NELER OLUYOR
 • 24-06-2019

  Fotoğraf sanatçısı Jeff Bark, “Paradise Garage” adını taşıyan kişisel sergisinde sanat tarihinin ikonik figür ve ögelerine garaj ortamında yeni bir yorum getiriyor. Bark’ın kendi garajında yarattığı kompozisyonlar Rönesans ve Barok dönemden izler taşırken plastik kovalar, sigara ve çeşitli noktalara yerleştirdiği güvenlik kameralarıyla idealist romantik anlayış ve yeniden doğuş çağına güncel bir soluk katıyor. Palazzo delle Esposizioni’de sergilenen “Paradise Garage”, 28 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  128
 • 22-06-2019

  Art Basel ziyaretçileri, Fondation Beyeler tarafından düzenlenen "The Young Picasso: Blue and Rose Periods” sergisine fuar boyunca yoğun ilgi göstermişti. Bu durum, bahsi geçen sergiyi İsviçre müze tarihinde en popüler sergi sıralamasında ikinciliğe taşıdı. 16 Haziran’da kapanışı gerçekleştirilen sergi, açıldığı 3 Şubat’tan itibaren toplam 316,000 ziyaretçiyi ağırladı. Verilere göre günlük ziyaretçi oranıysa yaklaşık 2,400 kişiye denk geliyor.

  Fondation Beyeler tarafından düzenlenen Monet sergisi, Picasso’dan önce en yoğun katılım oranına sahip ikinci sergi ünvanını taşıyordu. 2017’de kurumun 20. yılına özel açılan sergi, ikinciliği Picasso’ya kaptırsa da birincilik yine Gauguin’e ait. Fransız sanatçının 50 eserinin sergilendiği 2015’teki sergiyi 369,787 kişi ziyaret etmişti.

  Son görülme tarihi 26 Mayıs olan Picasso sergisi, Art Basel ve Venedik Bienali’ne katılacak ziyaretçiler için 16 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Hazırlıkları dört yılda tamamlanan sergide Picasso’nun 1901-1907 aralığında yaptığı resim, heykel ve çizimlerine yer verilmişti. Gelecek yıl, Madrid’teki Prado Müzesi ile anlaşmaya varan kurumun İspanyol sanatçı Francisco de Goya eserlerini sergilemesi planlanıyor.

  0
  0
  352
 • 21-06-2019

  Bugün ikinci sezonu paylaşılan Netflix Orijinali Alman dizisi Dark ve toplu taşıma firması BVG iş birliğiyle, 21 Haziran’da alınan “Dark Ticket”lar 33 yıl sonra bugün yeniden geçerli olacak. 21 Haziran 2019 tarihinde geçerli olan bileti yeniden 21 Haziran 2052’de kullanmak isteyen yolcular BVG müşteri merkezlerinden biletlerini değiştirmeliler.

  Berlin’in metro, tramvay ve otobüslerinin yanı sıra S-Bahn’da da geçerli olan “Dark Ticket”, metro istasyonlarındaki bilet makinelerinden alınabiliyor. Bileti almak isteyenler normal bilet kısmı yerine “Touristik & Event” seçimiyle bilete ulaşabilir. 

  0
  0
  417
 • 21-06-2019

  Uzun süredir kayıp olduğu düşünülen Judith and Holofernes isimli Caravaggio’ya ait tablo, sonunda bulunmuş olabilir. İddialara göre Fransız bir ailenin çatı katında ortaya çıkan eserin, günümüze kadar yapılmış tüm Caravaggio müzayedeleri arasında rekor fiyata ulaşacağı düşünülüyor.

  Barok dönemin usta isimlerinden Caravaggio’ya ait olduğu sanılan eser, iddialara göre Judith’in Holofernes’i öldürdüğü kanlı İncil sahnesinin kayıp sanılan ikinci kısmı olabilir. Esere yönelik söylemler belirsizliğini korurken, tahmini satış değerleri şimdiden dudak uçuklatıyor. Judith and Holofernes’in, $113.2 ile $169.7 milyon aralığında satılması beklenirken, sözü edilen tutar Christie’s ve Sotheby’s’in New York ve Londra’da gerçekleştirdiği tüm modern ve çağdaş sanat müzayedelerinde görülebilecek rekor fiyatlara denk gelse de Fransa’da gerçekleştirilecek bir müzayede için oldukça sıra dışı görülüyor. Satışın Toulouse’daki müzayedecilerden Marc Labarbe ile Parisian Old Master simsarı Eric Turquin tarafından yapılması planlanıyor.

  0
  0
  464
 • 20-06-2019

  Louvre Müzesi’nin ziyaretçi rekoru kıran Leonardo da Vinci sergisi, sanatçının başyapıtlarından Mona Lisa tablosunu sanal gerçeklik ortamında izleyicisiyle buluşturacak. Sonbaharda yapılması planan sanal çalışma "Mona Lisa: Beyond the Glass” adıyla 24 Ekim 2019 - 24 Şubat 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Müzenin VR tekniğiyle gerçekleştirdiği bu ilk çalışma, ölümümün 500. yılında anılacak da Vinci sergisi için hazırlanıyor.

