GÜNDEM
 • 23-02-2017

  Moskova’nın önemli müzelerinden biri olan The State Museum of Oriental Art, 6 Mart tarihinde açılacak bir sergi ile Bilge Koleksiyonu’ndan özel bir seçki sunacak.

  Türkiye’nin kapsamlı ve özgün aile koleksiyonlarından biri olan koleksiyon, Muhsin Bilge ve ailesinin yıllar boyunca topladığı pek çok eserden oluşuyor. Küratörlüğünü Irına Batkova’nın üstlendiği sergide, koleksiyonun içinden 28 sanatçının toplam 65 eseri sanatseverlerle buluşacak. 2 Nisan tarihine kadar açık olacak sergi, bir ay boyunca Moskova The State Museum of Oriental Art’da görülebilecek.


  Sergide yer alan sanatçılar: Bedri Rahmi Eyüboglu, Celal Tutant, Ergin Inan, Fahrelnissa Zeid ,Fikret Mualla,  Ibrahim Örs, Kemal Önsöy, Komet, Mehmet Güleryüz, Nejad Melih Devrim, Özdemir Altan, Sabri Berkel, Şükriye Dikmen, Zeki Faik Izer, Serkan Yuksel, Arda Yalkın, Beyza Boynudelik, Füruzan Şimşek, Haluk Akakçe, Mustafa Özel, Volkan Kızıltunç.

  Görsel: Bedri Rahmi Eyüboglu, Bird The Common Swift

  0
  0
  188
 • 23-02-2017

  Anadolu Kültür ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin ortaklığında gerçekleşen Yeni Film Fonu projesinin, dün gece Beyoğlu Cezayir’de düzenlenen gecesinde birçok ünlü sinema sanatçısı bir araya geldi. Osman Kavala, Richie Mehta, Yeşim Ustaoğlu, Florent Herry, Birhan Keskin, Nesrin Cavadzade geceye katılan isimler arasındaydı.

  2015 yılında hayata geçen ve Türkiye’nin ilk bağımsız film fonu olan Yeni Film Fonu, ikinci yılını kutladı. 22 Şubat’ta düzenlenen gecede, Birhan Keskin, Okan Avcı, Tamer El Said, Hadas Ben Aroya, Mohamed Siam, Gürcan Keltek, Emre Akay, Erol Mintaş, Esra Saydam, Taylan Mintaş, Deniz Buga, Zeyno Pekünlü, Çiğdem Mater gibi sinema ve sanat camiasından pek çok isim katıldı.  Kurulduğundan bu yana 39 filme destek veren Yeni Film Fonu’nun 2017 başvuruları ise bugün başladı. Ayrıntılar Yeni Film Fonu resmi sitesinde

  0
  0
  244
 • 23-02-2017

  Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 15 Mart’ta yapılacak olan 49. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde belgesel yönetmeni Metin Kaya ve sinema oyuncusu Arzu Okay’a onur ödülü verileceğini duyurdu. Ayrıca  Giovanni Scognamillo’nun anısına özel olarak bu yıldan itibaren verilecek olan fantastik sinema dallarındaki film adaylıkları da açıkladı.

  2016 yılında vizyona giren yapımlar arasından seçilen 11 daldaki adaylıkların daha önce duyurulduğu yarışmada; fantastik sinema, kısa film ve belgesel dalında adaylık kazanan filmler de açıklandı. Ödüller 15 Mart’ta Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahiplerini bulacak. Ayrıntılar SİYAD web sitesinde

  0
  0
  180
 • 23-02-2017

  Hasan Ali Toptaş’ın sinemanın hayal âlemine kaçan çocukların hikâyesini anlattığı Kayıp Hayaller Kitabı isimli eseri yeniden Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Toptaş’ın bazı eserlerinde karşımıza çıkan Sinemacı Şerif’in “jeneratöründen yükselen pat pat sesleri”yle başlayan hikâye, kasaba yaşamını baştan sona düpedüz “dönüştürüyor” ve tekrar yerine bırakıveriyor. Bunu da sinemanın; yaşamı, hayal gücümüzü nasıl da dönüştürdüğünü ve bu gücünü edebiyatımızda nadiren karşılaştığımız bir yetkinlikte ortaya koyuyor.

  “...bir yandan da kasaba kırtasiyecilerinden satın alınmış ucuz bir dolmakalemle oturup gecenin bu vaktinde acaba kim yazıyor beni, dedim; sonra bir yandan o vadinin ıslaklığına olanca yalnızlığım, hasretim ve diriliğimle gömülürken bir yandan da, hem kocaman bir bardakla çayını yudumlayıp hem de sigarasını tüttürerek acaba müsveddelerimi kim daktiloya çekiyor şimdi, beni kim diziyor satır satır, ya da çoktan dizilip basıldım da şu anda hangi okurun gözünde tekrar yazılıyorum, dedim...”

  0
  0
  235
 • 23-02-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 45. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 29 Mayıs-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yılın temasının ‘’Sıradışı’’ olarak duyurulduğu festivalin biletleri 25 Şubat’ta satışa çıkıyor.

  Festivalin biletleri 25 Şubat Cumartesi günü saat 10.30’dan itibaren Biletix satış noktaları, Biletix Çağrı Merkezi, Biletix web sitesi  ve Ana gişe İKSV üzerinden alınabilecek. Programın biletleri 40 ile 350 TL fiyat skalasıyla temin edilebilecek. 15 yıldır festivale destek veren Lale Kart sahipleri festival biletlerinde %25'e varan özel indirimlerden yararlanabiliyor.

  Ayrıntılı bilgi İKSV resmi sitesinde.

  0
  0
  376
 • 23-02-2017

  Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi ev sahipliğinde Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği iş birliğiyle gerçekleşen karma sergi “Hep Birlikte”, 16 Şubat’ta sanatseverlerle buluştu.

  Farklı disiplinlerden 75 sanatçının yaklaşık 200 eserine yer veren sergi, içinde bulunduğumuz zor zamanların sanatın gücü ile aşılabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

  Küratörlüğünü Özlem Alıcı’nın üstlendiği sergi, kadının sosyal yaşamdaki yerini sorgulama, gözlemleme ve destekleme adına pek çok farklı anlatımı bir araya getiriyor. “Hep Birlikte”, 10 Mart tarihine kadar Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde görülebilecek. 

  Görsel: Güneş Acar, Dikizlemek Serisi II

  0
  0
  603
 • 23-02-2017

  Son dönemin adı sıkça anılan yerli rock grubu Eskiz’in Beterin Beteri Var adlı yeni albümünün lansman konseri 1 Mart’ta Babylon’da gerçekleşecek. Grup son olarak Sallan Yuvarlan albümüyle dinleyicin karşısına çıkmıştı.

  Eskiz, 2010’da Roxy Müzik Günleri’nde elde ettiği birinciliğinin ardından Kimsenin Ruhu Duymaz adlı ilk uzun çalarlarıyla ile dinleyicilerini selamlamıştı. 2015 yılının en iyileri arasında sayılan Türkçe Sözlü Ağır Müzik isimli parçasının yanı sıra 2016’da albüm ve EP’lerinden derledikleri Sallan Yuvarlan’ı plak formatında çıkartan grup, Beterin Beteri Var ile sahnelere dönmeye hazırlanıyor.

  The Ringo Jets grubunun da gitaristliğini üstlenen Deniz Ağan’ın yer aldığı Eskiz, davulda Uygar Çetiner ve bas gitarda Can Tunaboylu’dan oluşuyor. 1 Mart’ta gerçekleşecek etkinliğin biletleri biletix ve etkinlik gişelerinde. 

  0
  0
  223
 • 23-02-2017

  Hikmet Altınkaynak’ın ilk kez 2007 yılında yayımlanmış olduğu Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü yenilenmiş ve genişletilmiş baskısıyla Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  1.500’ü aşkın şair ve yazarın yer aldığı, her edebiyat meraklısına başvuru kaynağı olabilecek nitelikte bir eser.

  “Hikmet Altınkaynak’ı tanırsınız, yazın evrenimizin en çalışkan, en titiz eleştirmen ve araştırmacılarından biridir. Kavgalardan, çekişmelerden uzakta, üretip durur. Geçen ay da tam 786 sayfa tutan, kapsamlı bir yapıt yayımladı: Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü. Başlangıcından bugüne, tüm yazar ve ozanlarımızın yaşam öykülerini, belirgin özelliklerini, yapıtlarını ve bunların ilk yayımlanım tarihlerini veriyor. Bu arada, yazın evrenimizde bir süredir duymaya başladığımız önemli bir eksikliği de gideriyor.” Tahsin Yücel /Milliyet Kitap, 12 Aralık 2007

  0
  0
  404
 • 22-02-2017

  Seramik ve heykel sanatçısı Tuba Önder Demircioğlu’nun “Tutunma” adlı sergisi, 4 Mart tarihinde Galeri Diani’de açılıyor.

  Sanatçı, yeni sergisinde porselen ve stoneware kullanarak tasarladığı heykel ve duvar çalışmalarının yanı sıra pentür gibi sürpriz tekniklerle ürettiği eserlerine yer veriyor. Demircioğlu, cennet ya da öteki dünya ile bağlantılarımızı sembolize eden kozmik, aynı zamanda da manevi bir ağaç olan Tuba Ağacı’nı serginin merkezine koyuyor.

  Sanatçının yapıtlarında tamamen insanla ve onun manevi dünyası ile bütünleşerek sembolik anlatımlarla yeniden yorumladığı Tuba Ağacı’nı her şeye tutunmamızı sağlayan köklerimiz ve dallarımız ile buluşturduğu “Tutunma”, 25 Mart’a kadar Galeri Diani’de görülebilecek.

  0
  0
  544
 • 22-02-2017

  İş Sanat sahnesi, bu kez Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Haldun Taner’in en sevilen hikâyelerini edebiyatseverlerle buluşturacak.

  Atilla Birkiye’nin düzenlediği, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyguladığı İnsan Sadece Bir Araç isimli dinletide usta tiyatrocular Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek Taner’in gözlem gücünü ve ironik dilini ortaya koyan hikâyelerini okuyacaklar. Bu hikâyeler Bayanlar 00, Konçinalar, İznikli Leylek veSancho’nun Sabah Yürüyüşü olacak. Bir radyo kayıt stüdyosu mizanseninde gerçekleşecek dinletiye Serdar Yalçın’ın piyanosu eşlik edecek.

  Dinleti, 13 Mart 2017 Pazartesi akşamı İş Sanat’ta gerçekleşecek. Katılım ücretsiz ve herkesin katılımına açık olacak.

  0
  0
  1083
DAHA FAZLA