23 OCAK, CUMARTESİ, 2016

Tricky, Skilled Mechanics ile Geri Döndü

Trip-hop’ın efsane ismi Tricky, bu sefer Skilled Mechanics ile karşımızda. Birçok yapımcı ve müzisyeni bir araya getiren karma bir proje olan Skilled Mechanics’i kuran Tricky, Skilled Mechanics isimli albümle yeniden karşımızda.

Tricky, Skilled Mechanics ile Geri Döndü

Triphop ve hip hop camiasına yakın olan herkes bilir Tricky’i demek isterdim fakat o kadar basit değil. İlk Massive Attack’teki varlığıyla tanıdığımız Tricky’nin daha sonra birçok müzisyenin albümünde gerek prodüktör gerek müzisyen kişiliklerini kullanarak yaptığı çalışmalarla tanıdık Tricky’i. Beyonce, Björk, Alanis Morissette, Red Hot Chili Peppers, Goldfrapp ve daha nice müzisyen ve grupla yaptığı çalışmalar Tricky’i bu camiada efsane haline getirdi.

Massive Attack ile yollarını ayırdıktan sonra çıkardığı ilk stüdyo albümü 1995 çıkışlı Maxinquaye’den bu yana tam 21 yıl geçmiş ve bu zaman içinde Tricky 11 stüdyo albümü çıkartmış.

Tricky’nin yeni projesi Skilled Mechanics, 22 Ocak 2016 günü tüm dünyada raflarda yerini aldı. Albümün isminin bir casusluk belgeselinden geldiğini söyleyen Tricky şöyle söylüyor: “Belgeselde Amerika tarafından yurt dışına yollanarak devrim başlatan ve hükümetleri deviren suikastçilerden bahseden eski bir CIA ajanı vardı. Ajan suikastçilere ‘skilled mechanics’ ismini vermişti. Bu ismin aslında temelde katil olan biri için mükemmel olduğunu düşündüm. İsim öyle karanlık ve alaycıydı ki aklımdan hiç çıkmadı.” Böylece proje Skilled Mechanics ismini alıyor. 

Skilled Mechanics albümü Tricky’nin False Idols isimli firmasından çıkıyor. Albümün açılış parçası Oh Land’in yer aldığı I’m Not Going isimli şarkı. Albümde Çinli rapçi Ivy’nin From Beijing to Berlin, Francesca Belmonte’nin We Begin ve Milo’nun Necessary isimli şarkıya desteği bulunuyor. Bunlar dışında albümde Hero, Don’t Go, Diving Away, Boy, Bother, How’s Your Life, Here My Dear, Well ve Unreal olmak üzere toplamda 13 şarkı var. 

0
3485
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage