NELER OLUYOR
 • 25-10-2016

  BERLINARTPROJECTS tarafından düzenlenen “Greetings From Now On” serisinin ilk sergisi “Territories of Commitments” 21 Ekim’de Berlin’de açıldı.

  İstanbul’dan Ali Taptik, Yusuf Sevincli, Zeynep Beler, Seza Bali, Buğra Erol ve Joana Kohen gibi sanatçılara yer veren çağdaş fotoğraf sergisi, sanatçıların sanatsal pratiklerini ve bölge kavramını, kişisel ve sosyo-politik bakış açıları üzerinden inceliyor.

  Varoluşsal coğrafyanın en geniş anlamına yaklaşarak fakat kendi bireyselliklerini ve kendi bölge formlarını şekillendirerek çevrelerine tepki gösteren bu altı sanatçının eserlerinden oluşan  “Territories of Commitments” 23 Aralık tarihine kadar Berlin’de görülebilecek.

  Eser: Ali Taptik, Kaza ve Kader serisinden, 2004-2008, C-print, 65 x 65 cm

  0
  0
  181
 • 25-10-2016

  Bugün kübizm akımının öncülerinden İspanyol ressam Pablo Picasso’nun doğum günü!

  25 Ekim 1881 Malaga doğumlu olan sanatçı, babası tarafından küçük yaşta resme yönlendirilmiş. 1895 yılında Barselona Güzel Sanatlar Okulu’nda eğitim almaya başlayan Picasso, ilk dönem yapıtlarında sıradan insanları, sirk palyaçoları ve akrobatları resmetti. 1907 yılından sonra ise geometrik şekillerin temelini oluşturduğu kübist tablolara odaklanan sanatçı, I. Dünya Savaşı’ndan sonra ise klasisizme geri döndüğü tablolarıyla ününü devam ettirdi. Annesinin soyadı olan Picasso’yu kullanarak ünlenen sanatçının en ünlü eseri Alman hava kuvvetlerinin Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica eseridir.

  0
  0
  139
 • 25-10-2016

  1973 İsviçre doğumlu sanatçı Urs Fischer kariyerine fotoğraf eğitimi aldığı Schule für Gestaltung’da başladı. İlk kişisel sergisini 1996 yılında Zürih’te açan sanatçı, eserlerini Neo-Dada ve Lost Art gibi akımlardan etkilenerek üretiyor.

  Heykel, çizim, kolaj ve mekânsal enstalasyon çalışmalarıyla ün kazanan Fischer, alışılmışın dışında bir çizgide ürettiği sürreal eserleriyle tanınıyor. Kaybetme ve eksilme gibi duyguları eserlerinin odak noktasına koyan sanatçı, çalışmalarına New York’ta devam ediyor.

  0
  0
  61
 • 24-10-2016

  Dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olarak kabul edilen Amerikalı Robert Mapplethorpe’nin Montreal Sanat Müzesi’nde yer alan “Focus: Perfection- Robert Mapplethorpe” adlı sergisi açılışı ile konuşulmaya devam ediyor.

  Toplumsal cinsiyet, kimlik ve cinsellik üzerine çektiği tartışmalı fotoğraflarla homofobik, ırkçı ve cinsiyetçi sisteme eleştiriler getiren sanatçının sergi açılışı sınırlı sayıda çıplak izleyicinin katılımıyla gerçekleşti.

  Eşcinsel yaşam dergisi Fugues ile işbirliği yapılarak duyurusu yapılan sergi 22 Ocak 2017 tarihine kadar Montreal Sanat Müzesi’nde görülebilecek.

  0
  0
  754
 • 24-10-2016

  Türkiye’de de büyük bir hayran kitlesine sahip olan Oh Land, Love You Better parçasına çektiği yeni klibiyle karşımızda. Şarkıcının alıştığımız çok renkli ve bol danslı kliplerinden farklı olarak gri ve siyahın ağırlıkta olduğu son klibi adeta bir Benjamin Button hikayesi.

  Klibin yönetmenliğini Lars Von Trier’in de içinde yer aldığı Danimarka menşei avant-garde Dogme 95 akımının öncülerinden Kristian Levring üstleniyor. Masalsı sözleri ve sakin tınısıyla dikkat çeken şarkı Nanna Fabricius’un 2013 çıkışlı Wishbone albümünde yer alıyordu. 

  https://www.youtube.com/watch?v=FDxs8TuRp58

  0
  0
  974
 • 24-10-2016

  Ünlü model Kendall Jenner, W Magazine için hazırladığı yeni videosunda izleyicileri kısa bir performans sanatı turuna çıkarıyor.

  Yaklaşık iki buçuk dakikalık videonun başında ele alacağı beş sanatçıyla ilgili kısa bilgiler veren Jenner, daha sonra bu isimlerin eserlerini yeniden canlandırıyor. Gerçekleştirdiği performanslar arasında Yoko Ono’nun Cut Piece, Yves Klein’ın Anthropometries, Murakami Saburo’nun Passing Through adlı çalışmaları ile arkadaşı Gigi Hadid ile canlandırdığı Marina Abramovic’in Relation in Time adlı performansı bulunuyor. 

  Görsel: Gigi Hadid ve Kendall Jenner, Ulay ve Marina, Relation in Time 

  0
  0
  1536
 • 24-10-2016

  Geçtiğimiz aylarda yeni Iron Man’in siyahi bir kadın karakter olacağını açıklayan Marvel, aldığı eleştiriler üzerine yeni süper kahramanın imajını değiştirme kararı aldı. 15 yaşında olduğu belirtilen Riri Williams karakterinin Massachusetts Institute of Technology (MIT)’deki yurt odasında tasvir edilen çizimleri Marvel takipçileri tarafından yaşına uygun çizilmediği için ciddi eleştiriler almıştı.

  15 yaşında MIT’ye girmeyi başaran Riri Williams’ı cinselliğiyle ön plana çıkaran çizimlerini kaldırıp, yerine genç karakterin yaşına uygun çizimleri yayımlayan Marvel, çizer J. Scott Campbell ile ortak bir açıklama yaparak çizimlerin amacını aştığı belirtti. 

  0
  0
  1756
 • 24-10-2016

  Bangladeş asıllı İngiliz sanatçı Rana Begum, New York’tan Dubai’ye dünyanın dört bir yanında açtığı kişisel sergilerle adından söz ettirmeyi başarıyor. Çağdaş İslam sanatının tekrar eden geometrik şekillerini çocukluğu boyunca gözlemleyen sanatçı, özellikle ışığın camilerin iç kısmını özgün bir şekilde aydınlatmasından etkileniyor.

  Minimalist akımdan ilham alarak tasarladığı iki ve üç boyutlu eserleri Begum’un mekânsal ve görsel farkındalığını ortaya koyarken, soyut çizgileri optik bir illüzyon yaratıyor.  Sanatçı, paslanmaz çelikten yaptığı ve heykel ile resim sanatının tekniklerini birlikte kullandığı çalışmalarında ise canlı renkler kullanmayı tercih ediyor.  

  0
  0
  72
 • 23-10-2016

  Kuzuların Sessizliği serisinin efsanevi seri katili Hannibal’ın dizi uyarlaması bitti. Fakat “devam edecek mi?” sorusu hâlâ geçerliğini korumakta. Dizinin son sezonu kimileri için fazla gizemli ve soyut kalsa da Mads Mikkelsen canlandırdığı Hannibal Lecter karakteriyle çoktan kalplerdeki yerini sabitledi.

  Gustoya sahip seri katil Hannibal’ın dizideki karakterlere servis ettiği yemekler de en az dizi kadar hafızalara yer etmişti. Dizinin yemek stilisti Janice Poon dizideki yemeklerden ilham aldığı bir kitap yayımladı. Feeding Hannibal: A Connoisseur’s Cookbook adındaki kitapta tariflerin yanı sıra dizideki yemek sahnelerinin kamera arkası görüntüleri de bulunuyor. 

  0
  1
  2077