14 MAYIS, CUMA, 2021

SALT’ın Çalışma Grupları Serisinde Ayşe Köklü Atölyesi: “Dil Döndüğünce...”

SALT “hiyerarşik olmayan, ortak bir öğrenme süreci” olarak tasarlanan Çalışma Grupları serisi kapsamında sanatçı ve eğitmen Ayşe Köklü ile “Dil Döndüğünce…” başlığı altında bir atölye düzenliyor.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilecek atölyede katılımcılarla birlikte insan-merkezcilik ile dil arasındaki dinamik ve çelişkili ilişki araştırılacak. Şiirsel metin okuma ve yorumlamaları ile dil biliminde kelimeleri duyularla edinilen izlenim olarak tarifleyen ideofon araştırmaları çalışmanın başlangıç noktası olacak ve bu yolla ortaya çıkarılacak çeşitli türde ilişki, hiyerarşi ve sürtünmelerin seçili kuramlar dâhilinde ne ifade edebileceği tartışılacak. Çalışmanın amacı ise eleştirel ırk teorisi ve feminist varoluş kuramlarında insan merkezli bakış açısına ve sabitlemeye itiraz eden; öte yandan bu itirazın hakkının da alıştığımız dil kalıplarıyla tam olarak verilemediği ontolojilere giriş (ve oluş) için yeni imkânlar bulmak ve yaratmak.

Atölye kapsamında Vicki Kirby, Fred Moten, Stefano Harney ve Merve Ünsal’ın gerçekleştireceği sunum ve söyleşiler SALT Online YouTube kanalından canlı yayında izlenebilecek. Türkçe ve İngilizce dillerinde oturumların yapılacağı on iki kişilik atölyeye 17 Mayıs Pazartesi gece yarısına kadar buradan başvurulabilecek. Yapılacak değerlendirme sonrasında belirlenen katılımcılar 18 Mayıs Salı günü bildirilecek.

Program:

20 Mayıs 19.00 Grup Çalışması: “(Parantezin içinde nefes?)”
22 Mayıs 12.00 Açık Sunum: Vicki Kirby, “Wild Allusions: Ecologies of Agency” [Vahşi Anıştırmalar: Öznelliğin Ekolojileri] (İngilizce)
27 Mayıs 19.00 Açık Sunum: Merve Ünsal, “Tökezleyen Görseller ve Sesler”
3 Haziran 19.00 Grup Çalışması: “Bağlam/ntılar”
7 Haziran 19.00 Açık Söyleşi: Ayşe Köklü moderatörlüğünde Fred Moten ve Stefano Harney (İngilizce)
10 Haziran 19.00 Grup Çalışması: Değerlendirme

Görsel: Ayşe Köklü’nün speeching bubbles isimli taslağı, 2021 (sanatçının izniyle)

0
437
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage