07 ARALIK, PAZARTESİ, 2015

Blues Fırtınası Başlasın!

Çağdaş blues ve soul’un öncü isimlerinden Jimmy Burns, başarılı vokaliyle adından söz ettiren Katherine Davis, ödüllü gitarist Dave Herrero... Ve gecenin sürprizi Elif Çağlar. Bundan iki yıl önce beraber albüm yapmak için bir araya gelen blues üstatları, 12 Aralık’taki Blues Sessions gecesi için hazır.

Blues Fırtınası Başlasın!

Tarihi 400 yıl öncesinde Afrika’ya dayanan, köleliğin kaldırılmasından sonra Amerika’da, oradan da zaman içinde tüm dünyaya yayılan blues, aslında cazdan popa, rock’dan R&B’ye kadar pek çok müzik türünün doğuşunda önemli bir etkiye sahip... 12 Aralık’ta Volkswagen Arena’da gerçekleştirilecek Blues Sessions Istanbul ise blues’un dikkat çeken isimlerini bir araya getiriyor. Gece, 19.30’da Berk Arıhan Blues Experience ile başlayacak. Ardından 20.45’te Missisipi Heat, ünlü saksafoncu Sax Gordon ile sahnede harikalar yaratacak.

Sax Gordon

Gecenin ağır topları ise 22.00’de sahnede olacak: Jimmy Burns, Katherine Davis, Dave Herrero Trio, Elif Çağlar. Mayıs ayında çıkardığı Misfit albümü vesilesiyle bir araya geldiğimiz, uzun uzun konuştuğumuz (neler konuştunuz derseniz tıklayınız) Elif Çağlar’a bu kez Blues Sessions konserlerinin hikayesini sorduk. Aslında her şeyin bir albümle başladığını söyledi. Pozitif Live’ın 2013 yılında Blues Festivali’nin 23 yılı geride bırakması şerefine özel bir albüm yapma isteğiyle kendisiyle iletişime geçtiklerini anlattı: “Bu, Şikagolu blues ustalarının çalacağı bir albüm olacaktı. Ve projede birkaç Türkçe parça da olacaktı, eskilerden. Uzun bir araştırma başladı, 70-80'lerden birçok parçanın olduğu listelerden yola çıkarak, Şikago ve İstanbul ayaklarının ortak zevkte birleştiği parçalar olarak Barış Manço’dan Eğri Eğri, Özdemir Erdoğan’dan Gurbet, Şenay Yüzbaşıoğlu’ndan Çirozname seçildi. Ben de projenin vurgusu gibi hem klasik blues sound'unda hem de İstanbul ile bağlantılı bir blues yazdım, Bluestanbul adında. Şikago’ya gidip Paul Ziggy Zerang'ın stüdyosunda kayıtları yaptık. Müzisyenlerle ilk kez orada tanıştık; harika bir çalışma süreci oldu, hatta Rosie's Bar isimli köklü bir Şikago blues barında konser verdikleri bir geceye denk geldik, ben de sahneye konuk oldum bir Billie Holiday blues'uyla. Türkiye'de albüm yayınlandığı sırada aynı ekip festival için Türkiye'ye geldi. Turnelerinin Bursa ayağında ben de birkaç parçayla konuk oldum kendilerine. Şimdi bu blues gecesi için yeniden buraya geliyorlar ve kendileriyle sahnede hasret gidereceğimiz için çok memnunum.”

Elif Çağlar

Elif Çağlar’dan sonra başarılı gitarist Dave Herrero’ya da Blues Sessions hikayesini sormamak olmazdı. Özellikle Türkçe parçalarla çalışmanın nasıl olduğunu... “Jimmy Burns ve Katherine Davis’in teklifiyle ben de bu projede yer aldım. Şikago’da yaptığımız kayıtta, davulda Andrew ‘Blaze’ Thomas, bas gitarda Ari Seder vardı. Gerçekten çok eğlenceli ama bir o kadar da sınırları zorlayıcı bir kayıttı. Kendi alıştığımız ‘konfor alanımız’dan çıkıp Türk melodilerle Şikago blues’u yapacaktık. Şanslıyız ki Elif, Jimmy ve Katherine’in kimyaları çok iyi uyuştu. Bursa konseri de benim için unutulmazlar arasında diyebilirim. Elif Çağlar ile Jimmy Burns, bir Bill Wither şarkısı olan Ain’t No Sunshine’da atışmaya başladı ve bu gerçekten büyülü bir andı. İzleyicilerimiz de harikaydı. Bu hafta sonu gerçekleşecek İstanbul konserimiz de bir o kadar sevgiyle ve muhteşem müzikle dolu olacak.”

https://www.youtube.com/watch?v=xfcPbyUMz4k

Bilet Satın Al
0
5506
3
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage