NELER OLUYOR
 • 20-04-2018

  Pedro Almodóvar, yeni filmi Dolor Y Gloria (Pain and Glory) üzerinde çalışmalara başladı. Filmin çekimleri Temmuz 2018’de başlayacak ve yönetmenin en sevdiği iki oyuncu da kadroda yer alacak: Antonio Banderas ve Penélope Cruz.

  Dolor Y Gloria filmi, hayatının dönüm noktalarında olan bir yönetmenin yaşamına odaklanırken, filmde hem yönetmen olarak Almodóvar’ın hayatının yansımaları görülecek hem de Almodóvar’ın filmlerinde ender rastlanan “erkek bakış açısı” işlenecek. Yönetmen, yeni filmin içeriğini tanımlarken "ilk aşklar, ikinci aşklar, anne, ölüm, çalıştığım aktörler, altmışlar, seksenler ve şimdiki zaman" kelimelerini kullanıyor.

  0
  0
  77
 • 20-04-2018

  Tate Modern, geçtiğimiz günlerde 16 ile 25 yaş gurubu arasındaki gençlerle bir anket gerçekleştirdi. Müzelere olan ilgileri ve erişimleri üzerine olan bu ankette, genel olarak gençlerin müze giriş ücretlerinin yüksek olmasından şikâyet ettiği görüldü. Bu durum üzerine Tate Modern, gençlerin sanat ile daha fazla haşır neşir olmasını sağlamak adına 16 ile 25 yaş grubu arasındaki gençlere, yanlarında üç arkadaşlarını da getirmeleri şartıyla giriş ücretinin 5 pound olacağını açıkladı.

  ​Tate Modern direktörü Maria Balshaw bu durum için: “Genç kuşağın söylediklerine kulak verdik, böylece gelecek nesiller için gerekli değişiklikleri yapabiliriz. Sektörümüz onların yaratıcı enerjileri ile şekillendirilmeli. Bu konuda mesajımız: Sanat kurumları onlar için değil, onlar ile planlamalıdır.” yorumunda bulundu.

  Kapak Görsel: ©Jenny Saville

  0
  0
  22
 • 20-04-2018

  Bu yıl 71. kez 8-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan ve Cate Blanchett‘in jüri başkanlığında ve jüri üyelerinin Andrey Zvyagintsev, Kristen Stewart, Ava DuVernay, Khadja Nin, Léa Seydoux ve Chang Chen’den oluştuğu 71. Cannes Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu. Yedi yıl önce Melancholia filmiyle katıldığı Cannes Film Festivali’nde “Hitler'e sempati duyuyorum” diyerek yasaklanan Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in, bu yıl yeni filmi The House That Jack Built prömiyerini Cannes’da yapacak ancak yarışma dışı filmler arasında olacak. Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı, Terry Gilliam’ın The Man Who Killed Don Quixote, Yann Gonzalez‘in Un Couteau Dans Le Cœur ve Sergey Dvortsevoy‘un Tulpan filmleri bu yıl ana yarışma bölümünde yarışacağı netleşen filmlerden. ​

  0
  0
  136
 • 19-04-2018

  Cate Blanchett’ın bu yıl 71.’si düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı olacağı duyurulmuştu. 8-19 Mayıs 2018 tarihleri arasında Fransa'nın Cannes şehrinde gerçekleşecek festivalde, Blanchett’e eşlik edecek olan diğer jüri üyeleri de belli oldu.

  ​70. Cannes Jüri Ödülü'nü Loveless filmiyle alan yönetmen Andrey Zvyagintsev, oyuncu Kristen Stewart, Hollywood’un ünlü yönetmeni ve son filmi A Wrinkle in Time ile öne çıkan Ava DuVernay, müzisyen Khadja Nin, Léa Seydoux ve Chang Chen bu yıl 12. kadın baş jüri olacak olan Cate Blanchett’a eşlik edecek.

  0
  0
  292
 • 19-04-2018

  Brezilyalı sanatçı Oscar Oiwa, Sao Paulo’da yer alan Japan House'da gerçekleştirdiği Paradise – Drawing the Ephemeral isimli yeni enstalasyon çalışmasıyla izleyiciyi siyah beyaz bir girdap içine alıyor. Sanatçı bu çalışmasında, şişme vinil bir balonun içine, her yerini kaplayacak şekilde siyah beyaz çizimler yaparak yeni bir dünya oluşturdu.

  ​Oscar Oiwa, Paradise – Drawing the Ephemeral çalışmasını iki hafta süreyle beş asistanıyla tamamladı. Çalışma kapsamında 120 adet çizim kalemi harcandığı da bilinen bir diğer bilgi. Yerleştirme, bir girdap ve karanlık orman görüntüsüne sahip. Zaman zaman heyecanlandırırken zaman zaman ise tedirginlik hissi uyandırıyor. Japan House’un geleneksel Japon kültürünü modern bir şekilde yorumlamasıyla bütünleşen Oscar Oiwa’nın Paradise – Drawing the Ephemeral adlı çalışması, 3 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  112
 • 18-04-2018

  Netflix, bugün Roma’da gerçekleşen “See What’s Next” etkinliğinde yeni ve devam edecek olan orijinal yapımlarını açıkladı. Duyuruları paylaşılan ilk yapımlar oldukça merak uyandırıyor.

  Etkinlikten öğrendiğimize göre Dark adlı dizinin, sekiz bölümden oluşan 2. sezonunun çekimleri 25 Temmuz’da Berlin ve civarında başlayacak. Bir diğer sevindiren haber olan, La Casa de Papel’in üçüncü sezon onayının geldiği de “See What’s Next” etkinliğinde duyuruldu. İspanyol soygun hikâyesinin birinci ve ikinci sezonlarının dünya çapındaki başarısının ardından, Profesör’ün kalkıştığı yeni soygunları 2019’da da izleyeceğimiz belirtildi.

  Dogs of Berlin ise Almanya’da başlayacak yeni bir dizi projesi olacak. Merakla beklenen yeni diziden ilk görüntüler paylaşıldı. Dogs of Berlin, oynanacak uluslararası futbol maçının bir gece öncesinde öldürülen Türk-Alman bir futbol yıldızının cinayetini çözmek üzere, istemeden bir ekip olan iki zıt Berlin polis dedektifinin hikâyesini anlatıyor. Dedektifler, onları kendi insani zayıflıkları ve suç eylemleriyle yüzleştiren Berlin yeraltı dünyasıyla bir savaşa girmek ve kanunun gerçekte hangi tarafında olduklarına karar vermek zorunda kalıyorlar.

  İlk Türk orijinal dizisinin çekimlerine başladığını daha önce duyurmuş olan Netflix, diziyle ilgili yeni ayrıntıları da açıkladı. Bu yılın ikinci yarısında gösterime girecek fantastik drama türündeki The Protector (Koruyucu) dizisinin oyuncu kadrosunda Çağatay Ulusoy’un yanı sıra Okan Yalabık, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü ve Mehmet Kurtuluş yer alıyor. İpek Gökdel tarafından kaleme alınan, hikâyesi ise Atilla Ünsal ve Aşkım Özbek ile birlikte geliştirilen Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikâyesi adlı kitaptan esinlenerek hazırlanan dizi, tarihte kendisine verilmiş gizli bir görevle İstanbul’u korumak zorunda olduğunu öğrendikten sonra tüm dünyası altüst olan Hakan’ın macerasını anlatıyor.

  Yaratıcılığını Binnur Karaevli, yönetici yapımcılığını Onur Güvenatam ve yapımcılığını Alex Sutherland’ın üstlendiği dizinin kamera arkasında ise son yıllarda yıldızı parlayan yönetmen Can Evrenol ile birlikte Umut Aral, Gönenç Uyanık ve ödüllü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki bulunuyor.

  0
  0
  629
 • 18-04-2018

  Almanya’nın Bayreuth şehrinde, 1748 yılında inşa edilen Margravial Opera House, mimarisiyle kendine hayran bırakıyor. Bu küçük şehir, her yıl yaz döneminde, Alman besteci Richard Wagner adına düzenlenen opera performanslarının sunulduğu bir festivale ev sahipliği yapıyor.

  300 yıllık geçmişi olan opera binası, 2012 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Altı yıl önce ise restorasyon görmeye başlayan binadaki çalışmalar geçtiğimiz gün son buldu. 29.6 milyon euro harcanan restorasyon bütçesi oldukça konuşulmuştu ama Margravial Opera House’un şu anki hâli bu bütçenin her bir kuruşuna değdiğini gösteriyor.

  Yapı orijinal hâlinden uzaklaşmayarak yeniden bir canlılık yakalamış durumda. Tiyatronun orijinal boyalı, yaldızlanmış yüzeylerinin özenli bir şekilde restore edilmesine ve korunmasına ek olarak, 70.000 saatlik bir çalışmayla iç mekâna daha fazla aydınlık ve parlaklık kazandırıldı. Yaklaşık 500 kişilik oturma koltukları yenilendi ve performans düzenine göre ayarlanabilir bir hâl aldı. Aydınlatma, mumların sıcak parıltısını gösteren LED ampullerle güncellendi. Sahne arkasında, sahne makineleri modernize edildi, oditoryumdaki havalandırma yenilendi ve bina tavanı yeniden yalıtıldı.

  0
  0
  109
 • 18-04-2018

  Yedi yıl önce Melancholia filmiyle katıldığı Cannes Film Festivali’nde “Hitler'e sempati duyuyorum” diyerek yasaklanan Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in, bu yıl yeni filmi The House That Jack Built ile geri dönmesi bekleniyor. Yönetmen, bu hafta Danimarka'nın kültür ödülü Sonning Ödülü'nü almadan önce yeni projesinden de bahsetti.

  ​Trier, “The House That Jack Built filminin çekimleri sırasında çok yoruldum. Film süreci beni alkol bağımlılığına kadar sürükledi. Siyah beyaz formatta 10 adet kısa filmden oluşacak yeni filmim Études ise The House That Jack Built filminden uzaklaşmak için başladığım bir projedir” dedi. Yönetmen, Études filminde İskandinav oyuncularla çalışacak ancak vizyon tarihi ile ilgili gelişmeler ilerleyen zamanlarda netleşecek. The House That Jack Built filmi ise 29 Kasım’da vizyona girecek.

  0
  0
  500
 • 17-04-2018

  New York’ta düzenlenen iki gün boyunca dört bine yakın kişinin katıldığı Women in the World Summit’e yazar Ece Temelkuran da katıldı. Hillary Rodham Clinton’ın yönettiği panelde Ece Temelkuran, Russia New York Times’ın Rusya editörü Yevgina Albats, BBC’nin eski Çin editörü Carrie Gracie ve Tabula Medya’nın sahibi Tamara Chergoleishvili konuşmacı olarak katıldılar.

  Ece Temelkuran, yaptığı konuşmada Hillary Clinton’ın bir yıl önceki konuşmasını eleştirerek Amerika’nın militarist bir yüzle temsil edilmesinin Amerika’nın ilerici ve demokrat insanlarına haksızlık olduğunu dile getirdi.

  Başta Suriye olmak üzere dünyanın sıcak gündeminin masaya yatırıldığı ve erkek egemen politikanın dünyayı sürüklediği noktanın tartışıldığı panelde kadınların rolünün ne olduğu ve ne olması gerektiği de konuşuldu.

  ​Panelde ABD’nin Ortadoğu’da sadece askerî bir yüzle var olduğunu ve bunun sonuçlarını anlatan Temelkuran, sağ rejimlerin kadınlara karşı çok yıkıcı olduğuna da değindi ve kadın düşmanlığının sağ kanat popülizminin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Temelkuran, kadınların bu rejimlerde “kömür madeni kanaryaları” olarak hareket ettiklerini ifade ederek, “Kadınlar, onlara doğru gelenleri hissediyorlar, rejimi ve onun tırnaklarını ilk hissedenler onlar,” dedi.

  0
  0
  397
 • 17-04-2018

  68. Berlinale’nin açılışında gösterimi yapılan ve En İyi Yönetmen Ödülü’nü Wes Anderson’a kazandıran Isle of Dogs filminin Edinburgh’daki gösterimine izleyiciler köpekleriyle katıldılar. Sinema,  salonun her yerini, köpekler için su kapları ve battaniyelerle donattı. Patlamış mısır kuyruğundan ziyade bu sefer salonda, köpeklerin ödül bisküvileri ve en sevdikleri mama türleri hazır bulunduruldu. İnsanlar köpek dostu etkinlik ve mekânların bulunabildiği Dugs isimli telefon uygulaması üzerinden etkinlikten haberdar olarak geldiler. Daha önce İngiltere’de pazarları köpeklerle film izlenen seanslar dışında böyle bir etkinlik ilk kez Edinburgh şehrinde gerçekleşmiş oldu. 

  0
  0
  229
DAHA FAZLA