06 HAZİRAN, PERŞEMBE, 2024

Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri 8 Haziran’da Başlıyor

Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri, bu sene 8-13 Haziran tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin 3x3 bölümünde üç önemli yönetmen Jean-Gabriel Périot, Hubert Sauper ve Laila Pakalnina İstanbul’a gelecek. Ayrıca Ustaya Saygı: Johan van der Keuken-II, Başka Dünya Yok, Uluslararası Panorama, Türkiye Panorama, AnimaDoc gibi bölümlere dağılmış 70’ten fazla film gösterilecek. Festivalin gösterim ve etkinlikleri Fransız Kültür Merkezi, Metrohan, Aynalı Geçit, Hope Alkazar, Pera Müzesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gerçekleştirilecek.

Fransa’dan Jean-Gabriel Périot, Avusturya’dan Hubert Sauper ve Letonya’dan Laila Pakalnina, hem filmleriyle hem de bizzat festivalin konukları olarak İstanbul’a geliyor. 3x3 bölümüne konuk olan belgeselciler, filmlerinden seçkilerle programda yer alırken ayrıca kendi sinemasal serüvenlerini anlatacakları birer sinema dersi verecek. Festival kapsamında Périot’nun tarihçi ve filozof Didier Eribon’un otobiyografik romanından serbest uyarlama filmi Reims’e Dönüş (Kesitler) (Returning to Reims (Fragments)), Sauper’ın Oscar adaylığına kadar ulaşan Darwin’in Kâbusu (Darwin's Nightmare), Pakalnina’nın petrolden bir plastik kaşığa giden süreci takip ettiği Kaşık (Spoon) adlı filmleri dahil üç yönetmenden tam 14 film izleyici karşısına çıkacak.

Varşova gece kulüplerinin yıldızı 84 yaşında bir DJ’yi konu alan Vika!’nın yönetmeni Agnieszka Zwiefka da bu yılki festivalin yabancı konukları arasında yer alıyor. Documentarist’in En İyi Yetenek ödülüne adını veren Johan van der Keuken’in uzun dönem çalışma arkadaşı ve sesçisi Nosh van der Lely ise festivalin onur konuğu olarak ilk kez festivale katılacak ve Türkiye’de bugüne kadar ödülü kazanmış yönetmenlerle bir araya gelecek. 40 yıla yayılan sinema kariyeri boyunca 50’den fazla belgesele imza atan ve birçok kitabı yayımlanmış olan, 2001’de erken yaşta hayata veda eden Johan van der Keuken’e adanmış Ustaya Saygı bölümünde yönetmenin yedi filmi gösterilecek. 2014’te 7. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nde yapılan ilk toplu gösterimin 10. yılında festival yeni bir Keuken seçkisine ev sahipliği yapacak. Gösterimlere ek olarak Johan van der Keuken üzerine bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Dünyadan ve Türkiye’den toplamda 70’ten fazla filmin gösterileceği Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri, bu sene de ekolojik sorunlar başta olmak üzere içinde yaşadığımız dünyaya ayna tutan, daha yaşanılır bir dünya için mücadele edenlerin hikâyelerini aktaran filmlere odaklanıyor. Başka Dünya Yok başlıklı bölüm kapsamında Türkiye’deki belli başlı çevre örgütü temsilcileri, aktivistler ve uzmanların buluşacağı geniş kapsamlı bir Çevre Forumu ile Ekokırıma Tanıklık Etmek başlıklı bir forum düzenlenecek. Bu bölümde gösterilecek olan yaklaşık 10 belgesel, daha sonra Türkiye genelinde birçok kenti de dolaşacak.

Festival programının en geniş kısmını oluşturan Türkiye Panorama bölümünde son iki yılda yapılmış 28 yeni belgesel izleyici karşısına çıkacak. Uluslararası Panorama dışında geleneksel Canlandırma Belgesel (AnimaDoc) bölümünün de seyirciyle buluşacağı Documentarist, bu sene de yarışma ödüllerinin yanı sıra özel ödüller de verecek. Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü adaylarını Ceylan Özgün Özçelik, N. Buket Cengiz ve Ekin İlkbağ'dan oluşan jüri değerlendirecek. İlk kez geçen sene verilmeye başlanan Kurgu, Görüntü ve Ses Tasarımı Ödülleri’nin Kurgucular Dayanışması önerileriyle oluşturulan bu yılki jürisi ise görüntü yönetmeni Koray Kesik, kurgucu Özlem Sarıyıldız ve ses tasarımcısı Murat Şenürkmez’den oluşuyor.

Documentarist programında bu yıl, ayrıca UNDP Avrasya iş birliğiyle “Immerse in the World” başlığı altında kısa filmlerin izlenebileceği bir sanal gerçeklik (VR) sergisi de yer alıyor. Festival kapsamında Susma Bitsin Platformu ile birlikte hayata geçirilen “Sinema Sektöründe Cinsel Şiddetle Mücadele Yöntemleri” konulu bir forum da gerçekleştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Kraliyeti, Letonya Büyükelçiliği, Polonya Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve Culture Civic Kültür Sanat Destek Programı’nın desteği ve birçok kurumun iş birliğiyle gerçekleşen festivalin gösterim ve etkinlikleri Fransız Kültür Merkezi, Metrohan, Aynalı Geçit, Hope Alkazar, Pera Müzesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sinemaseverlerle buluşacak.

​Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
520
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage