GÜNDEM
 • 26-05-2018

  Yönetmen Janus Metz’in son filmi Borg/McEnroe, 8 Haziran’da vizyona giriyor. Oyuncu kadrosunda Shia LaBeouf, Sverrir Gudnason ve Stellan Skarsgård’ın yer aldığı film 1980 yılındaki Wimbledon Tenis turnuvasına odaklanıyor.

  ​Başarı ve bedel üzerine bir hikâye olan Borg/McEnroe, dünyanın en iyi iki tenisçisinin, yirmili yaşlarının başında, kariyerlerine mahkûm oluşunu anlatıyor. Dünyanın bir numaralı tenisçisi olan Björn Borg ve zorlu rakibi John McEnroe, tenis camiası tarafından ticarileştirilmiş iki karikatür: “Buz Borg” ve “Süper-velet” olarak rekabet hâlindedir. 24 yaşındaki Borg, sona yakın, tükenmek üzere, miladını doldurmuş ve anksiyeteyle boğuşur hâldeyken ezeli rakibi John McEnroe Wimbledon tahtını Borg’un elinden almaya çalışır.

  https://www.youtube.com/watch?v=IgfFdEOGUqE

  0
  0
  309
 • 26-05-2018

  Beyoğlu Sahaflar Derneği ile Kadıköy Belediyesi’nin iş birliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenecek ve dokuz gün sürecek olan Kadıköy Sahaf Günleri, 9 Haziran’da başlıyor.

  ​9-17 Haziran tarihleri arasında Kadıköy başta olmak üzere İstanbul’un farklı semtlerinden 42 sahaf, Ali Suavi Sokak’ta bir araya gelecekler. Nadir bulunan kitap ve dergiler, imzalı kitaplar, birinci baskılar, ikinci el kitaplar, eski belge, evrak ve haritalar, Osmanlıca kitap ve mecmualar kitapseverlerle buluşacak. Ayrıca dokuz gün boyunca üç sürekli sergi olacak ve her gün edebiyat, tarih, kültür söyleşileri yapılacak.

  Fotoğraf: Nazlı Erdemirel

  0
  0
  4913
 • 25-05-2018

  23 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 46. İstanbul Müzik Festivali’nin konukları arasında yer alan şef Daniel Harding yönetiminde, dünyanın önde gelen orkestralarından Scala Filarmoni Orkestrası, Grammy ödüllü piyanist Daniil Trifonov ile birlikte 27 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda klasik müzikseverlerle buluşacak.

  ​​Bu yıl müzikseverleri aile ilişkileri arasındaki müziğin izini sürmeye, müziğe dair anılarını yeniden hatırlamaya ve keşfetmeye davet eden 46. İstanbul Müzik Festivali, daha önce 2009 yılında konuk ettiği dünyanın önde gelen orkestralarından La Scala Filarmoni Orkestrası’nı bir kez daha sahnesinde ağırlayacak. Kuruluşundan bu yana, 35 yılda 50 ülkeyi kapsayan, 160 şehirde 600'den fazla konser veren orkestra, şef Daniel Harding yönetiminde ve Grammy ödüllü piyanist Daniil Trifonov eşliğinde sahnede unutulmaz bir konsere imza atacak.  

  0
  0
  769
 • 25-05-2018

  42 Maslak Art!SPACE Gallery, sanatsal etkinliklerine Çağla Cabaoğlu Gallery sanatçılarından Şenol Altun’un sergileri “Fotomorfoz” ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” ile devam ediyor. Aynı anda iki farklı disiplinden iki büyük sergi ile eserlerini sanatseverlerle buluşturacak olan Şenol Altun, tasarımlarında bir araç olarak kullandığı ışığı ön plana çıkararak hem iki hem üç boyutlu eserlerini sergileyecek.

  “Tasarımlarıma, doğaçlama yöntemler ve içgüdülerimle başlıyorum ve onları sadece kişisel el emeğim ile olabildiğince eski usullerle, doğallığı sonuna kadar koruyarak, aslında zor yolu tercih ederek yapıyorum.” diyen Şenol Altun, bu eserlerin en önemli özelliğinin hiçbir zaman kendilerini tekrar edememeleri olduğunu söylüyor.

  ​“Fotomorfoz”  ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” sergileri, 42 Maslak Art!SPACE Gallery #1’de 30 Mayıs – 1 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

  Kapak Görsel: Şenol Altun - Fotomorfoz - Poster fotoğrafı

  0
  0
  189
 • 25-05-2018

  Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi, bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Venedik Bienali’nde yer alan Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı üstleniyor. “Vardiya” başlığına sahip bu yıl ki projenin küratörü ise Kerem Piker.

  ​Yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün üstlendiği “Vardiya” projesi, dün itibarıyla izleyiciye sunuldu. Türkiye Pavyonu, bienalin ana mekânlarından Arsenale’de, 25 Kasım tarihine kadar görülebilecek. Bienal süresince, 16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi, haftalık 10’ar kişilik vardiyalarla Venedik’e gelerek, farklı temalar etrafında atölye çalışmaları geliştirecek ve film, enstalasyon, maket, fanzin, üç boyutlu baskı gibi pek çok farklı formatta özel içerikler üretecek.

  0
  0
  1448
 • 25-05-2018

  Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından TÜRSAK Vakfı iş birliği ile 14-19 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 18. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’ne başvurular 25 Mayıs Cuma günü başlıyor.

  Yapımcı ve yönetmen Gani Müjde, yönetmen Ezel Akay, yapımcı Şükrü Avşar, sinema yazarı Mehmet Açar, kurgucu Çiçek Kahraman, oyuncu Vildan Atasever, oyuncu Tarık Ünlüoğlu’ndan oluşan jüri tarafından seçilerek yarışmaya alınacak uzun metraj filmler, Alman sinemacılardan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

  ​Değerlendirme sonucunda belirlenecek olan “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” kategorilerindeki 7. Altın Elma Ödülleri, 18. Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’in kapanış töreninde sahiplerini bulacak.

  0
  0
  324
 • 25-05-2018

  Elif Yonat Toğay’ın çocukların hayallerinden ve geleceğe dair düşlerinden beslenen öykülerinin yer aldığı ilk çocuk kitabı Bir Şeyler Yapmam Gerek, Tudem Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Gökçe İrten’in resimlediği kitapta Toğay, çocukların dünyasına dair kısa öyküler anlatıyor. 15 kısa öykünün, beş ayrı başlık altında toplandığı kitap, anlatım dili, olayların gündelik hayatla ilişkisi ve kendine has mizahi duruşuyla her yaştan okura göre.

  Hayal kurmak, dikkatli olmak, sorunlara çözüm bulmak, büyümek, hatta âşık olmak için mutlaka “Bir Şeyler Yapmak Gerek” diyen kitap, çocukların gündelik yaşamda karşılaştıkları olayları ve verdikleri tepkileri mizahın ve kelimelerin gücüyle kısa öykülerde buluşturuyor. 

  0
  0
  211
 • 25-05-2018

  Hillside Beach Club, 1933 yılından bu yana özgün ve köklü bir kuruluş olarak dünyanın en büyük film arşivine sahip olan İngiliz sanat devi British Film Institute (BFI) ile iş birliği gerçekleştirdi. Yapılan iş birliği çerçevesinde, 24 - 31 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği “BFI Summer Screenings” ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, filmler için belirlediği konseptlerde özel gösterimler düzenleyecek.

  Hillside Beach Club’da gerçekleşecek “BFI Summer Screenings” haftasında, Jean-Pierre Jeunet’in kült filmi Amelie’yi ikonik plajında, Wes Anderson'ın The Life Aquatic filmini ise Hillside Beach Club'ın özel teknesinde gösterime sunacak. Hillside’ın yıllar önce yarattığı sessiz plaj konsepti olan “Silent Beach”te ise Charlie Chaplin’in City Lights filmi izlenebilecek. BFI’ın çocuk filmleri ekibi ise, çocuklar için kendi kısa filmlerini çekecekleri “Make a Film with BFI” adlı bir atölye de hazırladı. Bu atölyede, BFI uzmanlığında montaj aşamasından geçen filmler ailelere özel bir gösterimle sunulacak.

  "Sinemada filmin başlamasını beklemek bana her zaman heyecan vermiştir ama Hillside’ın etkileyici konumunda yıldızların altında özenle seçilmiş bu filmleri izlemek unutulmaz olacak”  notunu paylaşan BFI baş küratörü Will Massa’nın misafirlerle bir araya gelerek gösterimler öncesinde özel film söyleşileri gerçekleştireceği haftanın kamera arkası görüntülerini ise BAFTA ödüllü ünlü yönetmen Toby Lloyd çekecek.

  ​Ayrıntılı bilgi için hillsidebeachclub.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  494
 • 25-05-2018

  Bu yıl 37’nci kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu Selim İleri, teması “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” olacak.

  Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinlikleri ve imza günleri olacak.

  ​TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğinde hazırlanan 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 10-18 Kasım 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de ziyaret edilebilecek. 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, ARTİST 2018 / 28. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek.

  0
  0
  505
 • 24-05-2018

  Emma Lewis’ın yazdığı ve resimlediği, 2017 Bologna Ragazzi Ödülü’nü alan Benim Müzem, Redhouse Kidz etiketiyle dilimizde yayımlandı.

  Londra’da bulunan Tate Modern’in imzasını taşıyan bu kitap 5 yaş ve üzeri çocuklara müzeleri tanıtıp sevdirecek nitelikte.

  ​Kitap, küçük bir kıza şehirde eşlik ederek müzelerin nasıl yerler olduğunu keşfe çıkarıyor. Tarihi eserlerin sergilendiği binalar, çiçeklerden oluşan koleksiyonlar... Başka ne tür müzeler var? Küçük kız bu öyküde, belki de en özel müzenin düşündüğümüzden daha yakınımızda olduğunu keşfediyor. 

  0
  0
  314
DAHA FAZLA