01 ARALIK, PAZAR, 2019

Dokunaklı ve Şefkatli Bir Roman: Ağacın Hafızası

Çocuklar ve yetişkinler için kaleme aldığı kitaplarıyla tanınan Barselonalı yazar Tina Vallès’in, bir çocuğun dedesine bakınca gördüğü olağanüstü insan hakkında kaleme aldığı romanı Ağacın Hafızası, Emrah İmre’nin Katalanca aslından çevirisiyle Can Çocuk tarafından yayımlandı.

Ağacın Hafızası, 2017 yılında prestijli yayınevi Anagrama tarafından verilen “Llibres Ödülü”ne değer görüldü.

Jan, nedenini bilmese de anneannesi ve dedesinin artık onlarla yaşayacağının iyi haber olmadığını sezer. Dedesi Joan ile anneannesi Caterina, yaşadıkları Vilaverd köyünden ayrılarak Barselona'ya, Jan ve ailesinin yanına taşınırlar. Ve bu durum, evdeki gündelik yaşamı tamamen değiştirir. Artık sözcüklerin de, sessizliklerin de yeni anlamları olacaktır. Fakat Jan ve dedesi Joan'ın ağaçlar, göründüğünden farklı anlamlar taşıyan sözcükler ve uzun yürüyüşlerle bezeli apayrı bir dünyaları vardır. Dedesi Joan'ın zamanla silikleşen anıları torunu Jan'a emanettir artık. 

“Gülümseyecekler mi diye bekledim, ama gülümsemediler. Bence iyi bir haberdi, en azından ‘Yaşasın!’ demeyi ve kucaklaşmayı hak ediyordu. Dedem ve anneannem evimizde yaşayacaktı, tıpkı tatillerde olduğu gibi, ama tam tersi.” 

0
934
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage