07 ARALIK, PERŞEMBE, 2023

Modern Zamana Dair Bir Fabl: “Konuşan Hayvanlar”

Joni Murphy’nin iklim değişikliği, ötekileştirme ve toplumsal kutuplaşma gibi güncel meseleler odağında bir hayvan hikâyesi üzerinden sistem eleştirisi yaptığı romanı Konuşan Hayvanlar, M. Emin Baş’ın çevirisiyle Timaş Yayınları’ndan çıktı.

Murphy’nin renkli hayal gücünün eseri olan bu kitap muzip bir fabl, gözü kara bir hiciv. ABD'nin en prestijli yayınevlerinden Farrar, Straus & Giroux tarafından yayımlanan bu kitap hayvan hikâyesi üzerinden sistem eleştirisi yapması yönüyle Hayvan Çiftliği'ne, esprili tarzıyla da BoJack Horseman'a benzetiliyor.

“Sürekli bir yere yetişmeye çalışan kalabalıkların eksik olmadığı bir şehir, ama bir farkla: Bu şehrin tüm sakinleri hayvanlardan oluşuyor.

Burada lemurlar espresso hazırlıyor. Kuşlar kafe işletiyor. Ayılar Wall Street’i mesken tutmuş, belediye başkanıysa milyarder bir yarış atı. Deniz canlılarına korku ve tiksintiyle bakılıyor; onları dışarıda tutmak için şehre bir duvar inşa edilmesi konuşuluyor. Burası New York; refahın ve sefaletin, yalnızlığın ve curcunanın başkenti.

​Kaygı bozukluğu ve depresyondan mustarip huysuz alpaka Alfonzo, hayatını New York Belediyesi’nin en dibindeki gözlerden ırak arşiv bölümünde çalışarak, ara sıra da onun tam aksine sosyal bir kelebek olan arkadaşı lama Mitchell’la görüşerek geçiriyor. Bu kendi halinde ikili hiç beklenmedik bir anda şehri içten içe yok eden yozlaşmış sistemi ifşa etmek üzere bir göreve atılıyor. Gizli projeleri onları şehrin en radikalleşmiş bölgelerine kadar götürüyor ve burada, bakış açınıza göre bir grup tehlikeli radikal ya da ilham verici bir kurtuluş hareketi olarak görebileceğiniz Deniz Eşitliği Reformcu Takımı ile karşılaşıyorlar. İşte tam bu noktada Alfonzo bir karar vermek zorunda: Tüm gördüklerini sineye çekip böyle yaşamaya devam mı edecek, yoksa bu düzeni değiştirmek için elini taşın altına mı koyacak?”

0
607
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage