03 EKİM, PAZARTESİ, 2016

3-9 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Bu hafta hali hazırda devam etmekte olan festival ve gösterilerin yanı sıra sinemaseverlerin gözdesi Filmekimi’yle hayli yoğun geçecek gibi duruyor. Oradan oraya koştururken soğuk algınlığına karşı dikkatli olmayı ihmal etmeyin deyip, lafı hiç uzatmadan kültür yaşam dozuna başlayalım. Haftanız güzel geçsin! 

3-9 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

3 Ekim Pazartesi

Cirque du Soleil

20:30 / Gösteri / Ülker Sports Arena

Gösteri sanatlarında yepyeni bir boyut açan dünyanın en ünlü canlı gösteri topluluğu Cirque du Soleil 1-9 Ekim tarihleri arasında nefes kesici yeni gösterisi Varekai ile İstanbul’da. Adını evrensel gezginler olan çingenelerin Roman dilinde “her neresi- wherever” anlamında kullandıkları kelimeden alan Cirque du Soleil’in yeni şovu, göçmen ruhuna, sirk geleneği sanatına ve sonsuz bir tutkuyla arayışını sürdürenlere de bir saygı duruşu niteliğinde. Bu unutulmaz deneyimi yaşamak için bir haftanız var.

Dünyada Bir Köşe

Festival

İstanbul’un yeni sahne sanatları festivali A Corner in the World / Dünyada Bir Köşe 12 Ekim’e dek çeşitli mekânlarda süren etkinliklerle devam edecek. İkinci senesinde kendisine “Köşenin Ardında” temasını düstur edinen festival, Orta Doğu ve Türkiye’den pek çok sanatçının işlerine odaklanıyor. Performans gösterilerinin yanı sıra, müzik, görsel sanatlar ve özel projelerin de yer aldığı festival kapsamında Mokhallad Rasem, Mithkal Alzghair ve Nancy Naous gibi isimlerin yanı sıra Hamdi Dridi, Bassam Abou Diab ve Enkidu Khaled gibi genç keşifler, 2010 Berlin Film Festivali Gümüş Ayı ödüllü yazar ve yönetmen Andreea Valean'ın yöneteceği, müziklerini Sulukule'deki hip-hop atölyelerinden yetişen üç yetenekli gencin yaptığı oyun, Amerikan country klasiklerini Orta Doğu ezgileriyle harmanlayan Country for Syria gibi pek çok proje izleyicisiyle buluşuyor. Festival hakkında detaylı bilgi için ana sayfalarını ziyaret edebilirisiniz. 

https://vimeo.com/182309181

Tschick

19:15 / Sinema / Kadıköy Rexx

Fatih Akın’ın son filmi Tschick vizyonda. Wolfgang Herrndorf’un 30 farklı dile çevrilmiş çok satan romanından uyarlanan film, çağdaş bir Huckleberry Finn hikayesi olarak niteleniyor. 14 yaşındaki Maik’in bir türlü karşılık bulmayan aşkı ve ailesiyle sorunları canına tak etmişken; sınıflarına yeni gelen Tschick ile tanışmasıyla her şey değişir. Kimseyle konuşmayan, tuhaf giyimli ve herkesin çekindiği Tschick karakteriyle başlayan dostlukları neticesinde yollara düşen “asla yolumdan dönmem” mottolu eğlence dolu macerasını izlemek için farklı salonlardaki seans bilgilerine Başka Sinema sitesinden ulaşabilirsiniz.  

4 Ekim Salı

Hedwig and the Angry Inch / Glam Rock Müzikali

20:30 / Müzikal / Moda Sahnesi

Rolling Stone dergisinin tanımıyla “gelmiş geçmiş en iyi rock müzikali” Hedwig and the Angry Inch ilk kez yerli uyarlamasıyla Kazan Dairesi bünyesinde sergilenecek. Dünyanın dört bir yanında defalarca sergilenen, her seferinde de ortalığı kasıp kavuran bu efsanevi müzikal Doğu Alman asıllı trans şarkıcı Hedwig’in ve orkestrası Angry Inch’in dünya turnesini hikaye ediyor. Başrollerini Yılmaz Sütçü ve Ayşe Günyüz’ün paylaştığı; Engin Özşahin, Sinan Altıparmak, Necmi Taşkıran, Eren Turgut ve Can Kalyoncu’nun müzisyen kadrosunda yer aldığı müzikal uyarlamanın biletlerini kaçırmayın. 

National Theatre Live: Frankestein

20:30 / Tiyatro / Salon İKSV

Başrollerini son dönemin şüphesiz en sevilen aktörlerinden Benedict Cumberbatch ve Johnny Lee Miller’ın paylaştığı 2011 senesinde National Theatre’da kapalı gişe oynayan Frankestein Salon İKSV ekranında gösterilecek. Oyun salonunun National Theatre ve Broadway’de kapalı gişe oynayan oyunları Türkiye izleyicisiyle buluşturduğu seri kapsamında tiyatroseverlerle buluşacak oyun, heyecan verici, rahatsız edici ve gotik bir masal olarak tanımlanıyor. Danny Boyle yönetmenliğini üstlendiği, delilik ve dâhilik arasındaki ince çizgi üzerinde yürüyen oyun Mary Shelley’in klasikleşmiş eserinden uyarlama. 

Çıplak Ayak, Çıplak Avuçta Bir Kalp

20:30 / Tiyatro / Tatavla Sahne

İranlı tiyatro Yanik Kervanla Tiyatro Topluluğu ekim ayı itibarıyla İstanbul’da perde açacak. Dünya çapında beğeni toplayan ve ödüllü oyunu Çıplak Ayak, Çıplak Avuçta Bir Kalp oyunuyla ilk kez Türkiye seyircisiyle buluşacak topluluk, tek kişilik performansa dayanan oyununda, Almanya’da yaşayan Türkiye menşei Müslüman bir ailenin ırkçı bir hareketin çıkardığı yangına kurban gitmesinin hikâyesini anlatacak. İran’da sanatsal çalışmalar yapan Abdülkadir Maraqi Kültür Merkezi’nin projesi olarak hayata geçen oyunun yönetmenliğini Masoumeh Hobabi üstlenirken, sahneyi Hojat Moghadam tek başına sırtlıyor. 5 Ekim tarihinde de sahnelenecek oyunun yazarı Jalaly’nin 1993’te yazdığı Çıplak Ayak, Çıplak Avuçta Bir Kalp dünyada çokça ses getirmişti. 

5 Ekim Çarşamba

Caz Tarihinde Festivallerin Önemi

18:30 / Atölye / Akbank Sanat

Caz salt müzisyenler, konserler, kulüpler ve festivallerden ibaret değildir, başlı başına bir kültürdür saikinden yola çıkan Caz Tarihinde Festivallerin Önemi atölyesi, yıllar içinde değişen teknolojiye de sırtını dönmeksizin kendine sadık bir dinleyici kitlesi yaratmış bu müzik türüne odaklanıyor. Konuşmacılığını Feridun Ertaşkan’ın üstleneceği atölyede caz festivallerinin doğuşunun nedenleri, festivallerin dünya çapında gelişimi, günümüzde festivaller ve festivallerin geleceği gibi konular tartışılacak. 

Uşak, Kral ve Ötekiler

20:30 / Tiyatro / Bo Sahne

Herhangi bir ülkenin herhangi bir krallığında geçen Uşak, Kral ve Ötekiler oyunu krala krallığını hatırlatmak uğraşının ötesinde, “peki ya ötekiler?” sorusunu soruyor. “Krallığın altın yüzü ve tavuk poposu”na dair bir hikâye diye kendini özetleyen oyunun başrolünde usta tiyatro sanatçısı Köksal Engür ve Merve Engin’i izleyeceğiz. Yönetmenliğini Levent Özdilek’in üstlendiği tek perdelik komedi oyunu ay boyunca Bo Sahne’de olacak.

6 Ekim Perşembe 

Lucy Rose

İngiliz söz yazarı ve şarkıcı Lucy Rose Garanti Caz Yeşili kapsamında ilk kez Babylon sahnesinde dinleyiciyle buluşacak. Rose’un kendine has post-akustik pop dünyasıyla pastoral ve aynı zamanda kırılgan karakterli şarkılarını seslendireceği gecede şarkıcının öncesinde, Nil İpek sakin ve melodik aksanıyla yarattığı huzur dolu evreninden şarkılarıyla sahnede olacak. 2017 senesinde yayımlanacak yeni albümünün müjdesini henüz veren Rose, 2015 senesinde yayımladığı son albümü Work It Out ile İngiltere radyolarında zirveye yerleşmişti. 

Cihan Mürtezaoğlu

21:30 / Konser / Salon İKSV

Cihan Mürtezaoğlu 30 Eylül tarihinde satışa çıkan ilk solo albümü Bitsin Bu Delilik’in ilk konseri ile Salon İKSV sahnesinde. 2015 senesinde yayımladığı ilk single çalışması Sarı Söz ile hayatımıza giren; fakat öncesinde Gevende, Can Güngör, Ceylan Ertem, Mabel Matiz, Yasemin Mori ve Burcu Tatlıses gibi isimlerle ürettiği projelerle de aşina olduğumuz Mürtezaoğu, melankolik şarkı sözleri, yürek titreten melodilerini müzikseverlerle paylaşacak. 

İstanbul Coffee Festival

10:00 / Festival / Küçükçiftlik Park

Bu sene üçüncüsü düzenlenecek kahve tutkunlarının merakla beklediği İstanbul Coffee Festival, Küçükçiftlik Park’ta başlıyor. Tam dört gün boyunca ve sabahtan akşama dek sürecek festival kapsamında dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveler, yerli-yabancı barista gösterileri, butik kahve dükkânlarının özgün tatları, cupping, tasting ve kavurma gibi kahvenin inceliklerine dair atölyeler, evde nasıl kaliteli kahve pişirilire dair tüyolar, müzik ve daha pek çok şey bir arada olacak. 

7 Ekim Cuma

Filmekimi

Festival

Sonbaharın habercisi Filmekimi maratonu nihayet başlıyor. 7-16 Ekim tarihleri arasında Atlas, Beyoğlu, Cinemaximum Nişantaşı City’s ve Rexx Sineması’nda devam edecek gösterimler, dünya festivallerinden pek çok yapımı ağırlıyor. Toplamda 51 filmin yer aldığı program, İstanbul’la eş zamanlı olarak Ankara ve sonrasında İzmir, Bursa ve Eskişehir’de de yolculuğuna devam edecek. Jim Jarmusch’un son filmi Paterson, Xavier Dolan’ın ustalık dönemi işi olarak tabir edilen Alt Tarafı Dünyanın Sonu, bu sene Cannes’dan son on yılın en yüksek puan ortalaması rekoruyla dönen Toni Erdmann ve daha fazlası için detaylı bilgiyi festivalin ana sayfasından edinebilirsiniz. 

Jakuzi

22:00 / Konser / Salon İKSV

Memleket topraklarından çıkmış darkware, synthpop grubu Jakuzi, ilk albümleri Fantezi Müzik’i kaset formatında Domuz Records üzerinden yayımlamıştı. Kutay Sayocak ve Taner Yücel tarafından kurulan 80’ler esintili synthesizer’ları; John Maus, Joy Division, Özdemir Erdoğan kesişimli vokaliyle hızla kulaktan kulağa yayılan grubu henüz keşfetmediyseniz konseri kaçırmayın. 

8 Ekim Cumartesi

Yoldan Çıkan Oyun

21:00 / Tiyatro / Zorlu PSM Drama Sahnesi

Geçtiğimiz sene sahnelendiğinde hayli ilgi gören Yoldan Çıkan Oyun yeni sezonda da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde tiyatroseverlerle olacak. Cornley Polytechnic Drama Society isimli tiyatro grubunun 1920’lerde yaşanmış bir cinayeti sahnelemeye çalışmak için yola çıkıp, kendilerini sonsuz terslikler ve güçlükler içinde bulmasını konu edinen oyun, ilhamını Michael Green’in The Art of Coarse Acting kitabından; Buster Keaton’dan, Charlie Chaplin’den ve Mr. Bean’den alıyor. Kadrosu da iddialı Yoldan Çıkan Oyun, Bartu Küçükçağlayan, Defne Koldaş, Gökçen Gökçebağ, Güliz Gençoğlu, Kemal Kayaoğlu, Kubilay Çamlıdağ, Öner Erkan ve Sarp Apak’ı bir araya getiriyor.

Aşk Aptalı

20:30 / Tiyatro / Tatbikat Sahnesi – Ankara

Sam Shepard’ın Fool for Love oyununun yerli uyarlaması Aşk Aptalı, isteyerek ya da istemeden birbirleri olmadan yaşayamayan iki insanın hikâyesini anlatıyor. Gerçek ve hayalin, hakikat ve yalanın, geçmiş ve geleceğin iç içe geçtiği oyunun kadrosunda Aytek Şayan, Burcu Özberk, Melih Efeçınar, Nusret Çetinel yer alıyor. 

9 Ekim Pazar

Uçurum 

Geçen sene ekim ayında kapılarını açan Beyoğlu’nun alternatif tiyatro sahnesi Sahne Aznavur, yeni sezona Uçurum oyunuyla merhaba diyor. Kolektif 8-11’in oyunu; bir şirket ve çalışanlarının üretim, satış, pazarlama etrafında dönen ilişkileri ve uçurumun eşiğindeki hayatlarını konu ediniyor. Thomas Mercier’in metinlerinden esinlenilerek sahneye konan doğaçlamalarla tüm oyuncular tarafından oluşturulmuş oyun, günümüz dünyasına bir eleştiri niteliğinde. 

1
6128
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Batuhan DOĞRUK
03.10.16
18:51
LOVE IT
Geldanlage