07 HAZİRAN, CUMA, 2024

Albert Camus’nün Şüpheli El Yazması “Yabancı”sı Paris’te Satıldı

Albert Camus’nün el yazısıyla yazdığı Yabancı eserinin şüpheli ilk kopyası geçtiğimiz günlerde Paris’te düzenlenen bir müzayedede 656.000 Euro’ya satıldı.

104 sayfalık ciltli taslak olan bu kopya, Camus’nün tarih konusunda sahtekarlık yaptığı ve aslında yazıldığı tarihten daha eski gösterildiği yönünde tartışmalara konu oldu. Ve bu şüphelere rağmen yüksek bir fiyata satılması şaşkınlık yarattı.

Eserin 1942’de Fransa’da yayımlandıktan iki yıl sonra yani 1944’te Camus tarafından siyah bir kalemle özenle elle yazıldığı, karalamalar, notlar, eskizler ve işaretlemeler eklenerek Nisan 1940’a tarihlendiği düşünülüyor. Çünkü bu roman 1940 baharında Paris’te yazılmış, Eylül 1941’e kadar düzeltilmiş, ardından Mayıs 1942'de Gallimard tarafından yayımlanmıştı. Bunu yapmasının nedeni olarak Nazi işgali sırasında Paris’teki zengin bir hayranı için bu kopyayı hazırladığı ve bu sayede ihtiyacı olan parayı kazandığı söyleniyor.

Tajan müzayede evi eser hakkında “Tarihi ve tarihlemesi, romanın ilerleyişi gibi tuhaf ve gizemli” açıklamasında bulundu. Eserin ilk alıcısının kim olduğu bilinmese de 1958 ve 1991 yıllarında iki kere daha müzayedede satıldığı biliniyor. İlk baskısı 4.400 kopya olan Yabancı kısa sürede en çok satanlar arasına girdi ve milyonlarca kopya satarak Fransız edebiyatının ve dünya edebiyatının bir klasiği hâline geldi.

0
634
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage