NELER OLUYOR
 • 23-02-2019

  Bir grup tasarımcı, 2019 Oscar Ödülleri En İyi Film adaylarının pop art posterlerinden bir seri oluşturdu. Posterler ünlü sanatçılardan ilhamla ve filmlerden referanslarla tasarlandı.

  Tasarımcı Brenda Luu, BlacKkKlansman’in posterini tasarlarken Kehinde Wiley’in Barack Obama portresinden ilham alıyor. Tasarımcı arka plandaki çiçekler ile Spike Lee’ye saygısını sunuyor. Afrika kökenini yansıtmak için Nigerya’nın ünlü çiçeği sarı boru çiçeğini, doğum yeri olan Georgia eyaletini yansıtan rosa levigiatayı (beyaz renkli bir gül çeşidi) ve yaşadığı şehir New York’u temsilen gülü kullanıyor.

  Black Panther posterinin tasarımcısı Jac Castillo, illüstratör Daniel Danger’den ilhamla tasarım yapıyor. İllüstrasyonunda atmosferik aydınlatmadan, monokromatik bir paletten ve detaylı çizgi çalışmasından yaralanıyor. Posterde Black Panther’e gücünü veren kalp şeklindeki bitkinin bulunduğu mağara temsil ediliyor.

  Alice Lee, Bohemian Rhapsody filmi posterinde Freddie Mercury’nin ve Andy Warhol’un kişilikleri arasında bir ilişki kuruyor. Mercury’nin gösterişli ve pişmanlık duymayan karakterini Andy Warhol eserlerinden ilhamla yansıtıyor.

  Vice posterinin tasarımcısı Jennifer Forrest güç, ırkçılık, savaş ve sosyal adalet konularını ele alan sanatçı Corita Kent’ten ilham alıyor ve bu konuları filme paralel olarak yansıtıyor.

  The Favourite filmi posteri tasarımcı Flo Lau tarafından Roy Lichtenstein’dan ilhamla ortaya konuluyor. Tasarımcı posterde duyguları karikatürize ederek, noktalar ve diyagonal çizgilerle gösteriyor. Posterde filmde kullanılan balık gözü efekti, siyah-beyaz-altın teması ve Queen Anne’nin çok sevdiği tavşanları yer alıyor.

  A Star is Born’un posteri tasarımcı Thanh Nguyen’ın pop art hareketi temsilcisi İngiliz sanatçı Richard Hamilton’ın Just what is it that makes today’s homes so different, so appealing? eserinden aldığı ilhamla filmi yansıtıyor.

  Tasarımcı Ross-Ann Reynolds, kolaj estetiği ile tanınan sanatçı Tony Fitzpatrick’ten ilhamla Green Book posterini tasarlıyor. İllüstrasyonunda filmdeki anahtar kelimeler üzerine odaklanan sanatçı, posterin ana elemanı olarak Cadillac’ı kullanıyor.

  Roma filmi posterinde ise Cleo karakteri tasarımcı JC Moreno tarafından tüm eşitsizliklere karşı duran bir kadın kahraman olarak gösteriliyor. Bunu yaparken tüm zamanların en yetenekli karikatüristlerinde Jack (King) Kirby’den ilham alıyor. 1970’lerin çizgilerini yansıtırken elementleri siyah-beyaz temsil ediyor. Cleo yaklaşan başkaldırının ve dalgaların karşısında sarsılmaz bir biçimde duruyor.

  0
  0
  95
 • 22-02-2019

  Tilda Swinton ve kızı Honor Swinton Byrne’nin anne kızı oynadığı ve yönetmen Julie Hogg ve annesini konu alan film The Souvenir’den ilk fragman paylaşıldı. 1980’lerde geçen film hevesli film yapımcısı Julie’yi (Swinton Byrne), sürekli partilere katılan uyuşturucu bağımlısı Anthony’ye (Tom Burke) aşkını ve korumacı annesini (Tilda Swinton) konu alıyor.

  Devam filminin geleceği şimdiden açıklanan The Souvenir: Part II filminde ise Honor Swinton Byrne’ye Robert Pattinson eşlik edecek. Yapımcılığını Martin Scorsese’in üstlendiği filmin ilk gösterimi 2019 Sundance Film Festivali’nde gerçekleşti. Julie Hogg’un anılarından yola çıkan film Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

  https://www.youtube.com/watch?v=t9Al2nC0vzY

  0
  0
  131
 • 21-02-2019

  Micheal Jackson’ın çocuk istismarı suçlamalarını konu edinen HBO belgeseli Leaving Neverland’ten ilk fragman paylaşıldı. İki bölümden oluşan belgesel, Jackson tarafından çocukken istismara uğradığını iddia eden iki erkeğin röportajlarından oluşuyor.

  Bu yılın başlarında ilk kez Sundance Film Festivali’nde gösterilen film hakkında Jackson Estate’in HBO CEO’su Richard Plepler’a “tek taraflı” ve “sansasyonel” yorumlarında bulunduğu belirtildi. Filmin yönetmeni Dan Reed ise bu eleştiriye ilişkin “Bu film Micheal Jackson belgeseli olmaktansa cinsel taciz, onun nasıl gerçekleştiği ve sonucunda ne sonuçlar doğurduğu üzerine bir hesaplaşma” açıklamasını yaptı.  

  https://www.youtube.com/watch?v=R_Ze8LjzV7Q

  0
  0
  318
 • 21-02-2019

  21. yüzyıl İspanyol sinemasının en çok övülen yönetmenlerinden Pedro Almodóvar’ın hayatı ve geride bıraktığı ilişkileri üzerine odaklanan yeni otobiyografik filmi Pain & Glory’den (Dolor y Gloria) fragman paylaşıldı.

  Günümüzden anların ve geçmişten flashbacklerin gösterildiği filmde Almodóvar’ı Antonio Banderas canlandırıyor. Yönetmenin hatırasındaki ilk ve ikinci aşkını, anne figürünü, iş birlikçilerini ve ilhamlarını anlattığı filmde Banderas’a Penélope Cruz eşlik ediyor. Malamente şarkısı ile adından söz ettiren şarkıcı Rosalía’yı da fragmanda Penélope Cruz ile birlikte Lola Flores’in A Tu Vera şarkısını seslendirirken görüyoruz.

  Cannes Film Festivali’nde gösterilecek film, Sony Pictures iş birliğiyle 22 Mart’ta İspanya’da vizyona girecek. Uluslararası gösterimin tarihi ise henüz açıklanmadı. 

  https://www.youtube.com/watch?v=4GMO3BgUIOk

  0
  0
  298
 • 21-02-2019

  İspanyalı sanatçı David Cata, avuç içine iplerle manzaralar işleyerek merak uyandırıcı ve sarsıcı bir seri oluşturdu. “Horizontes” isimli seri, geçmiş ve belirsiz olan geleceği değişimlerle yüzleştiriyor.

  Yapım tekniğinden yola çıktığımızda, sanatçı bu serinin kendine zarar verme teması ile ilgilenmediğini belirtiyor. Cata alternatif sanatında hayatında önemli olan görselleri kullanıyor: Uykudan uyanmamış sevgili, piyano, fener kulesi, karlı bir dağ ya da okyanus. Alışılmadık seri sanatçının manzaralarla bir olduğu bir günlük olarak görülebilir. 

  0
  0
  310
 • 20-02-2019

  Sanatçı Ai Weiwei, bir parçasını yönettiği Berlin I Love You filmi yapımcılarının kendi bölümünü Çinli otoriteleri sinirlendirmemek amacıyla kestikleri suçlamalarında bulundu. Alman yayını DW’ye konuşan sanatçı, yapımcıların Shangai’da çekecekleri Shangai I Love You filminin çekim sürecini zorlaştırmak istemediklerini ve bu nedenle bölümünü kestiklerini belirtti. Weiwei ayrıca Berlin Film Festivali’nin sanatçının filmde bulunması durumunda filmi göstermeyi reddettiğini söyledi.

  Çin hükümetine karşı uzun süredir eleştirilerde bulunan sanatçı, 2011 yılında birkaç kez tutuklanmış ve pasaportuna el koyulmuştu. Sanatçı 2015 yılında Berlin’e yerleşmişti. Berlin I Love You filminin yapımcısı Claus Clausenas ise bu konu hakkında “Bu konu hakkında karar vermeliydik. Ai’nin bölümünü göstermeyi istedik fakat yapamadık” açıklamasını yaptı.

  0
  0
  583
 • 19-02-2019

  Queen 24 Şubat tarihinde gerçekleşecek 2019 Oscar Ödül Töreni’nde performans gerçekleştireceğini açıkladı. Grup üyeleri gitarist Brian May ve baterist Roger Taylor’a gruba 2011 yılından itibaren turnelerde eşlik eden Adam Lambert eşlik edecek. Bu performansın gerçekleşmesinde grubun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin biyografisini konu alan Bohemian Rhapsody’nin başarısı gösteriliyor.

  Oscar töreni aynı zamanda Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın Shallow düetine, Gillian Welch ve David Rawlings’in When a Cowboy Trades His Spurs for Wings (The Ballad of Buster Scruggs) performansına, Jennifer Hudson’ın I’ll Fight (RBG) ve sürpriz bir konuğun The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins Returns) performansına ev sahipliği yapacak. 

  0
  0
  239
 • 19-02-2019

  Brooklyn Museum, Frida Kahlo’nun eserlerinin ve portrelerinde görülen nesnelerin bir arada görülebileceği “Frida Kahlo: Appearance Can Be Deceiving” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. New York’taki ilk ve tek kişisel sergisini 1938 yılında Julien Levy Gallery’de gerçekleştiren sanatçı, seksen yıl sonra yeniden şehirdeki sanatseverlerle buluşuyor ve sergi bu yılın en popüler sergilerinden birisi olarak gösteriliyor.

  Londra’daki Victoria & Albert Museum’da Kahlo’nun şimdiye kadar hiç görülmemiş giysilerinin sergilendiği “Frida Kahlo: Making Herself Up” isimli camekânın genişletilmiş versiyonuna sahip olan sergi, Amerika’da son on yılda gerçekleşen en büyük Kahlo gösterimi olma özelliği taşıyor.

  Kahlo’nun eserlerinin, kıyafetlerinin, mücevher ve aksesuarlarının, ecza dolabının ve başka şahsi eşyalarının yer aldığı sergi aynı zamanda fotoğrafçı Nickolas Muray, Imogen Cunningham ve Tina Modotti’nin çektiği kırk adet arşiv fotoğrafını da bulunduruyor. Sanatçının hayatının son aylarında ampute ayağı için kullandığı protez de sergilenen eşyalar arasında yer alıyor.

  “Frida Kahlo: Appearances Can Be Deceiving” sergisi, 12 Mayıs tarihine kadar Brooklyn Museum’da ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  350
 • 14-02-2019

  Geçtiğimiz sonbaharda New Mexico’da çekimleri başlayan Breaking Bad’in devam filmi ile ilgili detaylar The Hollywood Reporter’da paylaşıldı. Konuyla ilgili bir kaynak, Netflix’in isimsiz Breaking Bad filminin ilk gösterim haklarına sahip olduğunu ve sonrasında filmin film kanalı AMC’de yayımlanacağını belirtti. Netflix ve AMC henüz bu haberleri doğrulamadı.

  Breaking Bad’in baş yapımcısı ve aynı zamanda Mark Johnson ve Melissa Bernstein ile birlikte marka iş birlikçisi olan Vince Gilligan, yeni filmin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini üstleniyor.

  *spoiler içerir

  Filmde, dizideki rolüyle Emmy kazanan Aaron Paul’un Jesse Pinkman rolünde, dizinin finalinde gerçekleşen kıyımdan kaçmaya çalışması ve özgürlüğünü araması anlatılacak.

  Walter White rolü ile izlediğimiz oyuncu Bryan Cranston is katıldığı The Dan Patrick Show’da filmin çekildiğini onayladı. Bryan Cranston Walter’ın filmde yer alıp almayacağı bilinmeyen film için, eğer Gilligan isterse kesinlikle olumlu bir yanıt vereceğini belirtti. Walter’ın flash backlerle mi yoksa yeni sahnelerle mi görüleceği ise henüz bilinmiyor.

  Geçtiğimiz Kasım ayından çekimlerine başlanan film büyük ihtimalle en erken 2019 yılının sonunda izlenebilecek.

  0
  0
  512
 • 14-02-2019

  Üç boyutlu taramalar ile “sanal mumyalar” yaratan sanatçı Frederik Heyman, dijital olarak üretilmiş anıt mezarları kendi özneleriyle sergiliyor. Virtual Embalmings isimli çalışma, moda ve eğlence sektöründen Isabelle Huppert, Kim Peers ve Michéle Lamy’nin dikkatle alınmış girdileri kullanılarak internet sitesi NOWNESS’ın Define Beauty serisi için oluşturuldu.

  Dijital enstalasyonlar öznelerin gelecekte nasıl hatırlanmak istediklerini yansıtıyor. Zamana ve mekâna meydan okuyan çalışma, gelecek için dijital anmanın birer belgesi oluyor. 

  0
  0
  495
DAHA FAZLA