02 AĞUSTOS, SALI, 2016

2 Ağustos – 7 Ağustos Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Havalar çok sıcak haklısınız, adeta yaprak kıpırdamıyor, tatile kaçanlar çoktan kaçtı, ama İstanbul’un nüfusu azalsa da ritmi düşmedi.  Özellikle açık havada film ve tiyatro etkinliklerinin ağırlıkta olduğu hafta günübirlik kaçamaklara fırsat tanıyan konser etkinlikleriyle dolu. Ağustos ayının ilk haftasında şehirde neler olup bitiyor sizin için derledik. Güzel haftalar.

2 Ağustos – 7 Ağustos Haftalık Kültür Yaşam Dozu

2 Ağustos Salı

Ferhangi Şeyler

21:00 / Tiyatro / Kuşadası AVM Amfitiyatro

Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den bu yana aralıksız devam eden tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler gündelik olayları mizah çerçevesinden ele alıyor.  Hem dünyada en çok oynanan tiyatro oyunu olma rekorunu elinde bulunduran hem de bu rekoru sürekli kırarak oynanmaya devam eden Ferhangi Şeyler usta tiyatrocunun hayatın içinden karakterlerin hikayesini anlatırken güncel olana da sırt çevirmeden sürekli kendini yenilediği bir performans aynı zamanda. Kuşadası AVM Amfitiyatro’da gerçekleşecek gösterinin biletlerine Biletix üzerinden ulaşabilirsiniz. 

3 Ağustos Çarşamba

Onur

21:30 / Sinema / Bomontiada

Yaz mevsiminin en çok yolu gözlenen etkinliklerinden açık hava film gösterimleri programları bu sene de dolu dolu devam ediyor. Bomontiada Açık Hava Sineması’nda gösterilecek Onur, 1984 İngiltere’sinde Thatcher’ın muhafazakar politikasına karşı güçlerini birleştiren eşcinsel gruplar ve maden işçilerinin gerçek ve renkli hikayesini anlatıyor.  İlk olarak İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşan film hayli ses getirmişti. Bu yıl Altın Küre Ödülleri’nde Müzikal ve Komedi En İyi Film Adayı listesinde yer alan Onur’u çimlere yayılıp akşam serinliğinde izleyebilirsiniz.

Lara Di Lara 

21:30 / Konser / Bozcaada Akvaryum Otel

Yumuşak yorumu ve kendine özgü düzenlemeleriyle Dilara Sakpınar’ın solo projesi Lara Di Lara Tamirane’nin yeni mekânı Bozcaada Akvaryum Otel’de yer alan Tamirane Ada’da. Tamirane’nin Bozcaada’da düzenlediği konserler İstanbul’daki en iyi isimleri Kıyı Ege ile buluşturuyor. 

Bir Delinin Hatıra Defteri

21:00 / Tiyatro / Café Theatre

Gogol’un klasik oyunu Bir Delinin Hatıra Defteri’ne Metin Zakoğlu’ndan farklı bir yorum getiriyor. Zakoğlu’nun seyircisi ile etkileşim halinde ve yer yer seyircinin yönlendirmesine izin vererek gerçekleştirdiği oyun bir şizofreni hastasının iç dünyasını anlatıyor. Gösterimin kafede gerçekleştirilecek olmasının atmosfere nasıl yansıyacağı merak konusu olan Bir Delinin Hatıra Defteri’nin biletlerini Biletix aracılığı ile de edinmeniz mümkün. 

Buika

21:15 / Konser / Omega Arena Kuşadası

Aşkın tutkulu sesi Buika son albümü Vıvır Sın Miedo’nun dünya turnesi kapsamında Kuşadası’nda sevenleriyle buluşuyor.  Sanatçının flemenko ile cazı bir araya getirdiği kendine has yorumu Kuşadası’nın büyülü atmosferiyle tamamlanıyor. Türkiye dinleyicisinin sevdiği isimlerden Buika 5 Ağustos tarihinde Bodrum Antik Tiyatro’da, 7 Ağustos’ta ise Harbiye Cemil Topuzlu Sahnesi’nde hayranlarıyla buluşmaya devam edecek. Biletler Biletix'ten temin edilebilir.

Cem Adrian

19:15 / Konser / Müzik Boğaz’dan Gelir Teknesi

60 m2 VIP Card tarafından düzenlenen Müzik Boğaz’dan Gelir tekne konserlerinin çarşamba günkü konuğu Cem Adrian olacak. 18:45’te Haydarpaşa İskelesi’nden, 19:45’te ise Kabataş Turizm İskelesi’nden kalkan tekne yolcularını Cem Adrian’ın özel sesi ve kendine has yorumu eşliğinde Boğaz’da benzersiz bir deneyime doğru yolculuğa çıkaracak. Etkinlik biletlerini Biletix’ten edinebilirsiniz.  

4 Ağustos Perşembe

İnatçılar

21:00 / Sinema / UNIQ İstanbul

İnatçılar’ın konusundan bahsetmeden evvel İzlanda’nın eşsiz manzarası ve kendine has mizahı yine kendine hayran bırakıyor demek gerek. Grimor Hokanorson’un yönettiği kuzeyin Oscar adayı İnatçılar bu sene Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Bölümü’nde gösterilmiş ve evine En İyi Film Ödülü ile dönmüştü. Eğer bugün ne yapsam diyorsanız, çok düşünmeyin Açıkhava gösterimleri kapsamında minderlere kurulup birbirinden inatçı iki kardeş Gummi ve Budo’nun sıcak hikayesinin keyfini çıkarın deriz. 

Kıyıya Oturmanın Böylesi

20:30 / Tiyatro / Akasya Kültür Sanat

Commedia Gabriellina türünün Türkiye’deki ilk ve tek örneği Kıyıya Oturmanın Böylesi Akasya Kültür Sanat’ta izleyiciyle buluşuyor. Tek bir oyuncunun masklarla birden fazla karaktere bürünmesi demek olan commedia gabriellinanın temsilcisi Merve Engin’i 11 farklı rolde görebilirsiniz. Eğlenceli ve alışılagelmedik bir deneyim vadeden oyun sezon boyunca kumbaracı50’de sergilenmişti. Flaminia ile Leilo’nun aşkını anlatan Kıyıya Oturmanın Böylesi’nin bu sene altıncı senesi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Biletler Biletix'ten temin edilebilir.

Güneşin Sofrasında – Nazım ile Brecht

21:00 / Tiyatro / Mahmut Paşa Konağı

Tarihi Mahmut Paşa Konağı’nın bahçesini Açıkhava Tiyatrosu’na dönüştüren usta oyuncu Genco Erkal, bahçeyi Dostlar Tiyatrosu’nun yeni oyunuyla açıyor. Erkal’ın Nazım Hikmet’in şiirlerinden ve Bertolt Brecht’in metinlerinden derleyerek hazırladığı oyun İstanbul Kadıköy Lisesi’nin içinde yer alan konağın bahçesinde oynanacak. Yaz boyunca devam edecek oyunun biletleri için hızlı davranmak gerektiğini söylemeden geçmemek gerek.

5 Ağustos Cuma

Ben Eskiden Küçüktüm

21:00 / Tiyatro / Kadıköy Özgürlük Parkı

Kadıköy Belediyesi’nin 14 yıldır aralıksız düzenlediği Tiyatro Festivali bu seneki açılışını Ali Poyrazoğlu’nun oyunu Ben Eskiden Küçüktüm ile yapıyor. “Buyurun bayanlar baylar Düş gücü ülkesine yolculuk başlıyor. Sünnet yatağımı yelkenli yaptım. Gövdesi pirinçten, yelkenleri atlastan, halatları kurdeleden. Zaman oldu sakin sularda süzüldüm. Zaman oldu azgın dalgalarla boğuştum. Açtım yelkenleri daldım evlerin içlerine...Düş gücünün rüzgarıyla şişirirsen yelkenleri.. İster kral olursun, ister dilenci...” sözleriyle açılan oyun ücretsiz izlenebilecek ama elbette davetiye almanız gerek. Özgürlük Parkı’nın Açık Hava Tiyatrosu gişesinden saat 16:00 itibariyle edinilebilecek davetiyeler için sanırız hızlı olmakta fayda var.

6 Ağustos Cumartesi

Can Güngör

21:30 / Konser / Bozcaada Tamirane Ada

Son dönemin dikkat çeken isimlerinden Can Güngör kendi yazıp bestelediği şarkılarıyla Bozcaada’da. Tamirane Ada’nın konser serisi kapsamında Akvaryum Otel’de gerçekleştirdiği etkinlik adada festival deneyimi sunuyor. 

21:00 / Tiyatro / Kadıköy Özgürlük Parkı

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı başrollerini Deniz Türkali, Serra Yılmaz, Canan Atalay ve Aziz Caner İnan’ın paylaştığı birbirinden çok farklı iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilen Tiyatro Festivali programında yer alan oyun ücretsiz. Oyun davetiyeleri ise saat 16:00 itibarıyla Açık Hava Tiyatrosu gişesinden temin edilebilir. 

Life in Color Festival

12:00 / Festival / Life Park

Life in Color ilk uluslararası festivali ile Life Park’ta! Elektronik müzik severlerin yerinde duramayacağı etkinlikte iki farklı sahne kurulacak. DJ performansları, ve sahne şovları ile dolu rengarenk festivalin ağırladığı isimler arasında Fedde le Grand, Sunnery James & Ryan Marciano, Atmozfears, Bolier, Caked Up (Oscar Wylde) gibi isimler yer alıyor. Etkinlik biletlerini Biletix’ten temin edebilirsiniz.

7 Ağustos Pazar

Anlatılan Senin Hikayendir

21:00 / Tiyatro / Kadıköy Özgürlük Parkı

“Bir insanı tanımak demek onun hikayesini bilmek demektir.” Cengiz Toroman’ın yazıp yönettiği başrolünde Levent Üzümcü’nün yer aldığı Anlatılan Senin Hikayendir, Tiyatro Festivali kapsamında Özgürlük Parkı’nda izleyicisiyle buluşuyor. Ücretsiz olarak sergilenen oyunun davetiyesini oyun günü saat 16:00’dan itibaren Açık Hava Tiyatrosu gişesinden almanız gerekiyor. 

Far From Men

21:00 / Sinema / UNIQ İstanbul

David Qelhoffen’in yönetmen koltuğunda oturduğu klasik western filmi örneği Far From Men UNIQ Açıkhava Sineması’nda izleyiciyle buluşuyor. Albert Camus’nun Misafir öyküsünden uyarlanan ve Venedik’te Altın Aslan için yarışan filmin başrollerinde Viggo Mortensen, Reda Kateb ve Djemel Barek var. 

0
5702
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage