GÜNDEM
 • 24-03-2017

  Dünyaca ünlü, Kahire'de doğan İtalyan asıllı şarkıcı Dalida'nın hayat hikâyesini anlatan Dalida filmi 28 Nisan'da Türkiye'de vizyona giriyor. Filmin yönetmen koltuğunda Lisa Azuelos oturuyor.

  Ünlü şarkıcıyı, İtalyan oyuncu Sveva Alviti’nin canlandırdığı filmde Dalida'nın müzikal kariyerinin yanı sıra sıra içsel bir arayışa çıktığı Hindistan yolculuğu da anlatılıyor. Yaşadığı çağın ötesine geçen sahne performansı ile öne çıkan şarkıcının şarkıları dönem müziğine de damgasını vurmuştu. 

  Şarkıcının, birçok dünya müzisyenine ilham kaynağı olan şarkılarının ülkemizdeki örneklerinden biri de, Ajda Pekkan'ın yorumladığı ve dilimize Palavra Palavra diye çevrilen Paroles Paroles adlı şarkı. Filmin fragmanını Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.


  0
  0
  807
 • 24-03-2017

  Pera Müzesi, 31 Mart’ta başlayacak ve Performistanbul iş birliğiyle gerçekleşecek “Yeniden Bak” performans programına ev sahipliği yapıyor.

  Programda, Performistanbul sanatçıları İ. Ata Doğruel, AslieMk ve Ekin Bernay, Pera Müzesi’nde yer alan “Oryantalist Resim”, “Kütahya Çini ve Seramikleri” ile “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” koleksiyon sergilerine yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor.

  Performistanbul’un kurucu direktörü Simge Burhanoğlu küratörlüğünde düzenlenecek “Yeniden Bak”, 2 Nisan tarihine kadar Pera Müzesi’nde görülebilecek.

  Program:

  İ. Ata Doğruel

  Elçi | Ambassador

  Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergi katında

  31 Mart Cuma, 15:00-21:00

  1 Nisan Cumartesi, 12:00 - 18:00

  2 Nisan Pazar, 12:00-18:00

  AslieMk

  Yerinde | In Situ

  Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramikleri sergi katında

  31 Mart Cuma, 18:00 - 21:00

  1 Nisan Cumartesi, 15:00 - 18:00

  Ekin Bernay

  9 Taş | 9 Stones

  Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri sergi katında

  31 Mart Cuma, 17:00-20:00

  1 Nisan Cumartesi, 14:00 - 17:00

  2 Nisan Pazar, 14:00-17:00

  Görsel: AslieMk, Yerinde

  0
  0
  168
 • 24-03-2017

  13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ulusal ve uluslararası iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 52 ülkeden toplam 1.055 filmin başvurduğu Yarışma Bölümü’nün sonuçları belli oldu. Ulusal kategorideki En İyi Kısa Film Ödülü’nü Barış Sarhan’ın yönetmenliğini üstlendiği Cemil Şov kazandı.

  Semih Kaplanoğlu, Hatice Aslan, Nilay Ulusoy, Atalay Taşdiken, Derya Bigalı’dan oluşan jüri ile Ulusal Yarışma kategorisinde Yumurta ile Muaz Güneş ve Emrah Doğru; Görünmez Duvarlarım: Kendine Güvensizlik Hikayeleri adlı yapım ile Nurbanu Asena mansiyon ödülünü kazandı. Yönetmen Seifollah Samadian, Senaryo Koçu ve Yapımcı Esther Wouda, Sinema Eleştirmeni Kerem Akça, Krakow Film Festivali Direktörü Krzysztof Gierat ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü Ana Jüri Üyeleri ise Uluslararası Kategoride En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Konstantina Kotzamani’nin yönetmenliğini yaptığı Limbo filmine verdi. Ömer Ferhat Özmen’in Beyoğlu Sineması isimli filmine ise Seyirci Ödülü verildi.

  0
  0
  220
 • 24-03-2017

  Yayıncılığın önde gelen isimlerinden biri olan İthaki Yayınları tarafından kurulan İthaki Atölye, farklı disiplinlerden gelen deneyimli isimlerle sinema, tiyatro, edebiyat, felsefe, resim ve tasarım gibi alanlarda atölyeler düzenlemeye başladı.

  Akademinin atölyelerinden biri de önümüzdeki günlerde Hakan Bıçakcı ile Kurmaca Atölyesi olacak. Atölyede kurmaca türleri ve teknikleri anlatılacak ve bu türe ait örnekler incelenecek. Altı hafta sürecek olan bu eğitimde Hakan Bıçakcı ile edebiyat, sinema tarihi üzerine konuşacak, düşünecek, birlikte yazı çalışmaları yapılacak.

  Katılımcılar, anlatının temel ilkelerini, anlatıcı türlerini, yazım tekniklerini, dönemleri, roman öykü film dili ayrımlarını, sinema tarihini ve daha fazlasını öğrenecek. Başlangıç tarihi 26 Mart. Kayıt ve ayrıntılar için tıklayınız.

  Fotoğraf: ©Nazlı Erdemirel

  0
  0
  326
 • 24-03-2017

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği Arka Oda Toplantıları'nda “Matbuat Çiçek Açınca: 19. Yüzyıl Okuma Kültürü ve Osmanlı Resimli Dergileri” başlıklı bir toplantı düzenlenecek.

  Ahmet Ersoy’un moderatörlüğünde gerçekleşecek olan toplantıda görselliğin merkezde olduğu Osmanlı resimli dergilerine bakılarak fotoğrafların metinlerle, diğer fotoğraf ve imgelerle ilişkisi irdelenecek. Ayrıca bu modern medya kurgusunun Osmanlı dünyasına has özellikleri ve 19. yüzyıla ait yeni görme, hatırlama ve ifade tarzlarıyla bağlantısı incelenecek.

  Osmanlı dönemi fotoğrafçılığına odaklanan birçok çalışma, fotoğrafı öncelikle görsel içeriği ve estetik özellikleriyle değerlendirilen, nihai ve münferit bir obje olarak ele alma eğilimindedir. Sanat tarihçi ve koleksiyonerler fotoğraflara ağırlıkla biçimsel kıstaslarla yaklaşırken birçok tarihçi de onları varsayılan, kabullenilmiş bağlam ve ideolojileri belgeleyip teyit eden vesikalar olarak görme eğilimindedir.“Matbuat Çiçek Açınca” adlı bu çalışmada ise, fotoğrafın estetik yönü yadsınmamakla birlikte, onun tarihsel belge olarak çoğul okumalara açılması, yani tıbbi ve askeri keşiften kriminoloji ve gazeteciliğe varan yaygın kullanım alanları içinde sürekli yeniden üretilen, dolaşan ve şekil değiştiren bir mecra olarak tartışılması önerilmekte.

  Etkinlik 30 Mart, saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde gerçekleşecek. Katılım ücretsiz ve herkese açık olacak. 

  0
  0
  387
 • 24-03-2017

  Grammy ödüllü keman virtüözü Gidon Kremer’in kurduğu Kremerata Baltica, dünya turnesi kapsamında İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. 7 Nisan’da İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde Kremerata Baltica topluluğuna, hızla yükselen genç keman sanatçısı Clara-Jumi Kang eşlik edecek.

  Henüz çocukken Juilliard School’a tam burslu olarak kabul edilen Kang, Leipzig Gewandhaus, Hamburg Senfoni, Kiel Filarmoni, Nice Filarmoni, Atlanta Senfoni, Seul Filarmoni, KBS Orchestra gibi seçkin topluluklarla konserler gerçekleştirdi. Letonya, Litvanya ve Estonyalı birçok müzisyeni bir araya getiren ve tüm dünyada 1500’den fazla verdiği konserle uluslararası bir markaya dönüşen Kremerata Baltica’nın, genç  müzisyen Clara Jumi Kang ile aynı sahneyi paylaşacağı konserin biletleri biletix ve etkinlik gişelerinden temin edilebilir.

  0
  0
  206
 • 24-03-2017

  İstanbul Modern’in yetişkinler için düzenlediği atölye ve seminer programı Atölye Modern, “Çağdaş Sanatın Şifreleri” başlıklı seminer programında günümüz sanatına yön veren yapıtları ele alıyor.

  Yrd. Doç. Dr. Osman Erden, Doç. Dr. Alper Maral, Öğr. Gör. Fırat Arapoğlu ve Doç. Dr. Zeynep Günsür’ün yönetiminde gerçekleşecek atölyede, 20. yüzyılda üretilen ve sanat tarihine yön veren sekiz farklı sanat çalışması ve bu çalışmaların günümüz sanatına yansımaları incelenecek. Programda Marcel Duchamp, Rene Magritte, John Cage, Joseph Kosuth, Andy Warhol, Joseph Beuys, Pina Bausch ve Nam June Paik’in eserleri yer alıyor.

  28 Mart-16 Mayıs tarihleri arasında sekiz hafta boyunca salı günleri düzenlenecek “Çağdaş Sanatın Şifreleri” atölyesi hakkında bilgi ve rezervasyon için www.istanbulmodern.org adresini ziyaret edebilirsiniz. 

  0
  0
  322
 • 24-03-2017

  Özgür Çiçek ve Irmak Ertuna Howison’ın ölümünün 200. yıldönümünde Jane Austen’ı ve 18. yüzyıl İngiliz taşrasının adab-ı muaşeret kurallarını türlü biçimlerde kaleme aldıkları Jane Austen ve Adab-ı Muaşeret isimli kitapları Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Okur, bu kitapla 18. yüzyıl İngiliz taşrasının adab-ı muaşeret kurallarından günümüzün popüler kültürüne, gündelik hayatına ve beyazperdedeki yürek hoplatan Austen karakterlerine bir yolculukta buluyor kendini. 

  “Evvel zaman içinde tarih, savaşlar, ihtilaller, yıkımlar, ölümler ve zaferlerle örülürken, kadınlar kimsenin anlatmadığı eviçlerinde sessiz sedasız yaşarlardı. Oysa dilsiz eviçleri nasıl da kalabalıktı, nasıl da şenlikli. Doğumlar, ölümler, evlilikler, aşklar, gündelik hayatın tüm ritüelleri, yatak odaları,salonlar… Fakat kim cüret edebilirdi, gündelik hayatın sıradanlığıyla büyük kahramanlıkların görkemini boy ölçüştürmeye? 

  Tabii ki Jane Austen! O dilsiz eviçlerini sivri dili, hınzır ironisiyle dile getiren Jane Austen. Artık “evlenme çağına gelmiş  her genç kadın” zengin bir kısmet bulmanın inceliklerini adım adım öğreniyor Austen’ın adab-ı muaşeret kurallarıyla döşediği mutlu izdivaç yolunda emin adımlarla yürüyordu.

  Aşk mı dediniz? Evet elbette aşk da vardı. Gururlu erkeklerin, ön yargılı kadınların oturduğu devasa malikânelerde “aşk” da oturuyordu.”

  0
  0
  1204
 • 24-03-2017

  Akbank Sanat, 8-29 Nisan 2017 tarihleri arasında Yakın Dönem Romen Sineması’ndan örnekler sunan bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Etkinlik, İstanbul "Dimitrie Cantemir" Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşecek.

  8 Nisan Cumartesi günü Dan Chisu yönetmenliğindeki  7/24 açık bir dükkanın hikayesi olan Durmaksınız Bükreş (Bucuresti Nonstop)filmi gösterilecek.  Romanya’nın 2009 Oscar adayı Gerisi Sessizlik (Restul E Tacere) 18 Nisan Salı günü gösterim şansı bulacak. Amerikan filmlerinin ülkeye girişinin yasak olduğu Çavuşesku dönemini kendine özgün komedi üslubuyla anlatan Ilinca Călugăreanu yönetmenliğindeki Chuck Norris Komünizme Karşı (Chuck Norris vs Communism)filmi 22 Nisan Cumartesi;  Romanya’nın belirli bir dönemine ışık tutan bir başka film olan Ben Yaşlı Cadaloz Bir Komünistim (Sunt O Baba Comunista) filmi ise 25 Nisan’da gösterim şansı bulacak. Seçkinin son filmi ise Ion Carmazan yönetmenliğindeki bir ölüm yaşam öyküsü olan Hayatın Bir Saniyesi (O Secunda De Viata) adlı yapım olacak. Tüm filmlerin Romence orijinal ve Türkçe altyazılı gösterileceği etkinlik ücretsiz gerçekleşecek.

  0
  0
  239
 • 23-03-2017

  Bu yıl 20-21 Mayıs tarihlerinde Life Park’ta gerçekleşecek Chill Out Festival’inde sahne alacak isimler açıklandı. 12 senedir düzenlenen festival bu yıl da geniş bir sanatçı programıyla dinleyici karşısına çıkıyor.

  Katılımcılarına doğa ile başbaşa, eşsiz konser atmosferi yaşatan festivalde, konserlerin yanı sıra alışveriş alanları yer alıyor ve kültür sanat etkinlikleri düzenleniyor. Bu seneki programdaki isimler ise şöyle: Akatana, Alafia, Atom, Baby Vulture, Be Svendsen, Burnt Friedman, Canson, Chaim, Culde De Song Cymande, Dollkraut, Hubble, Hyenah, Jacques Jose Gonzalez, Jigurtha, La Yegros, L’imperatrice, Masayoushi Fujita & Jan Jelinek, Matthias Meyer, Mop Mop, Moscoman, Nicola Cruz, Oceanvs Orientals, Pattern Drama, Petre Inspirescu, Romare, Sainte Vie, Satori, Sebastian Casanova, Skye & Ross (Morcheeba), The Tiger Lillies, Tony Allen & Afrobeat Orchestra, Unders, Al York, Cantanca, Cem&RG, Islandman, Kıyı Müzik, Nusaibin, Mayor, Rain Lab, Soul Sisters, Styl-ist, Valley's Echo ve Violations Radio. Biletler biletix’ten temin edilebilir.

  0
  0
  793
DAHA FAZLA