20 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2016

20-26 Haziran Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Esasen haftanın dünya çapındaki etkinliği, Onur Haftası. Onur Haftası kapsamında gerçekleşen etkinliklerin yanı sıra İstanbul’da bu hafta olacaklara göz atıyoruz. 

20-26 Haziran Haftalık Kültür Yaşam Dozu

21 Haziran Salı

Öcüler

Fransız Kültür Merkezi, biriken tiyatro kolektifinin desteği ile LGBTİ+Onur Haftası kapsamında gerçekleşecek oyun okuması ve yazar söyleşisinin ev sahibi olacak. Öcüler, Yann Verburgh’un kaleminden 2014 yılında yazılan ilk oyunu. Günümüzde yaşanan homofobiyi merkez alan konusu Fransa’dan Rusya’ya, Uganda’dan İran’a, Yunanistan, Brezilya, Güney Kore derken geniş bir coğrafyada fiziksel ve coğrafi olarak heteroseksüel olmayana karşı var olan bakış, nasıl değişiklik gösterebiliyor sorusuna cevap arıyor. Ücretsiz gerçekleşecek olan oyun sonrası Yann Verburgh söyleşisi ile soruların cevaplarını seyircileri de konuşturarak bulmayı hedefliyor. Oyun öncesi Fransız Kültür Merkezi’ne kayıt yaptırmayı unutmayın! 

22 Haziran Çarşamba

Patti Smith İmza Günü

Zorlu PSM’de 23 Haziran günü vereceği konser öncesi Patti Smith’e daha da yakın olabilme fırsatına buyrun. Yaptığı müzik ile müzik tarihinin dönüm noktası karakterlerinden olan müzisyen, yazar, şair Patti Smith bu kez bir ozan edasıyla karşımızda olacak. Çoluk Çocuk, Hayalperestler ve M Treni kitaplarının yazarı, Zorlu PSM fuayesine kurulacak olan D&R standında bizleri bekliyor olacak. Bu özel etkinlik saati 14.30-17.00 arasında Domingo Yayınevi’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

Moda Kürü: Coco Chanel

Türkiye’nin ilk profesyonel moda platformu olarak anılan Moda Kariyeri, dijital sahaların yanı sıra etkinlikleri ile de Türkiye’deki moda algısını genişletme üzerine faaliyetler gösteriyor. Bunlardan biri de yaptığı sinema gösterimleri. Kolektif House’da geçtiğimiz günlerde ilki gerçekleşen gösterimlerin bu haftaki filmi ise Coco Chanel olacak. Deniz Palas’taki Kolektif House’da yer alan etkinliğin başlama saati 19.00. Biletler ve Moda Kariyeri'ni daha detaylı tanımak için hemen websitelerine tıklayın.

Açık Havada Başka Sinema

Yazın gelmesiyle film gösterimleri yavaş yavaş açık alanlara taşınmaya başladı. Bomontiada’da yaz programını açıklayan mekanlardan tabii. Film gösterimleri, paneller ve atölyelerin yapılacağı Bomontiada avlusu baya kalabalık olacağa benziyor. Açık Havada Başka Sinema programlarının ilkini 22 Haziran Çarşamba akşamı Nick Cave’nin 20.000 gününü anlatan film 20.000 Days On Earth  ile başlatacak olan ekip bizleri 21.30’da Bomontiada’nın avlusuna çağırıyor.

Pera Film’de 24. İstanbul LGBTİ Onur Haftası

Türkiye’de ilk kez 1993 yılında yapılması istenen ancak engellere takılan Onur Yürüyüşü, 2003 yılında büyük bir katılımla günümüze kadar gelmeyi başardı. 26 Haziran Pazar günü 14. kez gerçekleşmesi planlanan yürüyüşün yanı sıra Onur Haftası kapsamında tüm hafta boyunca yan etkinler de çeşitli kurumlar tarafından destekleniyor. Film gösterimlerini programına ekleyen Pera Film’deki liste ise şöyle: Veşarti/Gizli, Çürük, #direnayol. Gösterimler 25 Haziran’a kadar Pera Müzesi’nde devam edecek.

23 Haziran Perşembe

Perşembe Sineması

Salt’ın Perşembe Sineması hız kesmeden devam ediyor. Suçlular Aramızda ile bizi karşılayan Salt, minik bir nostalji vaad ediyor. 1964 yapımı filmin yönetmeni Metin Erksan, bu film ile 1965’te 34. İzmir Enternasyonel Fuarı 1.Film Şenliği’nde En İyi Yönetmen, Milano Film Festivali’nde En İyi Sosyal İçerikli Film ödüllerinin sahibi oldu. Varlıklı bir ailenin İstanbul’daki konağından çok değerli olduğu söylenen ancak sahte olan bir kolyenin çalınması üzerinden toplumsal çatışmaların ve bireysel adaletin anlatıldığı filmin gösterim saati 19.00.

En Kısa Gecenin Rüyası

William Shakespeare’in yazdığı, Kemal Aydoğan’ın yönettiği oyun En Kısa Gecenin Rüyası, geçtiğimiz sezondan beri Moda Sahnesi’ndeki enerjik ritmini koruyor. İlk haftasında tüm biletleri tükenen oyunun oyuncuları arasında, Mert Fırat, Melis Birkan, Onur Ünsal, Timur Acar ve Beyza Şekerciler yer alıyor. Oyunun başlama saati 20.30. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz. En Kısa Gecenin Rüyası için son 4 oyun olduğunu hatırlatalım…

24 Haziran Cuma

Alec Attari

Fransız techno sahnesini İstanbul’a taşıyan DJ Alec Attari ile tanışma zamanı geldi! Techno ve electroclash’i harmanlayan ’91 doğumlu genç yetenek, Alman Big Mamas House ve Verkenner Records’tan çıkarttığı iki track sonrası şimdi albümünün lansmanı ile karşımızda. 24 Haziran Cuma günü Suma Space’te gerçekleşecek olan Les Enfants EP’sinin lansmanından önce Alec Attari’nin soundcloud hesabında biraz kaybolmakta fayda var. Lansman saati 23.00.

25 Haziran Cumartesi

Trance Ferdinand

Alternatif müzik sahnesinin tapınağı Peyote, açılışından bu yana İstanbul piyasasındaki çoğu müzisyenin durak noktası olmayı hala başarabilenlerden. Trance Ferdinand, İstanbul'da 2014 yılında Jurnal ve Polyphase projelerinin bir sonraki adımı olarak kurulan bir ekip. İlk performansını Peyote'de, bir başka techno ikilisi olan Neonderthal ile beraber düzenlenen bir temmuz gecesi veren ekip, bugüne dek SHXCXCHCXSH, Cassegrain, Oceanvs Orientalis, Dearhead gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Techno’nun farklı noktalarında çekinmeden dolaşan ikili 25 Haziran Cuma gecesi saat 22.00’de Peyote’de kabinde bekliyor.

26 Haziran Pazar

Istanbul 2016 Pride Week Kapanış Partisi

Her yıl haziran ayının son haftalarına doğru kutlanan Onur Haftası’nın kapanış partisi bu yıl COOP’ta yapılacak. İstanbul’da bu haftanın etkinliklerinin temelini atan Lambdaistanbul ve Kaos GL’in yanı sıra özellikle toplumsal desteğin kendini fazlasıyla hissettirdiği Onur Haftası'nın son gününü değerlendirmek ve farkındalığı arttırmak adına adres COOP. Onur Yürüyüşü’nden sonra başlayacak olan partinin saati 22.00.

0
4937
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage