05 TEMMUZ, CUMA, 2024

John Boyne’un “Kalbin Görünmez Öfkeleri” Kitabı Türkçede

John Boyne’un dünyadaki yerini bulmaya çalışan sıradan bir adamın sıra dışı hikâyesini anlattığı, başyapıtı olarak gösterilen kitabı Kalbin Görünmez Öfkeleri, Mert Doğruer’in çevirisiyle Delidolu Yayınları’ndan çıktı.

Dünya çapında geniş bir okur kitlesi kazanan, sinemaya uyarlanan Çizgili Pijamalı Çocuk’un yazarı Boyne, bu kitabında Dublin-Amsterdam-New York üçgeninde geçen bir köklere dönüş ve kendini arayış yolculuğunu merkezine alıyor. Kitap, toplumsal normlara direnen aykırı ruhların yetmiş yıllık mücadelesini görünür kılıyor. Dini baskı ve kısıtlamaların, bireyin özgürlüğüne nasıl ket vurduğunun altını çizen eser; kimlik, ait olamama ve dışlanma sarmalında önlenemeyen şiddet vakalarına dikkat çekiyor.

“Yirminci yüzyılın ikinci yarısında İrlanda'da gayrimeşru bir ilişki sonucu dünyaya gelen Cyril Avery kendini hiçbir zaman gerçek bir ''Avery'' gibi hissetmedi.
Ne biyolojik annesi ne de evlatlık verildiği zengin çift sarıp sarmalayabildi kayıp çocukluğunu.Yıllar boyunca çevresinde yükselen muhafazakâr ve baskıcı sesler yüzünden iç sesini hep susturmak zorunda kaldı. Boğuluyordu. Değerlerinin, ilgilerinin ve tercihlerinin kabul görmediği bir toplumda daha fazla yaşayamazdı. Kaçmalıydı! Kim olduğunu ve nereye ait olduğunu bir an önce bulmalıydı. Mutluluğu aramaktan korkmamalıydı ve bunun için bedel ödemeye hazırdı. Azap içindeki ruhu özgürlüğüne kavuşmalıydı...

Dublin'den Amsterdam'a ve oradan da New York'a uzanarak iniş çıkışlarla, kalp kırıklıklarıyla ve cinselliğini keşfedişiyle dolu dolu yaşadı kaderini. Hikmet çağında kökleri onu geri çağıracaktı İrlanda'ya. Geçmişiyle yüzleşmesi, ardında bıraktığı kırık dökük ilişkileri onarması gerekiyordu... Cyril Avery'nin bir ömür kalbinde biriktirdiği öfkenin coşkun bir dışavurumu olan bu etkileyici roman, kendine karşı dürüst olmanın getirdiği manevi huzur ve mutluluğa övgü yapıyor.”

0
654
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage