31 MAYIS, PERŞEMBE, 2018

Ece Temelkuran’a Yeni Avrupa’nın Büyükelçisi Ödülü

Ece Temelkuran, Polonya‘da Avrupa Dayanışma Merkezi tarafından verilen “Yeni Avrupa Büyükelçisi Ödülü”ne, Türkiye: Çılgın ve Hüzünlü kitabıyla layık görüldü.

European Solidarity Center direktörü Basil Kerski, Ece Temelkuran'ı gerçek bir yurtsever ve Avrupa savunucusu olarak tarif etti. Kitabın sadece Türkiye'nin güzel yüzünü göstermekle kalmayıp aynı zamanda Avrupa ülkelerine yükselen sağ popülist politikalar bakımından bir ders niteliğinde olduğundan bahsetti.

​29 Mayıs’ta 1980’de başlayan işçi direnişinin merkezi olan Gdansk doklarında inşa edilen ve Avrupa’nın en önemli siyasi tarih müzesi olarak da bilinen Avrupa Dayanışma Merkezi’nde düzenlenen törende Temelkuran, “Avrupa Dayanışma Merkezi tarafından Yeni Avrupa'nın büyükelçisi seçilmek onur verici. Avrupa bir coğrafya değil bir fikir benim için. Ve bugün, Suriye'deki savaştan ötürü yaşanan mülteci dalgasıyla birlikte insanlık tarihinin en büyük ahlaki çöküşlerinden biri yaşanırken bu fikre sahip çıkmak gerekiyor. Bir büyükelçi olarak resmen bir Avrupa vatandaşı olmasam da kendimi ve benim gibi milyonlarca insanı bu fikrin taşıyıcısı olarak görüyorum,” dedi.

0
1487
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage