29 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2020

Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız?

Gökyüzü ÇocuklarıFeo ve Kurt ve Kâşif romanlarının yazarı Katherine Rundell’ın yetişkinlere çocuk edebiyatının hayal gücünü yeniden harekete geçirten ve dünyaya dair yeni bakış açıları oluşturan yönünü gösteren denemesi Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız (Ne Kadar Büyük ve Bilge Olursak Olalım), Şiirsel Taş’ın çevirisiyle Domingo Yayınevi tarafından yayımlandı.

“Çoğu yetişkin, okuma sürecinin tek yönlü  işlemesi gerektiğini düşünür zira bunun aksi gerileme, olgunlukta geriye gitme olarak görülür. Önce PeterveJane denen çift başlıcanavarı, ardından Narnia’yı aşıp Patrick Ness ile devam edersiniz... Derken yetişkin edebiyatına geçerek zafer kazanır, sonra da hep orada kalır, bir daha asla geriye dönüp bakmazsınız çünkü geriye bakmak mevki kaybetmek demektir.

Ama insan yüreği tren gibi düz bir hatta ilerlemez. Okuma serüveni böyle bir şey değil, en azından benimkisi böyle değildi. Çocuk edebiyatını ıskartaya çıkarırsak, yetişkin gözüyle okuduğumuzda farklı bir simya yakalayacağımız zenginliklerle dolu bir mücevher kutusunu ıskartaya çıkarmış oluruz.”

0
888
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage