NELER OLUYOR
 • 24-01-2017

  Londra Müzesi’nin, West Smithfield’da bulunan terk edilmiş binaları restore ederek müzenin kullanımına açma projesi, Belediye Başkanı Sadiq Khan’dan 180 milyon pound destek gördü.

  Toplam 250 milyon pounda mal olacağı öngörülen proje, 1976 yılından beri hizmet veren Londra Müzesi’ne 8000 metrekare müze alanı ile 1500 metrekare sergi alanı açacak.

  Milattan önce 450,000 yılından günümüze Londra’nın tarihiyle ilgili önemli eserlere yer veren müzenin yeni binasında yıllık ziyaretçi sayısını bir milyondan iki milyona çıkarması planlanıyor. 

  0
  0
  296
 • 24-01-2017

  Kanadalı sanatçı Roadsworth ya da gerçek adıyla Peter Gibson, sıradan sokakları çizdiği sürreal murallarla dönüştürüyor. Asfaltı tuval olarak kullanan sanatçı, canlı renklerle yarattığı görsel manipülasyonu mizah duygusuyla tamamlıyor.

  Mülteci sorunu gibi sosyal problemlere referanslar içeren çizimler de üreten sanatçı, insanların günlük deneyimlerini daha hareketli ve eğlenceli hale getiriyor.

  Moskova’dan Montreal’e dünyanın farklı şehirlerinde yarattığı sokak murallarıyla tanınan Roadsworth, insanların her gün yürüdüğü yollardan geçerken bir kez daha düşünmelerini sağlamayı amaçlıyor.

  0
  0
  113
 • 24-01-2017

  Üretimini Bogota’da sürdüren Kolombiyalı sanatçı Stefania Tejada, aynı anda illüstratör, tasarımcı, içerik editörü ve stilist olarak çalışıyor. Meow Magazine, Tumblr, Infashion ve DNA Magazine gibi ünlü yayınlara pek çok alanda katkıda bulunan sanatçı, özellikle Girls and Botanical adını verdiği serisiyle dikkat çekiyor.

  İllüstrasyonlarında grafik ve modayı iç içe kullanan sanatçı, botanik bir tema etrafında karizmatik kadın portreleri çiziyor. Kadının günümüz dünyasındaki konumunu güçlendirmek amacıyla yola çıktığını söyleyen Tejada, parlak ve kontrast renklerin bulunduğu paletini bu amaçla cesurca kullanıyor.  

  0
  0
  209
 • 23-01-2017

  İnsan ve doğa arasındaki ilişkiye daha derinden bakmak isteyen Alman sanatçı Diana Scherer, bitki köklerini kullanarak desenler ürettiği bir yöntem geliştirdi.

  Interwoven adını verdiği projede Hollanda’da bulunan Radboud Üniversitesi’nden biyolog ve ekolojistlerle çalışan sanatçı, bitki köklerinin  birbirinin içine geçmesini sağlayarak saç örgüsü ve dokumaya benzer desenler tasarlıyor.

  Bitkilerin davranışları üzerine çalışan ilk araştırmacılardan biri olan Charles Darwin’den esinlenen Scherer, bitkilerin düşündüğümüzden çok daha karmaşık canlılar olduğunu söylüyor.

  0
  0
  650
 • 23-01-2017

  Edebiyat ve ifade özgürlüğünün gelişmesi için çalışan, 102 ülkede 145 özerk merkezden oluşan bir kulüpler federasyonu olan PEN Yazarlar Derneği’nin Amerika temsilciliğinin yeni başkanı Paul Auster olacak.

  Derneğin eski başkan yardımcısı ve genel sekreteri olan Paul Auster, daha önce bu görev için gelen teklifleri reddetmişti. Auster, bu karar değişiminin sebebi olarak Trump’ın ABD Başkanı seçilmesini gösterdi. The Guardian’da yayımlanan açıklamada Trump yönetimi altında ifade özgürlüğünü savunan bir grubun liderliğini reddederse kendisine tahammül edemeyeceğini, sıklıkla sesini çıkaracağını, ifade etti. Yazar görevine 2018’de başlayacak.

  0
  0
  950
 • 23-01-2017

  1977 doğumlu Portekizli fotoğraf sanatçısı Edgar Martins, eğitimini 1996 yılında taşındığı Londra’da bulunan Royal College of Art’ta tamamladı.  Aynı zamanda bir yazar olan sanatçının kitapları RCA Society Book Art Prize da dahil olmak üzere yıllar boyunca pek çok ödül sahibi oldu.

  Fotoğraf alanında da ödülleri bulunan Martins, özellikle ürettiği Ruins serisiyle dünya çapında bir ün kazandı. Karelerinde simetri, bütünlük ve yansıma gibi özelliklere dikkat eden sanatçı, modernist sanata referansla izleyicinin bilinçaltına bir yolculuk yapma amacı taşıyor. 

  0
  0
  99
 • 22-01-2017

  David Cronenberg’in 2007 yapımı filmi Eastern Promises’in Body Cross adını taşıyacak devam filminin çekimleri önümüzdeki aylarda başlayacak. 2012 yılında devam filmi kararları alınan proje bütçe sıkıntıları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti.

  İlk filmin de senaristi olan Peaky Blinders ve Taboo’nun yaratıcısı Steven Knight’ın yazdığı filmin senaryosunun tamamlandığı açıklandı. Filmin yönetmen koltuğunda David Cronenberg’in olup olmayacağı ise merak konusu.

  0
  0
  2090
 • 22-01-2017

  Bratislava doğumlu 23 yaşındaki sanatçı Evelyn Bencicova, fotoğraf çekmeye bir kaç yıl önce başladı. Çalışmalarını Berlin’de sürdüren sanatçı bağımsız çalışmalarını yürütürken bir yandan da çeşitli dergilere moda fotoğrafları çekiyor. Felsefeye olan ilgisi sanatçıyı nesne ve kişilerin gerçek doğasını sorgulamaya iterken, yakaladığı nü kareler bu sorgulamanın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

  Sosyal ve toplumsal kodlardan bağımsız cinsiyetsiz, yaşsız ve statüsüz bedenleri fotoğraflayan Bencicova, insan bedenini araç olarak kullanarak mimari kompozisyonlar ortaya koyuyor. Fotoğraf eğitimine Viyana Üniversitesi’nde devam eden sanatçı, ticari estetiği sanatla birleştirip güçlü mesajlar içeren görseller kurguluyor.

  0
  0
  211
 • 21-01-2017

  Damon Albarn’ün pop projesi Gorillaz uzun süren sessizliğini bozarak yeni şarkısını paylaştı. Şarkının Mercury Prize ödüllü sahibi Benjamin Clementine'li bir video klibi de yayımlandı.

  İbadet ve büyük işletmelerin siyaset üzerindeki aşındırıcı etkisinin anlatıldığı şarkı Gorillaz'ın Trump dönemi ABD'sine göndermeler yaptığı düşünülüyor. 6 yıldan bu yana albüm çıkartmayan grubun bu yıl içinde çıkması beklenen yeni albümünün dönemin toplumsal çöküşüne göndermeleri olacağı tahmin ediliyor. Şarkının video klibini youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=CDUrpPvU1_4

  0
  0
  301
 • 21-01-2017

  1993 doğumlu Ukraynalı genç sanatçı Nicolas Tolmachev, sanat hayatına çok erken yaşta heykel yaparak başladı. Daha sonra illüstrasyon ve çizime olan ilgisi artan sanatçı, suluboya kullanarak ürettiği eserlerle büyük çapta bir bilinirlik elde etti.

  Tolmachev çalışmalarında romantizm ve sürrealizm akımlarından etkilenerek sevimli olduğu kadar acıklı bir hayal dünyası resmediyor.  Cinsellik, siyaset, din ve gelenek gibi kavramlara odaklanan sanatçı, Napoleon Bonaparte ve Marquis de Sade gibi tarihsel kişiliklerden de ilham alıyor.

  0
  0
  158
DAHA FAZLA