NELER OLUYOR
 • 28-02-2017

  Londra sanat dünyasının tanınan isimlerinden biri olan Chistina Smith, 60 yıldır üzerinde çalıştığı ve Frink, Hambling, Hockney, Matisse ve Sir Cedric Morris gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı  koleksiyonunu ilk kez satışa çıkaracak.

  Mart ayında satışa çıkarılacak koleksiyonda bulunan eserler ve fiyatları hakkındaki detaylar ise önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

  İlk kez 16 yaşındayken Picasso’ya ait bir tabloyu satın alarak koleksiyonerlik hayatına başlayan Smith’in koleksiyonundan bir seçki, 27-31 Mart tarihleri arasında Londra’da bulunan Kohn Pederson Fox, 7a Langley Street adresinde sergilenecek.

  Görsel: David Gentleman, Covent Garden Scene

  0
  0
  32
 • 28-02-2017

  Amerika’da son dönemdeki siyasi durum İngilizceye de damgasını vurdu. Oxford Dictionaries, bu zamanlara uyan ve yalnızca Amerika’da değil pek çok ülkede kullanılan yeni sözcükleri sözlüğüne ekledi.

  Günlük dilde de yaygın olarak kullanılan “Clicktivism”, oturduğu yerde, sosyal medya üzerinden aktivistlik yapanlar için söylenen bir kelime olurken; “haterade” ise aşırı negratiflik, eleştiri ya da kızgınlık anlamına geliyor. Bu iki sözcük dışında ayrıca türetilen “otherize” bir kişiyi veya grubu aşırı ötekileştirme, “herd mentality” ise kişilerin davranışlarını ve inançlarını ait oldukları gruba uydurma eğilimi olarak açıklandı.

  İçerik Geliştirme Direktörü Angus Stevenson, yaptığı açıklamada: Trump taraftarlarının ve muhaliflerinin yeni terim üretme konusunda çok hızlı olduklarını; Brexit’le birçok sözcüğün türetildiğini şimdiyse sıranın Trump döneminde türetilecekleri görmeye geldiğini belirtti.

  0
  0
  182
 • 28-02-2017

  IFEMA tarafından bu yıl otuz altıncısı gerçekleştirilen ARCOmadrid 2017, katılımcı sayılarına göre bir değerlendirme yaparak pazarın hareketlendiğini doğruladı.

  Toplamda yaklaşık 100 bin ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen fuar, ARCOmadrid’in uluslararası sanat alanında ilgi çektiğini bir kez daha kanıtladı. Avrupa ve Latin Amerika arasındaki sanat pazarını ve etkileşimi hareketlendiren ARCOmadrid, İspanya Kral ve Kraliçesi ile Arjantin Devlet Başkanı ve eşi tarafından yapılan bir törenle açılmıştı.

  Bu yıl da geleneği devam ettirerek 12 sanatçının 18 çalışmasını satın alan Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, fuar için toplamda 389,200 euro harcadı. Bunun yanı sıra; Artium, MoMA ve Des Moines Art Centre gibi kurumlar da fuardan eser satın alanlar arasında yer aldı.

  0
  0
  135
 • 28-02-2017

  Singapurlu fotoğraf sanatçısı Nguan, fazla sergi açmaması ve çalışmalarını satmayı tercih etmemesi ile dünya çapında ilgi çekti. 2010 yılında çıkardığı ilk kitabı Shibuyanın PDN Annual tarafından yılın en iyileri arasında gösterilmesiyle dikkatleri üzerine toplayan sanatçı, şehir yaşamına odaklandığı How Loneliness Goes ile de büyük başarı elde etti.

  Nguan, fotoğraflarında genellikle hayali bir atmosferin hakim olduğu pastel renklerle Singapur’un günlük yaşamını ve şehir hayatını ele alıyor. Amerika’da bulunan Northwestern University’de film ve video eğitimi alan sanatçının eserlerinden bir seçki, Singapore Art Museum’un daimi koleksiyonunda yer alıyor.

  0
  0
  171
 • 27-02-2017

  Francis Bacon’ın ünlü sevgilisi ve Londra East End’in tanınan suçlularından George Dyer’ın ressam tarafından çizilen triptik portresi, ilk kez bir müzayedede satışa sunulacak.

  Bacon’ın 1963 yılında resmettiği ve daha önce Roald Dahl’a ait olan portre, Londra’da bulunan Christie’s’de sergilendikten sonra Mayıs ayında New York’ta alıcılarıyla buluşacak.

  Ünlü ressamın 40’tan fazla resmine ilham kaynağı olan Dyer’ın satılacak ilk triptik portresinin satış fiyatının 50 ile 70 milyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

  0
  1
  521
 • 27-02-2017

  Lafayette Anticipations tarafından; kadın, feminizm ve sanat alanında bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Vikipedi Uluslararası Yayın Marathonu “Editathon Art+Feminisms”, 4 Mart tarihinde saat 11:00’de başlıyor.

  Paris Archives Nationales’te başlayacak etkinlik, iki gün boyunca Vikipedi’nin sanat sayfalarında bulunan seksist ifadeleri ve cinsiyet eşitsizliğini azaltmayı amaçlıyor. Yazı düzenleme konusunda workshopların gerçekleştirileceği marathon, aynı zamanda Wu Tsang, Vaginal Davis, Boychild ve Bendik Giske gibi isimlerin performansları ile Elvan Zabunyan, Kvardek Du ve Hypatia Vourloumis’in söyleşilerine ev sahipliği yapacak.

  Flora Katz’ın küratörlüğünü üstlendiği “Editathon Art+Feminisms”, 5 Mart tarihinde saat 21:00’e kadar devam edecek.

  0
  0
  459
 • 27-02-2017

  89. Oscar ödüllerinin kazananları belli oldu. 14 dalda aday olan La La Land filminin altı ödülle döndüğü törende, Moonlight ise en iyi film ödülünü kazandı.

  Moonlight filmindeki Juan rolüyle öne çıkan Mahershala Ali, Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu olarak akademi tarihine geçti. En iyi film ödülünün kazananı olarak önce La La Land filminin duyurulduğu törende zarfların karıştırıldığı söylenerek tekrar anons yapıldı ve Moonlight ekibi sahneye davet edildi. Ödüllerin tam listesi ise şöyle:

  En İyi Film: Moonlight 

  Yabancı Dilde En İyi Film: The Salesman (İran) 

  En İyi Animasyon: Zootopia 

  En İyi Yönetmen: Damien Chazelle – La La Land 

  Özgün Senaryo: Manchester By The Sea – Kenneth Lonergan 

  Uyarlama Senaryo: Moonlight – Barry Jenkins, Tarell Alvin Mccraney 

  Kadın Oyuncu: Emma Stone – La La Land 

  Erkek Oyuncu: Casey Affleck – Manchester By The Sea 

  Yardımcı Kadın Oyuncu: Viola Davis – Fences 

  Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali – Moonlight 

  Belgesel: O.J.: Made In America 

  Kostüm Tasarımı: Fantastic Beasts And Where To Find Them 

  Makyaj & Saç Tasarımı: Suicide Squad 

  Yapım Tasarımı: La La Land 

  Kurgu: Hacksaw Ridge – John Gilbert 

  Görüntü Yönetimi: La La Land – Linus Sandgren 

  Görsel Efekt: The Jungle Book 

  Özgün Müzik: La La Land 

  Özgün Şarkı: “City Of Stars”; La La Land 

  Ses Kurgusu: Arrival 

  Ses Miksajı: Hacksaw Ridge

  0
  0
  2476
 • 27-02-2017

  1980 doğumlu İspanyol sanatçı Okuda San Miguel, 2000 yılında Madrid’te bulunan Complutense University’den güzel sanatlar diplomasıyla mezun oldu. Çalışmalarına ilk başlarda terk edilmiş tren yolları ve fabrikalarda başlayan sanatçı, daha sonra kilise veya park gibi kamusal alanları renklendirmeye devam etti.

  Gökkuşağı renkleri kullanarak ürettiği geometrik mural ve heykellerle sokak sanatına kendine özgü bir stil getiren Miguel, eserlerinde genellikle varoluş, evren, sonsuzluk, yaşamın anlamı ve kapitalist düzenin yarattığı özgürlük algısı gibi kavramlara referans veriyor. Hindistan, Amerika, Japonya, Şili, Brezilya, Güney Afrika ve Avrupa’nın pek çok şehrinde çalışmaları bulunan sanatçı, çalışmalarını Pop sürrealizm olarak nitelendiriyor.

  0
  0
  82
 • 26-02-2017

  Romantik akımının en önemli temsilcilerinden Fransız şair, romancı ve oyun yazarı Victor Hugo bugün doğdu.  Sefiller, Notre Dame'ın Kamburu gibi eserleriyle tanınan ünlü yazar hakkında az bilinenleri sıraladık.

  -Yazarın Demain, dès l'aube adlı şiiri kızının ölümünü ve onun mezarına ziyareti anlatmaktadır.

  -Romantik akımın kurucusu olarak anılan François-René de Chateaubriand, Hugo’nun en çok etkilendiği kişi oldu. Sadece eserlerinde değil tüm hayatında onun gibi olmaya çalıştı.

  -Bir İdam Mahkumunun Son Günü adlı eseri toplumsal vicdanı sorgulayan hikâyesiyle o dönemde birçok okuyucuyu etkilemiş; hatta Albert Camus, Charles Dickens ve Fyodor Dostoyevski gibi yazarların eserlerinde de derin izler bırakmıştır.

  -Notre Dame'ın Kamburu adlı eserinin bıraktığı etki şehir mimarisine de etkiledi. Romanın dünyada hızla yayılmasından sonra uzun süredir ihmal edilen Notre Dame Katedrali restore edildi.

  -1862 yılında yayımlanan Sefiller romanı, Hippolyte Taine, Gustav Flaubert, Goncourt kardeşler, Charles Baudelaire gibi dönemin önde gelen yazarları tarafından başarısız olarak görüldü.

  -22 Mayıs 1885'te 83 yaşındayken zatürreden öldü.

  0
  0
  1554
 • 26-02-2017

  İspanya’nın Madrid şehrinde kurulan anonim sanat kolektifi Luzinterruptus, kamusal alanlarda yaptıkları ve şehirle iç içe geçen çalışmalarla tanınıyor. Karanlığı tuval olarak benimseyen grup, enstalasyonlarında ham madde olarak ışık ve led kullanıyor. Sanatçılar, sokaklarda kullandıkları ışıklar sayesinde yetkililerin ve vatandaşların dikkatini şehirde var olan sosyal problemlere çekmeye çalıştıklarını söylüyor.

  Genellikle kısa süreli enstalasyon çalışmaları yapan Luzinterruptus, toplumsal meselelerle ilgilendikleri kadar şehrin gizli kalmış olağanüstü güzelliklerini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bazen sadece ışıkla, bazense farklı nesnelerle dikkat çekici enstalasyonlara imza atan sanatçıların çalışmaları arasında,  Literature vs. Traffic, Rain Interactive ve Labyrinth of Plastic Waste sayılabilir.

  0
  1
  92
DAHA FAZLA