08 EKİM, CUMA, 2021

Bilsart’ta Yeni Sergi: “Bir Hayalin Alegorisi”

Bilsart, Melike Bayık’ın küratörlüğünü üstlendiği Elçin Acun’un “Bir Hayalin Alegorisi” başlıklı sergisini 16 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Bir Hayalin Alegorisi adlı video enstalasyonda, çeşitli kent mekânlarında sessiz, pervasız ve olağan bir şekilde dolaşan, görünürlük ve görünmezlik arasında kalmış saydam beden imgeleri, maskulenle özdeşleşen kamusal alanı bir illüzyon ile işgal etmeyi deniyor. Hakikatin içinde bir hayal olarak var olabilme ihtimalinin sınırlarını araştıran video, kamusal alanın gölgelerine itilen, okunaksız kılınan ya da yalnızca içerideki varlığı meşru sayılan edilgin, ötekileştirilmiş formlarını, dışarıda yeni, etkin bir pozisyona getirmeyi amaçlıyor. Kuir ve feminist bir olasılığın, dışarıyı ele geçirdiği bir hayalin provası olan Bir Hayalin Alegorisi kenarda kalanı merkeze çekmek yerine, merkezi dağıtarak cinsiyetin katılaşmış sabitliğini bozmayı, bedenlerin kabul edilebilirliğini belirleyen ataerkilliğin merkezi konumunu bölmeyi hedefliyor.

Elçin Acun’un “Bir Hayalin Alegorisi” başlıklı sergisini 16 Ekim’e kadar Bilsart’ta ziyaret edebilirsiniz.

​Künye: Elçin Acun, Bir Hayalin Alegorisi, Video enstalasyon (bir büyük, beş mini projeksiyon ve kinetik hareket sistemi) 25dk loop, 2021

0
298
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage