13 EKİM, SALI, 2020

Küçük Mavi Sandalyenin Büyük Macerası

Cary Fagan'ın yazıp Madeline Kloepper'ın resimlediği işlevi tanımlı bir nesnenin, hayal gücünün yardımıyla ne gibi yeni işlevler edinebileceğini anlatan Küçük Mavi Sandalye, Ümit Mutlu’nun çevirisiyle, Uçanbalık Yayınları’ndan çıktı.

5 yaş ve üzeri okurlara hitap eden Küçük Mavi Sandalye, sembolik değeri bulunan kimi nesnelerin, zamanda ve mekânda yolculuğa çıkıp farklı ellerde, nasıl bambaşka ihtiyaçlara seslenip yeni değerler kazanabileceğini gösteriyor. Yaşam döngüsünden hareket ederek bir nesnenin ''kullanım ömrü'' üzerine düşündüren bu kitap, minikleri çevre bilinciyle ilişkili iki güncel kavramla tanıştırıyor: ''tekrar kullanım'' ve ''yeniden değerlendirme''.

​Bir sandalye ne işe yarar? Yorulunca oturmaya, üzerinde saksı çiçeği yetiştirmeye, kuşların yemleneceği bir sofraya dönüşmeye? Bo, çok sevdiği küçük mavi sandalyesini bir an olsun boş bırakmıyor. Yemek yerken, kitap okurken, çadır kurarken, hatta uyurken bile sandalyesini hep yanı başında tutuyor. Ama gün geliyor Bo büyüyor, artık sandalyesinden ayrılma vakti geliyor. Küçük mavi sandalyenin elden ele dolaştığı ''acayip'' maceralı yolculuğu da böylece başlıyor. Kâh kocaman bir filin sırtında kâh bir dönme dolabın tepesinde dünyayı dolaşıp duruyor. Her durakta bambaşka yaşamlara dokunup, unutulmaz izler bırakıyor. Ta ki rengârenk bir uçan balon demetinin ucunda yeniden okyanuslara açılana dek. Varacağı noktada acaba onu kim bekliyor dersiniz?.. 

0
1483
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage