08 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2015

Bütünsel Bir Sanat Platformu

Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin genel müdürü Murat Abbas'a Performans Sanatları Merkezi hakkında merak ettiklerimizi sorduk. Programdaki etkinliklerin dağılımı ve belirlenmesi, sergi alanı, şehir sahnesi ve yeni sezona dair ipuçları konuştuğumuz konulardan sadece birkaçı.

Bütünsel Bir Sanat Platformu

Hayatımıza girdiğinden beri vazgeçilmez duraklarımızdan birine dönüşen Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin etkinlik programı nasıl belirleniyor? 

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin programında müzikaller öncelikli olarak yer alıyor.  Bu sezonun flaş şovlarından The Phantom of The Opera’ya yaklaşık 84 bin kişi geldi. Bu rakam Türkiye için rekor bir rakam. Kolay kolay da kırılabileceğine inanmıyorum. İki sezon içerisinde Cats, Notre Dame de Paris, Beauty and The Beast, Jersey Boys gibi müzikal dünyasının en gözde eserleri Zorlu PSM’de sahne aldı ve bu şovların her biri seyirciden büyük ilgi gördü.

Bu tip büyük müzikallere önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz. Bu takvimi de 2-3 sene önceden oluşturmaya başlıyoruz. Broadway tarzı müzikallerin dışında Hugh Jackman ya da Gerard Depardieu gibi star isimleri de yine önümüzdeki sezonlarda programımıza dahil edeceğiz. Bunların dışında opera, bale ve klasik müzik dünyasından en güzel etkinlikler de önceki sezonlarda olduğu üzere yine Zorlu PSM’deki yerlerini alacaklar.

Yeni dönemle ilgili en önemli yeniliklerimizden birisi de büyük yerli müzik prodüksiyonuna girişiyor olmamız. Üçüncü sezonda iki adet yerli müzikal projemiz var. Zamanı geldiğinde bunların neler olduğunu açıklayacağız. Yine üçüncü sezonla birlikte gerek büyük sahnemiz olan Turkcell Sahnesi’nde, gerekse de 678 koltuk kapasiteli Drama sahnemizde yurt dışından ve yurt içinden önemli gruplar ve isimler konserler verecekler. Müziğin ve konserlerin yeni sezonla birlikte PSM programında ağırlık kazanacağını söyleyebilirim.

Bir başka ciddi yeniliğimizden bahsetmek gerekirse Zorlu PSM’nin ana salonunda, sahne üzerinde ayakta konserlere ve partilere başlayacağımızı söyleyebilirim. 

Etkinlikler programlanırken disiplinlerarası bir dağılıma dikkat ediliyor mu?

Etkinlik takvimini düzenlerken farklı disiplinlerden en iyi eserleri ve isimleri programa dahil etmeye çalışıyoruz.Zorlu Performans Sanatları Merkezi genel takviminde müzikaller, opera, bale, aile eğlencesi, müzik, tiyatro, sergiler, atölye çalışmaları, söyleşiler, dijital sanat gibi farklı başlıkları görebiliyorsunuz. Yeni sezonla birlikte bir takım sürprizlerimiz de olacak. Yine onları da zamanı geldiğinde açıklıyor olacağız. 

Görsel ve çağdaş sanat eserlerini ağırladığınız bir galeri bölümünüz bulunuyor. Bu bölümde gerek yurt içinden gerek yurt dışından birçok isim ile karşılaşıyoruz. Zorlu PSM'de bir sergi alanı yaratma fikri nasıl gelişti?

Adımız ‘Performans Sanatları Merkezi’. Ancak sadece sahne sanatlarına ev sahipliği yapmıyoruz biliyorsunuz. Burası, bir sanatsever için bütünsel bir sanat platformu olarak düşünülüp tasarlandı. Bu nedenle mekanın içinde bir sanat galerisi olması, uluslararası kabul görmüş sanatçıların ürünlerinin / enstalasyonlarının fuayenin farklı alanlarında karşımıza çıkıyor olması gayet doğal. Ziyaretçilerimiz, çağdaş sanattan sahne sanatlarına kadar tatmin edici bir deneyim yaşasın istiyoruz. Bu yönde de çalışmalarımız sürecek. 

Şehir Sahnesi de oldukça yenilikçi bir bölüm. Biraz bahsedebilir misniz?

Ülkemizde genç sanatçılar hala kendilerini rahatça ifade edebilecek alanlar arıyorlar. Bu, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin, açıldığı günden itibaren gündeminde olan bir konuydu. Bu uğurda, kendini sanatla ifade etmek ve örnek aldığı sanatçılarla bir araya gelmek isteyen herkes için bir sahne yarattık; adını da şehre ve şehrin içinde yaşayan gerçek sanatçılara ait bir platform olduğu için ‘Şehir Sahnesi’ koyduk.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında - açılışını yaptığımız ‘Şehir Sahnesi’, ‘Sahne Senin’ projesinde amatör sanatçılar kendi seyircileriyle sahne kirası ya da bilet için hiçbir ücret ödemeden bir araya gelme fırsatı buluyor. Ayrıca, çeşitli konu ve alanlarda düzenlenen söyleşi ve seminerlerle, sanatçılarla, sanatseverleri sohbet ortamında buluşturuyoruz. Örneğin; Antonino Turizm, farklı konularda düzenlediği seminer ve buluşmaları için Şehir Sahnesi platformunu kullanmaya başladı.

Bugüne kadar 1,000’e yakın grup ve sanatçıyı bu sahnede ağırladık. Hem sanatçılarımız hem biz, bu etkinlikler sayesinde 10,000’in üzerinde izleyici ile buluşma fırsatı bulduk. Sahnemiz, havalar ısındığında dışarıdaki alanımıza taşınıyor ve her konser, her etkinlik bir mini festival havasında geçiyor. Önümüzdeki yaz aylarında da – dışarıdaki sahnemiz için –büyük bir ilgi ile karşılaşacağımızı öngörüyorum. Şimdiden talepler yoğunlaştı.

Şimdiye kadar Şehir Sahnesi’nde, daha çok rock konserleri, klasik müzik, ritm gösterilerinin yanı sıra dans workshop’ları gibi etkinlikler gördük. Bunlar çok güzel bir heyecan yaratıyor ancak tiyatro ve daha çok dans performansını da sahnemizde görmek istiyoruz. 

Sahne sanatları ve çağdaş sanatın buluşma noktası Zorlu PSM, her ay birbirinden dikkat çekici ve önemli etkinlik ile karşımıza çıkıyor. Yeni sezon için planlarınız nelerdir?

Bu sorunuza aslında ilk başlarda cevap vermiş oldum ama bir kaç cümle daha eklemem gerekirse, şunları söyleyebilirim; Sanat Galerisi alanımızda ziyaretçilerimiz, daha ziyade üç boyutlu ve interaktif işlere şahit olmaya başlayacaklar. Özellikle Ocak ayından itibaren, enstalasyon ağırlıklı sanat işlerini Zorlu PSM’de yakından takip edebileceksiniz.  Web sitemiz bambaşka bir formata geçerek bir içerik portalı haline dönüşecek. Bu portalda dijital radyolarımızdan, web tv’imize kadar bir çok yenilik sanatseverlerle buluşuyor olacak.

0
9537
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage