10 KASIM, SALI, 2015

Cazın Özgün Nefesi: Zara McFarlane

Reggae müziğiyle beslenmiş bir çocukluğun müzikallerle caza doğru evrilmesini hayal edin. İşte bu eşsiz yolculuk, Amerika’da son yılların en iyi caz yorumcusu olarak kabul gören Zara McFarlane’in hikâyesi… Cazın özgün nefesi, 14 Kasım’da İstanbul’da!

Cazın Özgün Nefesi: Zara McFarlane

Ailesi Jamaika kökenli Zara McFarlane, bundan yaklaşık 32 yıl önce Londra’da dünyaya geldi. Reggae müziğiyle dolu bir çocukluk yaşadı. Düğünlerde, cenazelerde ya da tüm aile bir araya geldiğinde, kısacası hayatının her anında reggae vardı. Fakat sadece reggae mi? Michael Jackson ve Luther Vandross’lardan nasibini alan Zara’nın ilk gençliği R&B ile de beslendi.

Derken Zara McFarlane, 14 yaşındayken müzikallerle tanıştı. Müzikallerdeki caz standartlarından etkilendi ve caza olan ilgisi gelişti. Okul hayatına müzikal tiyatroyla başlayan Zara, sonrasında popüler müzik performansı eğitimi aldı ve caz vokali üzerine de master yaptı. Denys Baptiste, Orphy Robinson, Soweto Kinch ve Jazz Jamaica All Stars gibi isimlerle çalışırken, bir taraftan da kendi müziği için birikim yaptı, şarkılarını besteledi.

Zara McFarlane’ın hayatının dönüm noktası, DJ Gilles Peterson’la karşılaşması desek yalan olmaz.  Gilles, Zara’daki ışıltıyı görmüş olacak ki, ilk albümünün prodüktörü olmayı teklif eder etmez çalışmalar başladı, 2011 yılında ilk albümü Until Tomorrow piyasaya çıktı.

Albüm kısa sürede cazseverler tarafından benimsendi ve Zara takip edilen bir isim haline geldi. Until Tomorrow, “En İyi Jazz Albümü” dalında MOBO’ya (Music Of Black Origin) aday gösterildi ki bu ilk çıkış için harikulade bir başarıydı. 

2014 yılında gelen ikinci albümü If You Knew Her, bu sefer MOBO’dan ödülle döndü. Albüm, En İyi Caz Performansı ödülünü aldı. 2015 Jazz FM Ödül Töreninden En İyi Vokalist ödülüyle dönen Zara McFarlane ile alışılmış caz dünyasından farklı bir tat almanız mümkün.

Şüphesiz ki reggae ve R&B ile beslenmiş çocukluğu Zara McFarlane’ın en büyük hazinesi. Bu birikimi caz ve soul ile besleyen Zara’nın farklı yorumuysa onu diğer müzisyenlerden ayıran özelliği. Şarkı söylerken reggae vokalinin karakteristik yavaşlığı ve esleriyle, R&B’nin sözcük yuvarlamalarını ustaca caz vokaline yedirmeyi başarması onu özgün kıldı. If You Knew Her albümünde yer alan You’ll Get Me In Trouble isimli şarkı bana göre bu harmanın en iyi örneklerinden biri. Şarkıyı dinler dinlemez Zara’nın müzikal zenginliğinin kaynaklarını teker teker keşfedebilirsiniz.

Dingin ve aynı zamanda zengin yorumuyla Zara MacFarlane, işte tam da bu yüzden kökleri Jamaika’dan gelen, Londra doğumlu bir yorumcu olarak cazın ana vatanı Amerika’da son yılların en iyi caz yorumcusu olarak anılmaya başladı. Kendisini bir kez dinledikten sonra tüm bu cümlelerin birer abartılı övgüden ibaret olmadığını görebilirsiniz.

Yetenekli müzisyenin eşsiz performansını canlı izlemek isteyenler için CRR Konser Salonu’nda 14 Kasım’da gerçekleşecek Zara McFarlane konseri eşsiz bir fırsat. Konser öncesinde Later... With Jools Holland’daki You’ll Get Me In Trouble performansıyla biraz ısınmaya ne dersiniz?

Afiyet olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=l_s0aTV5i6A

0
4439
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage