16 AĞUSTOS, PAZAR, 2020

Çin’de Yepyeni Bir Müze

Lacime mimarları, Çin’in Tianjin kentinin doğu kıyısında yer alan yeni Binhani bölgesine büyük boyutlu çok amaçlı “shimao ·the wave” adı verilen bir müze inşa etti. Etkinlik programında, “eğlenceli eğitim” ve kültürel faaliyetleri birleştiren projede, parametrik tasarım ve BIM teknolojisi kullanılarak elde edilen dalgalardan ilham alındı.

Bu özel kompleks ile ilgili uzun süre çalışma yürüten Lacime mimarları, Bohai ekonomik sınırının kalbinde yer alan, Tanjin Binhai Aircraft Carrier Theme Park ve Binhai Matsu Cultural Park’a komşu olan bu alandan alabildiğine yararlanıyor. Geniş bir alana yayılan proje, “insan, deniz ve gökyüzünün çağdaş bir kentsel bileşimini yaratmak için nokta, çizgi ve düzlem” gibi unsurları birleştirerek özgün bir konsepti takip ediyor. Sanat müzesi, temel olarak su temasına odaklanıyor ve bir dalga formundan meydana geliyor. Müze aracılığıyla bina ve doğa arasında uçsuz bir diyalog yaratılıyor.

Geniş bir alana yayılan kompleksteki tüm sergi alanı üç ana işlevsel bölümden oluşuyor: Dalga (sanat müzesi), açık hava tiyatrosu ve kamusal alan. Kompleksteki her alan çevredeki plaj ile bağlantılı olarak ortaya çıkıyor. Sanat müzesi, denizin üzerinde yüzen bir yapı olarak göğe doğru yükseliyor. Binanın merkez alanı ayrıca denize bakan üç açık teras ile biçimleniyor. Bu alan, ziyaretçilerin doğa manzaralarının ve seslerin tadını çıkarmasına olanak tanıyor.

Binanın dış yüzeyinde parametrik tasarım kullanılırken alüminyum plakalar doğa ile yapı arasında farklı koşutluklar meydana getiriyor.

​Kaynak: Designboom

0
402
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage