NELER OLUYOR
 • 25-03-2017

  Üretimine Seul’de devam eden Güney Koreli sanatçı Rala Choi, dijital fotoğraf yerine tamamen analog karelerle çalışıyor. Dijital fotoğrafçılığın sanatın değerini düşürdüğünü ve çıkan sonucun saflığını bozduğunu savunan sanatçı, insanlarla olan ilişkilerinden ilham alıyor.

  Choi’nin soyut fotoğrafları canlı ve soluk renkleri birleştirerek sade ve basit kompozisyonlar oluşturuyor. Eserlerinde kullandığı modellerin vücut diline çok önem veren sanatçı, özellikle Sitting Woman, Turned Back adlı serisiyle tanınıyor. 

  0
  0
  210
 • 24-03-2017

  2009 yılında Victor Pinchuk Foundation tarafından uluslararası alanda çağdaş sanatçıları keşfetmek ve desteklemek amacıyla dağıtılmaya başlanan The Future Generation Art Prize’ın bu yılki kazananları belli oldu.

  Güney Afrikalı sanatçı Dineo Seshee Bopape, Ukrayna’nın Kiev kentinde yapılan törende 100 bin dolar ödülün sahibi oldu. Kenya asıllı İngiliz sanatçı Phoebe Boswell ise the Future Generation Özel Ödülü’ne layık görüldü.


  Finale kalan sanatçıların çalışmalarıysa 2017 Venedik Bienali’nde “The Future Generation Art Prize @ Venice” isimli sergide sanatseverlerle buluşacak. 

  Görsel: Dineo Seshee Bopape

  0
  0
  356
 • 24-03-2017

  İngiliz müzik grubu Gorillaz, Humanz adlı yeni albümünden dört  yeni şarkıyı dinleyicileriyle paylaştı. Albüm 28 Nisan’da satışa çıkıyor.

  Plak, cd ve dijital gibi farklı formatlarda piyasaya sürülecek olan albüm için şimdiden ön sipariş yapılabiliyor. Grubun solisti ve kurucusu Damon Albarn, yeni albümden AndromedaSaturnz BarzAscension ve We’ve Got The Power adlı şarkıları hayranlarıyla paylaştı. Aralarında 360 derecelik videonun da bulunduğu yeni şarkıların kliplerini Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. 

  0
  0
  123
 • 24-03-2017

  Amsterdam’da bulunan Rijksmuseum’a bağlı olarak 2012 yılında kurulan Rijksstudio, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Rijksstudio Awards için finale kalan isimleri açıkladı.

  Sanatçı ve tasarımcıların müzede bulunan eserleri kullanarak özgün çalışmalar üretmelerini ve ürettikleri işlerle dijital bir arşiv oluşturulmasını destekleyen Rijksstudio, ödüller için bu yıl 2500 katılımcı arasından 10 sanatçıyı belirledi. 21 Nisan’da Rijksmuseum’da açıklanacak isim, 10 bin euroluk bir ödülün sahibi olacak. Oy vermek için https://www.rijksmuseum.nl/en/rijksstudio-award adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Finale kalan sanatçılar: Chiara Bianchini (İtalya), Melodie Briere (İngiltere), Rina Elman (İsrail), Jessie Hall (İngiltere), Francine LeClerq & Ali Soltani (Amerika Birleşik Devletleri), Lesha Limonov (Belarus), Sergii Lysyi (Ukrayna), Esther Pi & Timo Waag (İspanya), Andrea Wallace (İskoçya), Oliver Watson (Hollanda).

  Görsel: Delft Blue Eyes, Francine LeClerq

  0
  0
  547
 • 24-03-2017

  1948 yılında İsviçre’nin Sent kasabasında doğan sanatçı Not Vital; resim, heykel, mimari ve tasarım gibi pek çok disiplinle iç içe ürettiği çalışmalarıyla tanındı. Sanat tarihçisi olan Max Huggler ile birlikte çalışması sonucu sanatla daha da iç içe olmaya başlayan Not Vital, ilk üç boyutlu eserini 1980 yılında yaptı.

  Çalışmalarını Brezilya, Şili, Çin, Nijer ve İsviçre’de sürdüren sanatçı, dünyanın farklı yerlerinde karşılaştığı ve deneyimlediği farklı kültürlerden etkileniyor. Avrupa başta olmak üzere Asya ve Amerika’da pek çok galeri ve müzede sergiler açan Not Vital, eserleriyle gerçeklik ve sürrealite arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. 

  0
  0
  92
 • 23-03-2017

  Zilberman Gallery’nin Berlin’de bulunan mekânı, 31 Mart tarihinde gerçekleşecek “Some Descriptive Acts” başlıklı panele ev sahipliği yapacak.

  4 Mart tarihinde açılan ve sanatçı Simon Wachsmuth’un Berlin’deki ilk kişisel sergisi olan “Some Descriptive Acts”e paralel olarak düzenlenen panel, Zürih’te bulunan Johann Jacobs Müzesi’nin direktörü Roger M. Buergel, Pune-Biennale 2017’nin eş direktörü ve Mumbai Clark House Initiative’den Zasha Colah ile Simon Wachsmuth’un katılımıyla gerçekleşecek. İsmini Wittgenstein’ın betimleme görüşünden alan sergi ise 20 Nisan tarihine kadar Zilberman Gallery Berlin’de görülebilecek.

  “Some Descriptive Acts”

  31 Mart 2017

  Saat: 19:30

  Zilberman Gallery Berlin

  Görsel: Simon Wachsmuth, Master Of The Nets – The Kochi Tiles

  0
  0
  241
 • 23-03-2017

  2016’nın Ağustos ayında Luxelakes A4 Museum adını alan A4 Contemporary Arts Center, Çin’deki Chengdu Luxelakes Eco-city’de yer alan sanat merkezini kâr amacı gütmeyen bir sanat müzesine dönüştürdü.

  Luxelakes A4 Museum’un açılış sergisi “Create Space” ise Li Zhenhua küratörlüğünde 15 Nisan’da açılıyor. Kültürel bir alan yaratma amacı taşıyan sergi aynı zamanda coğrafi bir kapsamda yaratıcılık ihtimallerini sorguluyor. Doğu ve batının zaman, gerçeklik ve varoluş gibi kavramlarını tartışan “Create Space”, 16 Temmuz tarihine kadar Çin’de bulunan Luxelakes A4 Museum’da görülebilecek.

  Sergide yer alan sanatçılar: aaajiao, Chen Xiao, Edwin Van Der Heide, Feng Chen, He Xiangyu, Ju Anqi, Jean Michel Bruyère, Jeffrey Shaw, Tim Li, Marnix De Nijs, Marianne Heske, Wei Haoyan & Zhu Ye, Yan Lei.

  Görsel: Tim Li, Leaving Home.

  0
  0
  240
 • 23-03-2017

  Ölümcül OyunlarPiyanistSaklı ve Beyaz Bant gibi filmleriyle ünlenen Avusturyalı yönetmen ve senaryo yazarı Michael Haneke bugün doğdu. Hakkındaki bazı detayları sıraladık.

  -Haneke yönetmenlikten önce besteci olmak ister. Sonrasında tiyatro ile ilgilenir ve sinemaya da televizyon aracılığıyla geçer.

  -Haneke neredeyse bütün filmlerine televizyonun bulunduğu bir sahneyi koyarak medyanın sinemadaki yansımalarına dair detaylar vermeyi tercih eder.

  -Luis Bunuel’in 1972 tarihli Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği adlı filminin içeriğine de benzetebileceğimiz Haneke’nin seçtiği toplumsal konular, onun filmlerine kadar hiçbir zaman tedirgin edecek bir üslupta beyaz perdeye yansımamıştır. Burjuvazinin steril ve korkak yapısı ilk kez dürüst bir şekilde Haneke filmlerinde görülür.

  -Haneke’nin erkek karakteri genelde Georg, George veya Georges Laurent adını, kadın karakteri ise Anna, Ann veya Anne Laurent adını taşır.

  -20 yıl Viyana televizyonlarında çalıştıktan sonra ilk filmini 46 yaşında çekmiştir. 

  -Godard’ın Le Petit Soldat adlı filminde geçen ‘’Sinema saniyede 24 kare gerçektir’’ sözüne ithafen ‘’Sinema saniyede 24 kare yalandır’’ diyerek sinemanın gerçeklik estetiğini kendi film üslubuna benzer bir şekilde ifade etmiştir.

  -Viyana Film Akademisi'nde yönetmenlik dersleri verir.

  -Başrollerinde Mathieu Kassovitz, Jean-Louis Trintignant ve Isabelle Huppert’ın yer aldığı Happy End adlı son filmi bu yıl içerisinde izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

  0
  0
  2302
 • 23-03-2017

  1976 doğumlu Fransız sanatçı Vincent Mauger, çalışmalarına Nantes yakınlarındaki Rennes şehrinde devam ediyor. Lisans eğitimini Paris’te bulunan The École nationale supérieure des Beaux-Arts’ta tamamlayan sanatçı, çağdaş heykel alanında yaptığı etkileyici eserlerle tanınıyor.

  Mauger, işlerinde heykel, çizim ve videoyu harmanlayarak genellikle zihinsel bir alanı somutlaştırma amacı taşıyor. Matematik, bilgisayar kaynaklı görüntü, mimari ve şehirlerden ilham alan sanatçı, heykel ve enstalasyon çalışmalarında tuğla, beton blok, ahşap ve cam gibi materyaller kullanıyor. 

  0
  0
  130
 • 22-03-2017

  2014 yılından beri çağdaş sanat alanında pek çok projeye destek veren Viyana merkezli Phileas Projects, 2018’de dağıtacağı kurumsal fon için başvuruların başladığını duyurdu.

  Yeni çalışmaların üretim ve sergilenme süreçlerini desteklemek amacıyla kurulan Phileas’ın destek fonu için son başvuru tarihi 26 Haziran olarak açıklandı.

  2017 destek fonu listesine 15. İstanbul Bienali’ni de dahil eden projeyle ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.phileasprojects.org/application.html adresini ziyaret edebilirsiniz. 

  0
  0
  242
DAHA FAZLA