14 KASIM, PAZARTESİ, 2016

14 - 20 Kasım Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Dört bir yandan festivaller ve etkinliklerle kuşatıldığımız kasım ayının ikinci haftası genel olarak oradan oraya koşturmakla geçecek gibi duruyor. Bir yandan Red Bull Music Academy Radyo’nun yayınları, bir yanda hali hazırda devam etmekte olan Boğaziçi Film Festivali üstüne de heyecan veren konserler, gösterimler derken, hâyli hareketli bir hafta başlıyor. Güzel haftalar!

14 - 20 Kasım Haftalık Kültür Yaşam Dozu

14 Kasım Pazartesi

Red Bull Music Academy Radio

Söyleşi- Müzik / Pera 64

Red Bull Music Academy’nin 11-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da kurduğu radyo istasyonu yayınına başladı. Tüm dünyaya aynı anda yayın yapan RBMA Radio hafta boyunca Pera 64’te müzikseverleri ağırlayacak. 10 gün boyunca gerçekleşecek radyo programlarında Kabus Kerim, Mirkelam, Ayşegül Aldinç, Baba Zula, Korhan Futacı, Yeni Türkü, Can Güngör, Gaye Su Akyol, Kaan Düzarat, Gökçen Kaynatan gibi isimleri ağırlayacak etkinlink kapsamında 70 sanatçı ve 60 radyo programı gerçekleştirilecek. Programa ek olarak farklı mekânlarda yerli ve yabancı altı etkinliğin de gerçekleşeceği RDBM Radio ile ilgili detaylı bilgi için ana sayfalsını ziyaret edebilirsiniz.

Kulak Ver! Müzik ve Sinema : Orta Avrupa Filmleri

Sinema / Pera Müzesi

Pera Film, 12 Kasım – 4 Aralık tarihlerinde Kulak Ver! Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri programıyla Çek, Macar, Polonya ve Slovak sinemalarından oluşan bir seçki sunuyor. Müzikaller, müzik ve müzisyenlerle ilgili filmlerden oluşan seçkide müzik ve sinema ilişkisine odaklanılıyor. Program kapsamında gösterilecek filmler arasında Çek popüler kültürünün ikonlarına yer veren The Incredibly Sad Princess, 10 yaşındaki sağır-dilsiz Roman kızı Denisa’nın müzik aşkını anlatan The Queen of Silence, Slovak ve Çek eleştirmenlerin en iyi Slovak filmleri arasında saydığı Birds, Orphans and Fools gibi filmler yer alıyor. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek filmlere dair detaylı bilgiyi Pera Müzesi’nin ana sayfasından edinebilirsiniz. 

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

Festival / Çeşitli Mekanlar

Bu sene dördüncüsü düzenlenenUluslararası Boğaziçi Film Festivali haftanın devam etmekte olan etkinlikleri arasında. 18 Kasım tarihine dek sürecek festival, Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Feriye Sineması’nda sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünyada etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip filmlerin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan festivalin programında yer alan “Bir Portre Krzystof Kieslowski” bölümü altında usta yönetmenin Mavi, Beyaz, Kırmızı filmleri, “Fokus Ülke Rusya” başlığı altında Daniil Zinchenko’nun ilk uzun metraj filmi İksir, “Seyirci Kalmadık” bölümünde 12 Eylül döneminde işkence gördükten sonra suçsuzluğu anlaşılıp serbest bırakılan bir gencin dramını anlatan Gülün Bittiği Yer, Arap Baharı ve askeri darbenin ardından Mısır’ın çalkantılı günlerine odaklanan Mohamed Diab imzalı Çatışma gibi filmler seyirciyle buluşuyor. Festival kapsamında gösterilen filmler arasında bu sene Filmekimi’nin en çok konuşulan filmleri Toni Erdmann, Paterson, Öğrenci ve Ben, Daniel Blake gibi filmler de yer aldığını söylemeden geçmeyelim. Panel ve söyleşilerin de düzenleneceği festivale dair detaylı bilgi için festival ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Roberto Zucco

20:30 / Tiyatro / Zorlu PSM – Studio

Çağdaş tiyatro metinleri arasında özel yere sahip Bernard Marie Koltes imzalı Roberto Zucco Zorlu Performans Sanatları Merkezi sahnesinde. Shakespeare, Ionesco, Genet, Çehov gibi önemli tiyatro yazarlarının metinleri arasında gezinen Moda Sahnesi imzalı oyun, çağımız insanının “kapatılma”, “özgürlük yoksunluğu”, “suç”, “ahlak” gibi temalar etrafında dolaşırken çökmekte olan bir uygarlığı resmediyor. İnan Ulaş Torun, Hülya Gülşen, Murat Tüzün gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı oyunun yönetmenliğini Kemal Aydoğan üstleniyor. 

Liza Uyuyor

20:30 / Tiyatro / Tatavla Sahne

Menfi Tiyatro’nun ilk oyunu Liza Uyuyor, kasım ayında Tatavla Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor. Yokluk ve varolma hislerinin arasında kaybolan insanın özgüven eksikliğini işleyen oyun, insanı vahşileştiren bu duygunun nasıl korkulara dönüştüğünü gösteriyor. Yeton Neziray’ın yazdığı oyun, Ertan Deniz Tatlı ve Sercan Elikara’yı sahnede buluşturuyor. 

15 Kasım Salı

National Theatre Live: Frankestein

20:30 / Tiyatro / Salon İKSV

Başrollerini son dönemin şüphesiz en sevilen aktörlerinden Benedict Cumberbatch ve Johnny Lee Miller’ın paylaştığı 2011 senesinde National Theatre’da kapalı gişe oynayan Frankestein Salon İKSV ekranında gösterilecek. Oyun salonunun National Theatre ve Broadway’de kapalı gişe oynayan oyunları Türkiye izleyicisiyle buluşturduğu seri kapsamında tiyatroseverlerle buluşacak Frankestein, heyecan verici, rahatsız edici ve gotik bir masal olarak tanımlanıyor. Danny Boyle yönetmenliğini üstlendiği, delilik ve dâhilik arasındaki ince çizgi üzerinde yürüyen oyun Mary Shelley’in klasikleşmiş eserinden uyarlama. 

16 Kasım Çarşamba

Fuerza Bruta

21:00 / Gösteri / Volkswagen Arena

Dünyanın en etkili gösterisi Fuerza Bruta gün itibarıyla gösterimlerine başlıyor. Teknoloji ve sanatın bir araya geldiği gösteriler izleyicilerine 360 dereceyle izleyebilecekleri sahnesi ve akıllara durgunluk veren görsel efektleriyle muazzam bir illüzyon yaşatıyor. İsmini İspanyolca’da “ağzı açık bırakacak, şaşırtıcı” anlamına gelen Brute Force kelimesinden alan gösteri, dev kadrosu, müzik, su, dans, akrobasi ile örülü göz alıcı koreografisiyle izleyicilerinin aklını başından alacak. Toplamda 10 gösteri için Türkiye’ye gelen topluluğun gösteri biletlerini Biletix üzerinden edinebilirsiniz. 

Eivind Austad Trio

20:00 / Konser / Akbank Sanat

Temeli Amerikan caz geleneği, Avrupa klasik müziği ve folk müziğe dayanan harmonik ve ritmik karmaşıklıktan beslenen güçlü melodileri ve şarkılarıyla Norveç’in Bergen Caz Sahnesi’nin önemli gruplarından Eivind Austad Trio Akbank Sanat’ta müzikseverlerle buluşuyor. İlhamını Bill Evans, Keith Jarett, Chick Corea ve Brad Mehldau’dan alan grup, 15 sene gibi uzun bir sürenin ardından ilk albümü Moving’i bu sene piyasa sürmüştü. 

17 Kasım Perşembe

Ten Rengi

20:30 / Tiyatro / ikincikat

“Hayatta doğru gibi gözüken gerçekler ve dürüstçe söylenmiş yalanlar vardır”. Tandem Turkey kapsamında, İstanbul’dan Köşe ve Bükreş’ten dramAcum kurumlarının bir yıllık işbirliği ve araştırma projesi İstanbul-Bükreş Oyun Hattı’nın ürünü olan Ten Rengi, hayatı boyunca inkar ettiği kimliğini artık kabullenmek isteyen bir baba ile bilinmeyen bir geçmişle tanımlanmayı reddeden kızının öyküsünü anlatıyor. Romanya’da Babadağ ve Köstence, İstanbul’da Sulukule, Kuştepe ve Balat’taki Roman topluluklarından ve Hatay ile Gaziantep’te yaşayan Dom topluluklarından insanlarla yapılan 40 adet röportaja dayanılarak Ayşıl Akşehirli ve Alexandru Berceanu tarafından yazılan oyun, bir ailenin jenerasyonlar boyunca devam eden kimliğiyle yüzleşme mücadelesini anlatıyor. 

Köpeklerin İsyan Günü

20:30 / Tiyatro / Zorlu PSM – Studio

Gustav Flaubert’in Modam Bovary romanının günümüzün en işlek semtlerinden Nişantaşı’nda geçen serbest bir uyarlaması olan Köpeklerin İsyan Günü Sao Luiz Teatro Municipal ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımı. Bir sabah köpek gezdiricisi olarak dolaşan bir gencin kulağına bir kehanet fısıldanır. Gencin annesi, bakıcı kadın ve genç eksenindeki oyun, orta sınıf için gitgide tedirgin edici bir hal almaya başlayan hikayesiyle her devrin kaybedenlerine uzanıyor. Zuhal Gencer Erkaya, Kanbolat Görkem Arslan, Elif Ürse, Sercan Gülbahar’ın kadrosunda yer aldığı oyunun yönetmenliğini Ceren Ercan üstleniyor 

18 Kasım Cuma

Wooden Wisdom

22:00 / Konser / Babylon

Oyuncu Elijah Wood ve müzik koleksiyoneri Turquoise Wisdom ya da Zach Cowie ortak projeleri Wooden Wisdom ile Babylon sahnesinde müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Sıra dışı setleriyle dikkat çeken ikili, psikedelik elementlerle yoğurulmuş müzikleriyle farklı coğrafyaların ritimlerini bir araya getiriyor. Wood’un DJ’lik yeteneklerini Wisdom’ın seçkisiyle birleştiren etkinlik öncesinde Türkiye’de 60’lar ve 70’lerde yayımlanan funk ağırlıklı parçaları yeniden yorumlayan Grup Ses Beats  sahneyi ısıtacak.

19 Kasım Cumartesi

Gaye Su Akyol

22:30 / Konser / Babylon

Yerli sahnenin kendine has isimlerinden Gaye Su Akyol ikinci albümü Hologram İmparatorluğu’nun ilk konseri ile Babylon sahnesinde. İlk olarak 2014 yılında Develerle Yaşıyorum albümü ile karşımıza çıkan Akyol, Türk müziğinin geleneksel dokusunu pop, rock ve elektronika ile ustaca bir araya getirdiği müziğiyle şüphesiz son dönemin en önemli müzisyenlerinden. Müziği kadar sahnesiyle de adından söz ettiren Akyol’un yeni albüm kutlamasının biletlerini Biletix üzerinden edinebilirsiniz. 

Mezuniyet

21:30 / Sinema / Kadıköy Rexx

Altın Palmiye ödüllü 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün filmi ile tanınan yönetmen Cristian Mungui’nun bu sene Filmekimi’nin en çok konuşulan yapımlarından biri olan son filmi Mezuniyet Başka Sinema kapsamında seyirciyle buluşuyor. Hakikatin göreceliği ve fedakarlığın muğlaklığını baba-kız ilişkisi üzerinden anlatan film, Romanya’nın ufak bir kasabasında yaşayan doktor bir babanın kızı Eliza’yı yurt dışında okutma ideali uğruna prensiplerinden vazgeçecek midir? 20016 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen filmin gösterim bilgisiyle ilgili detaylı bilgiye Başka Sinema’nın ana sayfasından erişebilirsiniz. 

20 Kasım Pazar 

Vahşet Tanrısı

20:30 / Tiyatro / Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

11 yaşındaki Ferdinand Reille Bruno Houillie’nin suratına bir sopayla vurur. Bruno’nun annesi Veronique Hoillie’nin ifadesiyle bu eylem sonucunda üst dudakta bir şişkinlik oluşur, iki diş kırılır ve soldaki kesici dişin siniri hasar görür. Hoillie ve Reille çiftleri bu olayı tatlıya bağlamak için bir araya gelirler ve malum soru ortaya çıkar, “Ne olursa olsun birlikte yaşama sanatı diye bir şey var mıdır?”. Tansu Biçer, Tülin Özen, Çetin Sarıkartal ve Roza Erdem’i kadrosunda buluşturan Vahşet Tanrısı’nın yönetmenliğini Saim Güveloğlu üstleniyor. 

0
3902
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage