16 EKİM, CUMA, 2020

Kazuo Ishiguro, Akira Kurosawa’nın “Ikiru”sunu Yeniden Yazıyor

Akira Kurosawa’nın, ölümle yüzleşmek ve ölümlülük üzerine çekilmiş en iyi filmlerden biri olarak görülen 1952 tarihli filmi Ikiru (Yaşamak)’nun yeni uyarlaması  Living için Nobel ödüllü yazar Kazuo Ishiguro senaryoyu yeniden kaleme alıyor.

The Hollwood Reporter’ın haberine göre Living’in senaryosunu yazar Kazuo Ishiguro kaleme alırken, Oliver Hermanus yönetmen koltuğunda oturuyor; başrol oyuncuları ise Bill Nighy ve Aimee Lou Wood. Filmin hikâyesi 1952 yılının Londrası’na taşınacak. Filmin yapımcılığını Number 9 Films, Akira Kurosawa’nın torunu Ko Kurosawa üstlenirken ve Oscar’a aday gösterilen yapım tasarımcısı Fiona Crombie yer alıyor. Filmin İngiltere’deki çekimlerine 2021 yılının ilkbaharında başlanması planlanıyor.

Filmde II. Dünya Savaşı sonrası yeniden inşa edilen İngiltre’de Bill Nighy’nin hayat vereceği bir memur olan William, masasının üzerinde bitmek bilmeyen evrak işleri yığılırken, ölümcül bir hastalığı olduğunu öğrenir. Ve bu monoton geçen yaşamını kaybetmeden önce bir anlam arayışına girer.

​Kazuo Ishiguro yaptığı açıklamada “bu hikâye, bize hayatımıza anlam katmanın ve hayatımızdan memnun olmanın kendi sorumluluğumuzda olduğunu gösteriyor”, “Her şeye rağmen, yaşadığımız hayatlarla gurur duymanın ve mutlu olmanın bir yolunu bulmaya çalışmalıyız. Bu hikâye özellikle Covid çağında , her gün masalara ve ekranlara bağlı olarak uzun saatler geçirmek zorunda kalan çoğumuza, bireysel katkılarımızın daha geniş resimde ne anlama gelebileceğini göstereceğine inanıyorum. " diyor.

​Kaynak: The Film Stage

0
1753
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage