17 EKİM, PERŞEMBE, 2013

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 13

TEF 2013-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 30 Ekim-10 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum ve Konya’da okurları en sevdikleri yazarlarla buluşturacak. Ana sponsorluğunu Vehbi Koç Vakfı’nın, ulaşım sponsorluğunu Türk Hava Yolları’nın üstlendiği İTEF’in 2013 teması “Şehir ve Oyun” olacak. Festival, beşinci yılında da okuma ve söyleşiler, sektörel buluşmalar, çocuklarla etkinlikler ve Türk edebiyatının uluslararası edebiyat çevrelerine tanıtılmasını amaçlayan edebiyat söyleşilerine ev sahipliği yapacak.

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 13

İTEF 2013-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 30 Ekim-10 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum ve Konya’da okurları en sevdikleri yazarlarla buluşturacak. Ana sponsorluğunu Vehbi Koç Vakfı’nın, ulaşım sponsorluğunu Türk Hava Yolları’nın üstlendiği İTEF’in 2013 teması “Şehir ve Oyun” olacak. Festival, beşinci yılında da okuma ve söyleşiler, sektörel buluşmalar, çocuklarla etkinlikler ve Türk edebiyatının uluslararası edebiyat çevrelerine tanıtılmasını amaçlayan edebiyat söyleşilerine ev sahipliği yapacak.

İTEF 2013-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali bu yıl da 15 ülkeden 45’i aşkın yazarla edebiyatseverler için büyük bir edebiyat şöleni olacak.

İTEF 2013 - Şehir ve Oyun İstanbul’da, çeşitli yerli ve yabancı kurumların işbirliğinde tematik yazar söyleşileri, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Yazarlar Okullarda programına dahil olan yabancı yazarların okul etkinlikleri, Café Amsterdam programları, edebiyat-performans geceleri, özel bir masa oyunu turnuvası, Fabisad işbirliğinde gerçekleştirilen tematik etkinlikleri, Profesyonel Buluşmalar Fellowship Programı, Dergah Yayınları işbirliğinde Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde Türk edebiyatı etkinlik serisi ve daha pek çok programla takipçilerine bu yıl da unutulmaz bir edebiyat deneyimi yaşatacak. Bütün etkinlikler Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde düzenlenecektir.

İTEF 2013 teması: Şehir ve Oyun

İTEF 2013-Şehir ve Oyun’da Türk ve yabancı yazarların okuma ve söyleşi etkinliklerine, fantastik edebiyat panellerine ve masa oyunlarına, festival mekânlarını birer Amsterdam kahvesine dönüştüren Café Amsterdam gecelerine, Cezayir Restaurant konferans salonu, KargArt ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde ücretsiz olarak katılmak mümkün olacak.

Vehbi Koç Vakfı’nın ana destekçisi olduğu festival İTEF etkinliklerinde bu yıl, can sıkıntısı, oyun, edebiyat üçgeninde yazar ile okurun ilişkisinden, edebiyatın diğer mecralara taştığı örneklere, edebi kurgunun oyunla ayrılmaz birlikteliğinden, insanca, pek insanca olan hikâye anlatıcılığın ilkel kökenlerine çeşitli konular seçkin yazarlar tarafından ele alınacak.

Avusturya Edebiyatı İTEF 2013’te Mercek Altında

Avusturya Kültür Ofisi’nin İstanbul’da kuruluşunun 50. yılı kutlamaları çerçevesinde Avusturya edebiyatının yükselmekte olan üç ismi, Andrea Winkler, Thomas Stangl, Teresa Präauer, Avusturya Kültür Ofisi’nde festivalin açılış okumasını gerçekleştirecekler, açılış programında Türk edebiyatının önde gelen iki sürpriz ismi de eserlerinden bölümler okuyacaklar. Yazarlar aynı zamanda İstanbul’da çeşitli ilk ve orta öğretim kurumlarını ziyaret ederek öğrencilerle söyleşilerde bulunacaklar.

İTEF 5.Yılında Alberto Manguel ile  Beş Şehir’de

“Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir” etkinlikleri, dünyaca ünlü yazar Alberto Manguel’in Türkiye’nin 5 kentine ikişer günlük ziyaretlerde bulunacağı ve izlenimlerinin proje kapsamında kitaplaştırılıp yayınlanacağı bir edebiyat turudur.

Dünyaca ünlü yazar Manguel’in, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir eserinde yer alan İstanbul, Ankara, Bursa ve Erzurum ve Konya’yı Tanpınar’ın ayak izlerini takip ederek ziyaret edecek ve yazarın katılımıyla söz konusu şehirlerde birer söyleşi düzenlenecektir. Bu projenin İstanbul’da Divan Otelleri desteğiyle, Ankara’da Hotel Samm katkılarıyla, Bursa’da Bursa Nilüfer Belediyesi desteğiyle, Konya’da Konya Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla gerçekleşmektedir. Yapı Kredi Yayınları ve Kalem Ajans genel katkılarıyla projeye destek vermektedir.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, “Beş Şehir’in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır,” diye yazmasından 70 yıl sonra adım adım izinden giderek, yeni bir Beş Şehir denemesi yazacak olan Manguel, doğunun batıdaki izlerini arayacaktır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’a uluslararası bir saygı duruşu niteliğindeki proje kapsamında İstanbul’da başlayıp yine İstanbul’da tamamlanacak

olan bu kültürel okuma denemesi 2013 Ekim ayında İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali sırasında gerçekleşecektir. Proje kapsamında söz konusu şehirlerdeki önemli kütüphaneler, üniversiteler, kitabevleri ve kültür merkezleri de ziyaret edilecektir.

2013 İTEF Yazarları

Avusturya Kültür Ofisi’nin İstanbul’da kuruluşunun 50. yılı kutlamaları çerçevesinde Avusturya edebiyatının yükselmekte olan üç ismi, birçok edebiyat ödülüne sahip Andrea Winkler, 2004 Aspekte-Pres ödüllü Thomas Stangl, ve yazar kimliğinin yanı sıra başarılı bir çizer olan Teresa Präauer, okurlarıyla buluşacaklar.

İTEF - British Council işbirliği ile İstanbul, Türkiye’de ilk defa yapılacak literary salon etkinliğinde salon etkinliklerin yıldızı Damian Barr okuyucularının karşısına çıkacak. Dünyada ilgiyle karşılanan ve sinemaya da uyarlanan Lanet Takım adlı romanıyla tanınan David Peace, Cartoon Arts Trust Political Cartoonist of the Year ödülüne sahip karikaturist, illustrator ve yazar Martin Rowson bu seneki İngiliz yazarlardan sadece bir kaçı.

Hollanda Edebiyat Fonu-Café Amsterdam programı ile Cezayir Restaurant ve Karga Bar bu sene de birer Amsterdam kahvesine dönüşecek. Café Amsterdam etkinliklerinde Hollandalı yazarlar, Türk yazarlarla birlikte okuma ve söyleşilerde yer alacaklar. Barbara Stok, Bibi Dumon Tak, Jan van Mersbergen ve Murat Işık Café Amsterdam programı ile okuyucularıyla buluşacak yazarlar arasındalar.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde Yazarlar Okullarda projesi ile Bibi Dumon Tak öğrencilerle okuma ve söyleşilerde buluşacak.

Festivalin dikkat çeken yazarları arasında, Macar Edebiyatı’nın son yıllardaki en iyi isimleri arasında yer alan ve 2012 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Viktor Horvath var. Israel Cultural Excellence Foundation tarafından sanatta mükemmeliyetin en yüksek ödüllerinden birine layık görülen Eskhol Nevo ile İrlandalı Yazarlar Birliği Başkanı Conor Kostick de ITEF 2013’te bulunacak.

Yabancı Yazarlar Okullarda:

İTEF 2013 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde Yazarlar Okullarda projesine festivalin yabancı konuklarını dâhil ediyor.

İTEF yazarları İstanbul’un 9 ilçesindeki öğrencilerle buluşacak. İTEF yazarları öğrencilerin yaş gruplarına göre okullarla eşleştirilecek ve festival boyunca toplam 100’ü aşkın etkinlik ile bir ilk yaratarak binlerce ilk ve ortaöğretim öğrencisiyle buluşacaklar.

Assasin’s Creed’in yaratıcısı Patrice Désilets Ahmet Ümit ile buluşuyor!

İTEF kapsamında dünyayı kasıp kavuran bilgisayar oyunu Assasin’s Creed’in yaratıcısı Patrice Désilets ve polisiye romanların usta yazarı Ahmet Ümit, İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle bir araya geliyor. Bilgisayar oyunu alanında uzmanlaşmış siyaset bilimci ve oyun tasarımcısı Olivier Mauco’nun moderatörlüğünde gerçekleşecek bu buluşmada her iki yazar kent ile ilişkilerini anlatırken izleyicileri İstanbul’u roman ve video oyunlarında (yeniden) keşfetmeye davet edecekler.

İTEF Dünya yayıncılık profesyonellerini bir araya getiriyor!

İTEF-Profesyonel Buluşmalar Fellowship programı, dünyanın dört bir yanından yayıncılar, festival organizatörleri, gazeteciler dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 20 yayıncılık profesyoneline Türk yayıncılık sahnesi tanıtılacak.

Ülkenin önde gelen uluslararası edebiyat festivali olan İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, yazarlar, yayıncılar, ajanslar, çevirmenler, gazeteciler, edebiyat fonu yöneticileri, edebiyat festivali koordinatörleri ve yayıncılık ateşine kapılmış olan herkes için bir buluşma noktası olma özelliğini Profesyonel Buluşmalar Programıyla perçinliyor.

İTEF-Profesyonel Buluşmalar Programı, 2013 yılında yurtdışından gelecek olan 20 edebiyat profesyonelini Türkiye’deki meslektaşlarıyla buluşmak üzere Yunus Emre Enstitüsü, Timaş Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları’nın destekleriyle İstanbul’da ağırlayacak. Açık çağrı

yöntemiyle belirlenen katılımcılarına Türk edebiyat sahnesinin geniş bir panoramasını sunmayı amaçlayan program çerçevesinde festivalin ilk iki günü boyunca grup toplantıları, ofis ziyaretleri ve edebiyat partileri düzenlenecek.

İTEF 2013 Festival Resmi Kitabevleri

Kırmızı Kedi Kitabevi, Aziz Kedi Kitabevi, İnsan Kitap, Robinson Crusoe 389 kitabevlerindeki özel İTEF köşelerinde festival yazarlarının kitaplarını %10 indirimle edinmek mümkün olacak. İstanbul’un bağımsız kitabevlerine uğrayan festival takipçileri 25 Ekim tarihinden itibaren İTEF köşelerinde en sevdikleri yazarların kitaplarını karıştırabilecek, festival etkinliklerinden sonra kitaplarını imzalatabilecekler.

“Sınıf Mücadelesi” Turnuvası

Festival kapsamında Yordam Yayınları işbirliğiyle, Amerikalı Siyaset profesörü Bertell Ollman’ın masa oyunu, “Marxist Monopoly” diye anılan Sınıf Mücadelesi turnuvası oynanacak.

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin programında, yazar okumaları ve söyleşiler,interaktif edebiyat projeleri, İTEF 2013 programında, Cezayir Restaurant Konferans Salonu, KargArt ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde düzenlenen okuma ve söyleşi etkinliklerinin yanı sıra çeşitli özel etkinlik serilerine de yer verilecektir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi Özel Etkinlikler Serisi

İTEF- İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali çerçevesinde, 2010 yılında yapılan Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu'ndan sonra, 2012’de Ahmet Hamdi Tanpınar, yapıtlarına odaklanan özel bir etkinlikler serisi ile anılmış, festival, Dergâh Yayınları'nın değerli katkılarıyla yazarın eserleri üzerine söyleşiler düzenlemişti. Türk yazar, yayıncı ve akademisyenlerin katılımıyla yalnızca Türk edebiyatının masaya yatırıldığı paneller yapılacak. 

Fabisad Etkinlikleri Serisi: Fantazya ve Bilimkurgu Sanatçıları Derneği işbirliğinde düzenlenen etkinlik serisi, festival boyunca 4 akşam boyunca fantastik edebiyat ve bilimkurgu alanında ürünler veren yazar, çizer, oyun yazarı gibi sanatçıların yer aldığı, yalnızca Türk bilimkurgu ve fantastik edebiyatına odaklanarak, dünya edebiyat sahnesine tanıtma amacıyla düzenlenen söyleşiler yapılacaktır.

Yazarlar Buluşuyor: Yalnızca sektör profesyonellerini değil aynı zamanda yerli ve yabancı yazarları da bir araya getirmek ve fikir alışverişine platform sağlamak isteyen İTEF, Yazar-Yazar Buluşması’nı halka kapalı, yalnızca dileyen yazarların katıldığı ve belirlenen tema çevresinde, bir moderatör eşliğinde fikir, deneyim ve yazarlık mesleğinin çeşitli yönlerini tartıştığı oturumlar olarak tasarladı. Festivalin 2014 teması Şehir ve Yolculuk, Yazar-Yazar Buluşması’nda masaya yatırılacak.

Ayrıca, İTEF kapsamında bu yılki paralel etkinlik Cervantes Enstitüsü’nde yapılacak olan film gösterimleri de festival takipçilerinin kaçırmaması gereken programlar arasında. İspanyolca Edebiyatın seçkin örneklerinden uyarlanmış filmlerin gösterileceği program festival süresince ücretsiz olarak Cervantes Enstitüsü’nde takip edilebilir.
 
Sayılarla İTEF 2012

Ekim 2012’de 4. yılını 4 şehirde kutlayan festival Şehir ve Korku teması altında toplam 120 etkinlikte 21 ülkeden 13 moderatör ve 63 yazarı 11.000’e yakın okur ile buluşturmuştu.

*İTEF’in 2012 etkinlikleri arasında, Şehir ve Korku temasında yazar

okumaları ve söyleşiler, interaktif edebiyat projeleri, çocuklara yönelik edebiyat atölyeleri ve çocuk yazarları ile okullarda söyleşiler bulunmaktadır.

*İstanbul, Ankara, İzmir ve Hatay’daki festival mekânlarında genel katılıma açık ve ücretsiz olarak düzenlenenler ile okullarda çocuk ve gençlere yönelik düzenlenen toplam 120 etkinlikte 21 ülkeden 63 yazar ve 13 moderatör 10.530 kişi ile buluşmuştur. İTEF- İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin başladığı yıldan bu yana misafir ettiği yazarların sayısı 281’dir.

*İTEF 2012’nin organizasyonunda 8 danışman, 5 idari asistan, 17 gönüllünün de aralarında bulunduğu 36 kişinin emeği geçmiştir.

*4 şehirde 13 mekânda düzenlenen etkinliklerin 49’u yetişkinlere, 71’i çocuklara yönelik olarak yapılmıştı.

ITEF 2013 Foreign Authors
 
Alberto Manguel        Canada
Andrea Winkler        Austria
Antonia Michaelis    Germany
Barbara Stok        Netherlands
Bibi Dumon Tak        Netherlands
Conor Kostick        Ireland
Damian Barr        United Kingdom
David Peace        United Kingdom
Eshkol Nevo        Israel
Eva Petric        Slovenia
Franziska Gehm        Germany
Jan van Mersbergen    Netherlands
José Oliver        Germany
Katja Lange Müller    Germany
Martin Rowson        United Kingdom
Milan Jazbec        Slovenia
Murat Işık        Netherlands
Mona Yahia        Israel
Nicholaus Patnaude    United States
Olivier Mauco        France
Patrice Désilets        France
Sandra Hili Vassallo    Malta
Selma Lonning Aaro    Norway
Sophie Smiley        United Kingdom
Suzanne Joinson        United Kingdom
Teresa Präauer        Austria
Thomas Stangl        Austria
Viktor Horvath        Hungary

ITEF 2013 Turkish Authors

Ahmet Ümit
Aslı E. Perker
Çiler İlhan
Ece Temelkuran
Ercüment Cengiz
Hakan Yaman
Hamdi Koç
Hikmet Hükümenoğlu
Mario Levi
Nermin Bezmen
Nermin Yıldırım
Oya Baydar
Ömer Erdem
Sadık Yalsızuçanlar
Yekta Kopan
Yiğit Bener
Yusuf Çopur
Onur Caymaz

okumaları ve söyleşiler, interaktif edebiyat projeleri, çocuklara yönelik edebiyat atölyeleri ve çocuk yazarları ile okullarda söyleşiler bulunmaktadır.

*İstanbul, Ankara, İzmir ve Hatay’daki festival mekânlarında genel katılıma açık ve ücretsiz olarak düzenlenenler ile okullarda çocuk ve gençlere yönelik düzenlenen toplam 120 etkinlikte 21 ülkeden 63 yazar ve 13 moderatör 10.530 kişi ile buluşmuştur. İTEF- İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin başladığı yıldan bu yana misafir ettiği yazarların sayısı 281’dir.

*İTEF 2012’nin organizasyonunda 8 danışman, 5 idari asistan, 17 gönüllünün de aralarında bulunduğu 36 kişinin emeği geçmiştir.

*4 şehirde 13 mekânda düzenlenen etkinliklerin 49’u yetişkinlere, 71’i çocuklara yönelik olarak yapılmıştı.

ITEF 2013 Foreign Authors
 
Alberto Manguel        Canada
Andrea Winkler        Austria
Antonia Michaelis    Germany
Barbara Stok        Netherlands
Bibi Dumon Tak        Netherlands
Conor Kostick        Ireland
Damian Barr        United Kingdom
David Peace        United Kingdom
Eshkol Nevo        Israel
Eva Petric        Slovenia
Franziska Gehm        Germany
Jan van Mersbergen    Netherlands
José Oliver        Germany
Katja Lange Müller    Germany
Martin Rowson        United Kingdom
Milan Jazbec        Slovenia
Murat Işık        Netherlands
Mona Yahia        Israel
Nicholaus Patnaude    United States
Olivier Mauco        France
Patrice Désilets        France
Sandra Hili Vassallo    Malta
Selma Lonning Aaro    Norway
Sophie Smiley        United Kingdom
Suzanne Joinson        United Kingdom
Teresa Präauer        Austria
Thomas Stangl        Austria
Viktor Horvath        Hungary

ITEF 2013 Turkish Authors

Ahmet Ümit
Aslı E. Perker
Çiler İlhan
Ece Temelkuran
Ercüment Cengiz
Hakan Yaman
Hamdi Koç
Hikmet Hükümenoğlu
Mario Levi
Nermin Bezmen
Nermin Yıldırım
Oya Baydar
Ömer Erdem
Sadık Yalsızuçanlar
Yekta Kopan
Yiğit Bener
Yusuf Çopur
Onur Caymaz

okumaları ve söyleşiler, interaktif edebiyat projeleri, çocuklara yönelik edebiyat atölyeleri ve çocuk yazarları ile okullarda söyleşiler bulunmaktadır.

*İstanbul, Ankara, İzmir ve Hatay’daki festival mekânlarında genel katılıma açık ve ücretsiz olarak düzenlenenler ile okullarda çocuk ve gençlere yönelik düzenlenen toplam 120 etkinlikte 21 ülkeden 63 yazar ve 13 moderatör 10.530 kişi ile buluşmuştur. İTEF- İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin başladığı yıldan bu yana misafir ettiği yazarların sayısı 281’dir.

*İTEF 2012’nin organizasyonunda 8 danışman, 5 idari asistan, 17 gönüllünün de aralarında bulunduğu 36 kişinin emeği geçmiştir.

*4 şehirde 13 mekânda düzenlenen etkinliklerin 49’u yetişkinlere, 71’i çocuklara yönelik olarak yapılmıştı.

ITEF 2013 Foreign Authors
 
Alberto Manguel        Canada
Andrea Winkler        Austria
Antonia Michaelis    Germany
Barbara Stok        Netherlands
Bibi Dumon Tak        Netherlands
Conor Kostick        Ireland
Damian Barr        United Kingdom
David Peace        United Kingdom
Eshkol Nevo        Israel
Eva Petric        Slovenia
Franziska Gehm        Germany
Jan van Mersbergen    Netherlands
José Oliver        Germany
Katja Lange Müller    Germany
Martin Rowson        United Kingdom
Milan Jazbec        Slovenia
Murat Işık        Netherlands
Mona Yahia        Israel
Nicholaus Patnaude    United States
Olivier Mauco        France
Patrice Désilets        France
Sandra Hili Vassallo    Malta
Selma Lonning Aaro    Norway
Sophie Smiley        United Kingdom
Suzanne Joinson        United Kingdom
Teresa Präauer        Austria
Thomas Stangl        Austria
Viktor Horvath        Hungary

ITEF 2013 Turkish Authors

Ahmet Ümit
Aslı E. Perker
Çiler İlhan
Ece Temelkuran
Ercüment Cengiz
Hakan Yaman
Hamdi Koç
Hikmet Hükümenoğlu
Mario Levi
Nermin Bezmen
Nermin Yıldırım
Oya Baydar
Ömer Erdem
Sadık Yalsızuçanlar
Yekta Kopan
Yiğit Bener
Yusuf Çopur
Onur Caymaz

0
4450
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage