GÜNDEM
 • 14-10-2019

  İstanbul ekim ayında özel bir konsere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Cristina Branco, 20 Ekim 2019’da saat 20:00’da İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

  ​Portekiz müziğinin son yıllarda öne çıkan ismi Branco, 20 yılı aşan müzikal kariyeri boyunca birçok önemli şehirde konser verdi ve uluslararası bir üne kavuştu. Amalia Rodrigues gibi birçok ismin övgüyle bahsettiği Branco, 20 Ekim akşamı geleneksel Portekiz müziğini Türk dinleyicileriyle paylaşacak. 

  0
  0
  296
 • 14-10-2019

  Doğu Yücel’in internet çağının hiperaktif bir resmini yaptığı on üç öyküden oluşan yeni kitabı Öldüğünü Google'dan Öğrenen Adam, Can Yayınları tarafından yayımlandı.

  Yücel’in yeni kitabı üç bölümden oluşuyor: “Düş Gibi”, “Gerçek Gibi” ve “Gelecek Gibi”. Teknolojik gelişmeler, baş döndüren ilişkiler, dünyaya yön veren rastlantılar, hayat değiştiren absürtlükler, illallah dedirten meslekler ve birbirinden tuhaf karakterler var bu öykülerde.

  Gerek günümüzden gerek rüyalardan, kâbuslardan veya en derindeki korkulardan gerekse uzak ya da yakın gelecekten enstantaneler yakalıyor bu öyküler. Ancak bunları sıkı olay örgüsü, düş gücü ve tatlı ekşi gerçeklerle harmanlayan yazar kimi zaman yarından bugüne kimi zaman da bugünün ışığında yarına bakıyor.

  “Öldüğümü Google’dan Öğrendim. Evet,
  Doğru Okudunuz, Öldüğümü, Yaşayan
  Bir Organizma İken Cesede
  Dönüştüğümü, Dünyada Olduğumu Düşünürken Aslında
  Çoktan Tahtalıköyü Boyladığımı,
  Bildiğiniz İnternetten Öğrendim.

  Fotoğraf: Nazlı Erdemirel

  0
  0
  123
 • 14-10-2019

  Pera Palace Hotel’in artık gelenekselleşen Cumartesi Sabah Konserleri kaldığı yerden müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor. Yeni sezonun açılış konseri dünyaca ünlü flütçü Bülent Evcil’in 19 Ekim 2019’da vereceği konserle gerçekleşecek.

  ​Yeni sezonda 16 Kasım’da Önay Günay ve Evren Büyükburç Erol, 21 Aralık’ta Trio Hermias, 18 Ocak 2020’de Merve Kocabeyler, 15 Şubat’ta Adrija Mincic, Dilbağ Tokay ve Emine Serdaroğlu, 14 Mart’ta Gülsin Onay, 11 Nisan’da Hakan Şensoy ve Eddal Altun ve son olarak “Sezon Kapanış Konseri”nde Cihat Aşkın ve Cana Gürmen müzikseverlerle buluşacak.

  0
  0
  325
 • 14-10-2019

  Önümüzdeki yıl 1 ile 5 Nisan 2020 tarihleri arasında Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştirilecek olan Mamut Art Project için başvurular başladı. 30 Kasım 2019’a kadar sürecek başvuru dönemi boyunca Mamut Art Project, kariyerinin başında ve bağımsız olarak çalışan genç sanatçıları bekliyor olacak.

  Bu yıl sekizinci ediyonu gerçekleşecek olan Mamut Art Project’in jürisinde Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım Programı Koordinatörü, sanatçı ve müzisyen Selçuk Artut, küratör ve SAHA Derneği Direktörü Çelenk Bafra, sanatçı Aslı Çavuşoğlu, artSümer Galeri Kurucusu Aslı Sümer, OMM - Odunpazarı Modern Müze'nin kurucusu ve koleksiyoner Erol Tabanca bulunuyor.

  ​Akkök Holding ana sponsorluğunda 2015 yılından beri düzenlenen Mamut Art Project’e başvuru yapmak için tıklayınız.

  0
  0
  425
 • 14-10-2019

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, zengin elyazmaları koleksiyonunu ilgililerle paylaşmaya hazırlanıyor. “Hafıza-i Beşer” isimli sergi, 17 Ekim’den itibaren sanatseverlerin beğenisine sunulacak ve 25 Nisan 2020’ye kadar görülebilecek.

  “Hafıza-i Beşer” sergisi kapsamında ziyaretçiler, birçok konudaki metinler ve objelerle bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacak. Osmanlı yazmalarındaki hikâyeler sanatseverlerle paylaşılırken Osmanlı toplumundaki çok dillilik, gündelik hayat ve evren gibi birçok başlık da ön plana çıkacak. Sergi kapsamında İstanbul ile ilgili çeşitli yazmalar da görülebilecek.

  0
  0
  437
 • 14-10-2019

  Seval Şahin tarafından hazırlanan edebiyatın gelmiş geçmiş en “canlı” kahramanı Sherlock Holmes’un öykülerde yeniden hayat bulduğu çalışma Sherlock Türkiye’de Everest Yayınları’ndan çıktı.

  Behçet Çelik, Şebnem İşigüzel, Hakan Bıçakcı, Gaye Boralıoğlu, Bahri Vardarlılar, Pelin Buzluk, İbrahim Yıldırım, Mevsim Yenice, Ömür İklim Demir ve Seçkin Erdi yazdıkları öykülerde Sherlock Holmes’u farklı yolculuklara çıkarttı.

  “Edebiyatın gelmiş geçmiş en “canlı” kahramanı. Gerçekten yaşadığına inanıldı, kitapta geçen Londra sokağı yıllar içinde neredeyse “kutsal” bir yer oldu, defalarca filme uyarlandı, milyonlarca insan tarafından izlenen dizilere konu oldu, metinleri sürekli yeniden üretildi. Sherlock Holmes halen edebiyattan dünyaya sızmış çok gürültülü bir fenomen.

  Sherlock ve dostu Watson Türkçede uzun zamandır bir hayalet gibi dolaşıyor. Bu “ölümsüz” karakterlerin yaratıcısı Arthur Conan Doyle da bu coğrafyaya yabancı biri değil üstelik. Kuvvetli bir iddiaya göre, kendisine Abdulhamid tarafından bir “Mecidiye Nişanı” takdim edilmişti.”

  0
  0
  154
 • 13-10-2019

  Bas gitarın önemli yıldızlarından Stanley Clarke Band, 16 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da Cemal Reşit Rey’de konser vermeye hazırlanıyor. “Yaşayan efsane” olarak ifade edilen ve gittiği birçok şehirde coşkuyla karşılanan Stanley Clarke, Türkiye’de de özellikle caz ve caz-füzyon türlerindeki şarkılarıyla seviliyor.

  ​1951’de Amerika’nın Philadelphia şehrinde doğan Clarke, akordeon ile çıktığı müzik kariyerinde ilerleyen yıllarda özellikle keman ve bas gitarda ustalaştı. Lise yıllarından itibaren çeşitli müzik guruplarında çalışmaya başlayan Clarke, Quincy Jones, Stan Getz, Art Blakey, Paul McCartney, Jeff Beck, Keith Richards, Aretha Franklin, Stevie Wonder, Chaka Khan, The Police, Herbie Hancock, Al di Meola, Bob Marley, Miles Davis gibi önemli isimlerle de beraber çalıştı, aynı sahneyi paylaştı. Stanley Clarke son olarak da The Message isimli yeni albümüyle gündemde olmayı sürdürüyor.

  0
  0
  353
 • 13-10-2019

  Fotoğraf sanatçısı Burak Bulut Yıldırım’ın fotoğraflarından oluşan “Kara Işık” ve “Ayaküstü” fotoğraf sergileri Almanya’da izleyicilerle buluşacak. 14 Ekim’de başlayacak sergiler ayın 24’üne kadar görülebilecek.

  ​Almanya’da, 11. Türk Kültür Günleri kapsamında, “Ayaküstü/In Haste” ve “Kara Işık/Black Light” fotoğraf projelerini sergileyecek olan Yıldırım, 2006’da kurulan Turkish Round Table Club v.V. (TRTC) derneğiyle beraber sergisine hayata geçirecek. Almanya’nın Heilbronn şehrinde gerçekleşecek sergiden elde edilecek gelir Almanya’daki Türkiyeli gençlerin gelişimi için kullanılacak.

  0
  0
  435
 • 13-10-2019

  Çeşitli dergilerde yazdığı öykülerle okura kendini tanıtan İlay Bilgili’nin ilk öykü kitabı Talan, Monokl Edebiyat’ın da ilk öykü kitabı olarak yayımlandı.

  Talan, bir kadının gözünden yerel dramların evrensel hikâyesini anlatırken; kıymeti bilinmemiş ortamlara bir ağıt ve göz ardı edilen şeylere ve olaylara bir övgü sunuyor.

  "Sobanın içinden bacaya, bacadan sokağa süzülerek, kendimi,  güneşin uyanan evlere dağılmasına bırakıyorum. Henüz ısınmamış kaldırımlarda bir sokak köpeği volta atıyor, sokak yediklerini sindiriyor. Zorla açtığı gözleriyle etrafı kolaçan edip salyalı nefesiyle tok karnını uykuya teslim ediyor. Her yerdeyim. Lohusa bir kadın, yarılmış meme ucundan kan ile sütü iştahla emen bebesini tiksinerek izliyor. Ağzındaki ağır sarımsak kokusu tüm odaya yayılmış bir adam, sabahın ışığını henüz görmemiş karısının kalçalarını avuçluyor.  Bileziklerini dirseğinde toplamış elleri kınalı bir kadın dev bir leğende hamur yoğuruyor. Küçük abdeste kalkmış bir adam göğsündeki yumruğa dayanamayıp yere kapaklanıyor, can teslim ediyor."

  0
  0
  357
 • 12-10-2019

  Ekim ayında yine oldukça dikkat çekici bir programa ev sahipliği yapacak olan Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Tamino’yu ağırlamaya hazırlanıyor. 18 Ekim Cuma günü saat 21:00’da başlayacak konserde Tamino, Turkcell Sahnesi’nde dinleyicileriyle buluşacak.

  ​Birçok müzik araştırmacısı tarafından “Jeff Buckley’nin veliahtı” olarak sunulan Tamino, dürüst, içe dönük ama iddialı performansıyla dinleyicilerin beğenisini kazandı. Yarı Mısırlı yarı Belçikalı olan Tamino, müziğindeki masalsı ama geleneksel, sürükleyici ve çarpıcı vokal yeteneğiyle seyirciyi rüya gibi bir geceye davet ediyor.

  0
  0
  355
DAHA FAZLA