GÜNDEM
 • 17-08-2017

  Dex ve WattPad genç yazarları desteklemek ve onları daha geniş okur kitlelerine ulaştırmak amacıyla düzenlediği “İlk Romanım” yarışmasına başvurular başladı.

  Yarışmanın bu seneki konusu “İmkânsız Aşk”. Yazarlar fantastik, romantik, gerilim ya da macera türünde yazdıkları ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış tek bir romanla yarışmaya katılabilecekler.

  Yarışmaya gönderilecek eser, en az 30.000 en çok 40.000 kelime olmalı ve en geç 15 Ekim 2017 tarihinde saat 23.59’a kadar Wattpad üzerinde #dexilkromanim etiketiyle paylaşılmalı.

  Canan Tan, Pucca, Büşra Yılmaz, Burcu Aktaş ve Eren Nadir Akşamoğlu’nun jürisinde bulunduğu yarışmanın birinci olan eseri Dex tarafından yayımlanacak, ikinci ve üçüncü olan eser sahiplerineyse Jüri Özel Ödülü verilecek.

  ​Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgilere Dex internet sitesi, instagram, facebook adresleri ve Wattpad’den ulaşabilirsiniz.

  Görsel: Simon Duhamel 

  0
  0
  358
 • 17-08-2017

  Elektronik müziğin önde gelen isimlerinden oluşan line-up’ı, büyüleyici sahne prodüksiyonları, festival aktiviteleri ve çok daha fazlasını sunacak olan iki günlük müzik şöleni Moovment Festival, 19 - 20 Ağustos’ta KüçükÇiftlik Park, İstanbul’da olacak.

  ​Dünyaca ünlü pek çok festival ve turnelerin İstanbul şovlarının ardından One Colony, ilk kez kendi konsept festivali Moovment Festival’i elektronik müzik dinleyicileriyle buluşturmaya hazırlanıyor. Cumartesi günü saat 14:00’te kapılarını açacak festivalde Kshmr, Blasterjaxx, Timmy Trumpet, Ummet Ozcan, Sebjak, 2 Faced, Funks, Volac Pazar günü ise Bass Modulators, Brennan Heart, Coone, Wasted Penguinz, Zatox, Mc Villain yer alacak.

  0
  0
  285
 • 17-08-2017

  Pg Art Galeri, yeni sezona ilginç bir sergiyle başlıyor. İsmini Kirk Varnedoe’nun aynı isimli kitabından alan “Hiçbir Şeyin Resimleri” isimli sergide resimlerin olmadığı bir dünyada yaşama denemesi ve temsiliyetin tüketilmesi koşuluyla yüz yüze kalmakla ilgili çalışmalar yer alacak.

  ​9 Eylül ile 7 Ekim tarihleri arasında görülebilecek olan serginin küratörlüğünü Arie Amaya-Akkermans üstlendi. “Hiçbir Şeyin Resimleri”nde şu sanatçılar yer alacak: Alexandra Paperno, Amba Sayal – Bennett, Bilge Friedlaender, Chris Barnard, Damir Muratov, Devran Mursaloğlu, Eda Soylu, Hala Schoukair,  Ivan Novikov, Katherina Olschbaur, Kevin Finklea, Petr Kirusha, Sandra Çavdar, Sergey Rozhin ve Vitaly Barabanov.

  0
  0
  318
 • 17-08-2017

  Reggae’nin ​Türkiye’de yayılmasına öncü olan Sattas, 19 Ağustos Cumartesi saat 21.30’da Babylon x bomontiada Avlu’da.

  ​Türkiye'nin ilk ​​reggae albümünü 2012’de yayımlayan grup, ​çeşitli müzik ​türleri ile uğraşan müzisyenlerden oluşuyor. Türkiye’deki bütün müzik festivallerinde sahne alan ​ekip, ​Kanada’daki Montrea​l​ Caz Festivali, Macaristan’daki Sziget, Almanya’daki Ruhr Reggae Festival, İspanya’daki ​Rototom Reggae Festival, Fildişi Sahili’ndeki Abidjan Reggae Festivali gibi önemli uluslararası festivallerde de performans sergiledi. Geçtiğimiz ​Mart ​ayında Bir Ben Miyim? isimli EP'sini yayımlayan Sattas, ​ikinci albüm çalışmaların​a devam ediyor.

  0
  0
  394
 • 17-08-2017

  Çağının en büyük edebiyatçılarından biri olan Jorge Luis Borges’in seksenli yaşlarında yaptığı sohbetlerin iç içe geçmiş bir şekilde derlendiği Borges Sekseninde Sohbetler, Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Borges öykü, şiir, deneme gibi türlerin sınırlarını bulanıklaştıran bir yazar. Yaşama, ölüme, edebiyata, sanata, seyahate ve daha nice konulara değindiği bu sohbetlerde de söyleşi kalıbına sığmayı reddediyor. Dinleyicilerine, “Ne de olsa kalabalık bir yanılsamadır. Kalabalık diye bir şey yoktur. Ben sizinle teke tek konuşuyorum,” diyor. Gerçekten de sayfadan uzayıp okurlarıyla da teke tek konuşmayı başarıyor.

  Karabasanlar, labirentler, aynalar gibi edebiyatında önemli yer tutan temalar, Eski İngilizce ve Eski İskandinav sagaları gibi hayatı boyunca ilgisini çekmiş konular, Whitman ve Poe gibi el üstünde tuttuğu yazarlar, Borges’in seksenli yaşlarında yaptığı bu sohbetlerin hepsinde iç içe geçmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Borges Sekseninde, ustayı yakından tanımak isteyenler için samimi ve eşsiz bir portre çiziyor.

  “Ben ihtirasları olmayan biriyim. Bir hata olduğumu, insanların beni gözlerinde büyüttüklerini sanıyorum. Gereğinden çok fazla değer biçilmiş bir yazarım. Ayrıca beni ciddiye aldığınız için sizlere teşekkür borçluyum. Ben ciddiye almıyorum kendimi.”

  0
  0
  225
 • 17-08-2017

  Performans sanatçılarının buluşma noktası Performistanbul, sanatçılarının gerçekleştirdiği projelerin dökümanlarını artık Youtube kanalında yayımlayacak.


  Kanalda sanatçılarının performans belgeselleri, röportajları ve videoları yer alacak. Tüm bunların yanı sıra yakın zamanda sadece YouTube’dan yayınlanacak canlı kamera performansları da olacak.


  Performistanbul’un YouTube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  5519
 • 17-08-2017

  Caz, rock ve dans müziğinin öğelerini bir araya getiren İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, 19 Ağustos Cumartesi günü saat 23.59’da Midnight Session’da Babylon’a konuk oluyor.

  İlhan Erşahin’in 2008 yılında başlattığı İstanbul Sessions projesi, bugüne kadar Türkiye ve Avrupa'nın en prestijli festivallerinden Brezilya’ya ve New York Summer Stage'e kadar birçok önemli sahnede performans verdi. Son albümleri İstanbul Underground'u 2016'da yayımlayan ekip, Dave Harrington'ın yardımcı yapımcı koltuğuna oturduğu dördüncü stüdyo albümleri Solar Plexus üzerine çalışıyor.

  ​Babylon’da Midnight Session biletleri Mobilet iOS ve Android uygulamaları ile mobilet.com üzerinden alınabiliyor.

  0
  0
  421
 • 16-08-2017

  Elektronik, trip-hop, grime ve avant-garde üretimleriyle tanınan İran asıllı multidisipliner sanatçı Sevdaliza, Babylon Soundgarden sahnesinde hayranlarıyla buluşuyor.

  The Suspended Kid ve Children of Silk EP’lerinin ardından bu yıl ISON adını verdiği albümünü yayınlayan Sevdaliza, şarkı sözlerinde usta romancılardan etkileniyor. Müziği tek bir türle sınırlandırılamayan sanatçı, dokunaklı, melankolik sesi ve özgün performansıyla festivalcilere farklı bir müzik deneyimi vadediyor. 

  Festivalin detayları babylonsoundgarden.com adresinden ve Babylon Soundgarden sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

  0
  0
  1231
 • 16-08-2017

  Edebiyatseverleri yazarlarla ve bir dolu etkinlikle Balat’ta buluşturmayı amaçlayan “Yazarlarla Kahve Sohbetleri” programı Sezgin Kaymaz’la başlıyor. İlk etkinlik 19 Ağustos Cumartesi günü, 14:00 - 16:00 saatleri arasında Olmadık Projeler Atölyesi’nde gerçekleşecek.

  Yazarlarla kitapları ve yazarlık serüvenleri üzerine kahve eşliğinde sohbetlerin yapılacağı etkinlik dizisi, ayda iki kez cumartesi günleri 14:00 - 16:00 saatleri arasında Olmadık Projeler Atölyesi’nde gerçekleştirilecek.

  ​Yazarlarla Kahve Sohbetleri, okuma ve yazma tutkunlarını Balat’ta buluşturacak üç aylık bir program kapsamında düzenleniyor. Yeni nesil yazar platformu Yazım Kılavuzu ile Olmadık Projeler’in hayata geçirdiği program, her çarşamba 19:00 - 21:00 ve cumartesi günleri 14:00 - 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Ekim sonuna kadar devam edecek program kapsamındaki “Hikâyeye Dair Her Şey” ve “Editörlerle Baş Başa” etkinlikleri, yazmaya meraklı olan herkese açık olacak. Program kapsamında ayrıca; sevilen klasik eserlerdeki karakterler, tiyatro sanatçıları tarafından canlandırılarak ete kemiğe büründürülecek. Etkinlikler, Olmadık Projeler Atölyesi’nin kütüphane alanında düzenlenecek.

  0
  0
  381
 • 16-08-2017

  Önder Kulak’ın kültür endüstrisi fenomenine dair Adorno’nun eleştirileri üzerinden hazırladığı rehber kitap niteliğindeki çalışması Theodor Adorno: Kültür Endüstrisinin Kıskacında Kültür, İthaki Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kitap, Theodor Adorno’nun eleştirel yaklaşımı ışığında bir yandan kültür endüstrisini açımlamaya ve sorgulamaya çalışırken, diğer yandan okuru beğenilerimizi tartışmaya çağırıyor. Kültür endüstrisinin kıskacında yaratılan kültürün, bireyin özgün beğenilerini yansıtamayacağını savunarak, bir başka seçeneğin mümkün olduğu sonucuna da varıyor.

  ​Günümüzde kültür endüstrisinin internet ve dijital oyunlar aracılığıyla kazandığı etki ve yaygınlaşma, dahası endüstriyel kültürün tüketicilerinin aynı zamanda üreticileri haline gelmeleri Adorno tarafından tahayyül bile edilemezdi. Elbette, bunlar televizyonun ulaştığı nokta gibi Adorno’nun düşüncelerini doğrulamakta ama aynı zamanda çizdikleri sınırları zorlamaktadırlar. Bundan dolayı, Adorno’nun felsefesinin bahsedilen değişimler ve yeni formlar bakımından tekrar değerlendirilmesi son derece elzemdir.

  0
  0
  303
DAHA FAZLA