Advertisement
19 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2014

Kırmızı Kalem Kutusu

Kırmızı Kalem Kutusu kimi zaman iddialı ve kararlı, kimi zaman düşündürmeyi ve tartışmayı amaçlayan notlar içeriyor. Bazı notlar gülümsetiyor, bazıları kahkaha attırıyor, bazılarıysa okurun yüreğini burkuyor. Notlarda hayat da var edebiyat da, duygu da var düşünce de, yaşanmışlık da var hayal de, futbol da var müzik de, sinema da var masal da… Bir anlamda “hayat ve hayal” notları da denebilir bunlara.

Kırmızı Kalem Kutusu

Son dönem Türk şiirinin önde gelen şairlerinden Bâki Ayhan T., “hayata ve edebiyata dair notlar” alt başlığını taşıyan yeni kitabıyla okur karşısına çıkıyor. Kırmızı Kalem Kutusu kimi zaman iddialı ve kararlı, kimi zaman düşündürmeyi ve tartışmayı amaçlayan notlar içeriyor. Bazı notlar gülümsetiyor, bazıları kahkaha attırıyor, bazılarıysa okurun yüreğini burkuyor. Notlarda hayat da var edebiyat da, duygu da var düşünce de, yaşanmışlık da var hayal de, futbol da var müzik de, sinema da var masal da… Bir anlamda “hayat ve hayal” notları da denebilir bunlara.

Kırmızı Kalem Kutusu, son yıllarda nitelikli çalışmalara imza atan Mühür Yayınları’nın özenli baskısıyla çıktı.

Tadımlık bazı notlar:

Gerizevklilik: Vardır böyle bir şey; geri zekâlılık gibi olmasa da vardır. Şiire bakarken, eleştiriye bakarken “azalan verimler” nedeniyle gündemden düşmüş, kağşamış, aşınmış olana bel bağlamaktır. Bunun içine neler girer? Stephen King’i Poe’dan iyi bilmek gerizevkliliktir. Bildiğiniz polisiye roman ya da aşk romanı yazarlarına Balzac muamelesi yapmak gerizevkliliktir.

Elmalarla armutlar: Vasat insanlar elmalarla armutları toplamanın anormal olduğunu düşünebilir. Hiç de öyle değil! Sanat, şiir, modern estetik biraz da elmalarla armutları toplama işi değil midir?

Arkadaşım Baudelaire: Bu akşam, şimdi dünyada olmayan hangi şairlerle arkadaşlık etmek isterdim diye düşünmeye başlar başlamaz, fazla derine inmeye gerek kalmadı ve şu isimler belirdi imgelemimde: Ahmet Haşim, Edip Cansever, Charles Baudelaire, Cahit Sıtkı Tarancı, Karacaoğlan…

En zayıf şairler… bütün hayatları şiirden ibaret olanlardır.

Abartman: “Mübalağacı” sözcüğüne karşılık olarak “abartman”ı öneriyorum.

Tuhaf insan: İnsanoğlu tuhaf bir varlıktır. On dakika önce bir mezar başında gözyaşı dökerken on dakika sonra evde veya kahve köşesinde dostlarıyla kahkahalar içinde sohbet edebilir. Hatta cenaze evinde fıkra anlatanı bile vardır.

Bulutlar: Anladık, bulutlar yerden göğe yükselen su damlacıklarıyla oluşuyor ama biri de bana anlatabilir mi ki bir bulut kümesinde on dakika içinde at, gemi, palyaço, tavşan, kuş, tüfek vd. gibi onlarca figür nasıl oluşabiliyor?

Kırmızı Kalem Kutusu - Bâki Ayhan T.
Mühür Yayınları
Deneme, 200 sayfa  

0
3937
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage