25 ARALIK, CUMA, 2015

Kendinizi İyi Hissettirecek 10 Yılbaşı Filmi

Biraz geçmiş yılla hesaplaşma, biraz eskinin bağlarından kurtulma ve tabii ki oldukça fazla da gelecek umutları... İşte yeni yıla karşı heyecan duymanızı sağlayacak 10 film!

Kendinizi İyi Hissettirecek 10 Yılbaşı Filmi

İnsanoğlu, her yeni yıl öncesinde olan bitenin kötü hatıralarını orada bırakmak istiyor. Gelmekte olandan beklediği ise mutluluk. Az şey değil bu. Bu yüzden belki de yılbaşı temalı filmlerin hepsinde hikayeler hesaplaşma, geçmişin bağlarından kurtulma ve geleceğe umutla bakma şeklinde ilerliyor. Yılbaşı filmlerinin amacı da budur zaten: Seyirciye kendisini iyi hissettirmek, yeni yıla iyi duygularla girmesini sağlamak... Hazır bizim sinemalarımızda da Mutlu Yıllar ve Barcelona’da Yılbaşı filmleri gösterime girmişken, sinemaya gitmek yerine sıcacık evinde oturup film izlemek isteyenler için kaçırılmayacak 10 yılbaşı filmini hatırlatalım. 

1. Şahane Hayat / It’s a Wonderful Life (1946)

Yalnızca en iyi yılbaşı filmleri listelerinin değil aynı zamanda sinema tarihinin en iyileri listelerinin de üst sıralarında kendisine yer bulan bir Frank Capra başyapıtı.  James Stewart ve Donna Reed’ın muhteşem uyumuyla akıllarda kalan film, art arda gelen olaylar nedeniyle bunalıma giren ve ölümü düşünen bir işadamının, bir kadın yardımıyla hayatın anlamını yeniden keşfetmesini anlatır izleyicisine.

Şahane Hayat / It’s a Wonderful Life

2. Neşeli Hayat (2009)

İlhamını ‘Şahane Hayat’ filminden alan Yılmaz Erdoğan imzalı film, ailesinin geçimini sağlayabilmek için bir alışveriş merkezinde Noel Baba kılığına girmek zorunda kalan bir adamın hikayesi. Erdoğan’ın yarattığı Rıza karakteri Türkiye sinemasının unutulmazları arasında girerken, film bize özgü bir şekilde hayatın güzelliğinin altını çizer. 

Neşeli Hayat 

3. Grinç / Dr. Seuss' how the Grinch stole Christmas (2000)

Ron Howard’ın imzasını taşıyan film, Whoville isimli küçük bir kasabada geçer. Kasaba halkının tek derdi, diğer insanlara çok güzel hediyeler almaktır. Bu kasabaya Crumpit Dağı'nın tepesinden bakan Grinch ise Noel'den nefret etmektedir ve tek isteği, onları Noel'i beklediklerine pişman etmektir. Grinch, Jim Carrey’in müthiş performansıyla unutulmazlar arasındaki yerini çoktan alan bir film.

Grinç / Dr. Seuss' how the Grinch stole Christmas 

4. Kutup Ekspresi / The Polar Express (2004)

Bakmayın öyle çocuk filmi gibi göründüğüne. Büyüklerin de gözünü kırpmadan izleyebileceği Robert Zemeckis'in elinden çıkma bir film var karşımızda. Geçmişteki kötü hatıraları nedeniyle artık Noel babaya olan bir inancı kalmayan küçük bir erkek çocuğu, oldukça tuhaf bir trene atlayarak hiç bilmediği yollara düşer. Bu tren, Noel Baba'nın ikamet ettiği Kuzey Kutbu'na doğru yol almaktadır.

Kutup Ekspresi / The Polar Express

5. Gremlinler / Gremlins (1984)

Yılbaşı denilince akla öncelikle aile gelir ama aileyi biraz geniş de düşünebiliriz. Kuzenlerle, arkadaşlarla yılbaşına uygun bir film izlemek için “Gremlinler” birebirdir.  Hiçbir icadı olmayan başarısız mucit Red Peltzer’in eve getirdiği küçük yaratık Gizmo’nun hızla çoğalıp yılbaşı akşamı bir belaya dönüşmesini izlemeyen yoktur ama bir kez daha izlemek için yılbaşı en ideal gün olabilir. 

Gremlinler / Gremlins

6. Bir Noel Masalı / Un conte de Noël (2008)

Malum, yılbaşı biraz da aile demektir. Bazen aile bir araya gelince işler yolunda gitmeyebilir. Fransız yönetmen Arnaud Desplechin imzalı film, Vuillard ailesinin yılbaşı akşamı bir araya gelişini anlatıyor. Ama aile kalabalık, film de Fransız olunca, kaçınılmaz olarak geçmişin yaraları değişmeye başlıyor ve ortaya etkili bir drama çıkıyor. 

Bir Noel Masalı / Un conte de Noël

7. Ateşkes/ Joyeux Noël (2006)

Christian Carion imzalı yapım, gerçek bir hikayeden esinlenen farklı bir yılbaşı hikayesini anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda Almanlar bir yanda, Fransız ve İskoçlar bir yanda amansızca savaşmaktadır. Ancak yılbaşı akşamı, iki taraf da tek gecelik bir ateşkes ilan eder ve siperlerin ortasında buluşup, yeni yılı kutlarlar. Birbirini öldürmekle görevlendirilmiş insanların, çocuklarının fotoğraflarını birbirine gösterip iç geçirdikleri dokunaklı bir hikaye. 

Ateşkes/ Joyeux Noël

8. Evde Tek Başına/ Home Alone (1990)

Belki hepimiz defalarca izledik ama itiraf edelim, Macaulay Culkin’in canlandırdığı Kevin’in ailesi Noel tatili için Fransa’ya giderken onu unutmasıyla başlayan eğlenceli serüveni bir kez daha izleme fırsatını kimse tepmek istemez.

Evde Tek Başına/ Home Alone

9. Zor Ölüm/ Die Hard (1988)

Aradan bunca yıl geçtikten sonra New York polis departmanı Dedektifi John McClane’in başına gelen olaylara şaşırmıyoruz. Çünkü, zaten ilk hikayede karısıyla arasını düzeltmek için gittiği yılbaşı partisinde karışmıştı ortalık. Bruce Willis’in ölümsüzleştirdiği karakterin bu ilk macerası saf bir eğlence vaadi. 

Zor Ölüm/ Die Hard

10. Bad Santa (2003)

Belki de geride bıraktığınız yıl çok kötü geçti ve gerçekten kötü bir film izleyerek taçlandırmak, sonrasında ise artık iyi şeylerle karşılaşmak istiyorsunuz. Hırsızlık yapmak için Noel Baba kılığına giren iki hırsızın hikayesini anlatan Terry Zwigoff imzalı film, eğlenceli kötü film severler için bir seçenek olarak listenin son sırasındaki yerini alıyor. 

0
265025
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage