12 OCAK, ÇARŞAMBA, 2022

Yapı Kredi bomontiada ve Finlandiya Büyükelçiliği’nden Sergi: “Batıdan Doğuya Asya”

Yapı Kredi bomontiada, Finlandiya Büyükelçiliği ile iş birliğiyle Finlandiya eski Cumhurbaşkanı C.G. Mannerheim’ın 1900’lü yılların başında Orta Asya’dan Çin’e uzanan yolculuğu boyunca çektiği fotoğraflardan oluşan “Batıdan Doğuya Asya” başlıklı sergisini 15 Ocak - 6 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergide 1944 - 1946 yılları arasında Finlandiya’da Cumhurbaşkanlığı da yapan Fin askeri lider ve devlet adamı Carl Gustaf Emil Mannerheim’ın 1906 - 1908 yılları arasında gizli bir görev için gittiği Orta Asya’dan Çin’e uzanan seyahati boyunca çektiği fotoğraflar yer alıyor. “Batıdan Doğuya Asya C.G. Mannerheim’ın Seyahat Fotoğrafları (1906-1908)” sergisinde, genç Yarbay Mannerheim’in Orta Asya’daki iki yıllık yolculuğunda körüklü makineyle çektiği ve 1900’lü yılların başında İpek Yolu bölgesindeki insanların tarih olan geçmişlerinin adeta renkli bir belgeselini sunan 48 fotoğraf izleyicinin beğenisine sunuluyor. Finlandiya Ulusal Müzesi’nde yer alan ve 1.100’den fazla parçadan oluşan Mannheim’in koleksiyonu, askeri amaçla çekilmiş fotoğrafların yanı sıra, antropolojik çalışmasının bir parçası olarak Orta Asya ve Çin’in şu anda büyük ölçüde yok olmuş ya da en azından değişmiş olan halklarını ve kültürlerini anlatan bir seyahatnameden oluşuyor.

​Finlandiya eski Cumhurbaşkanı C.G. Mannerheim’ın fotoğraflarından oluşan “Batıdan Doğuya Asya” sergisini 15 Ocak - 6 Şubat tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada Galeri’de ziyaret edebilirsiniz.

0
934
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage