GÜNDEM
 • 28-01-2020

  Enka Sanat’ın tiyatrodan müziğe, klasik müzik konserlerinden modern dans gösterilerine kadar birçok farklı disiplinden işlerin hayat bulacağı yeni sezonu, 29 Ocak 2020 günü açılıyor. Bu anlamda Dikmen Gürün'e Yazılar kitabını odağına alacak, Enka Sanat ve İstanbul Tiyatro Festivali tarafından düzenlenecek “Türkiye Tiyatrosu’nun ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin 1980’lerden Günümüze Yolculuğu” başlıklı panel, Genco Erkal, Özlem Hemiş, Doğan Hızlan, Kerem Kurdoğlu, Yeşim Özsoy, Şahika Tekad ve Leman Yılmaz gibi önemli konuşmacıların katılımıyla Türk tiyatrosunun gelişimini gözler önüne seriyor.

  ​Enka Sanat, yeni sezon açılışının ardından şubat ayında yine birçok önemli ismi ve eseri sahnesinde ağırlıyor. 19. yüzyıl dünya dramasının önemli eserlerinden Hedda Gabler, Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Osman Karakoç, Yeşim Koçak, Tolga Çiftçi, Nazan Diper ve Merve Satılan'ın performanslarıyla 4 Şubat’ta Enka Sanat’ta olacak. 18 Şubat gecesi ise Borusan Quartet dünyaca ünlü genç yetenek Andreas Ottensamer ile sahne alacak. Leipzig Operası Çocuk Korosu ile Barış İçin Müzik Gençlik Orkestrası ve Korosu ise 12 ve 13 Şubat’ta aynı sahneyi paylaşacaklar. 25 Şubat’ta yönetmenliğini Ezel Akay’ın, proje tasarımını Songül Öden’in üstlendiği Lâl Hayal oyunu izleyicilerle buluşacak.

  0
  0
  70
 • 28-01-2020

  Bilal Hakan Karakaya’nın daha önce hiç görülmemiş son dönem eserlerinden oluşan “Alem-i Mülk” başlıklı sergisi, 30 Ocak ile 8 Mart 2020 tarihleri arasında Anna Laudel’de sergilenecek. Kullandığı farklı malzemeler aracılığıyla geleneksel heykel sanatının sınırlarını zorlayan Karakaya; reçine, endüstriyel ve doğal atık gibi farklı malzeme ve teknikleri kullanmasıyla tanınıyor.

  ​“Alem-i Mülk” sergisi kapsamında gösterilen eserlerinde malzemenin kullanım şeklini değiştirerek yeniden üretim sürecine dâhil eden sanatçı, izleyiciyi Dante’nin İlahi Komedya’sındaki gibi cennetten cehenneme doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Anna Laudel’in üç katında üç farklı evren kuran Karakaya, ölümle yaşam, mekânla zaman arasında çeşitli koşutluklar kuruyor ve bunu sanatseverler için yeni bir üretime dönüştürüyor. Sanatçı, katlar arasında kurduğu geçişkenlik ve farklılıkla sanatseverleri Adem ile Havva’dan Osiris’e doğru uçsuz bucaksız bir anlatıya ortak ediyor. 

  0
  0
  71
 • 28-01-2020

  Fransız yazar-çizer Delphine Perret’in sevimli ayı Bongo’nun ormandaki dostlarıyla yaşadığı maceralarla yaşamın sıradan gibi görünen güzelliklerinin değerini anlattığı öykü kitabı Bongo - Ormanın Biricik Ayısı kitabı, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlandı.

  Altı yaş ve üzeri çocuklara, orman hayvanlarının arkadaşlıkları ve günlük yaşam rutinleri üzerinden kurguladığı altı öykü anlatıyor. Mizah yüklü bu altı öyküde, yaşamın sıradan gibi görünen güzellikleri yüceltiliyor. Öykülerde metin kadar payı olan resimler de, okuma yazmayı yeni öğrenmiş okurları okumaya heveslendirecek nitelikte. Bongo ve arkadaşları, çocuksu karakterleriyle büyük küçük herkesi gülümsetiyor.

  “Bongo, orta boylu, cüsseli, mutlu bir ayı. Postunun bazı yerlerinde tüyler birbirine yapışmış çünkü Bongo bal yerken hep üzerine döker. Bongo arkadaşları sansar, porsuk, sincap, tilki, baykuş, tavşan ve küçük kuşla birlikte ormanda maceralar yaşıyor. Bazen bir kanepe, bazen de bir tarak, günlerine renk katmaya yetiyor. Haydi, eğlenceli altı öykü sizi bekliyor!”

  0
  0
  127
 • 27-01-2020

  Buğra Erol ve Christiane Peschek’in eserlerinden oluşan “LOST&FOUND” sergisi, 28 Ocak ile 12 Şubat 2020 tarihleri arasında yeni yılın ilk sergisi olarak Galeri/Miz’de sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Begüm Alkoçlar’ın üstlendiği sergi, fotoğrafçılığa yeni bir yorumlama pratiği getiriyor.

  ​“LOST&FOUND” sergisi fotoğraf sanatını manipüle eden ve ona yeni bir yaklaşım öneren iki değerli yaklaşımla hareket ediyor. Buğra Erol ve Christiane Peschek’in son dönemde ürettikleri eserleri içeren sergi, sanatçılar arasında kurulan fotoğraf-performans-söylem birlikteliğini ön plana çıkararak bu pratiği etkin bir iletişimle birlikte sanatseverlere sunuyor. Fotoğraflama sürecinin ayrık yanlarını ortaya koyan eserler, farklı tanıklıkların önemine işaret ederken sanatçı bakışının da ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.

  0
  0
  170
 • 27-01-2020

  Stephen King’in Richard Chizmar ile birlikte yazdığı Gwendy’nin Düğme Kutusu, İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

  Gwendy Peterson 12 yaşında; ailevi sorunlarla başa çıkmaya çalışan, fazla kiloları nedeniyle okulda zorbalığa maruz kalan bir genç kız. İntihar Merdivenleri’ni tırmandığı bir gün Richard Farris ile karşılaşır ve Farris Gwendy’e bir düğme kutusu verir. Gwendy’nin hem insanı huzursuz eden hem de merak uyandıran hikâyesi ise asıl burada başlıyor. Gwendy; kutuya sahip olduktan sonra hayatında, bedeninde, düşüncelerinde ve hatta dünyada birçok önemli değişiklik olan, bu değişikliklerin nedeni olan kutuyu sorgulamaya başlar.

  “Düğme kutusu sadece güç vermiyor; gücün kendisi o.”

  0
  0
  167
 • 27-01-2020

  Yeni yıla “şüphe” temasıyla düzenlediği filmlerden oluşan bir programla giren Kundura Sinema, şubat ayı boyunca izleyicileri Soğuk Savaş dönemini anlatan yeni bir film seçkisiyle buluşturacak. Soğuk Savaş film seçkisi, 1 Şubat Cumartesi günü Florian Henckel Donnersmarck’a “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar Ödülü’nü kazandıran The Lives of Others (2006) filminin gösterimiyle başlayacak.

  ​Şubat ayında yine oldukça canlı bir programa sahip olan Kundura Sinema, çeşitli film seçkileriyle izleyicileri birçok farklı yönetmenle buluşturmaya devam ediyor. Pazar Gecesi Sinema Kuşağı’nda Jerry Zucker’in Ghost’u ve Martin Scorsese önderliğinde Dünya Sinema Vakfı’nın restore ettiği Mısırlı yönetmen Shadi Abdel Salam’ın Al-Mumia’sı gibi farklı coğrafyaların önemli filmleri de sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

  0
  0
  369
 • 27-01-2020

  Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen, Darüşşafaka Cemiyeti ve İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle bu yıl 66’ncı kez düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’na başvurular başladı.

  Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanacak Seçiciler Kurulu, Prof. Dr. Murat Gülsoy, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel ve Beşir Özmen’den oluşuyor. Bugüne kadar Haldun Taner, Orhan Kemal, Necati Cumalı, Adalet Ağaoğlu, Ayşe Kulin, Selim İleri, Oya Baydar, Bilge Karasu, Yekta Kopan, Mehmet Zaman Saçlıoğlu gibi yazarların kazandığı Sait Faik Hikâye Armağanı geçen yıl Nohut Oda adlı kitabıyla Melisa Kesmez’e verilmişti.

  Yarışmaya katılacak yazarların, başvuru yapacakları hikâye kitabından on (10) nüshayı başvuru dilekçesi ile birlikte, 28 Şubat 2020 Cuma günü Saat 17.00’a kadar Darüşşafaka Cemiyeti, Kurumsal İletişim Birimi, Darüşşafaka Cad. No:5/9 34457 Maslak / İstanbuladresine teslim etmesi gerekiyor.

  Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, yarışmaya katılacak hikâye kitaplarının 2019 yılında yayımlanmış olması, daha önce herhangi bir ödül almamış olması gerektiği ve daha önce aynı armağanı kazanmış yazarların yarışmaya katılamayacağı vurgulandı. Başvurular iki aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçecek. Ön değerlendirmeyi geçen 10 kitaplık bir kısa liste 15 Nisan tarihinde duyurulacak, nihai sonuç Mayıs ayı içinde açıklanacak.

  ​1955’te Sait Faik Abasıyanık’ın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, ilk kez 1955 yılında verildi. Ödülün para armağanı, 1960 yılına kadar Varlık Yayınları'nca karşılandı.1960'tan 1963'e kadar kesintiye uğrayan ödül, Makbule Hanım'ın 1964 yılındaki vefatından sonra Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürüldü.

  0
  0
  442
 • 27-01-2020

  “Anadolu’nun Ressamı” Yalçın Gökçebağ, retrospektif sergisi ile 15 Ocak ile 29 Mart 2020 tarihleri arasında İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının farklı dönemlerine ait birçok farklı eserin gösterildiği sergi, izleyenler için Gökçebağ’ın eserlerine ve sanatına toplu bir bakış sunuyor.

  ​Öğretmenlik yaptığı yıllarda tanık olduğu güzellikleri özümseyerek birer sanat yapıtına dönüştüren Yalçın Gökçebağ, Anadolu yaşamını, doğasını ve insanını resmederken gözlem gücünün ne denli güçlü olduğunu da gösteriyor. Ortak olduğu yaşamlarda görülmesi gereken birçok şey olduğunu tuvaline yansıtan sanatçı, 64 yıllık sanat hayatı boyunca kaybolmaya yüz tutmuş bir kültürün izlerini sürüyor ve bunları herkes için kalıcı bir hâle getiriyor. Gelecek kuşaklar için önemli bir mirasa dönüşen bu tablolar, içinde birçok farklı yolculuğun izlerini de barındırıyor.

  0
  0
  207
 • 26-01-2020

  İlk kez bu yıl Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenmesi planlanan Kapadokya Film Festivali için çalışmalar başladı. 29 Mayıs ile 3 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek festivalde yerli ve yabancı birçok filmin ağırlanması bekleniyor. Uluslararası bir organizasyon olacak festival, eşsiz coğrafyası ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmasıyla bilinen Kapadokya’yı kültürel olarak daha fazla tanıtmayı hedefliyor.

  ​Festival direktörlüğünü Suat Köçer’in yaptığı Kapadokya Film Festivali, Nevşehir’e olduğu kadar Türk sinemasına da yeni bir soluk getirme amacıyla yola çıkıyor. Bu anlamda festivalin düzenlenmesi için yoğun çaba sarf eden Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, festivalin ulusal sinemaya da katkı sunmasını istediklerini belirtiyor. Suat Köçer ise seçkin film ve konukların Kapadokya ve Türkiye ile tanışmasının film endüstrisi için oldukça önemli olduğunu ifade ediyor.

  0
  0
  216
 • 26-01-2020

  Fatih Şimşek, “Ummak” başlıklı heykel sergisiyle, 16 Ocak ile 10 Şubat 2020 tarihleri arasında Galeri Selvin II’de sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının “sadece bireyleri değil nesilleri de yetiştiren özgürlükçü kadınlar”a ithaf ettiği sergi, dünyaya umudu ve güzelliği yeniden doğurmak gerektiği inancını paylaşıyor ve tüm sanatseverleri de bu mücadeleyi görmeye çağırıyor.

  ​Binlerce gaz maskesi arasında bütün protestoların, örgütlenmelerin, olumsuzlukların ötesinde insan kavramının özüne inmeyi ve insandaki tinsel değerleri keşfetmeyi amaçlayan Fatih Şimşek, heykellerinde farklı sorgulamalara girişiyor. Gaz maskelerinin birçok farklı anlama gelebileceğini ifade eden sanatçı, kadınların maskelerini çıkartabileceği bir dünya arayışını paylaşıyor.

  0
  0
  360
DAHA FAZLA