  Sanatçının Mona Lisa’nın yapımında kullandığı teknikler VR teknolojisiyle daha yakından incelenebilecek. Müzeye gelemeyen sanatseverler için sanal Mona Lisa deneyimi tasarlanacak ve bu deneyim dijital üyelik hizmetiyle ev ortamında da yaşanabilecek.

  Sergide yer alacak da Vinci eserleri arasında The Virgin of the Rocks (yaklaşık 1483-86) ve La Belle Ferronnière (1490) adlı yapıtlar da bulunacak. Toplamda 5 eseri kapsayan sergide, son dönemde büyük tartışmalara yol açan Salvator Mundi (yaklaşık 1500 dolaylarında) tablosu da yer alacak.

  0
  0
  405
 • 18-06-2019

  1996 yılından beri her yıl armağan edilen, dünyanın en önemli edebiyat ödüllerinden Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü, bu yıl ABD'li yazar Emily Ruskovich’e verildi.

  ​​Dublin Şehir Kütüphaneleri ve Dublin Kent Konseyi iş birliğiyle düzenlenen ödül, bu yıl Ruskovich’in 2019’da Yapı Kredi Yayınları tarafından dilimizde de yayımlanan romanı Idaho adlı eserine armağan edildi. Ruskovich, duygularını “Kazandığım ödül o kadar büyük bir para ki! Tek bir romana bu kadar büyük bir ödül verildiğine inanamıyorum. Bu parayla ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum ama artık, eninde sonunda yazarlığım için kazançlı olacak seçimler yapabileceğimi düşünüyorum” sözleriyle dile getirdi. seçici kurulu ise yaptığı açıklamada Idaho’nun “müzik, şiir, edebiyat ve sanatın kurtarıcı ve iyileştirici potansiyeline dair bir başyapıt” olduğunu belirtti.

  0
  0
  667
 • 17-06-2019

  Pop müzik efsanesi Madonna’nın 14. stüdyo albümü Madame X, Universal Music etiketiyle yayımlandı. Madonna bu albümünde Portekiz, Lizbon’da geçirdiği uzun yıllardan ilham alıyor. Toplamda 18 ayda Portekiz, Londra, New York ve Los Angeles’ta kaydedilen albümün hazırlık sürecinde Madonna’ya prodüktörü Mirwais, Mike Dean ve Diplo eşlik ediyor.

  Madame X’i buradan satın alabilir ve dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  426
 • 16-06-2019

  Meksika’nın Ulusal Ses Kütüphanesi’nden Frida Kahlo’nun olduğu düşünülen bir ses kaydı paylaşıldı. Kaydın Kahlo’nun yaşamını yitirmesinden bir yıl sonra, 1955 yılında yayımlanan El Bachiller radyo programının pilot bölümünden alındığı düşünülüyor. Kayıtta Diego Rivera hakkında konuşan Kahlo, AFP’nin çevirisine göre şunları söylüyor:

  "(Diego) Arkadaş canlısı bir yüzü ve hüzünlü bakışları olan dev, muazzam bir çocuktu. Koyu, karanlık, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde dururdu, göz bebekleri bir kurbağanınki gibi kabarık ve çıkık göz kapaklarından neredeyse dışarı çıkardı. Gözleri, bakışlarının daha büyük bir görsel alanı içine almasını sağlardı- sanki büyük mekânlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar gibi."

  https://www.youtube.com/watch?v=HjTA2Dd8U9o

  0
  0
  729
 • 15-06-2019

  Virginia Woolf’un en ünlü eserlerinden biri olan Mrs Dalloway’i el yazısıyla yazdığı ve üzerinde notları bulunan orijinal taslağı ilk kez yayımlanacak.

  Woolf’un Haziran 1923 ile Ekim 1924 tarihleri arasında üç deftere mor mürekkeple yazdığı romanda her sayfada bulunan kenar boşluklarına tarih, kelime sayısı ve kişisel notlarını eklediği; romanın ilk isminin The Hours olduğu ve ilk cümlesini daha sonra değiştirdiği görüldü.

  ​Orijinal metin, Woolf uzmanı Helen Wussow ve Mrs Dalloway’den ilhamla The Hours’ı yazan Michael Cunningham’ın makalelerinin eşliğinde  Haziran ayında Parisli yayıncı SP Books tarafından yayımlanacak.

  Kaynak: Virgin Media Television

  0
  0
  609
 • 14-06-2019

  Robert Pattinson, Joanna Hogg filmi The Souvenir’in devam filmi kadrosundan zaman çatışması nedeniyle ayrıldı. Film için çok istekli olmasına rağmen kadrodan ayrılmak durumunda kalan Pattinson, Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet’in çekimlerine devam ediyor.

  The Souvenir’in devam filminde Honor Swinton Byrne’nin rol verdiği Julie’nin ilgi duyduğu karakteri canlandırması planlanan Pattinson, geçtiğimiz ay Tenet’in çekimlerine başlamıştı. Yedi farklı ülkede çekilmesi planlanan Nolan filminde ayrıca John David Washington, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh, Clémence Poésy, Dimple Kapadia, and Michael Caine rol alıyor.

  Ayrıca geçtiğimiz günlerde Pattinson’ın Matt Reeves’in The Batman filminde Bruce Wayne karakterini canlandıracağı açıklanmıştı. 

  0
  0
  407
DAHA FAZLA