18 AĞUSTOS, PAZARTESİ, 2014

Cahill Wessel ile Röportaj

Cahill Wessel ile Röportaj

Cahill Wessel ile Röportaj

Genelde üretimlerinde seni etkileyen faktörler nelerdir? Yaşadığın şehir San Francisco'nun çalışmalarında etkisi olduğunu düşünüyor musun?

Ben aslında San Francisco'nun merkezi dışında yaşıyorum, ama vaktimin çoğunu şehirde geçiriyorum. San Francisco, sürekli gelişen hareketli kültürel bir ortama, heyecan verici müzik ve sanat sahnesine sahip. SF'da birçok yetenekli ve işlerinde başarılı olan sanatçı var, bu durum beni de ilginç, güzel ve yaratıcı işler yapmaya teşvik ediyor. San Francisco hızla yükselen 'pop surrealists' ya da 'lowbrow artists' akımlarının öncü şehirlerinden, yeni tarz ve teknikleri araştıran, deneyen sanatçılardan sıklıkla etkilendiğimi  söyleyebilirim. Ayrıca eklemek gerekirse sanatım, sürekli değişen ve gelişen sanat ortamından çok, kültürel evrim karşısında sanatseverlerin verdiği tepkilerden besleniyor.

Geniş bir hedef kitlesine hitap etmek için çabalıyorum. İşlerimin merkezini dünya çapında tanınan kültürel imgeler, popüler figürler, yiyecekler, aktiviteler ve dini ikonlar oluşturuyor. Ağırlıklı olarak izleyicinin modern dünya ile kişisel deneyimini konu alan, kültürel çağrışım yaratan görüntüler seçiyorum. Benim işim; ilgisiz, çelişen ideolojileri bir araya getirmek, yani iyi-kötü, güzel-çirkin ve aşk-nefret arasındaki dengeyi keşfetmek. Direkt mesaj içeren işler üretmiyorum ama izleyicinin zihninde yüklü sembolik görüntüler ve limitsiz canlandırmalar yaratmayı amaçlıyorum. İzleyici tarafından fark edilen anlamlar daha büyük kültürel bağlamlar içerisinde kendini yansıtıyor.

Estetik anlamda esas hedefim ilham veren, hoş, dengeli, renkli ve titizce gerçekleştirilmiş işler üretmek. Derin kaykay ve sörf kültüründen etkileniyorum ve bu akımın patlamaya hazır, eğlenceli ve tropikal unsurları çizim ve resimlerimde bir filtre oluşturuyor.

İnsanlar ne iş yaptığını sorduklarında onlara ne anlatıyorsun?

Onlara illüstratör ve sanatçı olduğumu söylüyorum. Sipariş üzerine ve büyük projelerde çalışıyorum; VICE Magazine, Righteous Babe Records, the French online moda şirketi Rad.co ve bir Amerikan filmi olan Lawless gibi. Kariyerim büyük ölçüde Juxtapoz, Booooooo.com ve SF merkezli FecalFace.com sayesinde gelişti. Çizim ve resim yapmadığım zamanlarda ise çoğunlukla kaykay ya da sörf tahtasının üzerinde oluyorum, yeni yerler keşfetmeyi, kahve içmeyi ve California gece hayatında arkadaşlarımla eğlenmeyi seviyorum.

Sanat kariyerinde ileriye dönük hedeflerin neler?

Öncelikli hedefim modern eğilimleri ve popüler kültürü yansıtan işler yaratmak, açıkcası ilham konusunda sıkıntım yok. Çeşitli keşifler yapmak, çevremdeki kültürel zenginliklerle etkileşim halinde olmak ilgimi çekiyor. Ayrıca her yeni çizimde ne kadar öğrendiğime şaşırıyorum. Yeni bir iş yaratırken her zaman yeteneğimi geliştiren umulmayan zorluklarla karşılaşıyor ve mücadele ediyorum. Her biten projede hataları ayıklamak, kusurları düzeltmek oldukça heyecan verici. Tarzım geçtiğimiz birkaç yıl içinde değişti, gelecekte öğreneceğim yeni teknikleri düşündükçe heyecanlanıyorum.

Hello, Hell on Earth 2 Low 

 Etkilendiğin sanatçılar kimler?

Rönesans ressamları Michelangelo ve Leonardo DaVinci gibi kusursuz işler yapmaya çalışıyorum. Tarzımı onların işlerindeki heykelsi formlar, ten tonları, kompozisyon, renk ve kıyafetleri inceleyerek geliştiriyorum. Çalışmalarım realizm ve sürrealizmin arasında dolaşıyor, Salvador Dali, Rene Magritte, Hieronymus Bosch ve Arcimboldo'nun büyük hayranıyım. Bu sanatçılar  gerçeklik ve hayal arasındaki ilişkiyi keşfetmişler, bu bana ilham veriyor. Pop sanaçıları Warhol ve Lichtenstein'ın pop kültür sembolleri benim çalışmalarımda kısmen rehber niteliğinde. Son gözdelerim, modern sanatları yeni diyarlara götüren çağdaş sanatçılar: Robert Williams ve Ron English.


Çalışmalarına Justin Bieber, Mona Lisa'yı konu edindin ve bu resimler büyük ilgi gördü, ayrıca Miley Cyrus ile ilgili kolaj çalışmaların da oldu. Mizahi bir tarzın olduğunu düşünüyorum, bu tarzın bazen eleştirel unsurları da barındırıyor mu?

Ağırlıklı olarak pozitif ve espirili olmaya çalışıyorum. Eleştirel unsurlardan esinleniyor ve bu figürlerle etkileşime geçiyorum.

Ünlüler yeri geldiğinde çok seviliyor yeri geldiğinde de maskara olabiliyorlar, bu iş her ikisine de atıfta bulunarak pop yıldızları ele alıyor. Benim esas amacım tarafsız kalarak izleyicinin kendi yorumunu ortaya çıkartmak.

Bu iki karakter de herkes tarafından tanınan ve ön yargı duyulan iki isim. İşimi bu iki karakteri referans alarak yaratmamdaki amaç ise izleyicilerimi ön yargılardan kurtarmak ve onlara yeni bakış açıları kazandırmak.

Bu çalışmalarının popülerliğini arttırdığını söyleyebilir miyiz?

Kolayca tanınabilir figürlerin yer aldığı çizimlerimin kesinlikle şu andaki popülerliğimi arttırdığını söyleyebilirim. Kültürel anlam taşıyan figürlerin yer aldığı işlerle insanların dikkatini çekmek istiyorum.  

Hello, Hell on Earth #3

0
536377
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage