GÜNDEM
 • 26-04-2019

  Renee Zellweger’ın başrolünde olduğu yeni Netflix Orijinal dizisi What/If’in ilk sezonu 24 Mayıs’ta izleyicilerle buluşuyor. Dizi gizemli bir kadının para sıkıntısı yaşayan evli bir çifte teklifi ve teklifin yarattığı dalga etkilerini konu ediniyor.

  What/If’te Renee Zellwewger’a Jane Levy (Castle Rock, Suburgatory), Blake Jenner (American Animals, Glee), Samantha Ware (Glee), Keith Powers (Famous in Love), Daniella Pineda (Jurassic World: Fallen Kingdom), Juan Castano (Shades of Blue), John Clarence Stewart (Marvel’s Luke Cage), Dave Annable (Brothers & Sisters) ve Louis Herthum (Westworld) eşlik ediyor.

  0
  0
  107
 • 26-04-2019

  ASMED Özel Tıp Merkezi yeni binasının kapılarını özel bir sergiyle açtı. Sergide ASMED’in sponsorlarından biri olduğu Pilevneli Galeri Mecidiyeköy’ün yeni heykel sergisinin yanı sıra Dr. Koray Erdoğan’ın kişisel koleksiyonunda bulunan Ahmet Güneştekin’in Beyazıt TepesiZülkarneynMedusanın Sırrı da dahil altı özel eseri; Refik Anadol’un büyüleyici Melting Memories’i; Daniel Firman’ın Saisir L’Impossible’ı; Ardan Özmenoğlu’nun Liberte Egalite Beyonce’si; Arik Levy’nin CraterAir’i; Ida Tursic & Wilfried Mille’in Siyah Bettie'si (Black Bettie); Daniel Firman’ın İmkansızı Yakalamak (Pierre)/Saisir Limpossible ve Tony Matelli’in st (Sandviç) isimli eserleri yer alıyor.

  Ataşehir’de hizmete giren ve alt katı kapsamlı bir galeri olarak tasarlanan klinik, yıl boyunca sanatseverleri sergi ve etkinliklerle ağırlayacak. 

  0
  1
  221
 • 26-04-2019

  Sinema yönetmeni ve yazar Derviş Zaim, insan ruhunun anlam bulma ve kendini oluşturma çabasını ele aldığı yeni romanı Rüyet’i anlatacak.

  Zaim, Rüyet’in Türk romanındaki Doğu-Batı gerilimini ele alış biçimini ve romanını çok farklı disiplinlerden kaynaklara açık bir yapı olarak kurma çabasını; romanının temeline koyduğu Şeyh Galib’in Hüsn-ü Aşk’ını, Spinoza’yı, Batılı roman biçimlerini ve 20. yüzyılın Batı sanatını da anlatacak.

  ​Moderatörlüğünü Nişantaşı Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yavuz Demir’in yapacağı söyleşi, 30 Nisan Salı akşamı, saat 18.30’da Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca’da gerçekleşecek. Katılım ücretsiz ve herkese açık olacak. Söyleşinin ardından Zaim, YKY Beyoğlu Kitabevi’nde kitabını imzalayacak.

  0
  0
  131
 • 26-04-2019

  İstanbul Modern Sinema, 25 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında modern Çin sinemasının en iyi örneklerinden oluşan “Hikâye Çin’de Geçiyor” seçkisine ev sahipliği yapıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle hazırlanan program Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Türk Tuborg AŞ iş birliğiyle gerçekleşiyor.

  Program seçisinde Jia Zhang-ke’nin Cannes’da yarışan ve Çin’in kapitalist dönüşümünü gangster dünyasında geçen bir aşk trajedisi üzerinden anlattığı Kül En Saf Beyazdır (Jiang Hu Er Nü, 2018); Japonya’nın Mançurya işgali sırasında Çinli bir ailenin hayatta kalma mücadelesini konu alan Kış Üstüne Kış (Dong Qu Dong You Lai, 2019); Bai Xue’nin 16 yaşındaki bir genç kızın büyüme öyküsünü anlattığı Kavşak (Guo Chun Tian, 2018) ve Hong Konglu yönetmen Dante Lam’in ilkini Mekong’da çektiği ve gişede büyük başarı yakaladığı aksiyon savaş filmi projesini Ortadoğu’ya taşıdığı Kızıldeniz Operasyonu (Hong Hai Xing Dong, 2018) filmleri yer alıyor.

  0
  0
  172
 • 26-04-2019

  Figüratif resimin genç ve güçlü temsilcilerinden Feyzan Alasya’nın “Biraz Cennet; Biraz Cehennem” isimli sergisi, 13 Nisan- 4 Mayıs tarihleri arasında Galeri Diani’de gerçekleşiyor.

  Feyzan Alasya eserlerine yöneltilen “Akıl işi mi bu? Ruh işi mi? Var mı? Yok mu? Ne anlatıyor?” soruları üzerine şunu söylüyor: “Resme bakarsın ve orada, tuval yüzeyi üzerinde birtakım figürler görürsün, bir mekânda ya da ait olduğu bir an’da asılı kalmış görüntüler olarak. Anlamlandırmak kolay mı? Neden oradalar? İnanın bunun cevabını ben de bilmiyorum.”

   “Biraz Cennet; Biraz Cehennem” ismi sanatçının hayal, rüya, akıl, ruh birlikteliği ile yaratılan sanatın tarifini verebilme çabasından çıkıyor. 

  0
  0
  234
 • 26-04-2019

  Sophie Mackintosh’un Booker Ödülü’ne aday gösterilen, şiddet, cinsellik ve kadın-erkek ilişkisi üzerine kaleme aldığı ilk romanı Su Kürü, Begüm Kovulmaz’ın çevirisiyle Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünya hayal edin. Hele ki bir genç kızı yetiştirmenin aşırı önlem almayı gerektirdiği bir dünya... Böyle bir dünyada büyümüş üç kızkardeşin babalarından öğrendikleri tek şey korkudur. Kendilerinden, sevgiden ve erkeklerden korku... Gelgelelim bir gün yaşadıkları yerin kıyılarında beliren üç erkek, tüm korkularını onlara hatırlatacak, kendileriyle birlikte tutkuyu ve yıkımı da getireceklerdir…

  “Sen bir kızsın. Savunmasızsın. Erkekler zarar verecektir sana; hele dış dünyadakiler kesinlikle yapacaktır bunu. Bedenler yalnız gözetim altında olduklarında güvendedirler. Bu acıların seni en kötüsüne hazırlayacak; hastalıkta çekeceklerinin yanında, tedavide çektiklerin bir hiç.

  Hadi gel, şimdi oyun zamanı...”

  0
  0
  172
 • 25-04-2019

  İlki geçen yıl düzenlenen Red Bull Music Festival İstanbul bu yıl yine şehri müzikle ele geçirmeye hazırlanıyor. Aralarında New York, Los Angeles, Paris, Moskova’nın da bulunduğu dünyanın birçok şehrinde düzenlenen Red Bull Music Festival’in İstanbul edisyonu 3-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Müzikle dolu on gün yaşatacak festival Pozitif organizasyonuyla müzikseverlerle buluşacak. Farklı program ve konseptlerle dinleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşatacak festivalin detaylı programı temmuzda açıklanacak. 

  0
  0
  198
 • 25-04-2019

  Park Dedeman Hotel/Levent Aya Galeri, 20-30 Nisan tarihleri arasında fotoğraf çalışmalarıyla ve sergileriyle İzmir’de kısa sürede adını duyuran fotoğrafçı Cem Demirel’in “REM” sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Uyku evresini konu edinen ve kırılma – bölünme olgularının yanı sıra korku, bilinçaltı, tutku temalarını farklı hikâyelerle anlatan sanatçı, insanın kendini tanıma hikâyesinde korkularına yenik düşerek yeterince derine inemeyişini sorguluyor. Serginin küratörlüğünü Elzem Acar ve Diğdem Yağmur Akbulut üstleniyor.

  0
  0
  165
 • 25-04-2019

  Efsanevi grup The Beatles'ın sıra dışı üyesi John Lennon’ın hayatının bilinmeyen yönleriyle anlatıldığı, Abdullah Ezik’in kaleme aldığı biyografi kitabı John Lennon, Gerekli Kitaplar etiketiyle yayımlandı.

  Kitap, sanatçının çocukluk travmalarını, uyuşturucu sorununu, hayatının aşkı Yoko Ono'yu, kendi halinde depresif bir gencin nasıl dünyayı etkisi altına alacak bir müzisyene dönüştüğünü ilginç ayrıntılarla gözler önüne seriyor.

  0
  0
  241
 • 25-04-2019

  “Bir Arada Yaşama” (coexistence) kavramı etrafında bir araya gelen Türk ve Mülteci sanatçıların katıldığı çalıştayın sonunda oluşturulan sanat eserlerinin sergilendiği “Digigether” sergisi, 19 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında Uniq Gallery’de gerçekleşiyor. Serginin küratörlüğünü Kerim Kürkçü, proje yürütücülüğünü ise ha:ar (Hande Şekerciler & Arda Yalkın) üstleniyor.

  Sanat ve sanat üretme yöntemlerinin gelişen teknolojiyle ilintili olarak değişmesinin gerekliliğini belirten proje, sanatçıların geleneksel yöntemlerle teknolojiyi harmanladıkları eserlerinden oluşuyor. Proje kapsamında Tasarım Atölyesi Kadıköy’de on gün süren çalıştayda ha:ar tarafından katılımcılara Z-Brush, Cinema 4D, X-Particles, Arnold gibi yazılımlar, üç boyutlu yazıcılar ve Türkiye’ye ilk kez bu eğitim için getirilen Gyroscope sensör tabanlı, devinimli hareket yakalama sistemi (Mocap) Rokoko Smart Suit ile ilgili eğitimler verildi. Yazılımlar ile hareketin ve sesin görselleştirilerek nasıl sanat eserlerine dönüşebileceği tartışıldı.

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı desteğiyle gerçekleşen çalıştay, ortaya çıkan çalışmaların sergilenmesinin yanı sıra kişisel birlikteliklerin toplumsal ve kültürel temalarla desteklenerek sürdürebilirlik ve sosyal uyumun güçlendirilmesine katkı sağlıyor. Sergide Abdülrazzak Alsalhani, Ahmet Rüstem Ekici, Bodour Xena, Gizem Doğan, Hakan Çınar, Hamza Kırbaş, Imad Habbab, Rama Samkari, Rand Ramadan ve Uğur Kolege’nin eserleri yer alıyor.

  0
  0
  215
DAHA FAZLA