07 HAZİRAN, CUMA, 2024

Sena Başöz “Geleceğe Salınmak” Eseriyle Yanköşe’de

Kahve Dünyası’nın kâr amacı gütmeyen kamusal alanda güncel sanat projesi Yanköşe, onuncu edisyonunda Sena Başöz’ün Geleceğe Salınmak isimli çalışmasını Eylül 2024’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Geleceğe Salınmak, Selahattin Giz’in (1914-1994) çektiği, bir kısmını da topladığı 35.000 fotoğraf içeren Yapı Kredi Tarihi Arşivi “Selahattin Giz Koleksiyonu” fotoğraflarından kesip çıkarılmış, yeni kurulan Cumhuriyetin geleceğini temsil eden genç ve sağlıklı sporcu bedenlerini izleyiciye sunuyor. Fransız sanatçı Yves Klein’ın Leap into the Void (Boşluğa Salınmak) isimli ikonik eserinden ilham alan Geleceğe Salınmak, Cumhuriyetin kurulduğu dönemlerde çekilmiş fotoğraflardaki genç sporcuların havada, yer çekiminden özgürleştikleri anlarda çekilmiş bedenlerini, Yanköşe duvarlarında izleyiciyle buluşuyor.

Sena Başöz, eseri hakkında şunları söyledi: “Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan anıtlarda sık sık genç sporcu bedenleri yer alır. Ellerinde bazen bayrak, bazen meşale tutan bu genç, sağlıklı bedenler yeni kurulan cumhuriyetin geleceğini temsil eder. Resmi tarih anlatısı, güç kimin elindeyse o doğrultuda değişiyor, dönüşüyor. Neyi nasıl hatırladığımız, nasıl hafızalaştırdığımız bir sanatçı olarak ilgi alanıma giriyor. Bugünden geriye dönüp baktığımızda Türkiye Cumhuriyeti tarihi keskin kırılmalarla dolu. Bunların da kendine göre bir döngüsü var. Bu kırılmalarda geleceğin yükünü omzunda hisseden idealist gençler ağır bedeller ödedi. Farklı zaman dilimlerinden, çeşitli görüşlerden gençlerden bahsediyorum. Ben de fotoğraflardaki genç bedenleri geleceğin yüklerinden arındırmak istedim. Bilinmez bir gelecek karşısında gençliğin getirdiği cesareti vurgulamak istediğim için sporcuların havada, yer çekiminden özgürleştikleri anlarda çekilmiş bedenlerine yöneldim.”

0
327
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage