04 MART, CUMA, 2016

Fikret Kızılok Şarkılarıyla Bir Pazar Akşamı

Kumbaracı50’nin Fikret Kızılok’un eşsiz parçalarıyla gerçekleştirdiği muhabbetli dinletisi “Yıllar Geçse de Üstünden” pazar gecesinin kasvetini dağıtıp, pazartesi sendromuna mental olarak hazırlanmak için birebir. Muhabbeti bol müzikli dinletiden akılda kalanlar...

Fikret Kızılok Şarkılarıyla Bir Pazar Akşamı

Müzik hayatına Aşık Veysel eli değmiş, şarkı sözlerindeki isyanları, dokundurmaları ve denediği müzik tarzlarıyla yakın müzik geçmişimize şekil veren müzik insanlarından biridir Fikret Kızılok. Demirbaş, Ninni, Şarkıdaki Maymun, En Entelektüel, Pşşt Barmen parçalarındaki ince taşlamaları; Zaman Zaman, Bu Kalp Seni Unutur mu?, Gidiyorsun, Gecenin Üçünde, Sevda Çiçeği gibi yıllardır dillerden düşmeyen, farklı kişilerce defalarca yorumlanan eşsiz parçaların da mimarı kendisi.

©Güney Zeki Göker

Peki Kumbaracı50’de Pazar akşamları neler oluyor?

Bir süredir devam eden, Yiğit Sertdemir’in kurguladığı ve Burçak Çöllü’nün düzenlemelerini yaptığı Fikret Kızılok şarkılarından oluşan akustik dinleti “Yıllar Geçse de Üstünden”, Kızılok’un şarkılarının yanı sıra onun yaşamına dair anıları da dinleme fırsatı sunuyor. Kumbaracı50'ye girdiğinizde sahnede müzik aletleri, peruklar, peluşlar ve bir pazar akşamı için oldukça kalabalık bir salon buluyorsunuz. Dinletinin kahramanları, piyano ve vokalde Burçak Çöllü, kemanda Oya Uysal, çelloda Burçak Demir, gitarda Tunç Öndemir, perküsyon ve vokalde Yiğit Sertdemir.

Yiğit Sertdemir gecenin başında Kızılok’un elinin, sesinin değdiği şarkıları dinlemenin yanında bu şarkıların hikayelerini de öğrenebileceğimizin sinyallerini veriyor. Fikret Kızılok’un müzik yolculuğunda karşısına çıkanlar, yanında duranlar, yaşadıkları, şarkılarını kime, neye, ne sebeple yazdığı hakkında verdikleri anekdotlarla dinleti renkleniyor. Sanatçının hayatına dair bilgiler edinmenin yanı sıra dönemin siyasal ve sosyal tarihine de bir yolculuk yapılıyor. Anadolu’nun sesinden, darbe dönemlerine, pop müzik fırtınasından dönemin aydınlarına kadar bireysel tepkilerinden doğan sözleriyle bir Kızılok tarihi gecesine dönüşüyor. 

©Güney Zeki Göker

Oynadığı her oyunda rolünün hakkını veren, yetenekli oyuncu Yiğit Sertdemir, sahnede izleyenlerle kurduğu iletişimi, hikayeleri anlatırken yaptığı canlandırmalarıyla olaya teatral bir hava katıyor. Orkestranın yaptığı yeni düzenlemelerle Kızılok parçaları da bilindik tarzından farklılaşıyor.

Kızılok’un Aşık Veysel’den Zülfü Livaneli’ye, Ajda Pekkan’dan Aziz Nesin’e, Bülent Ecevit’ten Çekirdek Sanatevi’ne yaşamına ve şarkılarına ilham veren kişilerle olan ilişkilerinden söz edildiği, şarkılarının söylendiği bol muhabbetli, bol müzikli bu akşamlardan birinde yer almak isterseniz, adresi Kumbaracı50.

0
6921
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage