27 ŞUBAT, CUMARTESİ, 2016

88. Oscar Ödülleri’ni Kimler Alacak?

The Big Short, Bridge of Spies, Brooklyn, Mad Max: Fury Road, The Martian, The Revenant, Room, Spotlight, Carol, Room ve daha nice yapım Oscar heykelciğine uzanabilmek için mücadele edecek. En iyi film, en iyi oyuncu, en iyi senaryo vs. derken birçok ismin ve yapımın adı geçiyor… Biz de nabız yokladık, sinema yazarlarımıza sorduk: Sizce 2016 Oscar Ödülleri’ni kimler alır?

88. Oscar Ödülleri’ni Kimler Alacak?

Serdar Kökçeoğlu: “The Revenant Oscar heykelciğine açık ara yakın”

En İyi Film dalındaki Oscar ödülü için The Revenant, Spotlight ve The Big Short'un adını öncelikli olarak anmak yanlış olmayacaktır. Ödül şansı açısından da bu sıralama geçerli diye düşünüyorum. Hatta Leonardo DiCaprio'nun şakalara konu olan özverili oyunculuğuyla gündemde olan, içerdiği şiddet tartışmalar yaratan The Revenant'ın (Diriliş) Oscar heykelciğine açık ara yakın olduğunu söyleyebiliriz. Kusursuz bir film değil ama Amerika'nın vahşi köklerine dair sahici hikayeler anlatan klasik 'pazar sabahı' western filmleriyle aynı ruha sahip. Üstelik yönetmen, görüntü yönetmeni ve müzisyenler senaryodaki ortamı neredeyse gerçek kılan bir işbirliği yapmışlar.

Olkan Özyurt: “Spotlight yılın en iyilerinden, neden Oscar’ın en iyisi olmasın”

Oscar yarışı, ırkçılık tartışmalarının gölgesinde kalsa da aslında son yılların en heyecanlı çekişmesine sahne oluyor. Belki favori Diriliş (The Revenant) ama kişisel kanaatim ipi Spotlight’ın kucaklayacağı yönünde. Film Boston'daki kimi rahiplerin çocuklara yönelik cinsel istismarını ve Katolik kilisesin bu sistematik istismarı örtbas etmesini, bir gazeteci grubunun haberleştirmesini anlatıyor. Yönetmen Tom McCarthy'nin, serinkanlı ve dingin bir anlatıyı tercih etmesi, oyuncuların içe dönük performansları, ele alınan meseleyi gerçekçi aktarma çabası filmin gücünü katbekat artırıyor. Yılın en iyilerinden biri ve Başkanın Tüm Adamları’ndan sonra en iyi gazetecilik filmi neden Oscar’ın da en iyisi olmasın?

Murat Emir Eren: “Gönlümden geçen Mad Max ama Spotlight alır”

En İyi Film Ödülü için Diriliş (The Revenant) güçlü bir aday olsa da Oscar için önemli bir veri olabilecek Yapımcılar Birliği Ödülleri'nden eli boş döndü. Bu yüzden bir 'tulum çıkarma' vakası olmayacak gibi görünüyor. Bu kategoride gönlümden geçen Mad Max: Fury Road olmakla birlikte, ödülü Spotlight'ın kucaklayacağını düşünüyorum. 

Kerem Akça: “Favoriler net, cılız çekişmeler var”

En İyi Film dalında son 10 senenin en çekişmeli Oscar gecesi olacak. Spotlight da, Diriliş (The Revenant) de, Büyük Açık (The Big Short) da alsa şaşırtmaz. 2006'dan bu yana Toronto, Telluride ve Venedik'ten çıkan filmlerin 10'da dokuz yaptığı ortamda Spotlight favori. Bahislerde Diriliş önde gidiyor, ama maksimum iki heykelciğe uzanacak Spotlight festival stratejisi ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri (SAG) faktörüyle yarım adım önde. Diğer ana dallarda ise favoriler net, cılız çekişmeler var. Leonardo DiCaprio, En İyi Erkek Oyuncu dalında, Brie Larson En İyi Kadın Oyuncu dalında, Alejandro Gonzalez Inarritu Yönetmen dalında, Alicia Vikander Yardımcı Kadın Oyuncu dalında, Sylvester Stallone Yardımcı Erkek Oyuncu dalında, Büyük Açık Uyarlama Senaryo dalında, Spotlight ise Özgün Senaryo dalında ödül alacak. Sadece yardımcı erkekte Mark Rylance, Stallone'u zorlayabilir.

Ali Ulvi Uyanık : “Spotlight gönlümden geçen film”

Oscar ödüllerinde En İyi Film kategorisinde Diriliş (The Revenant) öne çıkıyor. Ancak çok can yakıcı bir meseleyi ele alan ve araştırmacı gazeteciliğin en önemli çalışmalarından birini anlatan Spotlight, kazanması için gönlümden geçen film. En İyi Yönetmen ödülü, Mad Max: Fury Road’da (Çılgın Max: Öfkeli Yollar) sinemanın en karmaşık ve zor işlerinden birine imza atmış olan George Miller'e gitmeli diye düşünüyorum. En İyi Erkek Oyuncu, bugüne dek biriktirdiği başarılarının sonucunu görecek ve The Revenant’daki (Diriliş) performansında da çok yıpranmış olan Leonardo DiCaprio'nun sanırım. En İyi Kadın Oyuncu, Carol’daki zarif yorumuyla Cate Blancett'in olmalı ancak ibre Room’daki (Gizli Dünya) rolüyle Brie Larson'dan yana görünüyor. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'da Sylvester Stallone ağırlık kazanmış durumda. Creed (Creed: Efsanenin Doğuşu), onun markası olmuş Rocky'i bir kez daha onurlandırırken, Stallone içten oyunuyla öne çıkıyor. Tabii Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies) ile herkesin konuştuğu Mark Rylance da kazanabilir. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Carol’daki karakterini kusursuz canlandıran Rooney Mara'nın olmalı. Kate Winslet'ın Steve Jobs’daki rolü ile ödülü almasının beklendiği bu dalda kimsenin ummadığı bir sürpriz olabilir.  

Burak Göral: “Carol’ın En İyi Yönetmen ve En İyi Film dallarında aday olmaması haksızlık”

Bu sene enteresan bir sene. Bütün işaretler Alejandro Gonzalez Inarritu’yu Diriliş (The Revenant) ile hem yönetmen hem de en iyi film ödüllerini alacak gibi gösteriyor. Diriliş’in iyi bir film olduğunu düşünsem de diğer adaylardan Mad Max: Fury Road (Çılgın Max: Öfkeli Yollar) ve Spotlight’ın ondan daha değerli ve kalıcı filmler olduğunu düşünüyorum. Carol’un iki dalda da aday olmaması ise haksızlık bence. Leonardo Di Caprio’nun Oscar’ı verilirse tüm dünya gereksiz abartılan bir gündem maddesinden kurtulacak gibi görünüyor. Sanırım artık beklenen olacak... Kadın Oyuncu kategorisinde ise 45 Yıl’daki (45 Years) performansıyla Charlotte Rampling almalı ama Room’daki (Gizli Dünya) rolüyle  Brie Larson net bir favori olarak çıkıyor ortaya. Oysa Gizli Dünya’nın asıl kalbi, şahane bir performans veren çocuk oyuncu Jacob Tremblay. Yardımcı rollerde Casuslar Köprüsü’ndeki performansıyla Mark Rylance’ın ve The Danish Girl’deki oyunculuğuyla da Alicia Vikander’in alacağını düşünüyorum ama benim seçimim Creed’deki rolüyle Sylvester Stallone ve Carol’daki karakteriyle Rooney Mara olurdu doğrusu. Uyarlama Senaryo dalında ödülü Büyük Açık (The Big Short) alacak diye düşünüyorum, ancak benim favorim ise Carol. Özgün senaryoda da ödül kesinlikle Spotlight’ın hakkı, kazanacağını da düşünüyorum. Bu arada asıl büyük kapışma Carol, The Hateful Eight, Mad Max: Fury Road, The Revenant ve Sicario’nun aday olduğu Görüntü Yönetmenliği dalında. Beş adayın beşi de olağanüstü çünkü... 

Şenay Aydemir: “En İyi Yabancı Film’de favori Son of Saul”

En İyi Film dalında için The Revenant’ın (Diriliş) ismi öne çıkıyor gibi ama ödülün Spotligth ya da The Big Short'a (Büyük Açık) gideceğini düşünüyorum. Gönlümden geçen ise Mad Max: Fury Road (Çılgın Max: Öfkeli Yollar). En İyi Yönetmen kategorisinde ise herkes The Revenant’ın yönetmeni Alejandro G Inarritu’da uzlaşmış gibi. Tabii ki isteğimiz Mad Max: Furry Road ile George Miller’ın bu ödüle uzanması. En İyi Yabancı Film dalında Mustang'in gördüğü ilgi Oscar'a uzanmasını sağlayabilir ve bir sürpriz ortaya çıkabilir. Ama bu kategorinin en iyisi Son of Saul (Saul’un Oğlu).

En İyi Kadın Oyuncu dalında bütün göstergeler Brie Larson'ın Room'daki (Gizli Dünya) performansıyla bu ödüle uzanacağı şeklinde. Kim hak ediyor diye sorarsanız, Carol ile Cate Blanchett tabii ki. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ise
Leonardo DiCaprio’nun almaması büyük sürpriz olur. 

0
16016
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage