24 AĞUSTOS, PAZARTESİ, 2020

Yüzyılların Yakarışı

Hüseyin Arıcı, x-ist’te gerçekleşecek üçüncü kişisel sergisi “Merhamet” ile 12 Eylül tarihinden itibaren izleyicilerle buluşacak.

​Arıcı, yeni kişisel sergisi “Merhamet”te “yakarış” kavramını üzerine kurguluyor ve son dönem çalışmalarında kökü çok eskiye dayanan yeni bir benliğin peşine düşüyor.  Kendi iyilik ve kötülük, sahtelik ve gerçeklik tasvirlerini yaratan insanoğlunun doğa, din ve ritüeller karşısında çaresiz kalışının altını çiziyor. Sanatçı, daha önceki serilerinde de ele aldığı “gerçeklik” ve “yanılsama” gibi kavramlara “Merhamet” ile yeniden dönüş yapıyor.


İnsanoğlunun iyilik ve kötülük gibi kavramları kendine ve çevresine dair bir kandırmaca olarak niteleyen Arıcı, bu eylemin insanın gerçekliğini farklı biçimlerde etkilediği düşüncesi üzerinden hareket ediyor. İnsanların zorbalık, katliam, istismar, sınıf mücadelesi, kibir ve aç gözlülükle çevrelerindeki herkese ve her şeye zarar verdiğini ifade eden sanatçı, yeni sergisinde doğadaki herkes için bir yakarışta bulunuyor ve merhamet diliyor. Arıcı, polimer kil üzerine akrilik ve yağlı boya gibi farklı teknikleri birleştirerek aslına yakın formlar üreterek izleyicinin gerçeklik algısını kırıyor.

​Maneviyatı, doğanın kendisinde yarattığı duyguları anlatarak açıklamayı seçen ve kadim inançlar, mitolojik hikayeler ve doğaya ait form ve hareket betimlemelerine yer veren Arıcı’nın hazır nesne kavramına yeni ve eleştirel bir boyut getirerek meydana getirdiği çalışmalarını 12 Eylül - 11 Ekim 2020 tarihleri arasında x-ist’te ziyaret edebilirsiniz.

0
1906
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage