24 HAZİRAN, ÇARŞAMBA, 2020

Sabancı Müzesi’nden Çevrim İçi Monet Sergisi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geçmiş dönem sergilerini çevrim içi olarak izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Müzenin kuruluşunun 10. yılında, 9 Ekim 2012 ile 6 Ocak 2013 tarihleri arasında Sabancı Holding’in katkılarıyla gerçekleştirilen “Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar”, müzenin erişime açılan bir diğer sergisi oldu.

Sergi, sanatçının dünyadaki en büyük koleksiyonuna sahip olan Musée Marmottan Monet’yle (Paris) iş birliğiyle açılmıştı. Sergide çiçek ve doğa temalı tabloların ağırlıkta olduğu bir seçki ve sanatçının olgunluk döneminin ana teması Giverny Bahçesi’ne yoğunlaşılmıştı.

SSM, çevrim içi sergi kapsamında sanat tarihçisi ve yazar Emmanuelle Amiot-Saulnier’in sergi katalogu için yazdığı ve Monet’in yaşamına odaklanan yazısını da tekrar yayımladı. Yazı, Monet’nin doğayla ilişkisini ve üretimleriyle kişisel yaşamı arasındaki bağlantıları açıkça ortaya koymasıyla büyük bir önem taşıyor. Bunun yanında sergiyle bağlantılı olarak SSM’de gerçekleştirilmiş olan ve sanatçının eserlerindeki doğa temsilinin yanı sıra Türkiye sanatına etkileri ve dahil olduğu İzlenimci akımın sanat piyasasıyla ilişki gibi konular işlendiği akademisyen ve sanat yazarları Burcu Pelvanoğlu ve Osman Erden ile Ny Carlsberg Glyptotek (Kopenhag) enstitüsünden küratör Line Calusen Pedersen’ın konuşmalarının yer aldığı Monet konferans serisi de paylaşıldı.

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan “Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar” sergisi, SSM’nin sosyal medya hesapları, internet sitesi ve YouTube kanalı üzerinden görülebiliyor.

0
1359
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage