16 ŞUBAT, SALI, 2016

Sessiz, Agresif ve Pembe

Pembe, Salih Usta yönetmenliğindeki KaST'ın yeni sezon fiziksel tiyatro prodüksiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Ve bizi sessiz bir tiyatro deneyimine davet ediyor.

Sessiz, Agresif ve Pembe

KaST'ın yeni sezon fiziksel tiyatro prodüksiyonu Pembe, Kadıköy Terminal Sahnesi'nde tiyatroseverleri bekliyor. Kasım ayında yaptığı prömiyerin ardından gösterime devam eden oyun, ismiyle ipucu vermekten kaçınıyor. Ancak tanıtım videosunu izledikten sonra ismi gibi “toz pembe” yumuşak bir oyunla karşılaşmayacağınızın sinyallerini alıyorsunuz.

2007 yılında kurulan, yurt içi ve yurt dışında ürettiği disiplinlerarası çalışmalarıyla kendi dilini oluşturma yolunda ilerleyen KaST, kurucularından Salih Usta’nın yönettiği Pembe ile fiziksel tiyatro alanında olgun bir örnek sunuyor. Genç oyuncularıyla dikkat çeken oyunun kadrosunda Melis Tuzcuoğlu, Didem Kırış, Serdar Bakioğlu, Emre Taştekin, İlker Aksu yer alıyor.

Oyunun ismine geri dönecek olursak. Kırmızı gibi bir canlılık veren ancak daha yumuşak olan pembe rengi aslında en sakinleştirici renklerden biri. Öyle ki hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde de sık sık kullanılıyor. Çalışma ortamlarında da kullanılan pembe rengi, kişide olumlu duygular uyandırıyor. Dr. Alexander Schauss’a göre “İnsan sinirlenmek istese bile pembe rengin yakınında başarılı olamaz. Kalp kasları yeterince hızlı hareket etmez. Pembe enerjiyi çeken bir sakinleştirici gibidir. Hatta renk körleri bile pembe ile sakinleşmişlerdir”. Ancak sonradan yapılan araştırmalar ise bu sakinleştirici etkinin kısa süreli oluşuna dikkat çekiyor. Ve vücut bu etki ardından normale döndüğünde daha agresif bir ruh haline bürünüyor. İşte oyun, tam da bu agresiflikten yola çıkıyor.

Pembe'nin en dikkat çeken özelliği oyun boyunca süren pembe renk hakimiyeti dışında oyunun sessiz ilerliyor oluşu. Evet bu oyunda baştan sona konuşma yok. Dolayısıyla iş oyuncuların mimik ve hareketlerine kalıyor. Konuşmaların eksikliğini hissettirmeyen oyuncu kadrosu, bir çalışma ortamını canlandırıyor. Hergün aynı işe giden, aynı dertlerle bocalaşan insanların işlerinden nefret edişi ancak kurulmuş bebekler gibi çarkın içinde ilerleyişlerini izliyoruz.

Oyun boyunca yükselen mevkiisine uyum sağlamaya çalışan elemandan ofisin seksi kız karakterine, devamlı koşan ve telaş içinde bir şeylere yetişmeye çabalayan çalışandan tamirci ve hizmetliye tanıdık karakterlerle karşılaşıyoruz. Aslında her çalışanın kendinden bir parça bulabileceği oyun, dışarıdan “cool” görünen işlerimizin arka bahçelerinin kapılarını aralıyor.

Tüm kaos ve bıkkınlığa rağmen sık sık selfie çekilmekten eksik kalmayan karakterler günümüzün önemli bir problematiğine de parmak basıyor. Sosyal medyadaki bizler ve gerçekteki bizler arasındaki uçurum… “Hangimiz sosyal medyadaki fotoğraflarımızda yer alan kişiyiz?” sorusunu da akıllara getiren Pembe, bazı şeyleri sorgulamanıza neden olabilir. Eğer bu sorgulamadan korkmuyorsanız en yakın zamanda yolunuzu Kadıköy Terminal Sahnesi’ne düşürmelisiniz.

Gösterim tarihleri: 17 Şubat, 16-17-31 Mart 20:30 Kadıköy Terminal Sahnesi

Adres: Kadıköy Terminal Sahnesi, Halitağa Caddesi Şadırvan Pasajı no:28 Kadıköy

0
3805
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage