05 ARALIK, SALI, 2023

Cesur ve Sarsıcı Bir İlk Roman: “Vladimir”

Julia May Jonas’ın okurunu ahlaki koşullanmaların insan kalbinin dürtüleriyle çarpıştığı bölgeye davet ettiği ilk romanı Vladimir, Elif Ersavcı’nın çevirisiyle Domingo Yayınevi’nden çıktı.

Jonas; birçok dile çevrilen ve Washington PostGuardian ve Time gibi yayınlar tarafından yılın en iyi romanları arasında gösterilen karanlık mizahla yoğrulmuş bu cesur romanında iktidar ile arzunun arasında bırakırken, mahrem dünyalarımızı kaplayan mayın tarlasının haritasını ustalıkla çıkarıyor.

​“Ellili yaşlarının sonlarında bir kadın; küçük bir üniversitede ders veren, sevilen bir edebiyat profesörü. Aynı üniversitede öğretmenlik yapan John ile kuralları baştan konmuş, ziyadesiyle özgür bir evlilikleri var. Otuz yıldır işlemiş bu açık evlilik, eski öğrencilerin John’u uygunsuz ilişki ile suçlaması ve hakkında soruşturma başlatılmasıyla arıza veriyor. Kızı ve öğrencileri ondan kocasını terk etmesini bekliyor. O ise sadece evliliğini değil, görünüşünü, kariyerini, kendine dair her şeyi sorguluyor. Tüm bu çalkantılar ve dinmeyen kampüs dedikoduları yetmezcesine, isimsiz anlatıcımızın kampüse misafir öğretmen olarak gelen genç, şöhretli ve evli roman yazarı Vladimir’e karşı saplantısı her geçen gün büyüyor.”

0
672
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage