06 OCAK, ÇARŞAMBA, 2016

Bir Bülent Ortaçgil, Bir Kalben, Bir de Gitar Olacak

Akustik performansların aşığıysanız, Bülent Ortaçgil’i seviyorsanız, Kalben’le de tanışıklığınızdan memnunsanız, bu konseri kaçırmayın.

Bir Bülent Ortaçgil, Bir Kalben, Bir de Gitar Olacak

Kent Ozanı derler Bülent Ortaçgil için. Kentte var olmayı, kalabalıkta yaşamayı, kaosta aşık olmayı en güzel onun şarkıları anlatır çünkü. Bu yüzden 1971 yılında çıkan ilk 45’liği Anlamsız / Yüzünü Dökme Küçük Kız’ı da, 1974’te çıkan Benimle Oynar Mısın’ı da herkes bilir, bu albümlere isim veren şarkılar herkese bir şeyler ifade eder. Bir düşünün, dile kolay bundan tam 44 yıl önce ilk Bülent Ortaçgil şarkıları bugün hala konserlerde tek bir ağızdan söylenmekte, reklamlarda, filmlerde kullanılmakta.

Ortaçgilseverler diye bir tabir var ki bunu Bülent Ortaçgil’den de duyabilirsiniz. Aklınıza ilk müzisyeni ya da yüzlercesini düşünün, kim için böyle bir tabir kullanılmakta? Hiç kimse! Ortaçgilsever olmak tüm hayranlıklardan farklı. Ortaçgilseverler, beklenen hayali sevgiliye “Belki benim kağıt param döne dolaşa senin cebine girmiştir” cümlesiyle iç çeker. Var olma hesaplaşmasını “Olmalı mı olmamalı mı,
yoksa hiç değişmemeli mi?
 Ama ben değişmezsem ben olamam ki” ile yapar. “Aşk bir dengesizlik işi,
 sensiz olmaz.
Dengeye dönüşendir sevgi,
 sensiz olmaz” derken aşkın dengeyle hiç işi olmadığını çok iyi bilir. Kentin uğultusunda “Boz taşlar önümüzde, cebimizde yalnızlık var. Şu dümdüz büyüyen gecede tek dostumuz yakamozlar.” cümleleriyle belki de hiç görmediği Bozburun’u hayal eder. O sebeple Ortaçgilsever olmak vardır, hiçbir hayranlığa da benzemez. 

Bülent Ortaçgil

%100 Akustik serisi Bülent Ortaçgil konseriyle 8 Ocak Cuma günü garajistanbul'da tüm müzikseverlere ziyafet çekecek. Sadece, Saçlar, Fırtınalar, gibi şarkılarıyla tanıdığımız Kalben de bu konserde ön grup olarak sahne alacak.

Sofar İstanbul’daki performansıyla Sofar’ın en fazla izlenen konseri olmasıyla geniş bir kitleye ulaştı Kalben. Gitarıyla, yazdığı sözleriyle, sesiyle katıksız müzik sevenlerin kalbini çelen bir müzisyen kendisi. Ortaçgil’in yeni nesil müzisyenler arasında en sevdiği isim olduğunu da hesaba katarsak, tamamen akustik performanstan oluşan bir konsepte Kalben’den daha fazla yakışan bir isim bence şu an yok.

O zaman tıpkı o şarkıdaki gibi “…Ortaçgil’i sever misiniz? Öyleyse devam” diyorum ve akustik performansın atmosferine aşık olanlara bu konseri kaçırmamalarını öneriyorum.

Bilet Satın Al
0
16119
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage