GÜNDEM
 • 12-12-2019

  Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM), yeni yıl öncesi müzikseverlere büyük bir sürpriz yapıyor. The Four Italian Tenors ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 3 Ocak 2020’de ilk kez Zorlu PSM’de sahne alacak. Klasik müziği pop ile birleştiren genç tenorlar Prof. Dr. Rengim Gökmen’in şefliğindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

  ​İtalyan müziğini ve popu büyük yankı uyandıran bir biçimde harmanlayarak uluslararası bir üne kavuşan The Four Italian Tenors, seslerini kullanma biçimiyle kendilerine özel bir yer edinirken 200 yıllık geçmişiyle dünyanın en köklü sanat kurumlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da yurt içi ve dışındaki başarılı konserleriyle tanınıyor. Bu iki başarılı organizasyonu birleştiren konser, izleyicilere bu iki uç arasında gidip gelen unutulmaz bir gece vaat ediyor.

  0
  0
  270
 • 12-12-2019

  Mimar ve koleksiyoner H. Otto Nagel tarafından Uniq İstanbul’da kurulan sanat galerisi Art Vision Gallery, yeni sezonu açtı. “Taşlardaki Ruhlar” sergisi, 17 Ocak 2020’ye kadar Zimbabwe’de doğan ve Çağdaş Afrika sanatının simgesi hâline gelen Shona taş heykellerini izleyicilerle buluşturuyor.

  ​Maria Wirth, Aslı Sabuncu ve Gamze Alpar’ın direktörlüğünde gerçekleşen olan sergi, Kral Solomon’un madenlerinin en önemli koruyucusu olduğuna inanılan Shona kabilesi sanatçılarının taş heykellerini bünyesinde barındırıyor. 42 heykeli izleyiciyle buluşturan “Taşlardaki Ruhlar”, dünyanın en zengin çeşitlikteki taş rezervlerinin sahibi olan Zimbabwe’nin kültürel, sosyal ve tarihi dokusunu da sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Pablo Picasso’ya da üretimleri sırasında ilham veren bu heykeller, Afrika kültürünün önemli yansıtıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

  0
  0
  162
 • 12-12-2019

  İtalya’nın Oscar adayı olan Marco Bellocchio’nun Hain filmi 13 Aralık 2019’da sinemalarda gösterilmeye hazırlanıyor. Günaydın Gece, Vincere ve Cepteki Yumruklar gibi filmleriyle dikkatleri üzerine çeken usta yönetmen Bellocchio’nun yeni filmi olan Hain, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için de yarışmıştı.

  ​2020 Oscar adayı filmler arasında yer alan Hain, Sicilya mafyasını dize getiren ve bu nedenle de “iki dünyanın patronu” olarak bilinen Tommasso Buscetta’nın gerçeklere dayalı hayat hikâyesini izleyicilerle buluşturuyor. Sicilya mafya üyeleri arasında amansız savaşların sürdüğü 1980’lere odaklanan film, bu savaşı arkasında bırakmak için her şeyden uzaklaşarak Brezilya’ya yerleşen Buscetta’nın kanun güçlerinin bitmeyen baskısına dayanamamasıyla başlıyor. Ardından Yargıç Falcone’yle bağlantıya geçen Buscetta, çok tartışılacak olayların fitilini ateşliyor.

  0
  0
  232
 • 12-12-2019

  Akademililer Sanat Merkezi, 4 Ocak 2020’ye kadar “Renkli Geçiş” isimli bir karma sergiye ev sahipliği yapıyor. 40 sanatçının katılımıyla oluşan sergi, farklı jenerasyonlardan sanatçıları bir araya getiriyor.

  ​Usta ve genç sanatçıları buluşturan, farklı atölyeleri ve üslupları tek bir çatı altında bir araya getirmeyi amaçlayan “Renkli Geçiş” sergisi, figüratif ve renkli resim anlayışına sahip eserleri bünyesinde barındırıyor. “Renkli Geçiş” karma resim sergisi kapsamında Ahmet Merey, Akın Ekici, Aleyna Öztürk, Aslan Nayeb, Aslı Altınışık, Ayşe Tanay, Ayşe Tanay Ülgen, Ayşenur Köksal, Buse Kökçü, Cansu Kahraman, Cengiz Uğur, Çağdaş Erçelik, Delil Tarım, Elif Aydemir, Emel Yurdakul, Ercan Sert, Eylül Köksümer, Farnaz Vakili, Gizem Enuysal, Gülistan Karagüzel, Hakan Kalay, Hayri Ağan, Hülya Sözer, Hüseyin Çubuk, Işıl Güleçyüz, Joel Menemşe, Kader Genç, Kudret Türküm, Murat Mizrahi, Nesli Türk, Neşe Akar, Nurdan Likos, Ömer Kocağ, Özlem Üner, Saliha Bilge, Samet Arda Selim, Sema Maşkılı, Serap İskener, Serra Kuşkaya, Sonat Çavuşoğlu, Songül Canerik, Süleyman Erdal, Talha Okan, Vasıf Pehlivanoğlu, Vicdan Elmas, Yasemin Kuşi, Yağmur Yılan ve Zeynep Kayserilioğlu’nun eserleri sanatseverlerle buluşacak.

  0
  0
  382
 • 12-12-2019

  Sanat tarihine daha yakından şahit olmak, temel bilgileri öğrenmek isteyenler için hazırlanan “Sanatın Olmazsa Olmazları!” serisinden iki kitap, Pop Sanat ve Modern Sanat, hep kitap tarafından 13 Aralık’ta Türkçede yayımlanacak.

  Flavia Frigeri’nin kaleme aldığı Pop Sanat, Eda Açanal tarafından dilimize kazandırıldı. Pop sanat, cesur renkleri, gösterişli görselleri ve alaycı ruhuyla tüm dünyayı ele geçiren, popüler kültür ile “yüksek” kültür arasındaki geleneksel sınırları kaldıran bir akım. Pop Sanat, reklamcılık, siyaset, ev hayatı, tüketim ürünleri, sanat tarihi, ünlü kültürü, savaş ve uzay yarışı gibi pop sanatta sık sık karşımıza çıkan temaların etrafına kurulu bir kitap.

  Deniz Öztok’un çevirisini yaptığı Modern Sanat’ta ise yazar Amy Dempsey, modern sanatın göz korkutucu dilini çözümleyerek Avrupa ve Amerika’daki gelişimini aşama aşama gözler önüne seriyor. Son bir buçuk yüzyılın Batı sanatını anlamak isteyen herkes için eşsiz bir rehber işlevi görüyor.

  0
  0
  225
 • 11-12-2019

  Babylon, farklı coğrafyaların farklı seslerini Türkiye’deki müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Contrapol ve Root İstanbul ile yepyeni bir seriye başlayacak olan Babylon Underground Vol.1 için Hello Psychaleppo ve Filastine & Nova, 21 Aralık 2019’da sahne alacak.

  ​Palestine Underground ile ekim ayında ilk tohumları atılan Underground geceleri Babylon Underground adıyla bir seriye dönüştürüldü ve bünyesine yeni isimler dâhil edildi. Bu serinin ilk gecesinde Arap müzik kültürünün son dönemdeki önemli temsilcilerinden Hello Psychaleppo (live) ve elektronik beat’leri üzerine oluşturdukları ağırlaşmış ses katmanlarıyla dikkatleri üzerine çeken Filastine & Nova sahne almaya hazırlanıyor. 

  0
  0
  251
 • 11-12-2019

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin başlığı “Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım” olarak açıklandı. Empatinin tanımını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayan bienal, 26 Eylül 2020 ile 8 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

  ​Küratörlüğünü Mariana Pestana’nın yapacağı 5. İstanbul Tasarım Bienali, birçok akademisyen, tasarımcı ve sanatçıyı bir araya getiriyor. Tasarımın insanların birbirleriyle ilişki kurmasını sağlayan çeşitli araç ve platformlara sahip olduğu fikrinden hareket eden bienal, “bağlantılı olma” hâline aracılık eden bir unsur olmaya çabalıyor. Teknolojik hız ve çevre krizinin damgasını vurduğu bu dönemde tüm bu faaliyetler insanların özen göstermesi gereken konulara dâir ipuçlarını bünyesinde barındırıyor.

  0
  0
  283
 • 11-12-2019

  90’ların sonunda kaleme aldığı kitaplarıyla Türk edebiyatına güçlü bir giriş yapıp erken bir vakitte yaşama veda eden Cahide Birgül’ün 1998 yılında yazdığı ilk romanı Gölgeler Çekildiğinde, Yıldırım Türker’in sunuşuyla Kafka Kitap etiketiyle tekrar yayımlandı.

  Birgül ilk romanı Gölgeler Çekildiğinde’yi yazdığında edebiyat camiasında büyük yankı uyandırmıştı. İşlemeyi seçtiği temalar; insanın bitimsiz yalnızlığını, kasveti, ruhun derinliklerinde gizlenenleri anlatmaktaki mahareti, polisiye unsurların sürükleyiciliğini kurguya yedirmedeki başarısı, tüm bunların ötesinde, okuru hiçbir karakterle özdeşleştirmeyen, gerçeğin üzerindeki o örtüyü çekip her şeyi olan çıplaklığıyla gösterme becerisi sayesinde.

  Gölgeler Çekildiğinde, hasta ve yalnız babasıyla yaşayan Esin’in ansızın çıkıp gelen bir misafirle hayatının altüst oluşunu anlatır. Bu davetsiz misafir Esin’in hayatına yavaş yavaş sızarken, Esin’in geçmişi kendi hayaletleriyle yüzleşir. Birgül, okurun ensesinde daimi bir ürperti oluşturur, tekinsizlik onun romanının başkahramanıdır. İnsanın yalnızlığının, en derin travmaların, sığınılmış evlerin, mühürlü ilişkilerin peşine düşmek elbette cesaret işidir.

  Görsel: Karolis Strautniekas

  0
  0
  148
 • 11-12-2019

  The Witcher’ın ana karakterleri için hazırlanan üç özel karakter tanıtım videosu Netflix tarafından ilk kez izleyicilerle paylaşıldı. Başrollerini Henry Cavill, Anya Chalotra ve Freya Allan’ın paylaştığı The Witcher’da izleyiciler Geralt, Yennefer ve Ciri’nin dünyasına doğru uzun bir yolculuğa çıkıyor.

  ​20 Aralık’ta tüm dünyada aynı anda gösterime girecek olan The Witcher, dünyaca ünlü bir kitap dizisinden uyarlanıyor. Destansı bir ailenin epik anlatısı konu alınırken onların yaşadığı serüven tüm çıplaklığıyla izleyiciyle buluşuyor. Yalnız yaşayan bir canavar avcısı olan Rivialı Geralt, içinde bulunduğu korkunç dünyada kendine yer edinmeye çalışan biridir. Ancak karşılaştığı genç ve güzel prenses onu bambaşka bir dünyaya doğru yolculuğa çıkarır. Daha sonra gelişenler iç içe geçen maceraların, zorlu hayatların, sonsuz mücadelenin bir yansımasıdır sadece.

  https://www.youtube.com/watch?v=Grcv-kcQoeE

  0
  0
  314
 • 11-12-2019

  Dört ülkeden toplamda 30 sanatçıya farklı ülkelerde yaşama ve üretme imkânı sunmasıyla ön plana çıkan Be Mobile – Create Together! projesi, Şehir Hatları Haydarpaşa Vapur İskelesi’nde bir ses ve ışık enstalasyonuna girişiyor. 15 Aralık’a kadar sürecek enstalasyon, izleyiciye renkli bir dünyanın kapılarını açıyor.

  ​Avrupa ve Türkiye arasında devam eden çok disiplinli sanatçı değişim programı Be Mobile -Create Together!’ın ilk dönemi sona ererken sanatçıların yeni ürettikleri eserler de ilk kez seyircilerle buluşuyor. Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı(İKSV) tarafından yürütülen proje, İstanbul’un farklı yerlerinde sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

  0
  0
  1595
DAHA FAZLA