NELER OLUYOR
 • 28-06-2017

  Avrupa’nın en önemli müzik festivallerinden biri olan Roskilde Festival, bu yıl da 28 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında Danimarka’nın Roskilde kentinde düzenlenecek.  Her yıl birbirinden ünlü isimleri ağırlayan festival bu yıl; The Weeknd, The XX, Arcade Fire ve Solange gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek.

  ​İlki 1971 yılında düzenlenen ve seneler geçtikçe kendi kitlesini yaratan Roskilde Festival’in bu yılki 6 günlük programında toplam 9 sahnede, 175 performans sergilenecek. Danimarka’nın Zealand Adası’nın batı kesiminde yer alan Roskilde şehrinde düzenlenen festival, her yıl ortama 130 bin müzikseveri ağırlarken, festivalden elden edilen gelirler ise her yıl olduğu gibi bu yıl da yardım kuruluşlarına bağışlanacak. Festival yayını 28 Temmuz’da Türkiye saati ile 22:00, diğer günler ise 20:00’de Red Bull TV’den canlı izlenebilecek.

  0
  0
  207
 • 28-06-2017

  Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar, Dijital Kale, İhanet Noktası, Kayıp Sembol ve Cehennem gibi dünya genelinde geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan kitapların yazarı Dan Brown’ın yeni kitabı Başlangıç (Origin) için yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

  Sanat eserlerini, şifreleri ve sembolleri büyük bir titizlikle araştırarak kaleme alan Brown’ın 3 Ekim’de raflardaki yerini alacak romanının kahramanı Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon’ın yolu bu kez Bilbao, Madrid, Sevilla ve Barselona’ya düşecek.

  Saat farkıyla romanı ilk okuyan ülke Türkiye olacak. Kitap, 3 Ekim’de Altın Kitaplar etiketiyle dilimizde yayımlanacak.

  0
  0
  1152
 • 27-06-2017

  Başrollerini Keanu Reeves ve Lily Collins’in paylaştığı ve günümüzün halen büyük problemlerinden olan anoreksiyaya dikkat çeken To The Bone filminin gösterimi Netflix ekranında gerçekleşecek.

  ​İlk gösterimini Sundance Film Festivali’nde yaptıktan sonra Netflix’in dikkatini çeken To The Bone‘un yayın tarihine az bir süre kala ilk fragmanı da paylaşıldı. Anoreksiyayla savaşan genç Ellen’ın, sıra dışı metotlarla ilerleyen doktor William Beckham yardımıyla nihayet işe yarayan bir tedaviye kavuşmasını anlatan To The Bone filmi sosyal bir sorumluluk da üstlenerek kadrajını anoreksiyaya çeviriyor. 14 Temmuz’da Netflix ekranlarında olacak filmin yönetmen koltuğunda Buffy The Wampire Slayer ve Mad Men gibi yapımların senaryosunu yazan ve ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirecek olan Marti Noxon var. 

  0
  0
  1100
 • 27-06-2017

  American Ballet Theatre, Whipped Cream adlı balesi için ünlü ressam ve illüstratör Mark Ryden ile bir araya geldi. Balenin temasına uygun ve oldukça “kremalı” birçok çizim, skeç ve resim; 21 Temmuz 2017 tarihinden itibaren New York’ta bulunan Paul Kasmin Gallery’de ziyaretçileriyle buluşacak. Serginin ismi “Mark Ryden: The Art of Whipped Cream” başlığını taşıyor.

  0
  0
  385
 • 26-06-2017

  Blade Runner’ın 35 yıl aradan sonra yeniden çekileceği haberleri Blade Runner 2049’dan henüz yayımladıkları kamera arkası görüntülerle daha da netlik kazandı.

  1982 yılında Ridley Scott‘un Philip K. Dick’in Do Androids Dream of Electric Sheep? adlı romanından sinemaya uyarladığı kült bir distopya olan Blade Runner vizyon tarihinden günümüze kadar çok konuşulmuştu. Özellikle çekildiği yılların teknolojik imkanları düşünüldüğünde hala daha çığır açan bir sinematografiye, katmanlı bir olay örgüsü ve tutarlı bir distopik evrene sahip olduğunu söyleyebiliriz.

  Blade Runner 2049 olarak belirlenen filmin yönetmenliğini  Prisoners, Sicario ve Arrival filminden tanıdığımız Denis Villeneuve üstlenirken Ridley Scott ise projeden uzak kalmayıp yapımcılığını üstlenecek. filmin oyuncu kadrosunda ise başrollerdeki Harrison Ford ve Ryan Gosling‘in yanı sıra Robin Wright, Dave Bautista, Ana de Armas, Sylvia Hoeks, Carla Juri, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi ve Jared Leto gibi isimler yer alacak.

  https://vimeo.com/222528347

  0
  0
  604
 • 26-06-2017

  Kısaltması BIAD olan Beijing Mimari Tasarım Enstitüsü, geleneksel sokak tasarımını yeniden düşünmek ve sanatsal dokunuşlar etkilemek için Hutong çevresinde çağdaş bir çalışma başlattı.

  ​Sade ve dengeli bir yerleşime sahip şehrin çehresi aşırı nüfus artışıyla formunu kaybetme tehlikesi altındayken, Hu Yue “alan” ve “çevre” temasını vurgulamak için 10 metre yüksekliğindeki şişme figürü sanatsal bir yerleştirme olarak kullandı.

  0
  0
  521
 • 26-06-2017

  Dünya çapında geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı yayımlanalı tam 20 yıl oldu.

  Kitap bugüne kadar resmi olarak 68 dile ( gayriresmi rakamlara göre 96 dile) çevrildi. Bu da kitabın yabancı dillerdeki basımlarında kullanılan kapaklarda çeşitlilik oluşmasını sağladı. Çeşitli yayıncılar Amerika’da yayımlanan versiyonunda kullanılan Mary GrandPré tasvirini, kimileri de İngiltere’de yayımlanan versiyonundaki Thomas Taylor tasvirini kullanırken bazıları tamamen kendi üretimlerini kullandı.

  0
  0
  3059
 • 25-06-2017

  Dünyaca ünlü festival Glastonbury’nin vereceği iki yıllık bir aranın yerini Glastonbury’nin kurucularının yarattığı alternatif festival Variety Bazaar için ön tarih verildi:2021.

  ​40 yılı aşkın süredir Worthy Farm‘da düzenlenen Glastonbury‘nin, 50. yaş gününde yeniden başlayacağı konuşmalarının üstüne bir varis festival olarak Variety Bazaar devreye girecek. Festivalin kurucularından Emily Eavis, festival mekânının henüz kesinleşmediğini, ancak 2021’de düzenlemeyi planladıkları Variety Bazaar için şu sıralar ekipçe hummalı bir mekân araştırmasına girdiklerini belirtti. Son zamanlarda müziğin yanında başka performansların da yer verildiği festival konseptine uygun bir biçim alacak Variety Bazaar’ın sonraki senelerde de düzenli olarak Glastonbury ile birlikte yürütülmesi bekleniyor.

  0
  0
  467
 • 24-06-2017

  Özellikle 90’larda çocuk olanların en efsane Batman serisi ve tüm zamanların en iyi Batman filmlerinden biri olan 1993 yapımı kült animasyon film Batman: Mask of the Phantasm, yenilenmiş versiyonu ve Blu-Ray formatında satışa sunuluyor.

  ​Televizyon serisi olan Batman: The Animated Series’de Batman’in karşısına çıkan kötü karakter Phantasm ile maceralarının konu alındığı Mask of the Phantasm’ın devamı olarak çekilecek. Filmin seslendirme kadrosunda, 1990’larda birçok animasyon yapımda Batman’i seslendiren Kevin Conroy ile Joker karakterini birçok farklı uyarlamada da seslendiren Mark Hamill yer alacakken, Phantasm karakterini ise Stacy Keach seslendirecek.

  0
  0
  492
 • 24-06-2017

  İkonik sanatçı Andy Warhol’un 1963-1964 yılları arasında yaptığı “Self-Portrait” adlı çalışmasının, önümüzdeki hafta Sotheby’s London’da düzenlenecek müzayedede 8 milyon dolara sunulması bekleniyor.

  ​Warhol’un çalışmasının New York’taki bir fotoğraf kabininde çekilmiş karenin baskısı olduğu biliniyor. Bu “selfie”, bizlere Warhol’un sosyal medyanın geldiği hali öngören şu ünlü sözünü hatırlatıyor: “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak.”

  0
  0
  681
DAHA FAZLA