GÜNDEM
 • 20-08-2019

  Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ve Marina Abramović Institute (MAI), Akbank’ın desteğiyle Şubat 2020’den itibaren 3 ay boyunca sürecek bir sergi kapsamında performans sanatıyla uğraşan sanatçılara uzun süreli yeni projeler hazırlama çağrısında bulunuyor. Türkiye’den ve şu anda Türkiye’de çalışan sanatçılara yönelik çağrı için son başvuru tarihi ise 22 Eylül.

  Başvurmak isteyen sanatçıların, eserlerinden en fazla yedisinin görsel veya video bağlantısını ve tanıtımını içeren Türkçe veya İngilizce PDF dosyasını biyografileri veya CV’leri varsa internet sayfalarıyla birlikte artist@mai.art adresine göndermeleri gerekiyor.

  ​Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek sergi ve performans projesinin küratöryal danışmanlığını ise Performistanbul’un kurucu direktörü ve küratörü Simge Burhanoğlu yapacak. 

  0
  0
  114
 • 20-08-2019

  Yapı Kredi bomontiada’da World Akustik konserler kapsamında 22 Ağustos Perşembe akşamı Barlas Tan Özemek sahne alacak. Katılımın ücretsiz olduğu konser saat 21.00’da başlayacak.

  ​Bülent Ortaçgil, Sezen Aksu, Yasemin Mori, Gaye Su Akyol ve Göksel gibi isimlerle aynı sahnede yer alan Barlas Tan Özemek, solo kariyerine 2017 yılında başladı. Prodüktör, şarkıcı ve şarkı yazarı Özemek, son dönemin özgün müzisyenleri arasında yer alıyor. 

  0
  0
  61
 • 20-08-2019

  Open House, Casa dell’Arte ve Casa Hermanas’ın ev sahipliğinde “Colors of Art” adlı sergiyi ağırlayacak. Tüm hafta sonu boyunca devam edecek ve aralarında Mehmet Sinan Kuran’ın katılımıyla gerçekleşecek eskiz sofrası da dahil olmak üzere pek çok canlı performansın da yer alacağı sergi 22 – 25 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

  ​Sergide yer alacak sanatçılar arasında Ayçesu Duran, Candaş Şişman, Çağla Ulusoy, David Doan Levi, Elçin Arpaçay, Eymen Aktel, Kerem Durukan, Lal Batman, Tan Mavitan, Toros Can, Zeynep Arolat ve Zeynep Tümertekin bulunuyor. Farklı seslerin ve renklerin birbirleri içindeki iletişimini gözlemlemek üzere tasarlanan sergide tuval üzerine yağlıboya, akrilik, gravür, entelasyon, müral , seramik olmak üzere pek çok disiplin bir arada sergileniyor olacak. 

  0
  0
  193
 • 20-08-2019

  Çağdaş edebiyatımızı zenginleştiren, kısa öykünün büyük ustası Necati Tosuner’in çocukların büyüme yolculuğunda karşılaştığı duyguları öyküleştirdiği yeni kitabı Yaz Sevenler Kış Sevenler, Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

  Özgün bir dil ve anlam işçiliğiyle kaleme aldığı öykülerde, bazen Marmara Denizi’nin iki ucunda durarak, bazen de en iyi arkadaşla geçirilen mevsimlerin unutulmaz anlarının adeta fotoğrafını çekerek, yaşam üzerine düşündürüyor.

  Kusursuz ve duru Türkçesiyle edebiyatımıza sayısız eser kazandıran Tosuner’in öyküleri umut, özlem, aile, sevgi ve oyun gibi, çocukluğun iz bırakan duygu duraklarına uğruyor. Kitaplarıyla çocuk ve gençlik edebiyatına derinlik katan usta yazar, dantel gibi dokuduğu yeni öykülerini her yaştan okura sunuyor.

  0
  0
  132
 • 19-08-2019

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Bienali bu sene 14 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında 16. kez gerçekleşecek. Bienal sergileri, Pera Müzesi ve Büyükada’nın yanı sıra yeni belirlenen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde izleyiciyle buluşacak. Bienal 14 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında ücretsiz olacak ziyaret edilebilecek.

  ​Nicolas Bourriaud küratörlüğünde “Yedinci Kıta” başlığını taşıyan 16. İstanbul Bienali’nde 26 farklı ülkeden 50’nin üzerinde sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri yer alacak. Başlığını okyanuslarda yüzen devasa atık yığınlarına bilim çevrelerinin verdiği isimden alan “Yedinci Kıta”, insanların sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji veya arkeolojinin araçlarıyla bakan çalışmalara yer vererek sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmayı amaçlıyor.

  0
  0
  285
 • 19-08-2019

  İtalya’nın sevilen, bol ödüllü çocuk kitapları yazarı ve çizeri Nicoletta Costa’nın çocukların okuldaki günlük yaşamını anlattığı “Haydi Herkes Okula” serisinin dört kitabı Sınıfa Hoş Geldiniz!, Yaşasın Kitaplar!, Eyvah Yemekhane ve Ben Annemi İsterim, Mahir Ünsal Eriş’in İtalyanca aslından çevirisiyle hep kitap etiketiyle 23 Ağustos’ta yayımlanacak.

  6 yaş ve üzeri çocukların okuma becerisini geliştirmek ve bağımsız birer okur olmaları yolunda onlara kolaylık sağlamak amacıyla kaleme alınan dizide çocukların okul hayatında karşılaştıkları sıkıntı veren konular da ele alınıyor. Dizi, tasarımı, metin yoğunluğu ve kullanılan fontuyla, okuma yazmayı öğrenen çocuklara destek oluyor.

  Haydi Herkes Okula Sınıfa Hoş Geldiniz!:
  Sıralar arasındaki ilk gün, arkadaşlarla buluşma, öğretmenlerle tanışma ve teneffüs saati…

  Haydi Herkes Okula Yaşasın Kitaplar!:
  Okulda kütüphane açılışı yapılıyor, çocuklar kitaplarını seçiyor. Hatta okumayı sevmediğini söyleyenler bile…

  Haydi Herkes Okula Eyvah Yemekhane:
  Yemekhanede bugün Niko'nun sevmediği yemek çıkmıştı. Niko, ya mızmız diye çağrılmaya katlanacak ya da sevmediği yemeği yiyecekti. Seçim o kadar da zor değildi.

  Haydi Herkes Okula Ben Annemi İsterim:

  Pınar ilk defa annesinden birkaç gün ayrı kalacak. Annesinin özlemiyle dolup taştığında yardımına öğretmeni ve arkadaşları koşuyor. Güzel bir şarkı öğrenmek her zaman iyi gelir.

  0
  0
  346
 • 19-08-2019

  Garanti BBVA konserleri 22 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında boğaz manzarası eşliğinde Feriye’de gerçekleşecek. Tüm konserlerin ücretsiz olacağı etkinlikte Garanti BBVA kredi kartı sahipleri ayrıca konser günleri yiyecek ve içecekleri yüzde 20 indirimle alma şansına sahip olacaklar.

  ​Etkinliğin açılışını 22 Ağustos Perşembe günü Cosmic Chill-Electro Kraut müziğiyle Islandman yapacak. 23 Ağustos Cuma günü Palmiyeler, 29 Ağustos Perşembe günü ise Analog Kültür Experiment Feat. Tolga Zafer sahne alacak. Tiyatro, çağdaş dans, video ve mekân odaklı işler için kompozisyonlar hazırlayan Ah! Kosmos, 1 Eylül Pazar günü müzik severlerle buluşacak. Etkinliğin kapanışını 7 Eylül Cumartesi günü akustik caz manouche grubu Flapper Swing yapacak. 

  0
  0
  271
 • 19-08-2019

  Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen Leylâ Erbil’in kişisel arşivini kataloglayarak dijital ortama aktarıp araştırmacılarla paylaşıma açmayı amaçlayan “Kişisel Arşivi Işığında Leylâ Erbil’in Edebi Dünyası” isimli projenin çalışmaları devam ediyor.

  Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Olcay Akyıldız’ın Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütmekte olduğu BAP (Bilimsel Araştırma Projesi) projesiyle Leylâ Erbil’in kızı Fatoş Erbil tarafından 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne bağışlanan yazarın kişisel arşivi kataloglanıp dijitize edilerek araştırmacıların kullanımına açık hale getirilmeye çalışılıyor. Projede ayrıca tasnif ve kataloglama sistemi oluşturulurken Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nin sistemlerinden yararlanılıyor.

  Proje, yazarın kişisel arşivinin edebiyatına nasıl bir arka plan oluşturduğunun ortaya çıkarılmasını ve yazarın yayımlanmış eserleri ile eserlerinin müsveddeleri, kişisel mektupları, biriktirdiği gazete, dergi kesikleri, aldığı notlar gibi kişisel arşiv malzemesi arasındaki çift taraflı ilişkinin ortaya koyulmasını amaçlıyor.

  İki yıl içinde sayısallaştırılmasının tamamlanması hedeflenen arşivde şu ana kadar yaklaşık olarak 2500 belge kataloglandı ve bunların %30’a yakını dijitize edildi. Proje kapsamında Leylâ Erbil’in arşivi üç ana kategoriye ayrıldı. İlk kategoride kişisel mektuplar, resmi yazışmalar, pasaport ya da kimlik kartı gibi şahsi belgelerden oluşan biyografik malzemeler; ikinci kategoride yazarın metinlerine ait taslaklar, yayımlanmış ya da yayımlanmamış metinlerinden oluşan malzemeleri; son kategoride ise ilk iki kategoriye de girmeyen çeşitli nesneler, kupürler, gazeteler, dergiler gibi malzemeler yer alıyor.

  ​Projede Dr. Öğr. Üyesi Olcay Akyıldız ile birlikte Doç. Dr. Zeynep Uysal, Proje Danışmanı (Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi), Merve Şen, Proje Asistanı (Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü yüksek lisans öğrencisi), Semiha Şentürk, Araştırmacı (Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü doktora öğrencisi), Şerife Seda Yücekurt Ünlü, Araştırmacı (Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü doktora öğrencisi) görev alırken Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nden Nurçin İleri ve Başak Deniz Özdoğan da projeye destek oldu.

  0
  0
  194
 • 18-08-2019

  Newbery ödüllü çocuk kitabı yazarı Erin Entrada Kelly’nin aile, zorbalık, kelime oyunları ve her zaman karmaşık olan okul arkadaşlıklarının keşfi üzerine kaleme aldığı İlk Sen Başla, Doğan Egmont tarafından yayımlandı.

  Ben ve Charlotte çok zor bir sene geçiren iki çocuktur. Bunda hem ailelerinin kendi içinde yaşadıkları sorunlarla baş etmeye çalışmaları hem de ergenliğe alışmaya çabası etkilidir. Tüm bu zorlukların içinde internet üzerinden tanışmalarını sağlayan kelime oyunu her şeyi değiştirir. Bu sayede birbirlerini tanırken bir yandan birbirlerine destek olan ikilinin yaşantısında yepyeni bir dönem başlar.

  İkisi de hayatın kendileri için pek de adil olmadığını düşünen Ben ve Charlotte bu konuda haklı mıdır? Peki aralarındaki dostluk bu sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmaya yeter mi? Büyümek kimse için kolay olmasa da her daim macera ve eğlence dolu olduğu da tartışılmaz. Bakalım Ben ve Charlotte bu zorlu günleri nasıl atlatacaklar?

  “Araştırmacılar, arkadaşlığın ilmini incelediler. Bir arkadaşlıkla sağlıklı ve karşılıklı bir ilişkinin duygusal acıları hafifletebildiğini ve fiziksel sağlığı iyileştirebildiğini saptadılar. Sağlıklı bir ilişkinin en önemli yönlerinden biri eşit miktarda karşılıklı fedakarlıktır.” 

  Görsel: Adrianne Walujo

  0
  0
  937
 • 17-08-2019

  İtalya’nın cam sanatıyla ünlü bölgesi Murano’da düzenlenecek Venedik Cam Haftası’na Türkiye’nin önde gelen cam sanatçılarından Felekşan Onar özel jüri davetlisi olarak katılacak. 7 – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte Onar’ın Esma adlı kısa filminin ilk gösterimi de yapılacak. İsmini İsmihan Sultan’dan (Esma Sultan) alan film, Sokullu Mehmet Paşa Camii için Murano’dan sipariş ettiği 900 cam kandilin hikâyesini ele alıyor.

  Onar filmi için “1569-1571 yılları arasında Sokullu Mehmet Paşa adına, II. Sultan Selim’in kız kardeşi olan eşi Esma Sultan tarafından yaptırtılan cami, İstanbul’da Kadırgalar semtinde yer alıyor. Mimar Sinan’ın eseri olan ve döneminin en güzel örnekleri arasında yer alan caminin iç tasarımında, Murano’daki zanaatkarlara yaptırılan 900 adet cam kandil kullanılmış. Aynı dönemde Venedik ile Kıbrıs için savaşa girilmesine rağmen Esma Sultan’ın Venedik’ten sipariş ettiği cam kandiller İstanbul’a ulaşır ve tarihimizde cam sanatının önemli birer göstergesi olarak yer alır. Bu tarihi değeri, Venedik’te, cam sanatının kalbinde sanatseverlerle buluşturmak benim için bir kıvanç kaynağı.” şeklinde açıklama yaptı.

  Esma, bu sene ikincisi düzenlenecek ‘’Murano-İstanbul: A Glass Making Journey’’ (Murano-İstanbul: Bir Cam Yaratma Yolculuğu) adlı konferansın ardından 10 Eylül’de gösterilecek. İtalyan ve Türk akademisyenleri katılacağı konferansta Rönesans döneminde camda mine işçiliği konuşulacak.  

  0
  0
  1056
DAHA FAZLA