NELER OLUYOR
 • 12-12-2018

  PEN Amerika, 2019 PEN Amerika Edebiyat Ödülleri’ne aday yazar ve kitapların uzun listesini açıkladı. Seçici jüriler, ödüllü yazarlar, editörler, yayıncılar, PEN Amerika üyeleri ve edebi kültür alanında etkili isimlerden oluşuyor.

  2018 yılında yayımlanan edebi eser sahiplerine, PEN/Robert W. Binghan İlk Kurgu Ödülü, PEN Açık Kitap Ödülü, PEN Çeviri Ödülü, PEN Şiir Çevirisi Ödülü, PEN/Diamondstein-Spielvogel Deneme Sanatı Ödülü, PEN/Bograd Weld Biyografi Ödülü, PEN/John Kenneth Galbraith Kurgusal Olmayan Eser Ödülü, PEN/E.O. Wilson Bilim Yazarlığı Ödülü ve PEN/ESPN Spor Yazarlığı Ödülü başlığı altında toplamda 370.000 Dolar değerinde ödül verilecek.

  Finalistler 2019’un Ocak ayında, ödül sahipleri ise 26 Şubat 2019’da NYU Skirball Center’da yapılacak seremoni ile açıklanacak.

  Kurgu, kurgusal olmayan, şiir, biyografi, deneme, bilim yazısı, spor yazısı ve çeviri türlerini kapsayan uzun listeye PEN Amerika’nın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

  ​Kaynak: PEN

  0
  0
  53
 • 12-12-2018

  7 Aralık’ta ABD’de vizyona girecek, senaristliğini ve yönetmenliğini Brady Corbet’nin yaptığı, Natalie Portman ve Jude Law’lı Vox Lux filminden bir müzik videosu paylaşıldı. Filmde yeni nesil bir pop starı canladıran Natalie Portman’ı, Sia’nın film için yazıp seslendirdiği Wrapped Up şarkısıyla izliyoruz.

  Video klipte bazı kesitlerini izlediğimiz film, Celeste’nin ulusal bir trajiden pop starlığa yükseldiği sekiz yılını konu alıyor. 1999 yılında bir terörist saldırısından sağ kurtulan genç Celeste (Raffey Cassidy) anma töreninde söylediği şarkı sonrası söz yazarı kardeşi (Stacy Martin) ve menajer (Jude Law) yardımıyla büyük bir üne sahip olmaya başlar. Yetişkin Celeste (Natalie Portman) insanların gözünde büyük bir şöhrete sahip olmuştur: Amerika ikonu, dünyevi bir tanrıça ve dünya starı. Vox Lux’ta, bilim kurgu marşının da bulunduğu altıncı albümü için çıktığı turne süresince Celeste’yi çılgınlığıyla, tekil şöhretiyle, kişisel ve ailevi mücadeleleriyle izleyeceğiz.

  https://www.youtube.com/watch?v=iEWYq4ebpxM

  0
  0
  50
 • 10-12-2018

  Başrollerini Fahri Yardım ve Felix Kramer’in paylaştığı, Almanya’nın ikinci Netflix orijinal dizisi Dogs of Berlin’in prömiyeri Berlin’de gerçekleştirildi. Merakla beklenen dizi Berlin-Marzahn takımları arasında oynanacak uluslararası maçın öncesinde öldürülen Türk-Alman futbol yıldızının cinayetini konu alıyor.

  Felix Kramer ve Fahri Yardım yeraltı dünyasında işlenen suçlara karşı savaşan iki polis memurunu canlandırıyor. Usta isimlerden oluşan dizinin kadrosunda ayrıca Katharina Schüttler, Anna Maria Mühe, Katrin Sass, Hannah Herzsprung, Antonio Wannek, Mišel Matičević, Jasna Fritzi Bauer ve Constantin von Jascheroff yer alıyor. Dizinin yapımcılığını Syrreal Entertainment, yönetmenliğini ise gerilim türündeki yapımları ile tanınan Christian Alvart üstleniyor.

  0
  0
  257
 • 10-12-2018

  İngiltere’nin en prestijli sanat ödülü Turner Prize, Tate Britain’de düzenlenen ödül gecesinde sahibini buldu. Heykel, ses, performans ve yazı disiplinlerini bir araya getirdiği BRIDGIT (2016) isimli 33 dakikalık video çalışmasıyla bu yılki Turner Prize’ın sahibi video sanatçısı Charlotte Prodger oldu.

  Sanatçının eseri bir Iphone kamerasıyla çektiği bilinirken bu zamana kadar ürettiği en kişisel ve deneysel işinin BRIDGIT (2016) olduğu da katalogtan aktarılan bilgiler arasında. İskoçyalı sanatçı Prodger’ın bir sonraki Venedik Bienali’nde ülkesini temsil etmeye aday olduğu söyleniyor. Prize ödüllü Charlotte Prodger, Londra’daki Hollybush Gardens ile İskoçya’daki Koppe Astner’de sergilenen çalışmalarının ardından son olarak Londra, SculptureCenter’daki ilk kişisel-kurumsal sergisiyle izleyicinin karşısına çıkmıştı.

  0
  0
  275
 • 09-12-2018

  Ölümünden sonra Chicago Kültür Merkezi’nde sergilenen siyah beyaz kare formatlı fotoğraflarıyla dünya çapında sevilen Vivian Maier’in renkli fotoğrafları geçmişten bu yana bir gizem olarak kaldı. 2011 yılında gerçekleşen sergiden bugüne büyük bir tanınırlığa ulaşan fotoğraflar sergiden dört yıl önce 380 dolar değerindeki negatiflerden oluşan bir kutunun açık arttırmada şehir planlamacısı John Maloof tarafından alınmasıyla keşfedildi. Tab ettiği siyah beyaz filmlerin sonucunda Maier’in hayatından çok etkilenen Maloof, sanatçıya ait başka işleri ve eşyaları da topladı. Maloof, sergideki çalışmalar ve 2014 yılında en iyi belgesel film Oscar’ına aday gösterilen Finding Vivian Maier filmi ile sanatçının nasıl sanat dünyasına ve ana akım kültüre yayıldığını gösterdi. Maloof, Maier’in ölümü sonrasında bu üne sahip olmasını sağladı ve onun büyük arşivine sahip oldu. Maloof, telif hakkı sahipliği konusunda çıkan yasal anlaşmazlıkların 2016 yılında çözülmesiyle Maier’in son 30 yılda ürettiği ve gizemini koruyan renkli formatlı çalışmalarının bulunduğu 700 filmi ve 40,000 Ektachrome pozu tab ettirdi. Bu filmlerden seçilen fotoğraflar ise sanatçının ilk renkli fotoğrafçılık monografını oluşturuyor: Vivian Maier: The Color Work (2018).

  Fotoğraflara baktığımızda Maier’in -etkilendiği fotoğrafçıların kimler olduğu, neden çekim tekniğini değiştirdiği, neleri konu edindiği ve kişisel yaşantısındaki etkenlerin ortaya koyduğu işlere nasıl yansıdığı hakkında- çalışmaları ve hayatı ile ilgili merak ettiğimiz konular çözülmeye başlıyor. The Color Work, Maier’in ünlendiği Rolleiflex’inden 35-milimetre kamerasına geçişini gösteriyor. Format değişiminin nedenini bilmesek de bu geçiş onun sokak fotoğrafçılığını önemli ölçüde değiştiriyor.

  0
  0
  482
 • 09-12-2018

  Başrollerinde Ewan McGregor ve Léa Seydoux’ya Theo James, Rashida Jones ve Christina Aguilera’nın eşlik ettiği Aşkın Algoritması’nın kurgusunu Babel, Birdman filmlerinin Oscar adayı kurgucusu Douglas Crise üstleniyor. Ridley Scott’ın yapımcısı olduğu filmin yönetmenlik koltuğunda ise Like Crazy ve Equals ile çıkış yakalayan Drake Doremus oturuyor.

  Sınırları zorlayan teknoloji ve algoritmalar, romantik ilişkileri bir bilime indirgemiştir. Bilgisayarda yapılan simülasyonlar ilişkilerin uyumunu ve ömrünü bulmakta; öte yandan şirketler tarafından dizayn edilen yapay zekalı sentetik eşler, insanlara romantik ilişkilerde aradığı her şeyi vermektedir. Cole ve Zoe, ideal android eşler tasarlayan ve bu teknolojiyi geliştiren bir şirkette çalışan iki mühendistir. Aralarındaki profesyonel ilişki, zamanla romantik bir boyuta evrilir. Fakat android robotlardan Ash’in de Zoe’ye ilgi duymaya başlaması, Zoe’nin bazı gerçeklerle yüzleşmesine yol açar. Film 21 Aralık’ta vizyona giriyor.

  0
  0
  427
 • 07-12-2018

  PİLEVNELİ, Dolapdere’nin açılışının üzerinden henüz sadece bir yıl kadar geçmiş olmasına rağmen, galeri yepyeni bir mekânla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 4000 metrekarelik devasa bir sergileme alanına sahip olan PİLEVNELİ Mecidiyeköy, Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nın yerinde, şimdiye kadar hiç yapılmamış boyut ve içerikte bir sergiyle açılmaya hazırlanıyor.

  “Fabrika’da: 10 Sanatçı / 10 Bireysel Pratik” adlı sergi, 10 sanatçının kişisel sanat pratiğini gözler önüne serdiği işlerin toplamından oluşuyor. 11 Aralık’ta gerçekleştirilecek sergi, PİLEVNELİ’nin temsil ettiği uluslararası ve yerel sanatçıların işlerinden oluşan bir karma sergi olmasına rağmen her bir sanatçıya kendisini ifade etmesi için ayrılan alan, eser sayısı, eserlerin seçkisi ve sunumuyla aslında her bir sanatçının kişisel sergisi niteliğinde okunabilir. Ölçeği, çeşitliliği, seçkisi ve içerik zenginliği ile alışılagelmiş bir sanat galerisi sunumunun çok ötesinde bir yere konumlanan “Fabrika’da: 10 sanatçı / 10 Bireysel Pratik” adlı sergide yer alacak sanatçılarsa: Refik Anadol, Hans Op de Beeck, Daniel Firman, Arik Levy, Tony Matelli, Ida Tursic&Wilfried Mille, Youssef Nabil, Şener Özmen, Jean Pigozzi ve Erdoğan Zümrütoğlu.

  0
  0
  1073
 • 07-12-2018

  6-9 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Art Basel Miami Beach bu yıl da dopdolu bir programla sanatseverlerle buluşuyor. Dünyaca ünlü 200 galerinin bir araya geldiği fuar farklı ülkelerden 4000’in üzerinde sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Kültürel alanda çalışan pek çok kurum ve kuruluşun yanı sıra Miami’nin önemli markaları tarafından Miami Beach’te düzenlenen sergi ve etkinlikler, Amerikan sanat dünyasında çok ses getireceğe benziyor.

  0
  0
  314
 • 07-12-2018

  M. Night Shyamalan, iki orijinal yapıtının -2000 yılından Ölümsüz (Unbreakable) ve 2016 yılından Parçalanmış- (Split) hikâyelerini Glass adlı yepyeni bir gerilimde bir araya getiriyor. Filmden karakter afişleri yayımlandı.

  Ölümsüz filminde rol alan Bruce Wills, David Dunn rolünde, Samuel L. Jackson ise takma adı olan Bay Glass olarak geri dönüyor. James McAvoy, Parçalanmış filmindeki Kevin Wendell Crumb rolü ve içinde barındırdığı farklı karakterleriyle rolüne devam ederken, Canavar ile karşılaşıp hayatta kalan tek kişi Casey’i canlandıran Anya Taylor-Joy da filmde rol alıyor.

  0
  0
  435
 • 07-12-2018

  Londra’daki Victoria & Albert Museum‎, 2 Şubat 2019’da ünlü giyim ve kozmetik markası Christian Dior’un büyük ve kapsamlı sergisini açmak için hazırlanıyor. Birleşik Krallık’ta düzenlenecek ilk Dior sergisinde ikonik tasarımcılara ait modeller oldukça dikkat çekerken sergi 1947’den bu yana markanın geçirdiği değişim ve dönüşümleri de konu edinen tarihsel bir süreci kapsıyor.

  Christian Dior’un “Designer of Dreams” isimli sergisi, Victoria & Albert Museum’un öncesinde Londra’da düzenlediği “Alexander McQueen: Savage Beauty in 2015” sergisinden sonra en kapsamlı moda sergisi olarak karşımıza çıkıyor. 2 Şubat’ta açılacak sergi 19 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  231
DAHA FAZLA