11 TEMMUZ, CUMARTESİ, 2020

Ai Weiwei’den Yardım Kuruluşlarına 1.4 Milyon Dolarlık Destek

Çinli sanatçı ve aktivist Ai Weiwei, salgın süreci boyunca çeşitli organizasyonlara yardım etme amacıyla büyük bir projeye girişti. Sanatçı, insan hakları konusunda çalışma yürüten yardım kuruluşlarını desteklemek için bir dizi yüz maskesi yaptı ve bunları eBay üzerinden satışa sundu.

Ai Weiwei, eBay üzerinden satışa çıkardığı maskelerin her birisi için 50 dolar, maske serisini içeren paketler için 300 dolar ve 20 farklı işi içeren koleksiyonlar içinse 1500 dolarlık bir etiket belirledi. Maskeler bir ay boyunca satılmaya devam edildi. Sürecin ardından geçtiğimiz gün Instagram hesabı üzerinden bir açıklama yapan sanatçı toplamda 22.528 adet maskenin satın alındığını duyurdu. Satışla birlikte 1.432.700 dolar toplayan sanatçı, bu geliri olduğu gibi yardım kuruluşlarına yönlendirdi.

Sanatçının elde bastırdığı maskeler Ai Weiwei’nin insan hakları ve özgür işler konusundaki ikonik figürlerini bir araya getiriyor. Ülkesi Çin’in en önemli çağdaş sanatçılarından birisi olan Weiwei, aynı zamanda mevcut yönetime olan muhalifliğiyle de tanınıyor.

​Sanatçı konuyla ilgili de şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Yaptığım işleri günlük yaşantımızla, sıradan şeylerle, tanıdığım insanlarla ilişkilendirmeye çalışıyorum. Onlara daha sonraysa benzer şekilde çeşitli sorgulamalarımı ve sorularımı ekliyorum.”

​Kaynak: Designboom

0
300
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage