19 ARALIK, PAZARTESİ, 2016

Artful Living’ten 5 Kitap Önerisi

Yılın son günlerine yaklaşırken kasım ve aralık ayında yayımlanan dünya ve Türk edebiyatı kitaplarından sizler için seçtiklerimiz.

Artful Living’ten 5 Kitap Önerisi

1 -“İşte” Sanat Tarihinin Ustaları

Yayıncılık hayatımıza yeni bir soluk getiren yayınevi hep kitap sanata ilgi duyanlara yepyeni bir kitap dizisi sundu. “İşte” dizisi dünyanın seçkin sanat yayıncılarından biri sayılan Laurence King Publishing’in hazırladığı, sanat dünyasına iz bırakmış 17 sanatçının hayatının ele alındığı bir dizi. “Peki bu sanatçılar kim?” derseniz onlar da şöyle: Bacon, Caravaggio, Cézanne, Dalí, Gaudi, Gauguin, Goya, Kandinsky, Leonardo da Vinci, Magritte, Matisse, Monet, Pollock, Rembrandt, Van Gogh, Warhol, Frank Lloyd Wright.

hep kitap, kasım ve aralık aylarında bu dizinin ilk beş kitabı olan İşte Van Gogh, İşte Warhol, İşte Dali, İşte Gauguin, İşte Leonardo Da Vinci’yi  okurla buluşturdu. Her kitap ayrı bir sanat tarihiçisi tarafından yazılan ve her kitap için ödüllü bir illüstratörün özel olarak hazırladığı çizimlerle hazırlanan bu biyografi niteliğindeki kitaplar kütüphanelerde özel bir yeri hak ediyor.

İşte Van Gogh Sanat Tarihçisi George Roddam ve ödüllü çizer Sława Harasymowicz tarafından, İşte Wahol Sanat Tarihçisi  Catherine Ingram ve çizer Andrew Rae tarafından, İşte Leonardo da Vinci’yi Sanat Tarihçisi Joost Keizer ve çizer Christina Christoforou tarafından, İşte Gauguin Sanat Tarihçisi George Roddam ve çizer Sława Harasymowicz tarafından ve İşte Dali Sanat Tarihçisi  Catherine Ingram ve çizer Andrew Rae tarafından hazırlandı.

2- “Sakın Oraya Gitme” Diyenlere İnat 

Yekta Kopan’ın son kitabı İki Şiirin Arasında’dan iki yıl sonra yayımlanan öykü kitabı Sakın Oraya Gitme, okuyucusunu kolundan tutup belleğin karanlık dehlizlerine sürüklüyor.

Kopan’ın öykü dünyasıyla daha önce tanışmamış olanlar onun özgün ve akıcı anlatım tarzını sevecek; okurları ise uzun bir aradan sonra yeni kitapla özlem giderecek. Can Yayınları tarafından kasım ayında yayımlanan  kitabın içerisinde yer alan 12 öykünün her biri “Sakın oraya gitme” diye bağıran, yüzleşmenin her türlüsünden kaçanlara inat kaleme alınmış gibi. Kullanılan imgeler, anlatılanlar ve güncele yapılan göndermelerle hafızanın ve unutmanın üzerine giden derinden etkileyici öyküler. Kitapta da söylendiği gibi “Böylesi bir macerada öykülerden daha iyi ne aydınlatabilir ki yolumuzu…”

Sakın Oraya Gitme
Yekta Kopan
Can Yayınları

3- İhtimaller Üzerine Minimalist Bir Roman

Danimarka edebiyatının popüler temsilcilerinden biri olan minimalist yazar Helle Helle’nin kaleme aldığı, geçtiğimiz ay dilimize çevrilen romanı Bu, Şimdiki Zaman Kipinde Yazılmalıydı, bu ay okuyup sevdiğimiz kitaplardan biri oldu.

Yazarın dilimize çevrilen ilk kitabı da olan bu kitapta yazar, kendi hayatında ayrıntılarla donattığı, hem çok şeyin olduğu hem de hiçbir şeyin olmadığı bir hikaye anlatıyor. Pinhan Yayıncılık etiketiyle yayımlanan kitabı orijinal dilinden Türkçeye başarıyla Sadi Tekelioğlu çevirdi. Kitabın sadeliği daha kitabı ele aldığınızda kapaktaki tasarımla kendini gösteriyor. Romanda genç bir kadın olan Dorte’nin ağzından geçmişi ve bugünü arasında yaşadıkları, kafa karışıklıkları, verdiği kararları, hayal kırıkları ve dahası anlatılıyor.

Danimarka’da kitapları çoksatar listesinden eksilmeyen bir yazar Helle Helle. Bunun yanı sıra eserleri bugüne kadar pek çok prestijli ödüle layık görüldü ve 14 dile çevrildi. Bu, Şimdiki Zaman Kipinde Yazılmalıydı ise IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmişti.

Bu, Şimdiki Zaman Kipinde Yazılmalıydı
Helle Helle
Çev.: Sadi Tekelioğlu
Pinhan

4- Bir Beyin Cerrahının İtirafları

Henry Marsh, İngiltere’nin önde gelen nöro-cerrahlarından biri. Beyin ve sinir bilimine yaptığı katkılar BBC tarafından belgeselleştirilmiş bir doktor. Marsh, Sakın Zarar Verme: Hayat, Ölüm ve Beyin Cerrahisi Öyküleri isimli kitabında insan olmak ve doktor olmak arasında gidip gelen öykülerini anlatıyor.

Yaşam ve ölüm arasında gidip geldiği ve bir bomba imha işlemine benzettiği beyin ameliyatlarını samimi ve açık sözlülükle okuyucusuna anlatıyor. Tıp dünyasının beyin sanatçısı olarak bilinen Henry Marsh, insan beyninin ne kadar muazzam ama bir o kadar da korkutucu yapısıyla tanıştırıyor. Bir tıp kitabı olarak görülse de elinizden düşüremeyeceğiniz gerçek öykülerin bir arada olduğu bir kitap. Mesleğini dürüstçe ve ayrıntılarıyla  anlatan Marsh, her öyküde farklı bir rahatsızlığın sebep olduğu ameliyatı cerrahın ardından izliyormuş hissi yaratıyor.

Sakın Zarar Verme: Hayat, Ölüm ve Beyin Hikayeleri
Henry Marsh
Çev.:Murat Karlıdağ
Monokl Edebiyat

5- Bir Şairin Kaleminden Şiirin Gizli Tarihi

Çağdaş Türk şiirinin önemli isimlerinden biri olan Refik Durbaş’ın kaleme aldığı Şiirin Gizli Tarihi, şairlerin mahremlerine giriyor ve bizlere onların aşklarını, dostluklarını, hayatlarını anlatıyor.

Şairlerin anılarından oluşan kitapta pek çok bilmediğimiz hikâyeyi okuyoruz. Durbaş’ın elli yılı aşkın birikimi ve ayrıntılı çalışmasıyla ortaya koyduğu bu çalışma şiirimizin resmi dışı tarihini yanı başımıza getiriyor. Şahit olduğu, okuduğu her kuşaktan anıları bir araya getirdiği kitabında kuşaklar arası bir köprü kuruyor. Dokuz bölümden oluşan kitabın her sayfasında bir şairin gündelik ve şairlik halleri ağırlanıyor.

Şiirin Gizli Tarihi
Refik Durbaş
Doğan Kitap

Görseller: Bernd Walz ve François Ollivier

0
9423
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage