NELER OLUYOR
 • 22-01-2018

  2017 yılı müze açılışı bakımından oldukça verimli bir yıl olmuştu. 2018 ise geçtiğimiz yılı aratacağa benzemiyor. Dünyanın dört bir yanında açılacak olan bu müzeler hem oldukça cazibeli hem de müze mimarisi adına adeta kıyasıya bir yarıştalar!


  İşte açılması planlanan müzelerin listesi;

  1-Yer: Richmond, Virginia - Institute for Contemporary Art at Virginia Commonwealth University


  2-Yer: Montgomery, Alabama - The Legacy Museum: From Enslavement to Mass Incarceration


  3-Yer: Seattle, Washington - Nordic Museum


  4-Yer: Kahire, Mısır - Grand Egyptian Museum


  5-Yer: Dundee, İskoçya - Victoria & Albert Museum of Design, Dundee


  6-Yer: Londra, İngiltere - Photography Centre at the Victoria & Albert Museum


  7-Yer: Potomac, Maryland - Glenstone Museum


  8-Yer: Londra, İngiltere - London Museum of Photography


  Kapak Görsel: 
  Glenstone Museum

  Tag: Museum, 2018
  0
  0
  364
 • 21-01-2018

  Tarsila do Amaral ülkesinde yaygın olarak tanınsa da, sanatçının çığır açan sanatına adanan sergisi Amerika’da ilk kez sergilenecek. Latin Amerika, Avrupa ve Amerika'daki koleksiyonlardan çizilen resimler, çizimler, eskiz defterleri, fotoğraflar ve tarihsel belgeler de dahil olmak üzere 100'den fazla eser içeren, MoMA’da sanatseverlerle buluşacak olan “Tarsila do Amaral: Inventing Modern Art in Brazil” adlı sergi, oldukça kapsamlı bir sunuma sahip.

  Tarsila do Amaral adına açılan bu kişisel sergi, Modern Sanatlar Müzesi ve Chicago Sanat Enstitüsü iş birliği ile gerçekleştirildi. 11 Şubat tarihinde MoMA’da açılacak olan sergi, 3 Haziran tarihine kadar görülebilecek.

  0
  0
  355
 • 19-01-2018

  Herkes bir ikizi olduğunu düşünür. Peki ya Google sizin için bunu buluyor desek! Hem de çağlar boyunca bir sanat eserinin içinde gizli kalmış halinizi. Google Art & Culture yeni bir uygulaması ile tüm dünyada yeni bir akım oluşturdu.

  ​Uygulama, çektiğiniz selfie’yi yüklemenizin ardından, var olan eserler arasındaki benzerinizle eşleşmenizi sağlıyor. Eşleşen benzerlikler oldukça ilgi çekici!

  0
  3
  1249
 • 18-01-2018

  Luca Guadagnino’nun çok ses getiren filmi Call Me By Your Name, Türkiye’de birkaç kısıtlı gösterimin ardından vizyon tarihini bir türlü belirleyememişti. Birçok festivalden ödülle ayrılan filme internet sitelerinden online veya indirilerek ulaşılabilirken maalesef beyaz perdede görme imkânı bulunamıyordu.

  ​​7 Ocak’ta 75. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film (Drama) dalında yarışan ancak ödülü alamayan film, Bir Film’in dağıtımıyla 23 Şubat’ta Türkiye’de gösterime girecek. Oscar töreninden hemen önce vizyona girecek olan film, André Aciman’ın 2007 yılında yayımlanan aynı isimli romanının uyarlaması olarak tüm dünyada oldukça beğeni aldı. Call Me By Your Name; Elio adında İtalyan bir genç ile ailesinin yazlık misafiri Oliver arasındaki aşka odaklanan bir film.

  0
  0
  416
 • 18-01-2018

  Chiharu Shiota ipliklerle oluşturduğu dünyasıyla tanınıyor.  Antik mobilyalar gibi nesnelerle bütünleştirdiği iplik dünyasına “Uzayda Çizimler” adını veriyor. Böylece eserlerinde geçmişle bizi birbirimize bağladığını söylüyor.

  Shiota'nın çalışmaları son zamanlarda Norveç'teki Bergen KODE-Sanat Müzesi, Berlin'deki Müze Nikolaikirche, Japonya'daki Kenji Taki Galerisi ve Gürcistan'daki SCAD Sanat Müzesi'nde sergilendi.

  0
  0
  586
 • 17-01-2018

  İngiliz grup Editors, 2018 yılıyla birlikte yeni bir albüm ile geri dönüyor. Son albümleri In Dream’in üstünden geçen üç yıl aradan sonra yayımlanacak yeni albümleri Violence, 9 Mart’ta piyasaya çıkacak. Violence albümünden paylaşılan ilk single Magazine, BBC Radio 2’da Jo Whiley’nin programında ilk kez dinletildi. Şarkının klibi ise ünlü fotoğrafçı ve yönetmen Rahi Rezvani tarafından Amsterdam'da çekildi. Tom Smith, şarkının bazı politikacıları ve iktidarı hedef aldığını da ayrıca belirtti. 

  https://www.youtube.com/watch?v=08h4wVssYJM

  0
  0
  181
 • 16-01-2018

  PEN Amerika, bu yılki Edebiyat Hizmeti Ödülü'ne polisiye ve korku edebiyatının önde gelen ismi Stephen King’in değer görüldüğünü açıkladı.

  ​Ödülün gerekçesi olarak King’in "Eserleriyle takdir toplayıp geniş bir kitleyi etkilemesi ve insan olmanın özgün ve güçlü yollarını anlamamıza yardımcı olması"nı gösteren komite, Edebiyat Hizmet Ödülü’nün yalnızca edebiyat alanında sunulan katkılar nedeniyle değil, ifade özgürlüğüne sağlanan destekler dikkate alınarak da verildiğini belirtti. Yapılan açıklamada King'in eserlerinin aynı zamanda "baskının herhangi bir türü karşısında PEN Amerika'nın üstlendiği misyonu somutlaştırdığı" da vurgulandı. Ödül töreni, 22 Mayıs’ta New York’ta düzenlenecek.

  0
  0
  209
 • 16-01-2018

  İrlandalı ünlü rock grubu The Cranberries'in solisti Dolores O'Riordan, 46 yaşında hayatını kaybetti. 90'lı yıllarda Zombie şarkısıyla çıkış yapan grubun solisti O'Riordan'ın menajeri Lindsey Holmes, sanatçının pazartesi günü Londra’daki stüdyoda The Cranberries'in kayıtlarını yaparken aniden yaşamını yitirdiğini duyurdu. Dolores O’Riordan’ın ölüm sebebinin detaylarının yakında açıklanması bekleniyor. 

  0
  0
  494
 • 16-01-2018

  London Art Fair’in bu seneki edisyonu, 17 – 21 Ocak tarihleri arasında gerçekleşiyor. Fuar her sene olduğu gibi bu sene de değişen uluslararası sanat piyasasına uzman bir bakış açısı sunmanın yanı sıra istisnai modern ve çağdaş sanata erişim sağlayacak.

  ​Hem modern İngiliz sanatçılarının hem de önde gelen küresel sanatçıların bir araya geldiği fuarda, kreatif alanlar Art Projects ve Photo 50 alanlarına ek olarak İngiliz ve uluslararası galeriler yer alıyor. Fuar boyunca gerçekleşecek söyleşiler ise oldukça dikkat çekici.

  0
  0
  207
 • 15-01-2018

  Bu yılın Emmy Ödülleri’nde en iyi dizi seçilen ve en çok ödül kazanan, aynı zamanda Altın Küre’den de zaferle dönen The Handmaid's Tale ikinci sezon fragmanını paylaştı. Margaret Atwood’un The Handmaid’s Tale romanından uyarlanan ve Türkçeye Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilen dizinin ikinci sezonu toplam 13 bölümden oluşacak ve 25 Nisan’da Hulu’da başlayacak.

  ​Başrollerini Elisabeth Moss, Joseph Fiennes, Samira Wiley ve Alexis Bledel gibi oyuncuların paylaştığı The Handmaid’s Tale, Gilead isimli distopik bir evrende, kadınları doğurganlıkları üzerinden farklı sınıflara ayırarak, onlara dayatılan roller dâhilindeki hayatlarını inceliyor. Fragmana aşağıdan göz atabilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=xxQhWrAcQnE

  0
  0
  528
DAHA FAZLA