10 MAYIS, SALI, 2022

Vatikan, “Sanatı Demokratikleştirmek” İçin Bir NFT Galerisi Açıyor

Vatikan, koleksiyonunda bulunan sanat eserlerini, el yazmalarını ve diğer nesneleri dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerin görebilmesi için bir NFT galerisinde sunacak.

NFT galerisi projesi, bir VR şirketi olan Sensorium ile Vatikan liderliğindeki kâr amacı gütmeyen organizasyon Humanity 2.0 iş birliğinde gerçekleştirilecek. VR aracılığıyla ve bilgisayarlarda görüntülenebilecek olan galerinin bu yıl içinde kullanıma sunulması bekleniyor.

16. yüzyılda kurulan Vatikan Müzesi’nin koleksiyonunda Michelangelo ve Raphael gibi Rönesans sanatçılarının eserlerinin yanı sıra Wassily Kandinsky ve Vincent van Gogh’un daha modern eserlerinin de dahil olduğu 800 kadar sanat eseri yer alıyor.

Humanity 2.0’nun kurucusu papaz Philip Larrey proje hakkında şunları söyledi: “Sanatı demokratikleştirmenin yollarını araştırmak ve sanatı sosyo-ekonomik ve coğrafi sınırlamalar olmadan dünyanın her yerindeki insanlara ulaştırmak için Sensorium ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Vatikan’ın basın temsilcisi, NFT’lerin ne için kullanılacağı belli olmasa da ürün veya nesne satmak için kullanılmayacağını belirtti. Temsilci ayrıca şunları söyledi: “Humanity 2.0 için bu projenin doğası tamamen sosyal, ticari değil. Ayrıca, NFT’lerin sadece sanat eseri olması gerekmez, biletleri ve diğer nesneleri de içerebilir.”

​Kaynak: ARTnews

0
843
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage