26 EYLÜL, PAZAR, 2021

Murat Şahinler’in “Kendini Bilmeyen Resim” Sergisi Pilot Galeri’de

Pilot Galeri, 7 yıl aradan sonra Murat Şahinler’in “Kendini Bilmeyen Resim” başlıklı kişisel sergisini 30 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Şahinler’in son yıllarda ürettiği çalışmalarından oluşan “Kendini Bilmeyen Resim”, sanatçının bir kuşak resmi olarak tanımladığı resimleri hem biçimsel hem de zamansal bir “kuşağa” işaret ediyor. Sanatçının tanıklık ettiği ve bir parçası olduğu kendi kuşağına olduğu kadar biçimsel bir yakınlıkla kuşak resimlerine atıfla üretilen çalışmalar, grift/çok katmanlı bir grameri gösteriyor.

Sergi adını Lacan’dan alıyor. Lacan’ın “kendini bilmeyen bilgi” olarak tanımladığı bilinçdışı kavramına atıfla konulan bu başlık, bilmediğimizi bilmediğimiz şeyleri düşünmek için yararlı olabilecek unsurları barındırıyor. Sanatçının işaret ettiği bilinmeyen herhangi bir biçimde simgesel düzende, yani dilde de yer almadığında ortaya çıkan, yani kelimenin Lacancı anlamıyla “gerçek”i işaret eden bir bilmediğini bilmemektir. Bu anlamda sanatçının resimleri, bir resim gramerinin dışında hareket ediyor.

Şahinler’in yeni resimlerinin temel ortaklığını 2 boyutlu gölgesiz karakterler oluşturuyor. Yalnızca belden yukarısı görünen figürler, her biri bir insan boyutunda resmedilmiş, duvara asılmış hâlde izleyici karşısına çıkıyor. Sanatçı bu figürlerle “Modern dünyanın tahayyül ettiği ideal toplumu kuracak olanlar işte bu ideal bedenler” diyor.

​Murat Şahinler’in “Kendini Bilmeyen Resim” başlıklı kişisel sergisini 30 Ekim’e kadar Pilot Galeri’de ziyaret edebilirsiniz.

0
394
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage