NELER OLUYOR
 • 20-08-2018

  Dünyanın en gözde sanat etkinliklerinden biri olan ve Grand Palais’te gerçekleştirilen La Biennale Paris, 8 Eylül’de sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 30. edisyonu düzenlenecek olan bienalin, geçen yıl alınan kararla her yıl yapılması planlandı.

  ​En seçkin antikacılarının katıldığı La Biennale Paris’in bu yılki tasarımı Fransız modacı Jean-Charles de Castelbajac’a ait. Bu yılın en gözde koleksiyonlarından biri ise Pierre-Jean Chalençon’un İmparatorluk Koleksiyonu. Chalençon’nun ergenliğinden bu yana sahip olduğu koleksiyonda, Bonaparte ailesinden her üyeye ait toplamda 1200’ün üzerinde eşya bulunuyor. Bienalin 2018 komisyonu, Christopher Forbes’in başkanlığını üstlendiği 9 bağımsız üyeden oluşuyor.

  ​La Biennale Paris, 8 – 16 Eylül tarihleri arasında Grand Palais’te ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  839
 • 19-08-2018

  John Lennon ve Yoko Ono’nun otobiyografik belgeseli Imagine, Eylül ayında izleyicilerle buluşacak. Belgesel, ikilinin 1971 yılında kaydettikleri albüm Imagine'ın yapım sürecini belgeliyor ve daha önce hiç görülmemiş görüntüler sunuyor. Restore edilmiş ve içerisinde Plastic Ono Band’in de yer aldığı remiks bir versiyonuyla karşımıza çıkacak olan belgesel, 17 Eylül’den itibaren dünyanın dört bir yanında vizyona girecek.

  ​Grammy ödüllü ses mühendisi Paul Hicks'in ses remix'i ve Dolby Atmos ses kalitesinde yeniden düzenlediği filmde ayrıca George Harrison, Fred Astaire, Dick Cavett, Jack Palance ile film yapımcıları Jonas Mekas ve Andy Warhol’un da görüntüleri yer alıyor.

  0
  0
  890
 • 18-08-2018

  Amerikalı sanatçı Crystal Wagner, günlük hayatta sık sık gördüğümüz tek kullanımlık malzemelerle renkli ve devasa heykeller yapıyor. Sanatçı, plastik masa örtüleri gibi doğada çözünmesi zor ürünlerle doğaçlama çalışıyor.

  Kullandığı malzemeleri sarmaşık formlu metal yapılara, farklı boyut ve renklerde yerleştiren sanatçı, sanat ve organik yapıları bir araya getiriyor. Duvar üzerine yerleştirdiği sarmal yapılı kâğıt heykelleri ile bilinen Wagner, NIKE ve Viacom gibi şirketlere özel tasarımlar da yapıyor. Sanatçının NIKE’ın KOBE X serisi ile Viacom’un Times Meydanı’ndaki ana binası için hazırladığı 37 metrelik heykeli, en sevilen çalışmaları arasında yer alıyor.

  0
  0
  726
 • 17-08-2018

  Safdie Kardeşler olarak tanınan yönetmenler Josh ve Benny Safdie’nin yeni filmi Uncut Gems‘ten yeni gelişmeler geldi. En son Robert Pattinson’ı izlediğimiz Good Time ile oldukça çarpıcı bir film ortaya koyan yönetmenler Josh ve Benny Safdie, bir süper kahraman filmi Uncut Gems ile karşımıza çıkacaklarını duyurmuşlardı.

  ​Başrolünde kuyumcu karakteri olarak Adam Sandler’ı izleyeceğimiz Uncut Gems’te yeniden bir soygun hikâyesiyle karşılaşacağımızı duyuran yönetmenler, New York’ta gerçekleşen bir elmas ticareti sırasında Adam Sandler’ın mallarının çalınmasıyla karmaşıklaşan hayatına odaklanacaklar. Cross-over film türünde oldukça çarpıcı kurgu ve anlatı sunan yeni nesil yönetmenler Safdie Kardeşler’in, bu filmde de temposu yüksek ve oldukça gerçekçi bir anlatım sunması bekleniyor. Yürütücü yapımcılığını Martin Scorsese’in üstlendiği filmin vizyon tarihi ile ilgili henüz kesin bilgi paylaşılmadı. 

  0
  0
  220
 • 17-08-2018

  Her yıl ağustos-eylül aylarında Nevada'nın Black Rock Çölü'nde geçici olarak kurulan Black Rock City’de gerçekleştirilen Burning Man’in 2018 teması “I, Robot,” olarak belirlendi.

  Festivalde yer alacak işler ise iklim değişikliğinden psikoloji bilimine kadar birçok konuyu ele alıyor. 15 çalışmanın görüleceği festivalde, Madeleine Hamann’ın Ocean Tunnel adlı işi okyanus akıntıları, dalga ve türbülansların iklim değişikliğindeki rolüne dikkat çekiyor. FoldHaus Art Collective tarafından tasarlanan Radio Lumia ise çölün deniz tabanı olduğu zamana gönderme yapıyor. O zamanlar yüzeyi kaplayan tek hücreli canlı formunu andıran çalışma, ziyaretçilerin hareketlerine göre açılıp kapanabilen 42 sivri yüzeye sahip bir küreden oluşuyor. Rebekah Waites’e ait Singularity ise dogmatik ve dinsel ögeleri eğlenceli bir dille ele alıp beynimizin zihinsel tuzaklarına dikkat çekiyor.

  ​26 Ağustos’ta başlayacak Burning Man’deki 15 sanatsal ve eğlenceli çalışma, festivalin bitişi tarihi 4 Eylül’e kadar görülebilecek.

  0
  0
  397
 • 16-08-2018

  Labrinth, Sia ve Diplo’dan oluşan LSD’nin yeni single’ı Thunderclouds yayımlandı. Yayımladıkları Audio ve Genius adlı şarkılarla pop müziğine saykodelik tarzla yaklaşan üçlü, yeni yayımladıkları Thunderclouds ile önceki çalışmalarında yakaladıkları uyumu devam ettiriyor.

  ​​LSD, yeni single’ı Thunderclouds’ta Audio ve Genius şarkılarından farklı olarak alışık olduğumuz elektronik temelden uzaklaşıp, vokallerin ahengi ve gitar ritimleriyle tropikal havası olan bir yaz şarkısını bizlere sunuyor. Labrinth ve Sia’nın bir şarkı yazmak için bir araya geldikten sonra birlikte imza atabilecekleri daha fazla yapım olduğunu fark etmeleri ve ikiliye Diplo’nun katılımıyla ortaya çıkan LSD’nin ilk stüdyo albümü ise bu yıl sonunda Sony Music etiketiyle yayımlanacak. 

  https://www.youtube.com/watch?v=JDjTJ6lkb-8

  0
  0
  371
 • 16-08-2018

  İlki 1969’da gerçekleştirilen Trieste Körfezi’ndeki Barcolana yelken yarışları, şu günlerde posteriyle gündemde. Yarış komisyonunun belirlediği bir sanatçı tarafından tasarlanan posterlerin bu yılki tasarımcısı Sırp performans sanatçısı Marina Abramovic olarak belirlenmişti.

  50. edisyonu 5-14 Ekim’de gerçekleşecek olan yarışın Haziran’da kamuoyuyla paylaşılan posterinde, “Hepimiz aynı geminin yolcusuyuz!” yazılı çevresel bir mesaj yer alıyor. İtalyan Dışişleri Bakanı ve sağ görüşlü partinin başkanı Matteo Salvini, İtalyan limanlarının göçmen kurtarma botlarına kapatılacağını belirtmişti. Trieste’nin Belediye Başkanı Paolo Polidori ise posterin bu konuya değindiğine dair olumsuz görüşlerini Facebook üzerinden dile getirdi. Yelken yarışlarının, bu konunun dışında olduğunu belirten Paolo Polidori’nin organizasyonu; tasarımın poster, resmi broşür ve afişlerden kaldırılmaması hâlinde yarışlara yapılan 30.000 euroluk yatırımı çekmekle tehdit ettiği söyleniyor. Polidori, tehdit haberlerini yalanlarken Marina Abramovic ise suskunluğunu koruyor.

  0
  0
  525
 • 15-08-2018

  Yönetmen koltuğunda Call Me By Your Name, Melissa P. ve A Bigger Splash filmlerinden tanıdığımız Luca Guadagnino’nun oturduğu, 1977 yapımı kült korku klasiği Suspiria’nın remake versiyonundan Tilda Swinton’lı yeni bir görsel paylaşıldı.  

  ​Daria Argento yönetmenliğindeki ilk Suspiria filmi, 98 dakikayken Luca Guadagnino yönetmenliğindeki yeni Suspiria filmi 152 dakika olacak. Amerikalı genç bir dansçı olan Susie Bannion’ın esrarengiz olaylarla karşılaştığı filmin başrol oyuncuları arasında Dakota Johnson, Tilda Swinton ve Chloë Grace Moretz yer alıyor. Yeni Suspiria filminin müziklerini ise Thom Yorke üstlenecek. Açılışını Venedik Film Festivali’nin yarışma bölümünde yapacak olan film 8 Kasım’da vizyona girecek.

  0
  0
  367
 • 15-08-2018

  Hollywood'un psikolojik roller denildiğinde akla gelen ilk isimlerinden olan Natalie Portman, Brady Corbet'in müzik biyografisi olan Vox Lux adlı filminde oynayacak. Portman, Celeste adlı über bir pop müzik yıldızı olarak 1999'dan günümüze kadar süren travmatik bir hikâyede performans sergileyecek.

  ​Venedik Film Festivali'nde açılışı yapılacak olan filmin oyuncu kadrosunda yer alan diğer  isimler: Jude Law, Raffey Cassidy, Stacy Martin ve Jennifer Ehle. 110 dakika olacak olan filmin müzikleri ise Sia’ya ait olacak. Filmin 7 Mart 2019’da vizyona girmesi bekleniyor. 

  0
  0
  349
 • 15-08-2018

  Politik ve eleştirel işleriyle tanınan dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, son olarak resmi Instagram hesabından yaptığı paylaşımla dikkat çekti.

  ​Sanatçının doğduğu yer olan İngiltere, Bristol'de bulunan dikkat çekici çalışma, aslında bir işaret levhası. Yaya geçitlerinde kullanılan ve el ele tutuşan iki çocuğu gösteren tabelanın Banksy versiyonunda, çocuklar sırtlarında yaşlı bir çifti de taşıyor. İngiltere'nin AB'den ayrılma süreci Brexit'i temsil ettiği düşünülen çalışmanın, siyasi bir yönü olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor.

  0
  0
  636
DAHA FAZLA