08 HAZİRAN, SALI, 2021

Suat Derviş’dan Para Hikâyeleri: Fukara Ölüsü

Suat Derviş’in 1930-41 yılları arasında, insanın parayla ilişkisine dair kaleme aldığı öykülerinden derlenen Fukara Ölüsü, İthaki Yayınları’nın tematik dizisi “Bizim Hikâye” başlığı altında yayımlandı.

Suat Derviş’in bilinen üç öykü kitabı, Ahmet FerdiBehire’nin Talipleri ve Beni Mi? onun 1921-24 yılları arasında yazdığı öykülerden oluşur. Oysa Derviş, tüm kariyeri boyunca öykü yazmaya devam etmiştir. Derviş’in gazete ve dergi ciltleri arasında kalan yüzlerce öyküsünden, 1930-41 yılları arasında yazılmış yirmi yedi tanesi bu derlemede bir araya geliyor. Öykülerde Derviş’in karakterleri paranın yokluğu ya da varlığıyla sınanıyor.

“Bizim Hikâye”, Osmanlı’dan günümüze edebiyatımızda öykünün izini süren, öykücülüğümüzü var etmiş, geliştirmiş yazarların eserleri arasından en güzellerini, en başarılılarını, en önemlilerini belirli bir tematik bütünlük gözeterek ortaya koyan, 1850’lerden 1950’lere kadar bir asırlık öykücülüğümüzün verimlerini bir araya getiren bir kitap dizisi.

“Eline alışık olmadığı bir para geçince, parasızlık yüzünden çekmeye mahkûm olduğu bu hayattan kaçmak istemişti. Bir gün için bile olsa yaşamak, insan gibi yaşamak istemişti.”

0
562
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage