesi sarhoş eden” Boğaziçi'ni gezmeye başlarlar. Son derece eğlenceli geçen bu gezide, şehirli gençlerden oluşan bir başka grup da onlara eşlik etmektedir. Ancak bu güzel saatler beklenmedik bir deniz kazası ile sona erer. Denize düşen Mine ile onu kurtaran yakışıklı Tarık arasında ateşli bir aşk başlar. Filmin ilk 20 dakikası, izleyiciyi o döneme ait müziklerin art arda çaldığı bir potpuri eşliğinde İstanbul turuna çıkarır. Belge niteliğindeki İstanbul manzaralarının süslediği bu melodram, görsel başarısı kadar Tanju Okan’ın müzikleriyle sanki Boğaziçi’ne adanmış bir müzikal niteliğinde olmasıyla da önem teşkil ediyor.

Müzikleri Tanju Okan, yönetmenliği Nejat Saydam imzalı, başrollerinde Selda Alkor, Tamer Yiğit, Atıf Kaptan, Adnan Şenses’in yer aldığı1966 yapımı müzikal niteliğinde bir film.

3 Temmuz Cuma 21.30

Yalnızlar Rıhtımı

Kaptan Rıdvan limanlarda huzur bulan yalnız bir adamken, bar sahibi Ali’nin himayesinde yaşayan Kontes Güner ile tanışır. Umudunu kaybetmiş bir karakter olan Güner’in peşini ise Ali kolay kolay bırakmayacaktır. Karamsar bir dünyanın içine düşen karakterlerin halet-iruhiyeleri, sisler içinde bir İstanbul’un köhne yerlerinde geçen mekân kurgusunda karşılık bulur. Atilla İlhan’ın senaryosunu yazdığı filmde, Fransa’da ortaya çıkan şairane gerçeklik akımından esintiler görmek mümkün.

Yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad’ın üstlendiği, başrollerini Sadri Alışık ve Çolpan İlhan’ın paylaştığı film şuan “KATI OLAN HER ŞEY”in bulduğu yerde çekilmiş olmasıyla özel bir anlam taşıyor.

4 Temmuz Cumartesi, 21.30

Tophaneli Ahmet: Bir Aşk Hikayesi

Taksi şoförlüğü yapan Tophaneli Ahmet, rüyasında gördüğü Hülya’ya aşk olur. Tesadüf eseri abisinin tamir ettiği lüks arabalardan biriyle gezintiye çıktıkları gün, hayallerindeki kadını bularak Hülya ile gerçekten tanışır ve aşık olur. Ancak Hülya, kendini inşaatçı zengin bir iş adamı olarak tanıtan bir sahtekarla evlenmek üzeredir. Hülya’ya gerçekten aşık, fakir genç Ahmet ile sahtekar damat adayı arasında heyecan dolu bir çekişme yaşanacaktır. 1970’ler İstanbulu’nun sahil ve adalarının yanı sıra, Sultanahmet Meydanı ve Rumeli Hisarı gibi birçok tarihi yeri görme şansı bulacağınız film, eğlenceli bir romantik komedi.

Yönetmenliğini Sırrı Gültekin’in yaptığı 1971 yapımı filmin başrollerini Kadir İnanır ve Münir Özkul, Nükhet Egeli, Melek Görgün, Suna Pekuysal gibi isimler paylaşıyor.

0
4926
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage