18 HAZİRAN, CUMA, 2021

David Bowie’nin Çöplükten Çıkan Tablosu Müzayedede

Kanada Ontario'daki bir çöp sahasının girişinden 5 Kanada dolarına (yaklaşık 4 Amerikan doları) satın alınan müzisyen David Bowie imzalı nadir bulunan bir tablo açık artırmaya çıkıyor.

Uzmanlara göre tablonun arkasında bulunan Ziggy Stardust imzası eserin orijinalliğini kanıtlıyor. The Cowley Abbott müzayede evi, tablonun kimliği belirsiz bir kadın tarafından, Machar bölgesinin belediye çöp sahasının dışındaki bir bağış merkezinden satın alındığını belirtiyor.

"DHead XLVI" başlıklı, 1997 tarihli 9.75 x 8 inç ölçülerindeki tablonun arkasında “Kanvas üzerine akrilik ve bilgisayar kolajı” yazan bir etiket yer alıyor. Eserin ismi de, Bowie’nin “Dead Heads” adını verdiği ve her birini Roma rakamıyla isimlendirdiği 1995-1997 yılları arasında yaptığı 47 kanvas tablodan oluşan portre serisinin bir parçası olduğunu kanıtlıyor. Eserin orijinalliğini Bowie koleksiyoneri ve şarkıcının ölümünün ardından 2016 yılından beri bilirkişiliğini yapan Andy Peters da onaylıyor.

Müzayede evi başkanı Rob Cowley, tablonun tarifini “kırmızı ve mavi tonlardaki tabloda yarı soyut profilden, ayırt edici özelliği olmayan, 1960'ların ve 70'lerin modasına uygun saçl bir yüzün portresi olduğu” şeklinde yaptı.

Tahmini 9.000- 12.000 Amerikan doları arasında beklenen satış için şu an toplam teklif 50.100 Amerikan doları. Tablonun fiyatını her geçen gün katlayarak ilerlediği müzayede 24 Haziran’da sona erecek. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

​Kaynak: BBC

0
791
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage