Advertisement
19 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2014

Bez Ayakkabılılar

Hem gazetelerin kitap eklerinde yazdığı çocuk kitaplarıdeğerlendirmeleriyle hem de kaleme aldığı kitaplarıyla çocuk edebiyatında hatırı sayılır bir yer edinen Görkem Yeltan'ın Bez Ayakkabılılar adlı kitabı, Esra Büyükdoğanay'ın çizimleriyle raflardaki yerini aldı.

Bez Ayakkabılılar

Hem gazetelerin kitap eklerinde yazdığı çocuk kitapları değerlendirmeleriyle hem de kaleme aldığı kitaplarıyla çocuk edebiyatında hatırı sayılır bir yer edinen Görkem Yeltan'ın Bez ayakkabılılar adlı kitabı, Esra Büyükdoğanay'ın çizimleriyle raflardaki yerini aldı.

Onlar Bez Ayakkabılılar Çetesi! Mustafa, Çınar, Firuz ve Arda, çok iyi birer arkadaşlar. Yıllardır her şeyi, mutluluklarını, sıkıntılarını, sırlarını birbirleriyle paylaşıyor ve her güçlüğe birlikte göğüs geriyorlar. Ancak bir gün yaşanan bir olay, okula yeni gelen bir kız onları daha önce hiç akıllarına gelmeyen şeyler yaşamalarına neden oluyor! Yoksa ünlü Bez Ayakkabılılar Çetesi dağılıyor mu?

Görkem Yeltan çocukluğun son, gençliğinse ilk basamağındaki karakterleriyle arkadaşlığın ve kendini arayışın ön plana çıktığı bir ilkgençlik hikâyesini ustalıkla kurguyor.

Kız önde, Mustafa arkada yürüyorlardı. Kızın çantasının kenarından bir kâğıdın aşağıya doğru süzülüp düştüğünü gördü Mustafa. Hemen koşup onu almalı ve kâğıdını düşürdüğünü söyleyerek dikkatini çekmeliydi kızın. Böylelikle yüzünü görebilirdi. Kız hızlandı birdenbire.

Mustafa da hızlandı ve hemen eğilip kaptı yerdeki kâğıdı... Bir saniyeliğine indirdi gözünü elindenki kâğıda. Bir fotoğraf bu!


***

Bez Ayakkabılılar
Görkem Yeltan
İlkgençliğin kıyısında bir arkadaşlık öyküsü
Resimleyen: Esra Büyükdoğanay
160 sayfa
Kırmızı Kedi Çocuk

0
3602
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage