13 ARALIK, SALI, 2016

Füsun Çetinel'den 5 Kitap Önerisi

"Bence iyi çocuk kitapları; çocuklardan çok yetişkinleri hizaya sokmaya yarar!" diyen yazar Füsun Çetinel'den gerek sanatsal çizimleri, gerek zengin içerikleriyle hem ana babaları hem de minikleri eğlendirecek, güldürecek ama en önemlisi çokça düşündürecek beş kitap önerisi.

Füsun Çetinel'den 5 Kitap Önerisi

Gergedanlar Krep Yemez - Anna Kemp & Sara Ogilvie 

Küçük Begüm’ün evde sıra dışı bir arkadaşı vardır; kocaman mor bir gergedan. Ama Begüm’ün ailesi onun anlattıklarını dinlemez, onun gördüklerine bir türlü inanmak istemez. Zaten kızlarını dinleyecek pek zamanları da yoktur.  Ya telefon çalmıştır ya da asılacak çamaşırlar vardır. Ah biz yetişkinler!

Çizimleriyle, güzel Türkçesiyle, farklı büyüklükteki harfleriyle, alt metinleriyle küçük büyük herkesin kalbini fethedecek tam bir koleksiyon kitap. 

Çu’nun Bir Günü - Neil Gaiman

Newbury Medal ödüllü yazar Neil Gaiman’ı daha çok yetişkin kitaplarıyla tanıyoruz ama resimli kitapları tam bir şölen! Çu; kendi küçük, hapşırığı kocaman bir pandadır. Çu hapşırdığında çok kötü şeyler olur. Ama ne yazık ki, Çu ve ailesi kütüphaneyi, restoranı ve sirki ziyaret ettiklerinde kimse onun burnunda başlayan gıdıklanmanın farkına varmaz. Zaten çocukları ciddiye alan kim? O zaman biz yetişkinler bunun sonuçlarına katlanmayı da bilmeliyiz! 

Berk Mucit Oldu - Kaan Elbingil

Bugünlerde hepimizin çocuğu süper zeki, hepimizin çocuğu süper başarılı, hepimizin çocuğu her şeyin en süperi! İşin kötüsü buna inandırılan çocuklarımız gerçeklerle yüz yüze geldiğinde neler olur hiç düşünmüyoruz…

Berk mucit olmak isteyen fırlama bir çocuk. Ama kendisinden önceki mucitleri de hiç beğenmiyor. Ona göre hepsi tembelin teki. Hiç çalışmadan beş alınan sınavı bulamamışlar mesela… Durmaksızın icat bulmaya çalışan oğullarının dahi olduğuna karar veren ailesi Berk’i üstün zekâlılar okuluna göndermeye karar verir. Sonrası ne mi olur? Tam bir facia! Hem gülecek hem de “ben çocuğuma neler yapıyorum” diye düşüneceksiniz.

Küçük Hafiyeler - Erich Kaestner

Küçük Emil, Berlin’e akrabalarını ziyarete gidecektir. Annesinin tüm tembihlerine rağmen trende uyuyakalır ve anneannesine götürmesi gereken parayı çaldırır. Hırsızı, yeni tanıştığı arkadaşlarıyla yakalayacak ve parasını geri alacaktır.

Kaestner; macerayı, ironiyi, sosyal motifleri ve Berlin yaşamını harmanladığı bu romanıyla, 1931’de çocuk edebiyatında bir çığır açmıştır. İyi kitaplar zamansızdır. Bugün de, yarın da keyifle okunacaktır. 

Uykusunu Arayan Çocuk - İrem Uşar

Yatağında dönüp duran bir çocuk kaçan uykusunu acaba nerelerde arar? Bütün hayvan dostlarının tek tek kapısını çalmış; at, ayı, yarasa, flamingo, zürafa… Ama hepsi de kendi yataklarında horul horul uyuyorlarmış. Çocuk dala çıkmış, mağaraya girmiş, tek ayak üstünde durmuş, kıvrılmış, tünemiş olmamış; sonunda yatağının kıymetini fazlasıyla anlamış.

Öyküyü her okuduğumda ben de bir an önce yumuşacık yatağıma girip kendimi uykunun tatlı kollarına bırakmak istiyorum. 

0
8165
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage