05 HAZİRAN, ÇARŞAMBA, 2024

Cesaret ve Özgürlük Üzerine Bir Hikâye: “Dörtnala Özgürlük”

Pam Muñoz Ryan’ın iki yüzyıl öncenin Amerika’sında geçen ve gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenilerek kaleme aldığı bir kızın özgürlük ve cesaret dolu öyküsü Dörtnala Özgürlük, Brian Selznick’in resimleriyle, İren Kori’nin çevirisiyle İthaki Çocuk’tan çıktı.

Bol ödüllü kitabı Hayalperest’in yazarı Pam Muñoz Ryan, baş kahramanı Charlotte Parkhurst’ün hikâyesini anlatıyor. Charlotte Parkhurst, erkek çocuklarının yaşadığı bir yetimhanede büyüdü ve doğrusu, bunu hiç sorun etmiyordu. Bebeklerle oynamayı sevmezdi, kavgalarda kendini savunabilirdi ve ahırda çalışmayı çok severdi. Charlotte’ın atlara karşı özel bir ilgisi vardı ve en büyük hayali kendi çiftliğinde atlarını eğitmek ve doyasıya at sürmekti.

​Sorun şuydu ki 1800’lerin ortalarında Charlotte’ın bir kız olarak çok daha farklı bir hayat yaşaması bekleniyordu; hayalini kurduğu özgürlüklere sahip olmayacağı bir hayat... Ama Charlotte çok akıllı ve kararlı bir kızdı; böylece bütün riskleri göze alarak, hayallerini gerçekleştirmek için nasıl gerekiyorsa öyle yaşamanın bir yolunu bulacaktı.

0
486
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage