22 EYLÜL, SALI, 2015

Sizin Festival Filminiz Hangisi?

İKSV tarafından düzenlenen ve bu yıl 14. yaşını kutlayan Filmekimi’ne sayılı günler kaldı! Henüz üç gün önce biletleri satışa çıkan festivalin öne çıkan filmlerini sizin için sinema eleştirmenlerine sorduk. Bilet almadan önce göz atmanızda fayda var…

Sizin Festival Filminiz Hangisi?

Her yıl olduğu gibi festivalcilerin yolunu gözlediği Filmekimi yine sinemanın saygın uluslarası festivallerinde ödül alan tam 49 filmi izleyiciyle buluşturacak. Woody Allen, Noah Baumbach, Stephen Frears, Michel Gondry, Todd Haynes, Hirokazu Kore-eda, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino gibi usta yönetmenlerin son yapıtları da bu filmlerin arasında.

İstanbul ayağı 3-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival, 2-4 Ekim’de Ankara’da, 9-12 Ekim’de İzmir’de, 16-18 Ekim’de Trabzon’da, 23-25 Ekim’de Bursa ve 23-25 Ekim tarihleri arasında da Edirne’de gerçekleşecek.

Biz de Filmekimini merakla bekleyen okuyucularımız için beş sinema yazarından üçer film önerisi aldık. İyi seyirler!

Engin Ertan’ın önerileri:

Carol (Carol)

Hazine (The Treasure/Comoara)

The Witch (The Witch)


M. Emir Eren’in önerileri:

The Club (The Club)

İnatçılar (Rams/Hrútar)

The Witch (The Witch)


Murat Özer’in önerileri:

Dheepan (Dheepan)

İnatçılar (Rams/Hrútar)

Saul’un Oğlu (Son Of Saul/Saul Fia)


Olkan Özyurt'un önerileri:

Dheepan (Dheepan)

The Lobster (The Lobster)

​Gençlik (Youth)


Şenay Aydemir'in önerileri:

Saul’un Oğlu (Son of Saul/ Saul Fia)

Hazine (The Treasure/Comoara)

Gençlik (Youth)

CAROL / CAROL

Yönetmen: Todd Haynes
Oyuncular: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Kyle Chandler
Ayrıntılar:

İngiltere, ABD, 2015

DCP / Renkli / 118’

İngilizce; Türkçe altyazılı

Yönetmenliğini Todd Haynes’in yaptığı Carol, 1950’lerin New York’unda iki kadının yasak aşkını anlatıyor. Suç ve gerilim roman türünün usta kalemi Patricia Highsmith’in kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı 1952 tarihli romanından uyarlanan filmde Therese adlı karakterin evliliği yürümeyen ve bunalım içinde olan Carol ile tanışmasıyla başlar. Birbirlerine bağlanan ikilinin ilişkileri ortaya çıkınca her şeyi geride bırakıp yollara düşerler.

DHEEPAN / DHEEPAN

Yönetmen: Jacques Audiard

Oyuncular: Antonythasan Jesuthasan, Kalieaswari Srinivasan, Claudine Vinasithamby, Vincent Rottiers, Marc Zinga

Ayrıntılar:

Fransa, 2015

DCP / Renkli / 114’

Fransızca, Tamil; Türkçe altyazılı

Cannes’da büyük ödülü kazanan Dheepan, tüm dünyadaki mülteci sorununa parmak basıyor. Filme adını da veren Dheepan karakteri, Sri Lanka’da sona eren iç savaştan kaçmaya çalışırken, bir kadın ve kızıyla aileymiş gibi davranarak mülteci olarak Fransa’ya girer. Bu süreçte Paris dışına toplu konutlara yerleştirilen aile mültecilerin yaşadığı kültür çatışmaları, gündelik şiddet ve ailevi meselelerini gözler önüne serer.

GENÇLİK / YOUTH

Yönetmen: Paolo Sorrentino

Oyuncular: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano, Jane Fonda, Mark Kozelek

Ayrıntılar:

İtalya, Fransa, İngiltere, İsviçre, 2015

DCP / Renkli / 118’

İngilizce; Türkçe altyazılı

İki yaşlı adam olan Michael Caine’in canlandırdığı besteci Fred ile Harvey Keitel’in canlandırdığı yönetmen arkadaşı Mick’i tatilleri boyunca izleyen film adeta kayıp zamana, kaçırılan fırsatlara ve kaybedilen sevgililere bir mektup gibidir. Yalnızca konusuyla değil Sorrentino’nun ilginç kamera açıları, çarpık yüzleri, muhteşem müzikleri ve stilize görselleriyle seyrinde doyulamayacak bir film.

THE TREASURE

HAZİNE / THE TREASURE ( COMOARA)

Yönetmen: Corneliu Porumboiu

Oyuncular: Cuzin Toma, Adrian Purcarescu, Corneliu Cozmei, Cristina Toma

Ayrıntılar:

Romanya, Fransa, 2015

DCP / Renkli / 89’

Rumence; Türkçe altyazılı

2015 Cannes Belirli Bir Yetenek Ödülü ve 2015 Transilvania En İyi Romanya Filmi ödüllerini almaya hak kazanan Hazine, tam bir hazine arama hikayesi. Filmde Adrian’ı canlandıran Adrian Purcarescu, bir akşam kendini kahraman sanan komşusu Costi'yle büyükbabasının bahçesinde gömülü olan defineyi aramaya başlarlar. Film alaycı dram tadında Romanya'nın komünist geçmişine küçük taşlamalar yapıyor.

İNATÇILAR / RAMS (HRÚTAR)

Yönetmen: Grímur Hakonarson

Oyuncular: Sigurdur Sigurjonsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Böving, Gunnar Jónsson, Porleifur Einarsson, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Jón Benónýsson

Ayrıntılar:

İzlanda, 2015

DCP / Renkli / 92’

İzlandaca; Türkçe altyazılı

İzlanda’nın muhteşem manzarasında çekilen Gummi ve Kiddi adında iki kardeşin konu edildiği filmde iki kardeş 40 yıldır şehirden uzakta bir vadide yan yana çiftliklerde ödüllü koyunlar yetiştirirler ama iki kardeş aynı yaşam koşullarında, ortak bir arazide yaşamalarına rağmen hiç konuşmamıştır. Bu iki kardeşi bir araya getirecek olan şey Kiddi’nin yetiştirdiği koyunların bulaşıcı bir hastalık kapması üzerine mezradaki tüm hayvanları yok etmeye gelen yetkililer olacaktır. 

SON OF SAUL

SAUL’UN OĞLU / SON OF SAUL (SAUL FIA)

Yönetmen: László Nemes

Oyuncular: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Sándor Zsótér, Marcin Czarnik, Todd Charmont

Ayrıntılar:

Macaristan, 2015

DCP / Renkli / 107’

Macarca, Yidiş, Almanca, Rusça, Lehçe; Türkçe altyazılı

1944 Ekim ayında, Saul Ausländer’in hayatının iki gününe tanık olduğumuz film, 2015 Cannes Film Festivali’nin en huzursuz edici filmlerinden biri oldu. Auschwitz imha kampında Nazilerle işbirliği yapmaya zorlanan Yahudi tutsaklar olan Sonderkommando’lara mensup Saul’un imha fırınında bir çocuk cesedi bulması ve onu usulünce toprağa verme çabalarını konu edinen film, eşsiz bir cesaret örneği olarak gösteriliyor.

THE CLUB 

THE CLUB / THE CLUB (EL CLUB)

Yönetmen: Pablo Larraín

Oyuncular: Roberto Farías, Antonia Zegers, Alfredo Castro, Alejandro Goic, Alejandro Sieveking, Jaime Vadell, Marcelo Alonso

Ayrıntılar:

Şili, 2015

DCP / Renkli / 97’

İspanyolca; Türkçe altyazılı

Katolik Kilisesi’ne sert bir eleştiri yöneltirken mizahi bir bakış açısı da sunan film, bir sahil kasabasında gözlerden uzakta yaşayan dört eski rahibi konu ediyor. Rahipler başlarında sert bir kadın kahya ile bu ıssız yere günahlarından arınmaları için yollanmıştır. Henüz gözden düşmüş bir beşinci rahibin evlerine gelmesiyle bu günahkâr rahiplerin karanlık sırları da açığa çıkacaktır.

THE LOBSTER

THE LOBSTER / THE LOBSTER

Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Oyuncular: Colin Farrell, Rachel Weisz, Ben Whishaw, Jessica Barden, Olivia Colman, Ashley Jensen, Ariane Labad, Angeliki Papoulia, John C. Reilly, Léa Seydoux
Ayrıntılar:
Yunanistan, İngiltere, İrlanda, Fransa, Hollanda, 2015
DCP / Renkli / 118’
İngilizce; Türkçe altyazılı

İzleyicisinin aklını karıştırmayı seven yönetmen Yorgos Lanthimos, bu kez izleyiciyi distopik bir geleceğe götürüyor. Film, bekâr olmanın yasadışı olduğu ve bu suçu işleyenlerin, seçtikleri bir hayvana dönüştürüldüğü bir dünyada geçiyor. Ama karısı tarafından terk edilen çaresiz bir adam bu düzene ayak direyecektir.

THE WITCH / THE WITCH

Yönetmen: Robert Eggers
Oyuncular: Anya Taylor Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie, Harvey Scrimshaw, Ellie Grainger, Lucas Dawson
Ayrıntılar:
ABD, KANADA, 2015
DCP / Renkli / 87’
İngilizce; Türkçe altyazılı

Sundance’in “en ürkütücü filmi” olarak tanımlanan The Witch, insanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden, 1630 yılının New England’daki cadı avlarını konu ediniyor. Hıristiyan inançlarına sıkı sıkıya bağlı, beş çocuğuyla birlikte geçit vermez bir ormanın yamacında yaşamlarını sürdüren William ve Katherine’in yeni doğan oğulları sırra kadem basıp bir de ekinleri solunca, aile batıl inançlar ile kendi korku ve kaygılarının esiri olurlar.

0
5009
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage