GÜNDEM
 • 16-06-2019

  İndie-pop grubu The Away Days’in nisan ayında yayımlanan ve tam not alan teklisi Designed’dan video klip geldi. İstanbul’un yakınındaki bir köyde geçen klibin yönetmenliğini grubun gitaristi ve vokalisti Can Özen üstleniyor. Melodik ve sıcak synth seslerin gitar harmonileriyle yarattığı rüya atmosferine sahip klip gündelik varoluşun kontrol edilişini ele alıyor. Bir hayat-hacker tarafından kontrol edilen masum bir kızın ardından hacker da bir üst seviyede kontrol ediliyor ve çoklu kontrol seviyeleri ortaya çıkıyor. 

  https://www.youtube.com/watch?v=QY3XbF7FVCI

  0
  0
  280
 • 16-06-2019

  Kimine göre karanlık kimine göre naif dünyasıyla yarım asırdır dünya edebiyatının ustaları arasında sayılan William Styron’ın tüm eserleri Doğan Kitap etiketiyle dilimizde yayımlanmaya başladı. İlk kitap Styron’ın başyapıtı sayılan Sophie’nin Seçimi oldu.

  Çağımız Amerikan edebiyatının ustalarından kabul edilen William Styron, 2. Dünya Savaşı sonrası yazarlar kuşağı içinde zorlu tarihsel ve ahlaki meseleleri ele alışıyla tanınan bir isim. Amerika’nın Güney eyaletlerinde doğup büyüyen yazar ele aldığı konular kadar yazma biçimiyle de Hemingway ve Faulkner’ın mirasçısı kabul edildi, aralarında James Jones, Gore Vidal, Norman Mailer gibi isimlerin olduğu kendi kuşağının en önemli yaratıcılarından biri olarak isim yaptı.

  ​Styron’ın en önemli eserlerinin başında gösterilen Sophie’nin Seçimi ise 1979’da yayımlandı. Eser, Polonyalı Sophie’nin Nazi kampındayken yapmak zorunda kaldığı bir seçim ve bu seçimin ağır yükünü anlatıyor. Yayınlandığı tarihte en çok satanlar listesinin zirvesine yerleşen kitap, aynı yıl beyazperdeye uyarlanmakla kalmayıp, Sophie rolündeki Meryl Streep’e de Akademi Ödülü’nü kazandırdı. Kurgu olmasına rağmen insan doğası, irade, iyilik ve merhamet gibi kavramlara getirdiği özgün bakış ve gerçekçi anlatımıyla Amerikan edebiyatının en önemli eserlerinden biri unvanını aldı. Günümüzde de güncelliğini koruyan roman, hem dünya tarihinin hem de insanın saklı zaaflarının sınırlarında gezinirken bıçak sırtı bir durumu oldukça çarpıcı şekilde dile getirmesiyle üzerine çok söz söylenecek bir başyapıta dönüştü.

  0
  0
  209
 • 15-06-2019

  On yedi senedir çok seslilikle büyüyen ve söylenecek sözü olanları beyaz perdeye taşıyan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, bu sene 13-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin vazgeçilmezleri Keş!f, Gökkuşağı, Galalar,  Karanlık ve Köşeli, !f Kült gibi seçkilerin yanı sıra bu sene genç bireylerin sorunlarına odaklanan !f Jenerasyon ve sinemanın, özün bağımsızlığının görünür hâli olan çocukluk ile çeşitleneceğini !f Çocuk seçkileri yer alıyor. !f Efsaneler ise dönemlerine damgasını vurmuş filmler ile ulusal sinemanın belleğine ışık tutuyor.

  Festivalin yarışma bölümü Keş!f, !f Ulusal ve Türkiye’den Kısalar kategorilerinden oluşuyor. Festivalin yarışma ve yarışma dışı seçkilerine başvurular 25 Haziran’a kadar devam ediyor.

  !f İstanbul çatısı altında bu yıl oluşturulan yeni platform !f X, , film profesyonelleri ve profesyonelleşmek isteyen herkesi beş gün boyunca sinemanın mutfağında ağırlayacak. Katılımcılar film üretme sürecindeki muhtemel zorlukları ve püf noktalarını paneller ve atölyelerde öğrenebilecek. !f X platformu kapsamındaki !f Okul, yakın geleceğin film profesyonellerinin kolektif çalışmayla bir filmin açılış sahnesini çektikleri tek platform, Pitching Keş!f ise ilk ya da ikinci filmlerini gerçekleştirecek yönetmenleri destekleyen tek film festivali olacak. !f Okul için 26 Temmuz’a, Pitching Keş!f için ise 9 Ağustos’a kadar başvuru yapılabilecek. 

  0
  0
  260
 • 15-06-2019

  Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi başlıklı projeyi izleyiciyle buluşturuyor. Türk resminin en çok tanınan eserlerinden Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik ile buluşturan VR uygulaması ile izleyiciler tablonun içine girebiliyor. Ayrıca sanatçının çalışma odasını ziyaret edebiliyor, özel eşyalarından dönemin müziklerine, birçok önemli unsurla buluşabiliyor.

  Eserin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na girişinin 15. yıl dönümünde hayata geçirilen proje, müze deneyimini daha kişisel ve interaktif kılıyor. 

  0
  0
  231
 • 14-06-2019

  42 Maslak, 14-15-16 Haziran tarihlerinde “All in 42 Weekends!” etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Birçok markanın birbirinden renkli etkinliklerinin yer alacağı programda, Urban Riders açık hava spinning antremanı; Barock müzik dinletileri ve sürpriz yarışmalar; Rawsters’da Afrika ve Amerika’dan gelen özel kahve çekirdeklerinin tadımı; Modül İstanbul’da alışveriş günleri, atölyeler ve söyleşiler; Türk Lezzet Müzesi’nde Datça Murat Çiftliği ile doğal ürünler ve atölyeler; Imagineer Kids’in çocuklara özel atölyeleri ve daha fazlası yer alıyor.

  Ayrıca program kapsamında ESA Espor Arena, 22 Haziran’da Kibarlık Budalası oyununa ve Influencer Espor etkinliğine ev sahipliği yapacak. 

  0
  0
  215
 • 14-06-2019

  Akademililer Sanat Merkezi, 30 Mayıs – 22 Haziran tarihleri arasında “Figürün Huzursuzluğu” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. On genç ressamın eserlerinden oluşan sergi, figürün Türk resim sanatındaki gelişimini ve varlığını sorguluyor. Sezonun son sergisi, günümüz sanatçısını baskılayan sanatsal kaygıların ancak yaşamda kalma tutkusu ve yaratımla çözülebileceğini savunuyor. 

  0
  0
  297
 • 14-06-2019

  William Saroyan'ın 1938’de kaleme aldığı ve aynı yıl Broadway'de sahnelenen Yüreğim Dağlardadır adlı eseri, Ece Eroğlu’nun çevirisiyle Aras Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

  1914 yılının Fresno'sunda, aç bir şairle oğlunun, yolunu kaybetmiş, kendini dünyadan kopmuş gibi hisseden Mac Gregor adında ihtiyar bir Shakespeare aktörüyle karşılaşmasını konu alan bu tek perdelik metin, Saroyan'ın birçok öyküsü gibi, gerçeküstücü bulunmuştu. Birçok eleştirmen oyunu, dönemin daha geleneksel ve gerçekçi metinleriyle karşılaştırarak deneysel bulmuş ve bu sebeple derinlemesine bir okumasını yapmaktan çekinmiş, ancak bir taraftan alkışlamaktan da geri durmamıştı.

  ​Bu ilk oyunun başarısıyla birlikte Broadway'in kapıları kendisine tamamen açılırken, Saroyan yeni Amerikan tiyatrosunun çığır açan ismi oluveriyor. Saroyan, hikâyenin merkezinde memleketine uzak düşmüş, Ermeni bir aileyle yüreği İskoçya'nın dağlarında kalmış Mac Gregor üzerinden yabancılık, gurbet, özlem, aidiyet gibi konuları işliyor, bunlar üzerine düşündürmekle kalmayıp, sadece yüreğin bildiği bir yere karşı duyulan özlemin de su yüzüne çıkmasına sebep oluyor. 

  0
  0
  251
 • 14-06-2019

  Sidi Larbi Cherkaoui ve Sadler’s Wells London yapımı Sutra, dokuz yıl aranın ardından İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) iş birliğiyle 16-17 Eylül tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak. Dansın gelenek ve ruhunun fiziksel disiplinle buluştuğu deneyim, koreograf Sidi Larbi Cherkaoui, heykeltıraş Antony Gormley ve Çin’in ünlü Shaolin Tapınağı’ndan 19 Budist keşişi bir araya getiriyor.

  Geçtiğimiz sezon onuncu yılını kutlayan Sutra, Turner Ödülü sahibi Antony Gormley’nin 21 ahşap kutusundan oluşan çarpıcı sahne düzeni ve Polonyalı besteci Szymon Brzóska’nın imzasını taşıyan, piyano, vurmalı çalgılar ve yaylılar için yazılmış, canlı yorumlanan müzikleri ile izleyiciye benzersiz bir performans sunuyor. 2010’da İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk olan yapıt, bugüne kadar 32 ülkede, 64 kentte 190 bini aşkın seyirciye ulaştı.

  Etkinlik biletleri 19 Haziran Çarşamba günü saat 10.30’dan itibaren Biletix satış noktaları ve ana gişe İKSV’den temin edilebilir. İndirimli ön satışlar, Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri için 17 Haziran Pazartesi, Kırmızı Turuncu ve Sarı Lale Kart üyeleri için 18 Haziran Salı günü başlıyor.

  0
  0
  488
 • 14-06-2019

  Studio-X Istanbul, 14-29 Haziran tarihleri arasında bang. Prix programına seçilen eserlerden derlenen dijital bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Digital beast” temasından yola çıkan serginin küratörlüğünü Esra Özkan üstleniyor. Sergi, biyo sanat, veri sanatı, yeni medya ve kinetik sanat kategorilerini kapsayan 11 projeden oluşuyor. Serginin ana destekçisi ise farklı sergi ve aktivitelerle yıl boyu dinamik kalan inovasyon ekibi ArtBizTech.


  bang. Prix 2019 sergisinde yer alan sanatçılar ve eserleri:

  Ahmet Ercan Batırel & Buğra Yesilkaynak & Cüneyt Baturel & Ece Atacan & Halit Yağar & Mehmet Çolat - Audi Ipsum

  Betül Aksu & Max Paulus - Tinnitus

  Cansu Sönmez - Isimsiz

  Ece Nur Keskin - Innsaei

  Ecem Dilan Köse & Esin Aykanat - Yasam Özü - Çapraz Dönüşüm

  Emrecan Ağtaş - Görünmez Bağlar

  Engin Arer & Berkay Buğdan - Distanbul

  İlke Yıldan & Varlık Yücel - Anı-Görü

  Mehmet Berk Bostancı - String Spring

  Nazlı Kök -Timeline

  Nergiz Yeşil - Diğer Olası Normaller

  0
  0
  307
 • 14-06-2019

  Murat Özyaşar’ın metinlerinin Selçuk Demirel’in desenleri ile buluştuğu Aslı Gibidir: Diyarbakır Hikâyeleri, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Özyaşar, bu metinlerde gidip geldiği iki dil arasında, yazıyla ve şehirle kurduğu özel ilişkiyi dile getiriyor. Parçalar birleştiğinde, bir edebiyatçının yazarlık serüvenini, imge dünyasını, duruşunu onun penceresinden seyretme fırsatı sunuyor.

  “Bazı sözcükleri öğrenmenin yaşı vardır. Amma velakin kimi yerlerde öğrenmenin yaşı daha erkene alınmıştır. Diyarbakır’da doğmuşsanız şayet, diğer yerlerdeki yaşıtlarınıza nazaran bazı sözcüklere erken kayıt yapmak, kimi sözcükleri erken sökmek ve bu sözcüklerle vaktinden evvel tanışmak zorundasınızdır.”

  0
  0
  246
DAHA FAZLA